نحوه نوشتن خودبازبینی: چطور درباره خود بنویسیم؟
خانه » رشد و توسعه فردی » نحوه نوشتن خودبازبینی: چطور درباره خود بنویسیم؟

نحوه نوشتن خودبازبینی: چطور درباره خود بنویسیم؟

 • منتشر شده در ۱۵-۰۵-۹۷
 • 1328 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه
نحوه نوشتن خودبازبینی: چطور درباره خود بنویسیم؟

کلمه Self-review به معنی خودمروری یا خودبازبینی است. وقتی سخن از نوشتن خودبازبینی به میان می آید منظور نوشته ای است که شما را از نظر عملکرد و نقاط ضعف و قوت بررسی می کند. نوشتن خودبازبینی گرچه یک فعالیت ارادی و شخصی است؛ اما بایستی با تفکر همراه باشد. يعنى تصويرى که از خود منعکس مى‌کنيم به هدف ما وابسته باشد. باید به این فکر کنیم که آيا می خواهیم خود را به صورتی که هستیم توصیف کنیم یا بنابر موقعیت تصویری از خود ارائه می کنیم؟

اگر مصاحبه شغلی در پیش روی دارید، یا قرار است یک فرم اداری در مورد خودتان پر کنید و یا مدیرتان از شما خواسته است تا جلسه ای برای برنامه ریزی پیشرفت خودتان برگزار کنید پس شانس با شما یار بوده که الان دارید این مطلب را می خوانید.

 

 

منظور از نوشتن خودبازبینی چیست؟

 

همانطور که از اسمش پیداست فرصتی است که شما بتوانید به گذشته بازگردید و عملکرد قبلی خود را مستند کرده و مسیر رشد و فرصت های آینده را روشن کنید.

نوشتن خودبازبینی معمولا در ابتدا با خجالت همراه است اما مطمئن باشید اگر کمی وقت بگذارید و اصول مربوط به بازبینی خود را بیاموزید می توانید به شیوه ای کاملا متمایز و عالی درباره خودتان بنویسید.

 

خودبازبینی در مصاحبه شغلی

 

ممکن است خودبازبینی، برای شما یک موقعیت مضطرب کننده باشد. ممکن است شما ندانید راجع به چه چیزی بنویسید یا یک نویسنده ناشی باشید که حتی نتواند جملات خود را تمام کند و یا مطمئن نباشید که آیا اصلا در هنگام نوشتن صداقت دارید یا نه!؟

نگران نباشید اینها دقیقا چیزهایی است که قرار است در موردشان با شما صحبت کنیم.

 

چه چیز باعث می شود که یک خودبازبینی خوب بنویسیم؟

 

مطمئنا شما چیزهای زیادی برای گفتن دارید. نوشتن کل تجارب، استعدادها و مهارت ها در یک یا دو پاراگراف تقریبا غیر ممکن است. سعی کنید افکارتان را منظم کنید. تصور کنید که میخواهید خودتان را به یک غریبه معرفی کنید، تصور کنید که آنها چه چیزی را باید بدانند، چه چیزی را می خواهند بدانند و شما چگونه باید پاسخ دهید.

 

خود آگاهی و خودبازبینی

 

در هنگام نوشتن خودبازبینی، فراموش نکنید که پذیرش صادقانه داشته ها و نداشته ها، به هر شخص کمک میکند که دریابد چگونه رشد کند و به گونه ای متفاوت عمل کند.

 

چرا شرکت ها از شما میخواهند که در مورد خودتان بنویسید؟

 

هیچکس بهتر از خودتان نمی داند که شما روزانه چه کارهایی انجام می دهید. بنابراین شرکت ها می خواهند گزارش آن را به طور مستقیم از شما بشنوند. در کنار اینکه شما توسط مدیران و حتی همکاران خودتان بررسی می شوید، نوشته های شما در مورد خودتان به واحد منابع انسانی کمک می کند تا دریابد آیا شما در قبال وظایف خود مسئولانه رفتار می کنید یا خیر؟ و آیا لازم است خطراتی که در مسیر کاری خود با آن مواجه هستید به شما نشان داده شود؟

در نهایت بصورت عادلانه به شما اجازه میدهد تا داستان خود را با کلمات خودتان بگویید نه چیزهایی که مدیران شما در مورد شما می گویند.

