معرفی ۱۵ کتاب از لیست بهترین کتاب ها و رمان ها برای زنان

معرفی ۱۵ کتاب از لیست بهترین کتاب ها و رمان ها برای زنان


15 فروردین 1400 . زمان مطالعه: 21 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
معرفی 15 کتاب از لیست بهترین کتاب ها و رمان ها برای زنان
تخفیفات افق کوروش

کتاب هایی که هر زنی باید بخواند، مجموعه ای از بهترین کتابها برای زنان هستند. معرفی ۱۵ مورد از بهترین کتاب ها و رمان ها برای زنان را در مجله کوروش بخوانید.

 

چرا معرفی بهترین کتاب ها برای زنان مهم است؟

 

ادبیات چه داستانی و غیر داستانی (زندگی نامه، مستندنگاری، سفرنامه و …) همواره ایمن ترین راه برای زنان بوده اند. روشی تا روایتگر سرگذشت خود با تمام مرارت ها و دشواری هایش باشند. ادبیات این فرصت را به زنان داده تا بتوانند بدون مداخله مردان روایتگر قصه های خود باشند. محور اصلی کتاب هایی که در این فهرست آوردیم نیز زنان هستند. در نتیجه اکثر کتاب هایی که در این فهرست معرفی شدند را کتاب هایی تشکیل می دهند که نویسندگان آن خود زنان هستند. زنانی که با اشراف بی نظیری از دریچه نگاه خود به ابعاد مختلف زندگی زنان پرداخته اند. زنان در این کتاب ها از حال و احوال خویش و زنانگی خود گفته اند. با این مقدمه برویم سراغ بهترین کتاب ها برای زنان.

 

 

تخفیفات افق کوروش

پاییز فصل آخر سال است اثر نسیم مرعشی

 

پاییز فصل آخر سال است اثر نسیم مرعشی

 

«پاییز فصل آخر سال است» اثر نسیم مرعشی بی شک یکی از پرخواننده ترین کتاب های ادبیات داستانی ایرانی است. اثری که جزو بهترین کتابها برای زنان طی چند دهه اخیر بوده است. تا به حال اثر نسیم مرعشی ۳۹ بار تجدید چاپ شده است. چنین موفقیتی برای هر کتابی در جامعه ای که مدت هاست اسیر مشکلات کتاب نخوانی است، ستودنی است.

نسیم مرعشی در کتاب پرفروش خود پاییز فصل آخر سال است به روایت زندگی ۳ دختر به نام های لیلا، روجا و شبانه و دغدغه ها و دل مشغولی هایشان پرداخته است. مسائلی همچون مهاجرت، هویت شغلی و اجتماعی، مهاجرت و مسائل عاطفی. این ها مهمترین دل مشغولی های شخصیت های رمان نسیم مرعشی را تشکیل می دهند. رمز موفقیت کتاب نسیم مرعشی را باید در اصالت نویسنده در پرداخت دغدغه های کاملا دخترانه، روایت شاداب و جذاب او به همراه نثر بسیار گیرا و روانش دانست.

 

 

کتاب آن شرلی اثر لوسی ماد مونتگمری

 

کتاب آن شرلی اثر لوسی ماد مونتگمری

استخدام کارمند فروشگاه

 

آن شرلی یکی از بهترین کتابها برای زنان و دختران به خصوص نوجوانان است. داستان جذاب کتاب آن شرلی، یکی از داستان هایی است که توانسته چند نسل از خوانندگان را با خود همراه کند. اثری که پای خواننده را به مزرعه گرین گیبلز در روستای اونلی باز می کند. کتاب آن شرلی اثر لوسی ماد مونتگمری، نویسنده شهیر کانادایی، روایت زندگی آن یا آنه یازده ساله است. دختر بچه یتیمی که به کاتبرت ها، متیو و خواهرش ماریلا سپرده می شود. ولی ماریلا که تقاضای یک پسربچه کرده بود تا در کارهای مزرعه به کمک متیو بیاید، می خواهد آنه شرلی را به یتیم خانه پس بفرستد.

