۱۰ خبر خوب درباره کرونا که امیدوارمان می‌کنند

۱۰ خبر خوب درباره کرونا که امیدوارمان می‌کنند


19 اسفند 1398 . زمان مطالعه: 6 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
10 خبر خوب در مورد پیشگیری و درمان کرونا ویروس کووید 19 که امیدوارمان می‌کنند

این روزها به جرات می‌توان گفت که ۹۹ درصد اخبار در دنیای واقعی و شبکه‌های اجتماعی حول محور ویروس کرونا کووید ۱۹ می‌چرخد. بعد از انتشار این ویروس جدید از خانواده کرونا ویروس‌ها در شهر ووهان چین و باز شدن پای آن به سایر کشورهای دنیا و از جمله ایران ترس و وحشت مجامع عمومی را فرا گرفت. دلیل این امر انتشار سریع و سطح بالای واگیردار بودن این ویروس بود که اسم آن را به مراتب بیشتر از ویروس خطرناک‌تری مثل آنفولانزا بر سر زبان‌ها انداخت. اگر چه میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا کووید ۱۹ فقط ۲% است اما به خاطر ساده بودن سرعت انتقال و شیوع آن به نظر چهره ترسناک‌تری نسبت به آنفولانزا از خودش به ما نشان داده است. در روزهای گذشته ۱۰ خبر خوب در مورد کرونا ویروس کووید ۱۹ امیدها را بیش از پیش در دل مردم دنیا زنده نگه داشته است. اگر چه در شرایط فعلی بهترین راهکار رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و ماندن در خانه به جز در مواقع ضرورت برای پیشگیری از ابتلا به علائم کرونا ویروس است اما بد نیست این ۱۰ خبر خوب در مورد درمان کرونا ویروس کووید ۱۹ را هم از سایت On cuba news در مجله کوروش بخوانید.

 

۱۰ خبر خوب در مورد پیشگیری و درمان کرونا ویروس کووید ۱۹

10 خبر خوب در مورد پیشگیری و درمان کرونا ویروس کووید 19 که امیدوارمان می‌کنند

۱- کرونا ویروس کووید ۱۹ را خیلی زود شناختیم

 

اهمیت این امر زمانی روشن می‌شود که بدانیم ویروس ایدز بعد از ۱۰ سال شناخته شد اما دانشمندان توانستند در کمتر از یک ماه ویروس کرونا کووید ۱۹ را بشناسند.

 

۲- می‌دانیم چطور کرونا کووید ۱۹ را تشخیص بدهیم

 

در تاریخ ۱۳ ژانویه ۲۰۲۰ کیت آزمایش تشخیص بیماری کرونا آماده شد و در اختیار تمام کشورهای دنیا قرار گرفت. با استفاده از این کیت بیماری کرونا در هفت ساعت قابل تشخیص و اعلام است. اگر چه در حال حاضر در ایران این زمان حدود ۲۴ الی ۷۲ ساعت طول می‌کشد.

 

۳- اوضاع در چین تحت کنترل است

 

کشور چین به مرکزیت استان هووی و شهر ووهان مرکز شیوع و انتشار کرونا ویروس کووید ۱۹ بود. اما در حال حاضر اوضاع در چین تحت کنترل درآمده است و نمودارها حاکی از کاهش روند رشد بیماری هستند. البته این کاهش رشد بیماری مدیون نظم‌پذیری مردم چین و گوش سپردن به توصیه‌های پزشکی، قرنطینه خانگی و پرهیز از حضور در اجتماعات بوده است.

 

۴- میزان مرگ و میر بالا نیست

 

حدود ۸۰ درصد از افرادی که دچار علائم بیماری کرونا ویروس کووید ۱۹ می‌شوند به صورت یک سرماخوردگی خفیف آن را بروز می‌دهند و اغلب با ماندن در خانه و خود قرنطینگی درمان می‌شوند. در این میان وضعیت ۱۷ درصد رو به وخامت می‌گذارد و حدود ۲ الی ۳% هم ویروس منجر به مرگ در افراد می‌شود. این میزان مرگ و میر را با انواع دیگر کرونا ویروس یعنی سارس با میزان مرگ و میر ۱۰ درصد و مرس با میزان ۳۵ درصد مرگ مقایسه کنید.

 

۵- تعداد زیادی از افراد مبتلا بهبود پیدا می‌کنند

خبر خوب این است که اگر مشکل نقص ایمنی، بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت کنترل نشده و فشار خون بالا و امراضی مثل سرطان یا بیماری حاد ریه نداشته باشید حتی در صورت ابتلا به کرونا ویروس بهبود پیدا می‌کنید. سایر افراد حتی سالمندانی با داشتن مشکلات زمینه‌ای و بیماری‌های خاص گفته شده هم تا حد زیادی بیماری را شکست داده‌اند.

 

10 خبر خوب در مورد پیشگیری و درمان کرونا ویروس کووید 19 که امیدوارمان می‌کنند

۶- کودکان به صورت خفیف مبتلا می‌شوند

ظاهرا کرونا ویروس کووید ۱۹ دوست بچه‌هاست. تعدادی از کودکانی که به این بیماری مبتلا شده‌اند تحت درمان قرار گرفته و بهبود پیدا کرده‌اند. خوشبختانه تا این لحظه آماری از فوت کودکان بر اثر ابتلا به علائم کرونا کووید ۱۹ گزارش نشده است.

 

۷- ویروس به آسانی غیر فعال می‌شود

ویروس کرونا کووید ۱۹ علیرغم سمج بودنش به راحتی هم غیر فعال می‌شود. اگر روزانه به صورت مکرر هر بار به مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه دست‌ها را با آب و صابون بشورید (حتی اگر کثیفی و آلودگی قابل مشاهده نباشد)، در صورت نبودن آب و صابون با الکل ۷۰ درصد یا ژل ضدعفونی تمیز کنید و سطوح را هم با کلر نیم درصد (طرز تهیه آن را در اینجا گفته‌ایم) یا الکل ۷۰ درصد ضدعفونی کنید ویروس را به آسانی می‌توانید غیر فعال کنید.

 

۸- انتشار ۱۶۴ مقاله علمی در عرض ۲ ماه

در عرض دو ماه از انتشار این ویروس ۱۶۴ مقاله علمی در مورد آن منتشر شده است که یک رکورد در نوع خودش محسوب می‌شود.

 

۹- ۸ نمونه واکسن اولیه در حال آزمایش

تا این لحظه ۸ نمونه واکسن اولیه برای درمان کووید ۱۹ تولید شده و در دست بررسی هستند. اما باز هم باید محتاطانه در مورد این ویروس برخورد کرد چون هر واکسن برای این‌که به مرحله تولید و توزیع برسد باید ۳ الی ۴ فاز را بگذراند که این مرحله در خوشبینانه‌ترین حالت ۱۲ الی ۱۸ ماه به طول می‌انجامد.

 

۱۰- ۸۰ آزمایش بالینی در دست بررسی

تا این لحظه بیش از ۸۰ آزمایش بالینی در مورد آنتی‌ویروس‌های کووید ۱۹ در دست بررسی هستند و امیدواری دانشمندان برای کشف آنتی ویروس کرونا کووید ۱۹ بیشتر از همیشه است.

 

 

کالابرگ الکترونیک