روز جهانی مرد | چرا روز جهانی مرد مهم است و باید جدی گرفته شود؟

روز جهانی مرد | چرا روز جهانی مرد مهم است و باید جدی گرفته شود؟


14 آبان 1399 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
روز جهانی مرد؛ چرا روز جهانی مردان مهم است و باید جدی گرفته شود؟

اگر چه در تقویم ما ایرانی‌ها، روزی به اسم روز جهانی مرد ثبت نشده است ولی روز مرد در سال ۱۳۹۹ و سال ۲۰۲۰ برابر با ۲۹ آبان یا ۱۹ نوامبر در تقویم میلادی است. این روز که برای توجه به سلامتی ذهنی مردان تعیین شده، همراه با انجام برخی مراسم، اعم از بزرگداشت روز مرد یا خرید هدایا برای مردان است. از سال ۱۹۹۹، روش‌های بزرگداشت روز جهانی مرد شامل اهدا و دریافت هدیه، سمینارهای عمومی، همایش‌ها، کنفرانس‌ها، فعالیت‌های کلاسی در مدارس، رویدادهای مربوط به بهداشت مردان، جمع‌آوری کمک‌های مالی، برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، سخنرانی‌های مجلس، مراسم دولتی، مراسم کلیسا، جلسات نماز، اجتماعات و راهپیمایی‌های مسالمت‌‌آمیز، تبلیغات ویژه خرده‌فروشی، کنسرت‌های موسیقی و نمایش‌های هنری می‌شود. در این روز هر سازمانی از میزبان رویدادهای خود استقبال می‌کند و می‌توان از هر گونه تالار گفتمان مناسب استفاده کرد. اما چرا توجه به سلامت ذهنی مردان مهم است و اینکه چرا روزی را با عنوان روز جهانی مرد انتخاب کرده‌اند، موضوع مقاله‌ای از مجله معتبر فوربس است که در مجله کورش می‌خوانید.

 

تاریخچه روز جهانی مرد

 

روز جهانی مرد بر بهبود روابط جنسیتی، ارتقای برابری جنسیتی، پرورش مردهای مسئول و برجسته‌سازی الگوهای مثبت در مردان متمرکز و همچنین ارتقای سلامت ذهنی و پیشگیری از افسردگی در مردان است. روز جهانی مرد که هر ساله در ۱۹ نوامبر برگزار می‌شود، در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود تا با ایجاد تغییر مثبت و افزایش آگاهی از مسائلی که مردان با آن روبه‌رو هستند، تلاش‌های خود را بر رفاه مردان متمرکز کند.روز جهانی مرد ها در سال ۱۹۹۲توسط توماس اوستر افتتاح شد. این روز به دلیل اهمیت آن در سال ۱۹۹۹ توسط دکتر جروم تیلوکسینگ، مدرس تاریخ در دانشگاه غرب هند در ترینیداد و توباگو احیا شد.

 

او به مناسبت تولد پدرش و همچنین برای جشن گرفتن اینکه چگونه در همان تاریخ، یک دهه قبل (۱۹۸۹) تیم فوتبال ترینیداد و توباگو کشور را برای صعود به جام جهانی فوتبال متحد کرد، روز جهانی مردان را در ۱۹ نوامبر انتخاب کرد. نمایندگان سازمان‌هایی مانند سازمان ملل متحد نیز حمایت خود را از این رویداد اعلام کردند، اگرچه این یک اقدام رسمی سازمان ملل نیست اما در یک دادخواست خواسته شده است که سازمان ملل متحد روز جهانی مرد را به منظور برابری، به عنوان یک روز رسمی در سازمان ملل متحد قرار دهد.

 

روز جهانی مرد؛ چند نکته برای ارتقای سلامت ذهنی و پیشگیری از افسردگی در مردان

چرا روز جهانی مرد مهم است؟

 

اما چه دلایل قانع‌کننده‌ای برای گنجاندن یک روز به عنوان روز مرد در تقویم وجود دارد؟ به رغم آنچه تصور می‌شود مردها در زندگی خود با مخاطرات بسیاری مواجه می‌شوند که تعیین یک روز به نام روز جهانی مردها و در جهت توجه به سلامت ذهنی مردان کاملا توجیه‌پذیر است. در زیر به برخی موارد اشاره می‌شود.