 

ولی آنه شرلی خیلی زود با زبان گرم و حرف های پرشور و خیال پردازی هایش دل از همه می رباید. طوری که حتی ماریلای سختگیر و عبوس هم خیلی زود دلباخته این دختر کک مکی با موهای قرمز می شود. کتاب آن شرلی اثر لوسی ماد مونتگمری از آن کتاب های خارق العاده است. کتابی که جای آن در قفسه کتاب اتاق هر دختری است. بنابراین نمی توانستیم به راحتی از خیر این اثر مشهور لوسی ماد مونتگمری بگذریم و آن را در فهرست بهترین کتاب ها برای زنان ذکر نکنیم.

 

تخفیف شوینده های افق کوروش

 

پرفروش ترین کتاب های رمان نوجوان

 

 

کتاب جنس ضعیف اثر اوریانا فالاچی

 

در هر فهرستی از بهترین کتابها برای زنان، معمولا یک کتاب همیشه به چشم می خورد. و آن کتابی جز «جنس ضعیف»، اثر اوریانا فالاچی نیست. اوریانا فالاچی به حق یکی از بزرگترین نویسندگان ادبیات غیرداستانی و روزنامه نگاران سده بیستم ایتالیا لقب گرفته است. آثار اوریانا فالاچی به بیش از ۸۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده اند. علاوه بر این میلیون ها نسخه از کتاب های او در سرتاسر دنیا به فروش رفته اند. اوریانا فالاچی شهرت خود را مرهون گزارش های مبهوت کننده از مسائل اجتماعی، سیاسی و گاها جنگی است. و البته مصاحبه هایش با برخی از رهبران سیاسی دنیا. او در کتاب «جنس ضعیف»، گزارشی از وضعیت زنان در سرتاسر دنیا به دست داده است.

 

کتاب جنس ضعیف در زبان اصلی ایتالیایی با عنوان «جنس بی فایده: سفری به (دنیای) زنان» در سال ۱۹۶۱ منتشر شد. در این کتاب فالاچی به خاطره نگاری از سفرهایش به نقاط مختلف دنیا و وضعیت زنان آنجا پرداخته است. در جنس ضعیف خوانندگان با فالاچی همراه می شوند و با او به سفری دور و دراز از خاورمیانه تا آمریکا می روند.

 

 

کتاب زنان کوچک اثر لوئیزا می آلکوت

 

کتاب زنان کوچک اثر لوئیزا می آلکوت

 

کتاب زنان کوچک اثر لوئیزا می آلکوتک، یکی از دوست داشتنی ترین کتاب هایی است که تا به حال در قلمروی ادبیات داستانی منتشر شده است. خوانندگان اثر مشهور لوئیزا می آلکوتک را نمی توانیم تنها زنان و دختران بدانیم. بلکه لوئیزا می آلکوتک در کتاب زنان کوچک روایتگر زندگی دخترانی همچون مگ، جو، بت و ایمی است. کتابی که تقریبا هر خواننده ای از مرد و زن و پیر و جوان از خواندن آن سیر نمی شود.

 

ماجراهای کتاب زنان کوچک حول محور زندگی این ۴ خواهر، خانواده آنها و مرارت هایی که در طول جنگ داخلی آمریکا در قرن نوزدهم متحمل می شوند می گردد. آنچه باعث می شود که کتاب زنان کوچک اثری چنین جذاب و پرشور باشد، این است که لوئیزا می آلکوتک آن را کاملا بر اساس خاطرات و شنیده ها نوشته است. همچنین دیده های نویسنده از زندگی در قرن نوزدهم در خانواده ای گرم و صمیمی در نوشتن کتاب تاثیر فراوانی داشته است.

