6 نکته کاربردی و راه‌های افزایش تمرکز و تقویت حافظه | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » ۶ نکته کاربردی راه‌های افزایش تمرکز و تقویت حافظه

۶ نکته کاربردی راه‌های افزایش تمرکز و تقویت حافظه

 • منتشر شده در ۳۱-۰۴-۰۰
 • 28273 بازدید
 • 2 دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
راه‌های افزایش تمرکز

تقویت حافظه و افزایش قدرت تمرکز مغز همواره یکی از دغدغه‌های انسان‌های امروزی در زندگی مدرن و پرتنش امروزی است. راه‌های زیادی برای تقویت حافظه و افزایش قدرت مغز وجود دارد که در صورت پیروی از آن‌ها می‌توانید به نتایج خوبی برسید. ۶ نکته کاربردی و آسان برای افزایش قدرت تمرکز مغز و تقویت حافظه را از سرویس سبک زندگی در مجله افق کوروش بخوانید.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

۱- برای تقویت حافظه آدامس بجوید

 

برای تقویت حافظه آدامس بجوید

 

براساس نتایج یک تحقیق علمی مشخص شد کسانی که آدامس می‌جوند از نظر ذهنی قوی‌تر هستند و نمرات تستی که در آن شرکت کرده بودند تقریبا ۲۵ درصد بالاتر از کسانی بود که آدامس نمی‌جویدند.

البته دلیل قطعی نقش جویدن آدامس در تقویت حافظه هنوز به طور واضح مشخص نیست اما نتایج برخی تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن است که جویدن آدامس فعالیت قسمت «هیپوکامپوس» مغز را افزایش می‌دهد. هیپوکامپوس بخشی از مغز است که با فعالیت‌های مربوط به حافظه و تمرکز مرتبط است.

نتایج یک تحقیق دیگر حاکی از آن است که جویدن آدامس درست از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از آزمون و امتحان قدرت یادآوری فرد را ۲۵ تا ۵۰ درصد بیشتر از کسانی که در این زمان آدامس نجویده‌اند افزایش می‌دهد. استدلال محققان برای نتایج این تحقیقات افزایش سرعت جریان گردش خون به سوی مغز و در نتیجه تحریک و فعال کردن مغز است. به این ترتیب آدامس جویدن یکی از راه‌های افزایش تمرکز محسوب می‌شود.

 

 

بیشتر بخوانید:

 

بهترین بازیهای آنلاین و غیر آنلاین برای افزایش حافظه و تمرکز بزرگسالان

 

 

۲- برای افزایش تمرکز چشمان‌تان را به چپ و راست حرکت دهید

 

برای تمرکز حافظه چشمان‌تان را به چپ و راست حرکت دهید

 

در یک تحقیق عملی محققان دریافتند افرادی که هر روز صبح به مدت ۳۰ ثانیه چشمان‌شان را از سویی به سوی دیگر حرکت می‌دهند به طور میانگین ۱۰ درصد بیشتر از افرادی که این کار را صبح‌ها انجام نمی‌دهند قدرت تمرکز و حافظه بالاتری دارند. یکی دیگر از نتایج تحقیق اثبات این مسئله بود که نگاه کردن سریع با چشمان به اطراف ۱۵ درصد بیشتر از زمانی که این کار را انجام نمی‌دهید حافظه و یادبودهای اشتباه را در ذهن شما ثبت می‌کند. اما دلیل این امر چیست؟ به عقیده محققان حرکات افقی چشم به چپ و راست و بالا و پایین هر دو نیم‌کره راست و چپ مغز را فعال می‌کند.ا گر چه دلیل این مسئله ر روی تقویت حافظه و افزایش قدرت تمرکز برای محققان هنوز به صورت قطعی مشخص نیست اما قطعا انجام دادن آن هیچ ضرری ندارد و به نظر می‌رسد به عنوان یکی از راه‌های افزایش تمرکز می‌توان روی آن حساب کرد.