 

*میزان بالای خودکشی در مردان (در مردان چهار برابر زنان است)

*پسران دو برابر بیش از دختران به اختلال نقص توجه ناشی از بیش فعالی (ADHD) مبتلا می‌شوند.

*میزان ترک تحصیل پسران در مقطع دبیرستان بسیار بالاست.

*به طور نسبی نمرات پسران از دختران کمتر است.

*چالش‌هایی که پسران و مردان در تمام مراحل تحصیل از جمله دستیابی و مهارت با آنها روبه‌رو هستند

*سلامت مردان (از جمله سرطان‌های مختص مردان)

*امید به زندگی کوتاه‌تر

*آمار بیشتر مرگ در محل کار

*چالش‌هایی که بیشتر در حاشیه زندگی مردان و پسران جامعه اتفاق می‌افتند، به عنوان مثال، مردان بی‌خانمان، پسران تحت مراقبت و میزان بالای مرگ و میر مردها در زندان

*چالش‌هایی که مردان به عنوان پدر، به ویژه پدران جدید و پدران جدا شده، با آن روبه‌رو هستند

*قربانیان مرد و بازماندگان سوء استفاده جنسی، استثمار جنسی، آزار خانگی، ازدواج اجباری، جنایت مبتنی بر ناموس، تعقیب و بردگی در برخی جوامع

*تصویر منفی موجود در برخی جوامع از مردان، پسران و پدران.

 

روز جهانی مرد؛ چند نکته برای ارتقای سلامت ذهنی و پیشگیری از افسردگی در مردان

تلاش برای آگاه‌سازی در روز جهانی مرد

 

روز جهانی مرد در جهت تشویق مردان به گشودن و برقراری ارتباط با دیگران، سعی در افزایش آگاهی در مورد مسائل بهداشت روان در مردان، کاهش و پیشگیری از بروز افسردگی شدید در مردان و همچنین سایر موارد بهداشتی و اجتماعی دارد. اگر مردان آسیب پذیر از این شرایط آسیب رسان محافظت شوند، ایده‌های سنتی در مورد معنای مردانگی در جامعه نیز تغییر خواهد کرد که این تغییر تا حد زیادی به نفع مردها خواهد بود. از آنجا که کلیشه‌ها و تبعیض‌ها در فرهنگ جوامع در حال فروپاشی است، پسران و مردان جوان نیاز به شناسایی الگوهای مثبتی دارند که خصوصیات واقعی مردانگی را در خود جای دهند.

 

آنها باید بازتاب کسانی باشند که از مهربانی، سخاوت، قدرت درونی و ارتباط طبیعی و باز برخوردارند. ۱۹ نوامبر، روز جهانی مرد فرصتی عالی در فرهنگ جهانی برای ارائه چهره واقعی مردانگی و توجه به سلامت مردان است و راهی جهت شناسایی هر چه بهتر مرد ها به کسانی است که باید آن را ببینند.

 

روز جهانی مرد؛ روزی جدید اما مهم

 

بسیاری از مردان مشهور اکنون روز جهانی مرد را پذیرفته‌اند، کانال‌های ارتباطی را باز می‌کنند و مسئولیت ارائه این موج جدید مردانگی را بر عهده دارند. روز جهانی مرد، حالا مردان را تشویق می‌کند تا در زندگی پسران، ارزش‌ها، شخصیت و مسئولیت‌های مرد بودن را بیاموزند. مهاتما گاندی گفته است: «ما باید به تغییری که به دنبال آن هستیم تبدیل شویم.» این اتفاق تنها زمانی می‌افتد که همه‌ی ما، اعم از زن و مرد، با یک الگو پیش برویم تا از این راه، جامعه‌ای عادلانه و ایمن ایجاد کنیم که برای همه فرصت پیشرفت وجود داشته باشد.

 

روز جهانی مرد؛ چند نکته برای ارتقای سلامت ذهنی و پیشگیری از افسردگی در مردان

 

چگونه روز جهانی مرد را گرامی بداریم؛ ارتقای سلامت ذهنی

 

ماه نوامبر برای احیای روح مردانه مهم است زیرا چنین رویداد مهمی مردان را دور هم جمع می‌کند و تلاشی برای بهبود زندگی مردان است تا نیاز به تغییر برخی از نگرش‌های مخرب تایید شود. در این روز مردم می‌توانند در مورد مشارکت‌ها، فداکاری‌ها و پیشرفت‌های مردان در جامعه اطلاع‌رسانی کنند. چنین پیشرفتی شامل پیشرفت کار مردان با زنان برای پیشرفت‌های آموزشی، اقتصادی، اجتماعی و فناوری در جامعه است.

