تاثیر کرونا بر فرانچایزهای فست فود و رستورانها و واکنش صاحبان کسب ‌و کار | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » تاثیر کرونا بر فرانچایزهای فست فود و رستورانها و واکنش صاحبان کسب ‌و کار

تاثیر کرونا بر فرانچایزهای فست فود و رستورانها و واکنش صاحبان کسب ‌و کار

  • منتشر شده در ۲۶-۰۹-۹۹
  • 173 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
تاثیر کرونا بر فرانچایزهای فست فود و رستورانها و واکنش صاحبان کسب ‌و کار

با وجود اینکه بسیاری از فرانچایزهای فست‌فود دردسر زیادی برای حفظ کارمندان ماهر خود دارند، شیوع ویروس کووید-۱۹ فرصتی به صاحبان این کسب‌وکار داده است تا نشان دهند که کارمندان آنها (که در خط مقدم خطر ابتلا به بیماری هستند) حتی اگر اندکی به محل کار خود علاقه داشته باشند متقابلا آنها را تنها نمی‌گذارند. اما برای بزرگ‌ترین فرانچایز گروه رستوران‌های کارول که به نام «برگر کینگ ‌BK» شناخته می‌شود، این مساله کمی متفاوت‌تر پیگیری می‌شود. در گزارشی در سایت mashed، به تاثیر کرونا بر فرانچایزهای فست‌فود و رستوران‌ها و برخورد صاحبان کسب ‌و کار با این بحران پرداخته شده است که در مجله کوروش به آن خواهیم پرداخت.

 

تاثیر کرونا بر فرانچایز رستوران های کارولز

 

تاثیر کرونا بر فرانچایزهای فست فود و رستوران ها و برخورد صاحبان کسب ‌و کار

فروش اینترنتی افق کوروش

 

در گزارشی از بیزینس اینسایدر آمده است که مجموعه رستوران‌های کارولز اعلام کرده به جای پرداخت حقوق کارگرانی که خود را در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار داده‌اند، دستمزد تمام کارگران در بیش از یک‌هزار شعبه برگرکینگ را ۱۰ درصد کاهش می‌دهد. این کاهش حقوق برای تمام‌ کارمندان از کارگران گرفته تا مدیران این فروشگاه‌ها اعمال می‌شود.

در ادامه گزارش بیزینس اینسایدر آمده است که گروه رستوران‌های کارولز حتی پا را فراتر از کاهش ۱۰درصدی حقوق کارمندان گذاشته و اعلام کرده است که همین حقوق کاهش‌یافته را هم فقط به کارمندهایی اختصاص خواهد داد که فروشگاه آنها باز است و در زمان قرنطینه فعالیت دارند.

 

برخورد متفاوت فرانچایزهای دیگر در ایام کرونا

 

این روند درست برخلاف کمپانی‌هایی همچون تارگیت، کاستکو و آمازون است که همگی تصمیم به افزایش حقوق کارمندان خود گرفته‌اند. فرانچایز «فود بیست» Food 20، نیز گزارش داده است که حتی در صورتی که کارمندان آمریکایی و کانادایی‌اش در محل کار هم حاضر نشوند، اقدام به پرداخت حقوق تا دو ماه آینده‌اش خواهد کرد.

از سوی دیگر  استارباکس در اطلاعیه خود به کارمندانش آورده است: «هیچ کدام از همکاران استارباکسی، نیاز نیست بین سلامت خود و آمدن به محل کار، یکی را انتخاب کنند.»

 

تبعات تصمیم فرانچایز کارولز بر زندگی کارمندان

 

تاثیر کرونا بر فرانچایزهای فست فود و رستوران ها و برخورد صاحبان کسب ‌و کار

 

یکی از کارمندان فرانچایز کارولز در این رابطه می‌گوید: «کاهش حقوق می‌تواند به عنوان یک اهانت به کارمندانی تلقی شود که در این زمان به فکر سرپا نگه‌داشتن کسب‌وکار هستند. این در حالی است که تنها دلیل این تصمیم را کاهش ساعت کاری اعلام کرده‌اند ولی در مقابل بیشتر کمپانی‌ها در شرایط فعلی به کارمندان خود حقوق اضافی هم پرداخت می‌کنند تا در این شرایط از آنها حمایت کنند، چرا‌ که سلامت کارمندانشان برای مدیران سطح بالا اهمیت دارد.