 

خودبازبینی کارکنان

 

معمولا شرکت ها به دنبال تطابق بین مدیر و کارمند هستند. اگر مدیر یک چیز را بگوید و کارمند چیز دیگری را ، احتمالا یک جای کار می لنگد. در این وضعیت سازمان ها در روابط بین آنها دخالت خواهند کرد.

ممکن است واحد منابع انسانی شرکت ها روند شغلی افراد را تعقیب نمایند که آیا کارمند در نوشته هایش بازخوردی را بطور مکرر بیان کرده است؟ در مورد پیشرفت سازمان در گذشته و آینده نظری داشته است؟ مواردی از این دست چیزهایی هستند که برای واحدهای منابع انسانی ارزش پیگیری دارند.

مدیر شما به متن خودبازبینی شما نگاه می کند تا ببیند شما چه مسیر پیشرفتی را برای خودتان متصور هستید. مطمئنا هرچقدر شما این مسیر را پررنگ تر توصیف نمایید  وی در قبال شما مسئولیت آسانتری خواهد داشت.

 

نوشتن خودبازبینی، چگونه به من کمک خواهد کرد؟

 

اول اینکه، بوسیله نوشتن اهدافمان در واقع مسیری را که باید طی کنیم مشخص کرده ایم. پس می توان گفت نوشتن یک راه عالی برای رسیدن به موفقیت و اهدافی است که برایمان ارزشمند هستند.

در ثانی، نوشتن خودبازبینی یک فرصت عالی است که همراه با خودآگاهی است. با داشتن لیستی از آنچه که انجام داده اید، جایگاهی که می خواهید و اینکه چگونه می توانید به آنجا برسید ، مسیری را مشخص می نمایید و فرصتی ایجاد می کنید تا به قدم برداشتن در آن مسیر فکر کنید.

در نهایت، نوشتن در مورد خودتان می تواند نقطه عطفی باشد برای بهبود وضعیت فعلی شما. شاید شما بارها تلاش کرده اید روابط خود را با رییستان بهبود بخشید و به وی بفهمانید برایتان مهم است کارها را با اولویتی که دارند انجام دهید. شما می توانید از این فرصت استفاده کنید و با توصیف خود و این مشکلات در نوشته هایتان، راه حل مسائل این چنینی را نیز بیان کنید.

 

چگونه شروع به نوشتن کنم؟

 

اگر خوش شانس باشید ممکن است با ذکر نکاتی از شما خواسته شود یک خودبازبینی بنویسید. بعنوان مثال واحد نیروی انسانی با مشخص کردن مواردی در نوشتن به شما جهت می دهد و شما را راهنمایی می کند که در مورد چه چیزهایی بنویسید:

 

اما اگر اینطور نیست سوالات زیر راهنمای خوبی برای شروع نوشتن یک خودبازبینی هستند:

 1. انجام چه فعالیت هایی برای شما لذت بخش است؟
 2. از بین کارهایی که تاکنون انجام داده اید به کدامیک بیشتر افتخار می کنید؟ چرا؟
 3. در شش ماه یا در یکسال گذشته چه چیزهای جدیدی یاد گرفته اید؟
 4. کدام وظایف یا فعالیت ها را متفاوت تر از دیگران انجام داده اید؟
 5. رییس شما چه کمک هایی به شما کرده است؟ بهتر بود چه کمک های دیگری انجام می داد؟
 6. تاکنون در مورد خودتان بازخوری از دیگران دریافت کرده اید؟ توضیح دهید.
 7. چه کارها یا فعالیت هایی هست که دوست دارید در آینده انجام آنها را بر عهده بگیرید؟
 8. آیا فکر می کنید تمام توانایی های خود را در رزومه عنوان نموده اید؟
 9. چه توانایی هایی را دوست دارید به رزومه تان اضافه کنید؟
 10. دوست دارید بیشتر در چه زمینه هایی بازخورد دریافت کنید؟

 

نوشتن خودبازبینی

 

شاید این مطلب هم برای‌تان جالب باشد:

۷ عادت روزانه افراد موفق؛ موفق‌ها چه خصوصیاتی دارند

 

اگر در جلسات مربوطه با پاسخ قاطعانه برای سوالات فوق حاضر شوید هنگامی که رئیستان از شما می خواهد به موفقیت ها و شکست های سال گذشته فکر کنید پاسخ های شما موجب خواهد شد تا بعنوان یک کارمند جدی که سرآمد سایر کارمندان است به شما نگاه کند.