 

 

جای خالی سلوچ اثر محمود دولت آبادی؛ داستان زنی که شوهرش رفت و برنگشت

 

جای خالی سلوچ اثر محمود دولت آبادی؛ داستان زنی که شوهرش رفت و برنگشت

 

 

کتاب جالی خالی سلوچ اثر محمود دولت آبادی، یکی از بهترین کتاب هایی است که در ادبیات فارسی به زندگی مردم روستا پرداخته اند. جای خالی سلوچ نوشته محمود دولت آبادی به زندگی مِرگان می پردازد.‌ زنی که شوهرش روزی رفته و برنگشته است. زنی که باید در نبود شوهر جور او را بکشد. و بچه های قد و نیم قدش را به تنهایی بزرگ کند. شروع کتاب سلوچ یکی از به یاد ماندنی ترین شروع ها در ادبیات داستانی ایران است. جایی که «مرگان که سر از بالین برداشت، سلوچ نبود…»

 

نویسنده با تسط خاص خود که بر زندگی و به تصویر کشیدن حال و هوای روستا و مردمان آن دارد، در ادامه رمان جای خالی سلوچ به مرارت ها و مشکلات زندگی مرگان می پردازد. اینکه مرگان با دو پسر و یک دخترش چطور می توانند با فقدان سلوچ کنار بیایند؟ و بر آنان چه خواهد گذشت؟ سوالاتی هستند که باعث می شود خوانندگان تا پایان همراه محمود دولت آبادی و رمان خواندنی اش شوند.

 

استخدام کارمند انبار

محمود دولت ‌آبادی با نوشتن رمان ۱۰ جلدی «کلیدر» مشهور شد. دولت آبادی از مشهورترین نویسندگانی ایرانی معاصر است. کتاب های او به بیش از ۱۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده اند. و در بسیاری موارد جوایز ادبی زیادی را در داخل و خارج از کشور نصیب خود کردند. ولی در میان کتاب های او شاید جالی خالی سلوچ از همه خواندنی تر باشد.

 

 

کتاب «داستان من» اثر مریلین مونرو و شرح زندگی ستاره ای در اوج

 

کتاب «داستان من» اثر مریلین مونرو و شرح زندگی ستاره ای در اوج

 

کتاب داستان من اثر مریلین مونرو، زندگی نامه ای است که مریلین مونرو با همکاری بن هکت (نویسنده و فیلمنامه نویس برنده جایزه اسکار) به رشته تحریر در آورده است. مریلین مونرو یکی از مشهورترین هنرپیشگان تاریخ است. ستاره ای که در اوج دوران موفقیت خود ناگهان از دنیا رفت. مریلین مونرو کتاب داستان من را در همان دوران اوج خود نگاشته است.

 

در فهرست بهترین کتاب ها برای زنان قطعا کسی انتظار ندارد، زندگی نامه یکی از اغواگرترین زنان تاریخ که به ساخت تصویر کلیشه ای از زنان در رسانه ها و سینما کمک شایانی کرده حضور داشته باشد. ولی مریلین مونر بر خلاف تصویری که بسیاری از او در ذهن دارند، هنرمندی پر ذوق و روشنفکر و به شدت کتابخوان بوده است. ماحصل زندگی کوتاه اما پر فراز و نشیب و افسانه ای مریلین مونرو را باید در همین کتاب «داستان من» جستجو کنیم. کتابی که هنرپیشه مشهور با صداقتی بی نظیر در آن از دوران کودکی و بزرگ شدن به عنوان دختری یتیم، نوجوانی سخت و دشوار خود، آغاز حضور در دنیای سینما تا شهرت و ازدواج با جو دی ماجیو (یکی از مشهورترین بازیکنان بیسبال تاریخ) حرف می زند.

