۸ شخصیت سمی که برای موفقیت باید از آن ها دوری کنید

۸ شخصیت سمی که برای موفقیت باید از آن ها دوری کنید


17 مرداد 1400 . زمان مطالعه: 16 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
شخصیت های سمی

کسانی الهام بخش شما و دیگرانی هم شما را از هر ایده و فکر تهی می کنند. بنابراین، دوستان خود را با دقت انتخاب کنید. در مورد خصوصیات و مشخصات ۸ مورد از افراد و شخصیت های سمی که باید برای رسیدن به موفقیت از آنها دوری کنید را از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش بخوانید.

 

تحقیقات حاکی از آن است که ۹۰ درصد افرادی که اهداف مشخص و چالش برانگیزی را برای خود تعیین کرده اند، نسبت به کسانی زندگی را سرسری می گیرند و اهداف ساده و دم دستی دارند موفق ترند. موفقت تصادفی به وجود نمی آید یا کسی شانسی به موفقیت نمی رسد. بلکه پشت هر داستان موفقیتی، همواره عزم راسخ و تلاش بی وقفه ای نهفته است. بله، موفقیت تنها برای کسانی اتفاق می افتد که همواره در تلاش اند تا چه به لحاظ شخصی و چه شغلی رشد و پیشرفت کنند. این دست افراد همواره اهدافی مشخص در سر دارند و توانایی یافتن و حل مشکلات پیش روی خود را دارند.

 

یکی از مهمترین اهداف هر فرد موفقی در زندگی، دوری از کسانی است که یا تحمل آنها واقعا سخت و بی نهایت طاقت فرساست. همینجا توافق می کنیم که این نوع آدم ها را «شخصیت های سمی» بنامیم. چون این نوع شخصیت ها واقعا سمی هستند. آنها همیشه ایرادگیر و عیب جو هستند یا اینکه همیشه سر به سرتان می گذارند و باعث می شوند تمرکزتان را کاملا از دست دهید و از چیزهای مهمتری غافل شوید. آدم های موفق همیشه به خوبی از این واقعیت اطلاع دارند که افرادی که با آنها مراوده و معاشرت دارند، نقش غیرقابل انکاری در رشد و پیشرفت و موفقیتشان ایفا می کنند. بنابراین همیشه با دقت دوستان خود را انتخاب می کنند. در ادامه با ۸ شخصیتی سمی که باید از آنها دوری کنید همراه ما باشید:

 

 

۱- بدبین ها همیشه نیمه خالی لیوان را می بینند

 

بدبین ها همیشه نیمه خالی لیوان را می بینند

 

یکی از مشخصات افراد سمی بدبینی است. امروزه در فضای فوق العاده رقابتی که بر دنیای تجارت حکمفرماست، تبدیل شدن به شخصی موفق در حرفه و شغل خود بسیار سخت است. ولی اگر همیشه یک آدم بدبین دور و ور خود داشته باشید، وضع از این هم بدتر می شود و موفقیت برای شما سخت تر می شود. اگر فردی را می شناسید که همیشه سختکوشی ها و تلاش های شما را زیر سوال می برد و تصور می کند که در کارتان موفق نخواهید شد، یک توصیه دوستانه برای شما داریم، حتما در اولین فرصت،‌ دور این فرد را خط بکشید! این جور شخصیت های مضر همیشه به جنبه های منفی زندگی توجه دارند.

 

آنها همیشه نیمه ی خالی لیوان را می بینند و هیچ وقت حتی به فکرشان هم نمی رسد که آن طرف تر، نیمه پری هم وجود دارد. به نظر این آدم ها، هر ایده و هدفی که دارید بالاخره محکوم به شکست است، چون اتفاقات زیادی ممکن است مانع از دستیابی شما به اهدافتان شود. واقعا اگر قرار باشد هر روز فردی با چنین شخصیتی را ببینید و به حرفهایش گوش دهید، لطمه زیادی می بینید. بنابراین، تمام سعی خود را بکنید تا از چنین شخصیت سمی دوری کنید. وگرنه مطمئن باشید که خیلی زود، تاثیر عقاید منفی او را در زندگی خود خواهید دید.

 

 

تخفیف شوینده های افق کوروش

۲- خودخواهی از جمله ویژگی های آدم های سمی و منفی است

 

خودخواهی از جمله ویژگی های آدم های سمی و منفی است

 

کاملا طبیعی است که همیشه خودمان را مرکز عالم تصور کنیم. چون زندگیمان متعلق به خودمان است و کاملا هم منطقی است که همیشه مراقب باشیم و تلاش کنیم شخصیت خود را رشد و توسعه دهیم. ولی هیچ وقت نمی توانیم دنیا از دریچه چشمان کس دیگری ببینیم. ولی تا به حال به این فکر کرده اید که چقدر بد می شود اگر بخواهید با کسی سر و کله بزنید که خودش را تنها آدم عالم می داند. اگر با کسی در ارتباط هستید که حتی نمی تواند یک دقیقه هم وقت بگذارد و به حرف های شما گوش دهد، باید خدمت شما عرض کنیم، این فرد اصلا دوست مناسبی برای شما نیست.