حالا زمان آن است که به صورت تیتروار شروع به نوشتن خودبازبینی کنید. اگر کارهایی را که قبلا انجام داده اید فراموش نموده اید  نگاهی به  ایمیل ها، تقویم کاری، برنامه های ملاقات، لیست وظایف و دست نوشته های خود در سررسید شخصی تان بیندازید.

 

بازنگری خودبازبینی

 

چند پیشنهاد دیگر

 

اگر کاری را با مشارکت دیگران انجام داده اید می توانید ایمیلی به چند همکار قدیمی بزنید و از آنها بپرسید چه دستاوردهایی در خصوص کاری که با هم انجام داده اید به ذهنشان می رسد. همچنین می توانید از آنها بپرسید به نظر آنها شما در چه زمینه هایی برتر ازدیگران هستید و یا در چه زمینه هایی لازم است ارتقا پیدا کنید.

در قدم بعدی شما باید نگاهی به پشت سر بیندازید و بررسی کنیدکه به کدامیک از اهدافی که قبلا مشخص کرده بودید دست یافته اید؟

از آنجایی که صحبت کردن با یک دوست همیشه تا حدی می تواند مفید واقع شود پیشنهاد دیگر اینست که با یک دوست در مورد چیزی که می خواهید بنویسید صحبت کنید. افکار خود را ساماندهی کنید حالا ساده تر ین کار اینست که هر چه در ذهنتان میگذرد را فقط روی کاغذ بریزید. نکته قابل توجه این است که لازم نیست حتما همه این اتفاقات در یک جلسه اتفاق بیفتد. شما می توانید در چندین جلسه با فواصل زمانی که خود لازم میدانید نوشته هایتان را تکمیل کنید. به محض اینکه نوشته هایتان را تکمیل کردید آن را کنار بگذارید و صبح روز بعد نگاهی به آن بیندازید. ببینید که آیا هنوز هم فکر می کنید خودبازبینی شما صحیح بوده است؟

 

مشورت گرفتن از دیگران برای خودبازبینی

 

فراموش نکنید: قبل از ارسال نوشته هایتان مطمئن شوید که حتما برای بار آخر آنها را کنترل کرده اید.

 

و اما نکته حیاتی:

هیچوقت در مورد خودتان دروغ ننویسید. زیرا اولا شرکت شما نمی تواند درمورد چیزی که حقیقت ندارد به شما کمک کند. ثانیا بعنوان یک انسان شما قابلیت رشد دارید و کسی از شما انتظار ندارد که کامل باشید. پس با صداقت آنچه که نیاز است را روی کاغذ بیاورید و همیشه سعی کنید خود را کمی پایینتر از آنچه که هستید نشان دهید. بگذارید کمی فضا برای درخشیدن داشته باشید. اگر خود را بعنوان یک نیروی کار کامل معرفی کنید واقعا دیگر جایی برای رشد ندارید و از شما انتظار می رود در کمال دقت و تخصص عمل کنید. پس بهترین راه اینست که در کنار صداقت و شفافیت، در هنگام نوشتن خودبازبینی کمی آینده نگر باشید.

 

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: 2 میانگین: 3.5]

این مطالب را نیز از دست ندهید

2 طرز تهیه خورشت کنگر و قیمه کنگر با گوشت و مرغ+ترکیب دقیق سبزی خورشت

۲ طرز تهیه خورشت کنگر و قیمه کنگر با گوشت و مرغ+ترکیب دقیق سبزی خورشت

  خورشت کنگر یکی از پرخاصیت‌ترین غذاهای ایرانی است. از اواخر زمستان تا اوایل تابستان فصل برداشت کنگر است ...
 • انتشار: ۰۲-۲۱-۹۸
کپه عربی؛ نکات طلایی و طرز تهیه اصلی غذای لبنانی خوشمزه کُپه یا کیبه

کپه عربی؛ نکات طلایی و طرز تهیه اصلی غذای لبنانی خوشمزه کُپه یا کیبه

«کُپه عربی» یا در اصل به قول لبنانی‌ها که صاحب اصلی این غذا هستند «کیبه»، یکی از خوشمزه‌ترین ...
 • انتشار: ۰۵-۲۱-۹۷