 

 

کتاب جنگ چهره ی زنانه ندارد اثر سوتلانا الکسیویچ

 

کتاب جنگ چهره ی زنانه ندارد اثر سوتلانا الکسیویچ

 

سوتلانا الکسیویچ هم از آن دست نویسندگانی است که حتما در فهرست های موضوعی همچون فهرست بهترین کتابها برای زنان از او و آثارش یاد می شود. سوتلانا الکسیویچ، نویسنده و روزنامه ‌نگار بلاروسی، اولین نویسنده ای است که توانسته با وجود انتشار آثاری در حوزه مستندنگاری برنده جایزه ادبیات نوبل شود. کتاب «جنگ چهره ی زنانه ندارد» یکی از بهترین کتاب های سوتلانا الکسیویچ است. کتاب جنگ چهره ی زنانه ندارد روایتگر زندگی پر فراز و نشیب زنانی است که در خلال جنگ جهانی دوم در ارتش اتحاد جماهیر شوروی خدمت کردند. زنانی که چهره خشن جنگ را به چشم دیدند.

 

سوتلانا الکسیویچ در کتاب جنگ چهره ی زنانه ندارد با چیره دستی به زندگی هولناک و پر کابوس صدها زنی پرداخته است. زنانی که همچون سربازان پوتین پوشیدند. زنانی که پای به پای مردان نقش هایی همچون پرستار، تک تیرانداز، خلبان، رخت شور، پارتیزان، بی سیم چی و غیره را در ارتش شوروی برعهده گرفتند. کتاب جنگ چهره ی زنانه ندارد از آن دست آثاری است که روایت های دلخراش و بعضا به شدت ناراحت کننده اش تا مدت ها در ذهن خواننده می ماند. و چه بسا گاهی شب ها او را هم بیدار نگه دارد!

 

 

بهترین رمان های تاریخ ادبیات دنیا

 

 

کتاب سووشون اثر سیمین دانشور و یکی از بهترین رمان ها برای زنان

 

کتاب سووشون اثر سیمین دانشور و یکی از بهترین رمان ها برای زنان

 

کتاب سووشون اثر سیمین دانشور، نویسنده مشهور ادبیات فارسی است. یکی دیگر از کتاب های مبهوت کننده ای که جای آن نباید در هر فهرستی بهترین کتاب ها برای زنان خالی باشد. حتما شما هم عبارت مشهور «شلخته درو کنید تا چیزی هم گیر خوشه‌ چین ‌ها بیاید» را شنیده اید. این عبارات مدت هاست که به یک ضرب المثل در زبان فارسی تبدیل شده است. آشنایی بسیاری از ما با کتاب سووشون از گزیده هایی از این رمان خواندنی است که در کتاب های ادبیات فارسی دوران دبیرستان چاپ شده بود. سیمین دانشور در رمان سووشون به زندگی زوجی به نام های یوسف و زهرا می پردازد.

 

زوجی که به نوعی نماینده نسل جوان عصر و زمانه خود هستند. یوسف از ملاکان و زمین داران وطن پرست و روشنفکر است که همیشه دغدغه مردم و کشورش را در سر دارد. زهرا هم زنی است که باید آن را نمونه بارز یک زن ایرانی بدانیم. زنی با محبت و دلسوز که در سختی ها تکیه گاه یوسف است. خواندن کتاب سووشون به دو جهت بسیار برای خوانندگان به خصوص خوانندگان جوان جذاب است. یکی پرداخت جذاب زندگی عاشقانه یوسف و زهرا و دیگری زنده کردن اوضاع اجتماعی و سیاسی ایران در اواسط سده بیستم. سیمین دانشور توانسته با رمان سووشون و نثر زنده و سرحالش و به خصوص دیالوگ نویسی های فوق العاده اش، یکی از فراموش نشدنی ترین رمان های فارسی را خلق کند.