 

حتما بخوانید  16 روش پرورش خلاقیت در کودکان

 

۳- برای تقویت حافظه در طول روز کمی چرت بزنید

 

برای تمرکز حافظه کمی چرت بزنید

 

یکی از جالب‌ترین راه‌های افزایش تمرکز چرت زدن است. اگر ۴۵ تا ۶۰ دقیقه قبل از کار با کامپیوتر، انجام پروژ‌ه‌های کاری و امتحان یا سایر کارهای ذهنی، کمی چرت بزنید قدرت رهبری و انجام کار را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد. به عقیده محققان خواب، به خصوص خواب شب، نقش مهمی در تقویت حافظه و افزایش تمرکز دارد و سبب بازیابی عملکرد مغز می‌شود. از سوی دیگر به عقیده محققان خوابیدن بلافاصله بعد از یادگیری یک مطلب نقش زیادی در تقویت حافظه دارد. در یک تحقیق آزمایشگاهی که روی موش‌ها صورت گرفت، موش‌هایی که بلافاصله بعد از یاد گرفتن می‌خوابیدند رشد مغزی بیشتری و یادگیری بیشتری نسبت به موش‌هایی داشتند که دچار اختلال خواب بودند با بلافاصله نمی‌خوابیدند.

 

 

۴- برای افزایش تمرکز و حافظه مشت‌هایتان را گره کنید

 

برای تمرکز حافظه مشت‌هایتان را گره کنید

 

نتایج یک تحقیق علمی نشان می‌دهد که در افراد راست دست مشت کردن و فشار دادن دست راست قبل از یادگیری یک مطلب و سپس مشت کردن و فشار دادن مچ چپ موقع یادآوری مطلب به تقویت حافظه و افزایش قدرت تمرکز کمک زیادی می‌کند. (در افراد چپ دست این روند معکوس است).اما دلیل این امر چیست؟ به عقیده محققان مشت کردن دست راست و چپ قسمت‌های کلیدی مغز را که مربوط به ذخیره و یادآوری حافظه است را فعال می‌کند.در همین زمینه یک تحقیق جالب صورت گرفت. یک گروه از افراد قبل از حفظ کردن یک لیست از کلمات یک توپ کوچک را به مدت ۴۵ ثانیه در دست راست فشار دادند.

سپس قبل از یادآوری و نوشتن لیست کلماتی که حفظ کرده بودند همان توپ را در دست چپ فشار دادند. یک گروه دیگر از شرکت‌کنندگان در این آزمایش، این کار را به صورت برعکس انجام دادند ( در حالی که همه افراد راست دست بودند) و در نهایت گروه اول شرکت کنندگان در این تحقیق کلمات را بهتر حفظ کرده و روی کاغذ نوشتند. در حالی که به عقیده کارشناسان این تحقیق نیاز به مطالعه بیشتری دارد اما هیچ ضرری ندارد و بد نیست آن را به عنوان یکی از راه‌های افزایش تمرکز امتحان کنید.

 

حتما بخوانید  بهترین زمان نوشیدن قهوه برای پیشگیری از بی‌خوابی چه ساعتی از روز است؟

 

۵- برای افزایش تمرکز و حافظه با دست یادداشت بردارید

 

برای تمرکز حافظه با دست یادداشت بردارید

 

هر چه را که می‌خواهید به ذهن بسپارید با دست خودتان یادداشت کنید. محققان بر این باورند که یادداشت کردن و نوشتن با دست به تقویت حافظه و افزایش تمرکز در یادگیری کمک زیادی می‌کند. براساس یک تحقیق میدانی که در همین زمینه در دانشگاه UCLA آمریکا صورت گرفت مشخص شد دانشجویانی که مطالب گفته شده در کلاس را با دست می‌نوشتند بیشتر از دانشجویانی که یادداشت برنمی‌داشتند یا با لپ‌تاپ مطالب را یادداشت برداری و تایپ می‌کردند در یادگیری موفق بودند. از سوی دیگر کسانی که با لپ‌تاپ یادداشت‌برداری می‌کردند حافظه ضعیف‌تری در یادگیری داشتند. یادداشت کردن مطالب با دست کندتر و آهسته‌تر پیش می‌رود و زحمت بیشتری دارد اما مسئله اینجاست که وقتی شما با دست یادداشت برمی‌دارید مطالب بهتر در ذهن شما می‌نشینند و ماندگارتر هستند و در نهایت برنده رقابت شما هستید.