 

این فرد وقتی که شما به سختی در تلاش برای دستیابی به اهداف خود هستید، چیزی جز مایه دردسر برای شما نخواهد بود. چنین رابطه ای معمولا حکم خیابان یک طرفه را دارد. شما همیشه با گوش جان به حرف های چنین فردی گوش می دهید، ولی وقتی که نوبت خودخواه ها برسد، هیچ وقت به چیزی که می گویید یا احساسی که بروز می دهید ذره ای هم توجه نمی کنند. در ذهن چنین شخصیت های سمی هیچ «تو»یی وجود ندارد، بلکه هم چیز دنیا به «من» ختم می شود.

 

 

بیشتر بخوانید: 

 

خودمراقبتی فردی و اجتماعی

 

 

۳- کینه جو و عیب جوها اصولا آزارگر هستند

 

حتما بخوانید  5 راهکار برای کنترل و کاهش اضطراب جدایی در کودکان

کینه جو و عیب جوها اصولا آزارگر هستند

 

یکی از مشخصات افراد سمی عیب جویی است. آدم هایی هستند که نمی توانند دست از عیب جویی بردارند. این نوع شخصیت ها به ندرت و تقریبا هیچ وقت، شما را به خاطر حتی کوچک ترین اشتباهی که قبلا مرتکب شده اید خواهند بخشید. به درستی نمی توان سر از کار این جور شخصیت ها در آورد. ولی ظاهرا همیشه آنها تنها کسانی هستند که مرتکب هیچ اشتباهی نمی شوند. ولی برعکس، این دیگران هستند که دائما اشتباه می کنند یا حداقل در دنیای وارونه ای که آنها در ذهن خود ساخته اند، اینطور به نظر می رسد.

 

نیازی به گفتن نیست که معاشرت و دوستی با این جور آدم ها می تواند واقعا باری بر دوش آدم های موفق است. افرادی که شما را به خاطر اشتباهات ناخواسته ای که قبلا مرتکب شده اید نمی بخشند، اصولا آزارگر هستند. آنها مدام با یادآوری اشتباهات شما زجرتان می دهند. صادقانه بگوییم این افراد کسانی نیستند که بخواهید همیشه نزدیک خودتان ببینید. این نوع شخصیت های سمی همیشه باعث می شوند که احساس گناه کنید و هیچ وقت در حضورشان احساس آرامش نکنید.

 

 

۴- از افراد قربانی به این دلیل دوری کنید

 

از افراد قربانی به این دلیل دوری کنید

 

افرادی هم هستند که همیشه ورد زبانشان این جور حرف هاست که «نخیر، این منصفانه نیست. عدالت کجا رفته پس؟!». این یکی از مشخصات افراد سمی است. در واقع، باید بگوییم به طریقی این آدم ها به این نتیجه رسیدند که همیشه دسیسه و توطئه بزرگی علیه آنها در کار است. این طرز فکر در واقع نوعی سازوکار برای پنهان کردن نقایض خودشان است. به هر حال، این افراد ناموفق همیشه سایرین را مقصر شکست ها و بدبیاری های خود می دانند و دائما هم سعی می کنند از شما کمک بطلبند و توجهتان را جلب کنند.

 

با این کارهایشان دردسر زیادی برای شما درست می کنند. چون وقتی که قرار است صرف مشکلات خودتان کنید را باید صرف مسائل و مشکلات دوست خود کنید. همین هم می تواند باعث کُندی و حواس پرتی شما شود. توصیه می کنیم با دوست خود که شخصیت قربانی را دارد، صحبت کنید و صادقانه مشکلات را با او در میان بگذارید. می توانید به این افراد یادآوری کنید که دیگر فرد بالغی هستند و باید مسئولیت پذیر باشند و خودشان از پس مشکلات بربیایند. اگر شخصیت قربانی بتواند رفتاری پخته از خود نشان دهد قطعا برای هر دوی شما بهتر است. ولی اگر چنین امکانی وجود ندارد. تنها گزینه روی میز برای شما این است که همین حالا، یکبار برای همیشه تصمیم بگیرید از این شخصیت های سمی و مضر دوری کنید.