 

 

اتاقی از آن خود اثر ویرجینیا وولف

 

اتاقی از آن خود اثر ویرجینیا وولف

 

ویرجینیا وولف یکی از صاحب سبک ترین نویسندگان سده بیستم است که آثار زیادی از خود به چاپ رسانده است. کتاب اتاقی از آن خود، یکی از مشهورترین کتاب های ویرجینیا وولف است. وولف این کتاب را در اوج دوران نویسندگی خود و به سبک و سیاق خاص خود نوشته است. کتابی به سبک مشهور ویزجینیا ولف یعنی سیال ذهن. ویرجینیا وولف در کتاب اتاقی از آن خود با نثری خارق العاده از دغدغه های زنان و دل مشغولی های آنان همچون آزادی سلب شده، درآمد و مکانی مستقل برای زندگی صحبت می کند. وولف در اتاقی از آن خود همین مسائل را دلیل عدم شکوفایی ذوق و قریحه زنان در ادبیات می داند.

 

 

مشهورترین آثار داستایوفسکی

 

 

کتاب غرور و تعصب اثر جین آستین؛ هر زنی باید این کتاب را بخواند

 

کتاب غرور و تعصب اثر جین آستین

 

کتاب غرور و تعصب از جین آستین یکی از دیگر آثاری است که نمی توانیم هیچ فهرستی از کتاب هایی که هر زنی باید بخواند را از آن خالی بدانیم. کتاب غرور و تعصب از همان زمان چاپ اولش در سال ۱۸۱۳ تا همین حالا همچنان مورد استقبال خوانندگان در سرتاسر دنیا قرار می گیرد. دلبستگی جین آستین به این اثر خود به حدی بود که گاهی از کتاب غرور و تعصب با عنوان «فرزند عزیزم» یاد می کرد. جین آستین همچنین از الیزابت بِنت، شخصیت پرشور رمان غرور و تعصب به عنوان «دلپذیرترین مخلوقی که در کتاب ها ظاهر شده» یاد کرده بود. کشمکش و درگیری الیزابت خوش فکر و زیباروی با آقای دارسی خودپسند یکی از جذاب ترین تقابل های دنیای ادبیات است. روایتی که در کتاب غرور و تعصب با ظرافت به تصویر کشیده شده است.

 

 

رمان های برنده جایزه پولیتزر

 

 

کتاب ماتیلدا اثر روال دال

 

کتاب ماتیلدا اثر روال دال

 

یکی دیگر از شگفتی های فهرست بهترین کتابها برای زنان، کتاب ماتیلدا اثر روال دال است. ماتیلدا با وجود نثری بسیار زنده و شاد و تصویرگری های جذاب کوئینتین بلیک، یکی از خواندنی ترین و بهترین کتاب ها برای زنان است. کتابی که می توانید در یک بعد از ظهر دلپذیر یک جا و یک نفس بخوانید. کتاب ماتیلدا روایت ماجراهایی است که در زندگی ماتیلدا، دختربچه ای نابغه اتفاق می افتد. ماتیلدای پنج ساله با وجود نبوغ حیرت انگیزش از سوی والدینش به درستی درک نمی شود. وضعیت وقتی بدتر می شود که می فهمیم در مدرسه نیز حامی و معلم او، خانم هانی، مرعوب خانم ترانچبال مدیر ظالم و تندخوی مدرسه است. خانم ترانچبال، ورزشکار سابق پرتاب چکش، هیچ ارزشی برای کودکان قائل نیست. او بچه ها را به چشم وزنه هایی برای تمرین پرتاب چکش خود می بیند.

 

از روالد دال همواره به عنوان یکی از بهترین و تاثیرگذارترین و مشهورترین نویسندگان ادبیات کودک یاد می شود. رولد دال با وجود پرداختن به زندگی پر ماجرای ماتیلدا و حوادث باورنکردنی و تخیلی که در زندگی او رخ می دهد، گوشه چشمی به حقایق هولناک زندگی دارد. این حقیقت که کودکان همیشه از درک نشدن واهمه دارند. واهمه ای که باعث می شود، خوانندگان به خصوص خوانندگان خردسال با شخصیت ماتیلدا به شدت همذات پنداری کنند. و البته تا پایان داستان فراموش نشدنی ماتیلدا، با او و خانم هانی همراه شوند.