 

 

این مطالب را هم حتما بخوانید:

 

 

۶- برای تقویت حافظه ورزش کنید

 

یکی از مهم ترین راه های افزایش تمرکز ورزش کردن است. در طول روز علاوه بر سلامت جسم با ۲۰ دقیقه ورز می توانید به افزایش تمرکز ذهن کمک کنید. ورزش به پردازش اطلاعات و عملکرد حافظه کمک شایانیکرده و علاوه ‎‌بر این روند تشکیل اتصالات عصبی جدید در مغز را سرعت می بخشد.

 

 

منبع: Verrywell Mind 

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

  دیدگاه‌ها

  • سهیل:

   عالی بود. ممنون از مقاله خوبتون

   • افق کوروش:

    ممنونیم از نظر شما دوست عزیز 🙂

  چهار × یک =

  همراه با افق کوروش

  خرید اینترنتی افق کوروش

  در مجله افق کوروش

  8 روش موثر و جالب برای درمان ریشه‌ای فوبیا یا ترس سفر با هواپیما

  ۸ روش موثر و جالب برای درمان ریشه‌ای فوبیا یا ترس سفر با هواپیما

      شما هم از سفر با هواپیما می‌ترسید؟ فوبیا یا ترس سفر با هواپیما یکی از بزرگ‌ترین ترس‌های بشر در سرتاسر دنیاست. فرقی ندارد که شهروندی پاکستانی هستید که می‌خواهید ارزان‌ترین بلیت لحظه آخری را بخرید یا اهل ایالات متحده که قرار است با پیشرفته‌ترین هواپیماهای مسافرتی سفر کنید. ترس از سقوط هواپیما در افراد زیادی از سرتاسر دنیا نهادینه شده و معمولا در ساعات پیش از پرواز و در طول سفر روح و روان‌شان را به هم می‌ریزد. یک راه‌حل منطقی این است که با هواپیما سفر نکنید و یک راه‌حل منطقی‌تر این است که فوبیا یا ترس سفر با ...
  • 3125 بازدید
  • انتشار: ۲۱-۱۰-۹۸
  قرص مکمل جوان کننده پوست دکتر murad

  معرفی قرص مکمل جوان کننده و ضد چروک پوست دکتر مورد

  خشک شدن پوست , افزایش سن موجب پیر شدن پوست و ظاهر شدن چروک های پوستی می شود. آبرسانی پوست در کنار تأمین مواد مغذی مورد نیاز پوست می تواند به کمتر شدن این چین و چروک ها کمک زیادی کند و ظاهری جوان تر به پوست شما هدیه دهد. اگر تنها سری به داروخانه های سطح شهر بزنید، مشاهده می کنید که قرص های زیبایی زیادی تحت عنوان جوانساز و ضد چروک به فروش می رسند. یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین قرص هایی که در این زمینه موجود است، مکمل جوان سازی پوست murad است. مکملی ...
  • 58 بازدید
  • انتشار: ۱۰-۰۴-۰۰
  خواص و عوارض خاکشیر

  ۲۰ خواص و عوارض خاکشیر و طرز تهیه شربت آن

  خاکشیر یک گیاه فوق العاده بسیار پر فایده و مفید برای بدن است که از آن برای تهیه شربت خاکشیر استفاده می شود. بسیاری از قدیمی ها و پزشکان طب سنتی از خاکشیر برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کنند. از طرف دیگر نوشیدن شربت خاکشیر می تواند روی بهبود وضعیت بدن ما نیز تاثیر بگذارد. با این حال خاکشیر نیز همانند هر گیاه دیگری دارای فواید و مضراتی است. در این مقاله از مجله کوروش می توانید با همه خواص و فواید و عوارض خاکشیر برای سلامت بدن آشنا شوید.
  • 149 بازدید
  • انتشار: ۲۰-۰۳-۰۰