 

 

۵- ایرادگیرها هیچ وفت کارهای فوق العاده شما را نمی بینند

 

ایرادگیرها هیچ وفت کارهای فوق العاده شما را نمی بینند

 

افرادی هم وجود دارند که هیچ وقت نمی توانند قبول کنند شما کار فوق العاده ای انجام داده اید. بلکه همیشه می توانند ایرادی پیدا کنند و نقایص رفتار یا کارتان را با انگشت نشانتان دهند. البته تصور نکنید که این شخصیت های ایرادگیر واقعا در شغل خود بی همتا یا آدم های کمال گرایی هستند، بلکه اصلا کاری جز ایرادگیری و گفتن حرف های منفی از دست آنها بر نمی آید. البته خیلی وقت ها اصلا لازم نیست ایرادهای این جور آدم ها مستقیما متوجه شما باشد. بلکه فقط گوش دادن به صحبت های این نوع شخصیت های سمی کافی است که عصبی شوید و از کوره در بروید.

 

این نوع شخصیت ها از درون نارضایتی شدیدی دارند و به دنبال راهی هستند که حس بهتری پیدا کنند. ایرادگیری همان سازوکار دفاعی است که این نوع افراد ایرادگیر برای خود دست و پا کرده اند. به این ترتیب، آنها با دست چین کردن عیب و ایرادهای دیگران، باعث می شوند خودشان کمتر احساس خفت و خواری کنند. و البته که این افراد اصلا به درد دوستی و رفاقت نمی خورند. اگر می خواهید فردی موفق باشید و در زندگی شغلی و شخصی خود رشد و پیشرفت کنید، اصلا به صرفه نیست که چنین شخصیت های مضر و منفی را دور و ور خود داشته باشید.

 

 

۶- در کنار آدم های حسود همیشه باید محتاط باشید

 

در کنار آدم های حسود همیشه باید محتاط باشید

 

حتما شنیده اید که می گویند «حسود هرگز نیاسود‌»، واقع همینطور است. حسودها آدم هایی نیستند که جایی آرام بگیرند و دست روی دست بگذارند تا شما پله پله مدارج ترقی را طی کنید. آنها همیشه به دنبال خراب کردن شما هستند. بنابراین، هیچ وقت امکان دوستی یا شراکت با یک آدم حسود وجود دارد. شاید به بیان دیگری وجود داشته باشد، البته فقط در صورتی که شما از آنها آدم های کمتر موفقی باشید.

 

برای آدم های حسود همه چیز زندگی عرصه مقایسه است، چه کسی بهتر است، زیباتر است یا اینکه درآمد بیشتری دارد و موارد دیگر… و اگر خدای نکرده شما در یکی از این زمینه ها از آنها بهتر باشید، دوست حسود شما اصلا نمی تواند به هیچ قیمتی از صمیم قلب دوستتان داشته باشد. آدم های حسود نه تنها از موفقیت شما لذت نمی برند،‌ بلکه اصلا دوست هم ندارند که شما را تشویق به تداوم موفقیت هایتان کنند. آدم های حسود از ته دل آرزو می کنند که هر چه زودتر زمین بخورید. اکثر اوقات وضع از این هم بدتر است، حسودها خودشان بر علیه شما دست به شورش می زنند و کارها را پشت سرتان خراب می کنند. بنابراین، داشتن این نوع شخصیت سمی در کنار خودتان اصلا فکر خوبی نیست. آنها شما را مجبور می کنند که در حضورشان همیشه گوش بزنگ و محتاط باشید، ولی دوستی که شما به آن احتیاج دارید، فردی صادق و قابل اعتماد است.

حتما بخوانید  تست روانشناسی میوه‌ها به شما می‌گوید گلابی هستید یا هلو

 

 

بیشتر بخوانید: ۵ حقیقتی که عکس پروفایل‌ درباره شخصیت‌ شما افشا می‌کند

 

 

۷- دروغگوها از شما انرژی زیادی می گیرند

 

دروغگوها از شما انرژی زیادی می گیرند

 

افراد موفق با دروغ، موفقیت های شغلی به دست نمی آورند. این واقعیت که افراد موفق همیشه اهداف روشنی در سر دارند و جاه طلب و بلند پروازند، اصلا به این معنی نیست که بخواهند به هر طریقی به هدف خود برسند. بلکه برعکس، افراد موفق اکثرا آدم هایی هستند که ذهنی کاملا باز و شخصیتی صادق و راستگو دارند. آنها سخت تلاش می کنند تا پیشرفت کنند و مشکلاتی که بر سر راهشان سبز می شود را یکی یکی از پیش روی بردارند.

 

بنابراین، اشخاص موفق اصلا دلیلی برای پیچیده کردن مشکلات زندگی خود با دروغگویی ندارند. بسیاری از دوستان یا همکاران به این دلیل واقعیت را به شما نمی گویند که بخواهند به شما ضربه بزنند. بلکه بیشتر به این دلیل دروغ می گویند تا کمتر حس ناامنی کنند. بنابراین همیشه نیاز به گزافه گویی در مورد مسئله ای را دارند. ولی در کنار آدم های دروغگو بودن و در جنگ های اعصاب آنها شرکت کردن، گاهی واقعا کاری طاقت فرسا است. شما گاهی نیاز دارید برای دانستن واقعیت یا روشن کردن موضوعی زمان و تلاش زیادی کنید. بنابراین، هرچه زودتر فاصله تان را با چنین فرد منفی بیشتر کنید بهتر است.