 

 

کتاب دیدار اثر احمد محمود

 

کتاب دیدار اثر احمد محمود

 

احمد محمود را یکی از بهترین و تاثیرگذارترین نویسندگان خطه جنوب ایران دانسته اند. این نویسنده چیره دست جنوبی با نوشتن رمان های خواندنی همچون «همسایه ها»، «داستان یک شهر»، «مدار صفر درجه» دیگر آثارش نقش زیادی در خلق و بازآفرینی دوران ها و برهه های حساس تاریخی ایرانی داشته است. برهه هایی که به خصوص در کتاب مشهورش همسایه ها شامل دوران پیش از کودتای ۲۸ مرداد می شود. کتاب دیدار اثر احمد محمود، یکی از مجموعه داستان های اوست که راویان دو داستان از سه داستان آن را زنان تشکیل می دهند.

 

احمد محمود در داستان اول با عنوان «کجا میری ننه امرو؟» با همان نثر تراش خورده و صیقل یافته همیشگی که در رمان های مشهورش از او سراغ داریم به روایت زندگی پیرزنی تنها می پردازد. زنی که پسرش به نام امرالله تیر خورده و دستگیر شده است. حالا ننه امرو می خواهد بداند بر سر فرزند دلبندش چه آمده است. در داستان دوم که نام مجموعه هم از آن گرفته شده، زنی مسن را داریم که خواهرش فوت کرده است. زن در این داستان می خواهد به هر قیمتی شده خود را به مراسم او در جنوب برساند. احمد محمود به سبک داستان نویسی خاص خود با تصویرپردازی های دقیق و زنده، روایت های منسجم و جذابش شهرت دارد. او در دستکم دو داستان اول توانسته خوانندگانش را به خوبی همراه خود به دنیای آدم ها و شخصیت هایی که خلق کرده ببرد. مخاطبان را با دلهره ها و مصائبشان همراه کند.

 

 

پرفروش ترین کتاب های صوتی بازار ایران

 

 

سرگذشت ندیمه اثر مارگارت اتوود

 

بهترین کتابها برای زنان؛ سرگذشت ندیمه اثر مارگارت اتوود

 

یکی دیگر از بایدهای فهرست بهترین کتاب ها برای زنان اثر درخشان «سرگذشت ندیمه» است. شاید آشنایی بسیاری از خوانندگان با سرگذشت ندیمه، از سریال تلویزیونی به همین نام ساخته بروس میلر باشد. ولی قبل از اینکه بروس دست به اقتباس موفق این رمان موفق بزند و تمام جوایز مهم حوزه سینما و تلویزیون را درو کند، مارگارت اتوود سال ها قبل با رمانش جوایز ادبی زیادی را از آن خود کرده بود. سرگذشت ندیمه اثر مارگارت اتوود، یکی از پرفروش ترین کتاب های داستانی در ادبیات انگلیسی زبان طی چند دهه اخیر بوده است. همین شهرت و استقبال بی نظیر از سرگذشت ندیمه سرانجام مارگارت اوتوود را واداشت تا دنباله ای بر کتاب مشهور خود بنویسد.

 

کتاب سرگذشت ندیمه از بهترین کتاب ها برای زنان است. این رمان مارگارت اتوود از زندگی زنانی له شده زیر چکمه استبداد می گوید. زنانی که می خواهند از غل و زنجیر رها شوند. ماجراهای کتاب سرگذشت ندیمه در سرزمینی تحت حاکمیت خیالی به نام گیلیاد می گذرد. در گیلیاد که تجسم حاکمیتی به شدت مستبد و ظالم است، شهروندان به ویژه زنان از هیچ حقی برخوردار نیستند. مارگارت اتوود در کتاب سرگذشت ندیمه با روایتی مبهوت کننده به مضامین بسیار دلهره آوری می پردازد. مضامینی که گاها برای برخی خوانندگان بسیار ملموس به نظر می رسند.