حتما بخوانید  فرانچایزهای موفق برای سرمایه‌گذاری؛ سودآورترین فرانچایزها از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹

او می‌گوید: البته من این تصور را ندارم که یک کارمند حیاتی برای این کسب‌وکار هستم ولی با وجود این که برخی مردم خرید از رستوران‌های فست‌فود را در این مدت کاهش می‌دهند، ولی حتی اگر فروش ما ۵۰ درصد هم کاهش داشته باشد، ما باز هم یکی از رستوران‌های شلوغ در منطقه خود به حساب می‌آییم».

گفتنی است که تاثیر کرونا بر فرانچایزها کم نیست ولی این کاهش کارمزد برای کارمندان فروشگاه‌های کارولز فاجعه‌بار خواهد بود. تجارت فست‌فود دستمزدهایی برای کارمندان خود به ارمغان می‌آورد، به نحوی که به‌طور میانگین درآمد سالانه کارمندهای فست‌فود فقط ۱۳ هزار و ۵۰۰ دلار تخمین زده می‌شود.

پیش از این هم گزارش‌های زیادی از عدم تطبیق دستمزد کارگران در صنعت فست‌فود با واقعیت‌های اقتصادی منتشر شده بود، اما کارگران این رستوران‌ها مجبور هستند که شغل دومی داشته باشند و تلاش کنند تا اهداف اولیه خود در زندگی را برآورده سازند.

 

اما چرا برگر کینک هنوز هم محبوب است؟

 

تاثیر کرونا بر فرانچایزهای فست فود و رستوران ها و برخورد صاحبان کسب ‌و کار

 

برگر کینگ یا BK یکی از معروف‌ترین فست‌فودهای زنجیره‌ای و همبرگر در سطح گسترده‌ جهانی است که شعبه اصلی آن در فلوریدای ایالت‌متحده قرار دارد. این کمپانی از سال ۱۹۵۳ فعالیت خود را با نام «insta burger king» آغاز کرد.

طی این مدت (حدود نیم‌قرن) مالکان و مدیران این فروشگاه‌ها ۴ بار به‌ طور کامل تغییر کردند تا اینکه در نهایت شرکت ۳G به‌عنوان صاحب امتیاز اصلی، این کمپانی را با شرکت کانادایی Tim Horton ادغام کرد و امروز این شرکت ترکیبی یا جوینت‌ونچر سومین مجموعه رستوران‌های فست‌فود زنجیره‌ای در دنیا را تشکیل داده است.

‌در پایان سال مالی ۲۰۱۳ برگر کینگ اعلام کرد که بیش از ۱۳ هزار شعبه در ۸۰ کشور جهان تاسیس کرده است که از این تعداد ۶۶ درصد از فرانچایزها در ایالات‌متحده قرار گرفته‌اند و تا ۹۹ درصد از این نمایندگی‌ها مالکیت خصوصی و غیر‌مرتبط با صاحبان برگر کینگ دارند. این کمپانی برای گسترش حضور خود در سراسر دنیا و افتتاح شعبات بیشتر، از مدل‌های متفاوت فرانچایزینگ بهره برده است. بنابراین شیوه واگذاری شعب در مناطق مختلف متفاوت است.

حتما بخوانید  6 تغییر اساسی که در زمان پاندمی کرونا در صنایع خرده فروشی ایجاد شد

 

برخورد متفاوت برگر کینگ در نمایندگی‌ها

 

تاثیر کرونا بر فرانچایزهای فست فود و رستوران ها و برخورد صاحبان کسب ‌و کار

جشنواره 100% افق کوروش

 

برخی از شعب منطقه‌ای به‌عنوان شعبه اصلی در نظر گرفته می‌شوند و مسئول واگذاری و دادن مجوز فعالیت به سایر شعب این منطقه هم می‌شوند. به خاطر نداشتن روالی مشخص در روابط بین شعبه‌ها، معمولا این کمپانی با مشکلات قانونی زیادی مواجه شده است.

برگر‌کینگ منوی خود را از یک همبرگر ساده، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، نوشابه سودا و میلک شیک در سال ۱۹۵۴ آغاز کرد ولی حالا بازه متنوع‌تری از فست‌فودهای مختلف در نمایندگی‌های آن عرضه می‌شود. البته در سال ۱۹۵۷ همبرگری به نام Whopper را به منوی خود اضافه کرد که در نهایت به نماد این رستوران‌ها تبدیل شد.