 

 

۸- افراد نقطه مقابل خودتان شخصیت های سمی هستند

 

افراد نقطه مقابل خودتان شخصیت های سمی هستند

 

همه ی ما هر از چند گاهی با آدم های مواجه می شویم که انگار به دنیا آمده اند تا حرصمان دهند. این افراد درست نقطه مقابل شما هستند. رفتارشان، لباس پوشیدنشان، عادت هایشان و طرز فکرشان، همه چیزشان با شما متفاوت است. افرادی که درست نقطه مقابل شما هستند، نباید در زمره شخصیت های سمی قرار بگیرند، ولی آنقدری توان دارند که بتوانند یک روز شما را خراب کنند. اساسا مشکل در سبک و سیاق زندگی شما و آنها است. شما یک چیز را دوست دارید و آنها چیز دیگری. لذت شما یک چیز و لذت آنان چیز دیگری است. شما یک راهکار پیشنهاد می دهید و آنها درست روی نقطه مقابل آن اصرار می ورزند.

 

آدم هایی که اینقدر نسبت به شما متفاوت باشند ممکن است گاهی جالب هم به نظر برسند. ولی در کل، چیزی جز سردرد و اعصاب خردی برای شما ندارند. چون انگار مجبورشان کرده اند تنها با شما مخالفت کنند و هر آنچه می گویید را کتمان کنند. شاید گاهی از دانستن نظرات دیگران خوب باشد، ولی دعوا کردن بر سر اینکه نظر چه کسی درست یا غلط است، اصلا نمی تواند فکر خوبی باشد.

 

 

دوستان خوب شما چه کسانی هستند؟

 

اگر می خواهید زندگی پرثمر داشته باشید و در شغل و کار خود رشد و پیشرفت کنید، به چندتایی دوست و همکار دلسوز و حامی احتیاج دارید. در این مورد، جریان بیشتر به هوش هیجانی ارتباط پیدا می‌ کند که در بیش از ۷۰ درصد از موارد نسبت به ضریب هوشی، در موفقیت نقش بیشتری دارد. بنابراین، همواره باید به ندای قلبی خود گوش فرا دهید و آدم هایی که برایتان مناسب تر را دور خودتان جمع کنید. ولی این آدم های خوب چه کسانی هستند و چه خصوصیاتی دارند؟

 

این دوستانی که گفتیم همیشه مهم نیست کجا و چه موقع از شما پشتیبانی می کنند، همیشه شما را تشویق به بهتر شدن کرده و و وقتی هم شکست ها و ناکامی ها از راه می رسند، همین دوستان خوب اولین نفراتی هستند که از شما حمایت می کنند. آنها نه تنها باری بر دوش شما نیستند، بلکه کنار آمدن با آنها مثل آب خوردن است. آنها آدم های سطحی و کودنی نیستند که همیشه وبال گردنتان باشند و بخواهند شما را هم تا سطح خودشان پایین بیاورند. بلکه همین دوستان خوب، ‌حاشیه امنیت شما هستند و به شما احساس راحتی و آرامش می دهند. آنها همان کسانی هستند که به شما امکان آرامش و لذت را می دهند.

 

 

سخن پایانی

 

افراد موفق در همه ی جنبه های زندگی می دانند که چه چیزی مناسبشان است. آنها می دانند که موفقیت های بزرگ نیاز به سخت کوشی، شور و علاقه و از خودگذشتگی زیادی دارند. آنها همچنین می دانند که باید از جمع کردن شخصیت های سمی پیرامون خود پرهیز کنند. دلایل زیادی برای دوری از چنین شخصیت های مضری وجود دارد. در این مقاله به ۸ نوع شخصیت که بیشترین ضرر را به شما می رسانند پرداختیم.

 

شخصیت های منفی و مضری که نام بردیم، تنها کاری که از دستشان بر می آید، گفتگوهای روزمره، جنگ های اعصاب و گفتن نارضایتی ها، ایرادگیری ها و باری بر دوش شما بودن است. به همین دلیل توصیه می کنیم، شخصیت هایی که در این مقاله ذکر کردیم را به دقت شناسایی کنید و هر چه زودتر از آنها دوری کنید. این اقدام شما خیلی زود ثمرات خود را خواهد داشت و باعث رهایی شما شده و فرصت های بیشتری برای دستیابی به اهدافتان به شما می دهد.

 

 

منبع: stunningmotivation

 

کالابرگ الکترونیک