 

 

کتاب خاطرات سیلویا پلات اثر سیلویا پلات

 

بهترین کتابها برای زنان؛ خاطرات سیلویا پلات

 

سیلویا پلات هم یکی از محبوب ترین نویسندگان و شاعرانی است که همواره در فهرست بهترین کتاب ها برای زنان از او و آثارش یاد می شود. کتاب خاطرات سیلویا از بهترین کتابها برای زنان است. کتاب خاطرات سیلویا پلات همانطور که از نام آن پیداست، خود زندگی نامه سیلویا پلات، نویسنده و روزنامه نگار مشهور آمریکایی است. بسیاری سیلویا پلات را پس از ویرجینیا وولف، تاثیرگذارین زن ادبیات می دانند. سیلویا پلات با وجود زندگی کوتاه و مرگ خودخواسته اش به خصوص در شعر و با اشعار مشهور اعتراف گونه اش تاثیر ژرفی بر چندین نسل از نویسندگان و شاعران پس از خود گذاشت. سیلویا پلات همچون بسیاری از نویسندگان و شاعران همواره به یادداشت کردن خاطراتش می پرداخت. خاطراتی که در کتاب خاطرات سیلویا پلات گردآوری شده اند، گزیده ای از یادداشت هایی هستند که او از ۱۱ سالگی تا هنگام مرگ در سن ۳۰ سالگی نوشته بود.

 

 

کتاب های برنده جایزه نوبل

 

 

کتاب زنان فراموش شده اثر منصور کوشان

 

بهترین کتاب ها برای زنان؛ کتاب زنان فراموش شده اثر منصور کوشان

 

زنان فراموش شده اثر منصور کوشان را باید یکی از نادیده گرفته شده ترین آثار ادبیات فارسی بدانیم. منصور کوشان در کتاب زنان فراموش شده با روایتی منسجم و تودرتو به زندگی چند نسل از دختران و مادران کوچ نشین پرداخته است. زنانی که هیچ وقت از آنچه بر مادرانشان رفته غافل نیستند. و گاه و بی گاه از گذشته و مادران خود سخن به میان می آورند. در این میان، این زنان نیز از زندگی حال خود هم لحظه ای غفلت نمی کنند. به این ترتیب خواننده روایتی از زندگی آنان به همراه دخترانشان را نیز به موازت خاطرات گذشته آنان در کتاب زنان فراموش شده می خوانند. کتاب زنان فراموش شده از بهترین کتابها برای زنان است.

 

کتاب زنان فراموش شده با وجود نثر بسیار دلپذیر و صمیمی منصور کوشان،‌ به خوبی توانسته حس و حال زنان کوچ نشین و زندگی در دل طبیعت را به تصویر بکشد. کتاب زنان فراموش شده با روایت های واقعی و فوق العاده حس برانگیزش، از آن دست کتاب هایی است که تا مدت ها در ذهن خواننده می ماند.

 

 

پرفروش ترین کتاب های روانشناسی موفقیت

 

 

جمع بندی نهایی

 

قطعا هر فهرستی موضوعی از کتاب ها کم و کاستی های خاص خود را دارد. فهرست بهترین کتاب ها برای زنان نیز از این قاعده مستثنی نیست. همچنین در این مطلب بر آن بودیم تا علاوه بر آثار مطرح ادبیات جهان، گوشه چشمی به ادبیات فارسی داشته باشیم. به این ترتیب خوانندگان را با برخی از کتاب های مهم ادبیات معاصر ایران آشنا کنیم. ولی به رغم آن، همچنان بسیاری نام ها و عناوین کتاب های مهم چند دهه اخیر ادبیات ایران از این فهرست جا ماندند.

 

کالابرگ الکترونیک