 

داستان تاسیس برگر کینگ

 

جالب است بدانید که پایه‌گذاری برگر‌کینگ را کیت جی‌وکرامر و همسرش متیو برند آنکل، به‌واسطه خریداری دو دستگاه پخت برگر که حقوق تولید انحصاری تولید آن را داشتند، در اختیار گرفتند. تمام شعب این فرانچایز ملزم به استفاده از این دستگاه‌ها شدند که البته کارایی بالایی داشت.

پس از موفقیت این دستگاه‌ها، برگر کینگ پنج دستگاه دیگر به نام‌های دستگاه پخت برگر اتوماتیک نیکو، تستر نان پرینس کستل، هلدینگ برگر پرینس کستل، سرخ‌کن فرای مستر سه‌وت و مایکروویو منو مستر را به مجموع دستگاه‌های اختصاصی خود اضافه کرد.

درنهایت آنچه بر کسی پوشیده نیست این است که هر چند تاثیر کرونا بر فرانچایزها به یک اندازه نیست ولی تصمیم‌های متفاوت صاحبان کسب‌وکار تا حد زندگی کارمندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاه‌ها

5 × 2 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در مجله افق کوروش

4 روش ایمن برای تمیز کردن کفپوش پارکت چوبی و لمینت

۴ روش ایمن برای تمیز کردن کفپوش پارکت چوبی و لمینت

  تمیز کردن کفپوش پارکت چوبی و لمینت به نحوی که آسیبی نبینند و کیفیت خود را از دست ندهند معمولا یکی از دغدغه‌های کسانی است که سطح کف منزل یا محل کارشان با کف‌پوش پارکت یا لمینت پوشیده شده است. 4 روش برای تمیز کردن کف‌پوش‌های پارکت و لمینت از سایت How to clean stuff در مجله کوروش بخوانید.  
  • 22831 بازدید
  • انتشار: ۰۹-۰۴-۹۷
سبک زندگی،دکوراسیون و فرهنگ هوگه؛ با افسردگی پاییزی و زمستانی بجنگیم

سبک زندگی،دکوراسیون و فرهنگ هوگه؛ با افسردگی پاییزی و زمستانی بجنگیم

  می‌دانستید دانمارکی‌ها شادترین مردم دنیا هستند؟ این را هم می‌دانستید که دانمارک از جمله سردترین کشورهای دنیاست که همین مسئله می‌تواند خطر افسردگی را در میان مردم این کشورها به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد؟ سلاح دانمارکی‌ها و اغلب ساکنین کشورهای منطقه شمال اروپا زندگی به سبک «فرهنگ هوگه» است. این فرهنگ قدیمی که از زمان قرن 18 میلادی باب شد در واقع راز شاد زندگی کردن دانمارکی‌ها و مردم سایر کشورهای شمال اروپاست پیچیدگی خاصی ندارد. در حقیقت فرهنگ هوگه و زندگی به سبک هوگه سبک زندگی مردم دانمارک و راهکار مهمی برای مقابله با افسردگی زمستانی و روزهای ...
  • 2516 بازدید
  • انتشار: ۱۰-۰۷-۹۹
بهترین و بدترین ترکیبهای رنگی برای دکوراسیون داخلی منزل کدام‌اند

بهترین و بدترین ترکیبهای رنگی برای دکوراسیون داخلی منزل کدام‌اند؟

از لحاظ رنگ شناسی و روانشناسی استفاده از برخی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی منزل موجب ایجاد حس مثبت و انرژی در افراد می‌شود. در مقابل رنگ‌هایی نیز وجود دارند که با به کار بردن آن‌ها می‌توانید احساس منفی و ناامیدی را در خود القا کنید. از طرف دیگر در نظر گرفتن میزان نور، اندازه اتاق و نوع کاربرد هر فضا نیز می‌تواند بر انتخاب بهترین رنگ برای دیوار خانه و لوازم آن مؤثر باشد. در این مقاله می‌توانید ترجمه‌ای از مقاله روانشناسی رنگها و پالت رنگی در دکوراسیون داخلی منزل و فضاهای مختلف خانه را از مقاله iol.co.za در مجله ...
  • 160 بازدید
  • انتشار: ۰۱-۱۰-۹۹