 

موضوعاتی که ممکن است از طریق رسانه‌ها، فعالیت‌ها و رویدادهای مختلف در روز مورد بحث یا نمایش قرار گیرند، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 

*سلامتی مردان و پسران

*اهمیت برابری جنسیتی

*بهبود روابط جنسیتی در همه جوامع

*الگوهای مثبت مرد برای نسل‌های جوان

*نقش مردان در اجتماع، خانواده، روابط و مراقبت از کودکانجلسات، کارگاه‌ها یا گردهمایی‌های گروهی نیز ممکن است در این روز با هدف غلبه بر چالش‌هایی مانند خشونت خانگی و سوء مصرف مواد مخدر برگزار شود. روز جهانی مرد توسط سازمان‌های مختلفی در سراسر جهان، از جمله سازمان ملل (UN) و شبکه مردان پشتیبانی می‌شود.

 

روز جهانی مرد؛ چند نکته برای ارتقای سلامت ذهنی و پیشگیری از افسردگی در مردان

 

همدلی بیشتر لطفا برای پیشگیری از افسردگی شدید در مردان

 

ما باید همدلی را نسبت به کسانی افزایش دهیم که به نظر می‌رسد حداقل به آن احتیاج ندارند. مردان باید همانند زنان، انتظارات جامعه (یا انتظارات قابل تصور دیگران) را برآورده کنند. هنوز باید از خود بپرسیم که چرا پسران در حال مبارزه عملی هستند، زندان‌ها مملو از مردان است و بیشترین علت مرگ مردان زیر ۵۰ سال، خودکشی است. آسیب‌پذیری و حالت افسردگی شدید در مردان بسیار زیاد است زیرا برخی از انتظارات خارج از نقش تعیین شده جنسیتی آنهاست. بد نیست این روز را هم مثل روز پدر برای مردها با خریدن هدیه و مهمان کردن آن‌ها به صرف چای و قهوه یا یک شام خوشمزه جشن گرفت.

 

روز جهانی مرد؛ چند نکته برای ارتقای سلامت ذهنی و پیشگیری از افسردگی در مردان

روز جهانی مرد در کنار روز جهانی زن

 

به یاد داشته باشید که این روز برای رقابت با روز جهانی زن در نظر گرفته نشده است، بلکه به منظور برجسته کردن تجربیات مردان است. مهم است که ما تفاوت‌های زن و مرد را بپذیریم و نیازهای خاص آنها را برآورده کنیم. البته لازم به ذکر است که روز جهانی مرد و روز جهانی زن، رویدادهای انحصاری نیستند. این رویدادها را می‌توان توسط مردان و زنانی که مایل به آگاهی‌بخشی و کمک به رفاه جمعی ما هستند و همچنین برای آموزش افراد بیشتر در مورد مسائل زنان و مردان، جشن گرفت.

 

مردان هم ممکن است در خانه تحت آزار و اذیت قرار بگیرند

 

روز جهانی مرد همچنین می‌تواند روایت‌های دیگر را به چالش بکشد. فرض کنید که همه مردان به همان اندازه که تصور می‌شود باید در ساختن خانه و پدر شدن مفید، موثر و آموزش‌دیده باشند. اما مسئله اینجاست مردان نیز گاهی اوقات از آزار و اذیت در خانه رنج می‌برند و نیازهای بهداشت روان آنها برآورده نمی‌‌شود. همچنین بسیاری از مردان زندگی ناامیدانه‌ای را سپری می‌کنند و اشتباه گرفتن صفات سمی با نیازهای واقعی کمکی به آنها نمی‌کند. خشونت علیه مردان در خانه یک شوخی نیست، بلکه یک واقعیت است. شوهرآزاری مسئله‌ای است که باید بسیار به آن توجه شود چون ابعاد مختلفی دارد از آزار و اذیت روانی گرفته تا شکستن حرمت پدر نزد فرزندان و مقایسه نامناسب مرد با دیگران مردان و بزرگ‌نمایی مسائل جزیی در رابطه. این‌ها مسائلی هستند که در ارتباط با مردان و بهداشت روان و سلامت ذهنی آن‌ها بسیار مورد توجه و تجزیه و تحلیل قرار بگیرند و جدی گرفته شوند.

 

کالابرگ الکترونیک