با چه کسانی مشورت نکنیم؟ از این 7 نفر هرگز مشاوره نگیرید | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » با چه کسانی مشورت نکنیم؟ از این ۷ نفر هرگز مشاوره نگیرید

با چه کسانی مشورت نکنیم؟ از این ۷ نفر هرگز مشاوره نگیرید

 • منتشر شده در ۱۷-۱۱-۹۹
 • 798 بازدید
 • 2 دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه
با چه کسانی مشورت نکنیم؟ از این 7 نفر هرگز مشاوره نگیرید

موقعیت های بسیاری در زندگی ما وجود دارد که نمی‌توانیم بدون مشاوره و مشورت کردن و نظر دیگران درباره آنها تصمیم بگیریم. مواقعی که از خود می‌پرسیم «با کی مشورت کنم». اما چگونه می‌توان تشخیص داد با چه کسانی باید مشورت کنیم. از کجا بدانیم با چه کسانی مشورت نکنیم. در این مطلب از مجله کوروش درباره اهمیت و فواید مشورت کردن و ویژگی‌های افراد نامناسب برای مشاوره و مشورت کردن به شما خواهیم گفت.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

اهمیت و فواید مشاوره و مشورت کردن در عرف و دین ما جایگاه مهمی دارد و در قرآن نیز بر انجام کارها با مشورت تاکید شده است. اما مشورت با هر کسی نمی‌تواند برای ما مفید باشد. شخص مناسب برای مشورت ویژگی‌هایی دارد که همفکری و مشاوره با او را برای ما سازنده می‌کند. اما در این مطلب ما وارد این بحث نخواهیم شد. در ادامه این مطلب ما ویژگی افرادی را به شما خواهیم گفت که مشورت با آنها نه تنها سازنده نیست بلکه به شما ضرر نیز می‌رساند.

 

اهمیت مشورت

 

مشورت کردن و مشاوره با این افراد اشتباه است

 

فرد بی‌تجربه در زمینه موضوع مورد نظر

 

شاید فردی که با او مشورت می‌کنید دوست صمیمی و دلسوز شما باشد. شما می‌توانید از هم‌صحبتی با او لذت ببرید ولی این دلیل کافی برای گرفتن مشورت نیست. زمانی که فردی هیچ‌گونه تجربه و نظری درباره موضوع مورد مشورت ندارد، نمی‌تواند شما را در آن زمینه راهنمایی کند.

 

اما این حالت یک استثنا دارد. ممکن است شما قصد شروع کسب‌و‌کاری را داشته باشید و شخص باتجربه‌ای را در آن زمینه نشناسید. در این حالت با چه کسانی باید مشورت کرد. در چنین مواردی شما می‌توانید با افرادی که دیدگاه کلی در آن مورد دارند یا کسانی که کسب‌و‌کار دیگری را راه‌اندازی کرده‌اند راهنمایی بگیرید. این راهنمایی‌ها و مشاوره شاید دقیقا درباره موضوع مورد سوال شما نباشند اما مسیر را برای شما روشن خواهند کرد.

 

 

افراد منفی‌نگر

 

یکی از بدترین افراد برای مشاوره و مشورت کردن افراد منفی نگر هستند. همه ما چنین افرادی را بین اطرافیان خود می‌شناسیم. هرگز با افراد منفی‌نگر مشورت نکنید و از آنها نطر نخواهید. در غیر این صورت مجبور هستید تمام انرژی‌ خود را برای دفاع از ایده‌ها و رویاهایتان صرف کنید. ممکن است این اشخاص در گذشته شکستی را تجربه کرده باشند. ولی دلیل این منفی‌نگری مهم نیست. به هر دلیلی که باشد، افراد منفی‌نگر مشاوران خوبی نخواهند بود.

 

با چه کسانی باید مشورت کنیم

 

دوستی که نمی‌خواهد شما را ناراحت کند

 

اولین اصل مشاوره و مشورت کردن صحیح صداقت است. دوستان شما جزو افراد دلسوز و حامی هستند اما ممکن است برخی از آنها نخواهند و نتوانند حقیقت را آنطور که باید به شما بگویند. در پاسخ به سوال با چه کسانی مشورت کنیم باید گفت به شناخت خود از طرف مقابل اتکا کنید. برخی دوستانتان تنها چیزی را به شما می‌گویند که دوست دارید بشنوید. شاید آنها دوست خوبی باشند اما مشاور خوبی نیستند.

 

 

والدینی که می‌خواهند شما را از خطرات دور نگه ‌دارند

 

اشتباه نکنید! قطعا هر پدر و مادری بهترین چیزها را برای فرزندانش می‌خواهد. موضوع صحبت ما والدینی هستند که در این زمینه افراط می‌کنند. کسانی که از ریسک‌ها و شکست‌های فرزندشان وحشت‌زده می‌شوند. این افراد معمولا فهرستی از دلایل برای انجام‌ندادن کارهای جدید دارند. اگر می‌دانید والدین شما در این دسته قرار می‌گیرند بهتر است با آنها برای تصمیماتتان مشورت نکنید.

 

با چه کسانی مشورت کنیم

 

افراد همه‌چیزدان

 

همه ما با خواندن این تیتر یاد یکی از اطرافیان خود می‌افتیم. افرادی که با خواندن صفحه‌ای از روزنامه یا تماشای یک برنامه تلویزیونی، خود را واجد صلاحیت نظردادن درباره یک موضوع می‌دانند. ممکن است تشخیص این افراد در نظر اول دشوار باشد. افراد همه‌چیزدادن قادرند درباره همه‌چیز با همه‌کس صحبت کنند. چنین چیزی برای گفت‌و‌گوهای روزمره جالب است اما برای تصمیمات مهم زندگی کارایی ندارد.

 

 

فردی که به دنبال خواسته‌های خود نمی‌رود

 

اگر از من بپرسند « با چه کسانی مشورت نکنیم »، جواب من است است: مشاوره و مشورت کردن با کسی که رویا ندارد اشتباه است. فردی که در زندگی خود هیچ تلاشی نمی‌کند چطور می‌خواهد به شما برای تصمیم درست مشورت دهد؟ شما باید از کسی مشورت بگیرید که در حال کوشش برای رسیدن به اهدافش باشد. چنین شخص باانگیزه‌ای تجارب و نظرات مفیدی را در اختیارتان قرار می‌دهد. با کسانی که در زندگی خود هدف و آرزویی ندارند مشورت نکنید.

 

 

افرادی که فقط تظاهر به دینداری می‌کنند

 

پیروی از نصایح خداپسندانه کار درستی است. اما در این باره لازم است بسیار هوشیار باشید. برخی افراد با ادعای دینداری و خواستن امور خیر ممکن است شما را گمراه کنند. ببینید حرف و عمل این افراد تا چه حد تطابق دارد؟ آیا آنها واقعا شبیه به راهنمایی‌های خود زندگی می‌کنند؟ آیا واقعا به دستورات دینی در زندگی خود عمل می‌کنند؟ آیا صادق و درستکار هستند؟ آیا صحبت‌های آنها با اصول دینی مطابقت دارد؟

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

 • آراسته:

  ممنونم از پست ها ونظرهای خوبتون

  • افق کوروش:

   ممنون از این که با مجله کوروش همراه هستید دوست عزیز

4 × یک =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

9 روش جهت افزایش انگیزه

۹ روش برای تقویت انگیزه

هر کاری که در زندگی انجام می دهیم، یک هدف مشخصی دارد؛ حتی خوردن یک لیوان آب ساده هم به منظور و هدف رفع تشنگی افراد می شود. هدف بعضی از فعالیت ها برای بسیاری از ما بسیار باارزش است، بطوریکه برنامه زندگی خود را برای رسیدن به آن  تغییر می دهیم. به عبارتی دیگر، ما برای شروع انجام کار کلی انگیزه داریم. بله انگیزه! اصطلاحی که بارها در طول زندگی خود آن را توسط افراد مختلف مانند مشاور، خانواده، دوست و غیره شنیده ایم؛ اما واقعا انگیزه چیست و چرا بعد از مدتی دیگر شور و نشاط اولیه یا ...
 • 5001 بازدید
 • انتشار: ۲۶-۰۲-۹۷
روانشناسی شخصیت از روی فرم صورت؛ چگونه فرم صورت شخصیت شما را فاش می‌کند

روانشناسی شخصیت از روی فرم صورت؛ چگونه فرم صورت شخصیت شما را فاش می‌کند

  فرم صورت اغلب افراد گرد و دایره‌ای شکل است. اما تعداد کسانی که فرم صورت بیضی، مربع، مستطیل، لوزی یا قلبی دارند هم کم نیست. پیش از این گفتیم که رنگ لباس و حتی رنگ مورد علاقه مداد رنگی، نوع گلی که دوست دارید یا حتی عطر مورد علاقه و گروه خون می‌تواند تا حدودی شخصیت شما را برای اطرافیان فاش کند. این در حالی است که به گفته «جین هانر»، کارشناس چهره شناسی و چهره خوانی و نویسنده کتاب «حکمت صورت شما» که بر اساس تکنیک‌های 3000 ساله تشخیص چهره نوشته شده فرم صورت شما اساس و پایه شخصیت ...
 • 53623 بازدید
 • انتشار: ۲۹-۰۲-۹۸
چگونه ایمیل کاری بنویسیم؟ 5 ترفند موثر آموزش نگارش ایمیل کاری حرفه‌ای

چگونه ایمیل کاری بنویسیم؟ ۵ ترفند موثر آموزش نگارش ایمیل کاری حرفه‌ای

  آموزش نگارش ایمیل کاری حرفه‌ای به نظر شاید مسئله چندان مهمی نباشد اما موضوع اینجاست که نوشتن یک ایمیل حرفه‌ای که باز شود، خوانده شود و تاثیرگذار باشد نیاز به مهارت در نوشتن ایمیل کاری دارد. ایمیل می‌تواند یک ابزار ارتباطی بسیار موثر باشد اما متاسفانه همه به صورت صحیح از آن استفاده نمی‌کنند و به عبارت درست‌تر دانش صحیح استفاده از آن را ندارند. این در حالی است که بسیاری افراد تصور می‌کنند توانایی نوشتن یک ایمیل حرفه‌ای و موثر را دارند اما حقیقت چیز دیگری است. اگر برای پیشبرد اهداف کاری خود با ایمیل سر و کار دارید 5 ...
 • 2202 بازدید
 • انتشار: ۲۲-۰۳-۹۸