دیدگاه‌ها

4 × چهار =

در بلاگ افق کوروش

چه فصلی را دوست دارید؟ تحلیل جالب شخصیت شما و افسردگی زمستانی

چه فصلی را دوست دارید؟ تحلیل جالب شخصیت شما و افسردگی زمستانی

از نظر علم روانشناسی علاقه داشتن به یک فصل خاص از سال می‌توانند گوشه‌هایی از شخصیت شما را آشکار کند. برخی افراد عاشق روزهای گرم تابستان هستند، بعضی در پاییز و زمستان دچار افسردگی می‌شوند و برخی دیگر از سرمای زمستان و روزهای کوتاهش لذت می‌برند. شما به کدام فصل علاقه دارید؟ در مجله افق کوروش مقاله‌ای از دو سایت Verrywell Mind و P&G Everyday می‌خوانید که به شما می‌گوید که چرا برخی افراد از نظر روانشناسی به فصل خاصی علاقه دارند، چرا برخی به افسردگی زمستانی مبتلا می‌شوند و نیز از نظر روانشناسی علاقه داشتن به فصلی خاص در مورد شخصیت شما ...
 • 3699 بازدید
 • انتشار: ۰۵-۰۸-۹۷
7 عادت روزانه افراد موفق؛ افراد موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟

۷ عادت روزانه افراد موفق؛ افراد موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟

افراد موفق چه ویژگی‌های دارند؟ اصلا موفقیت از نظر شما چیست؟ برخی افراد سلامت جسم و روان را نشانه موفقیت می‌دانند و برخی هم برخی هم دنبال قدرت هستند. در این میان عده‌ای سعی می‌کنند نگرشی مثبت نسبت به جهان و رویدادهای پیرامون داشته باشند. با این تفاصیل به نظر می‌رشد معنای موفقیت برای افراد مختلف، متفاوت است. در این نوشتار با ما باشید تا 7 عادت روزانه و ویژگی‌های افراد موفق که سبب موفقیت در زندگی کاری و شخصی می‌شود را به شما بگوییم.  
 • 2316 بازدید
 • انتشار: ۲۷-۰۴-۹۷

۹ روش آسان برای کاهش استرس در محیط کار و اداره

  اگر شاغل هستید و در محیط کار و اداره معمولا استرس و اضطراب دارید و به همین دلیل نمی‌توانید به خوبی از پس وظایف‌تان بربیایید حتما به دنبال راهکاری برای حل این مسئله هم می‌گردید. داشتن استرس و اضطراب در محل کار و اداره یک موضوع جهانی است و اتفاقا گاهی هم مفید است چون به مثابه یک محرک عمل می‌کند و شما را به جلو می‌راند. اما برخی کارمندان با شکایت از این معضل معتقدند که اگر استرس و اضطراب نبود حتما عملکرد بهتری داشتند و یکی از کارمندان نمونه محل کار خود بودند. اما برای حل این مشکل ...
 • 59 بازدید
 • انتشار: ۲۴-۰۲-۹۸
تا سال 2020 برای پیدا کردن شغل حتما باید این 10 مهارت را داشته باشید

تا سال ۲۰۲۰ برای پیدا کردن شغل حتما باید این ۱۰ مهارت را داشته باشید

  توسعه کسب و کار یک جمله به ظاهر ساده است اما واقعیت این است که هیچ وقت به وضوح مشخص نیست که برای رسیدن به این هدف باید روی چه چیزی تمرکز کنید. در واقع حالا شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که برای پیشرفت در شغل فعلی یا برنده شدن در بازار رقابت استخدام در یک شرکت معتبر باید به سلاح مهارت‌های متعددی مجهز باشید تا بتوانید از رقبا پیشی بگیرید. فرقی نمی‌کند چه در چه رشته‌ای تحصیل کرده‌اید یا قرار است در مصاحبه استخدامی کدام شرکت معتبر مورد ارزیابی قرار بگیرد. به گفته مجمع جهانی اقتصاد تا سال 2020 ...
 • 680 بازدید
 • انتشار: ۰۸-۱۱-۹۷
11 مهارت سازمانی که هر مدیر باهوشی لازم است بداند

۱۱ مهارت سازمانی که هر مدیر باهوشی لازم است بداند

  عدم سازماندهی درست اغلب منجر به هرج و مرج و یا افزایش میزان استرس در میان کارمندان یک مجموعه می‌شود. هر سازمانی نیاز به رهبری صحیح دارد. نیاز به داشتن توانایی و مهارت سازماندهی زمانی بیشتر خودش را نشان می‌دهد که شما رهبری و مدیریت یک مجموعه را بر عهده دارید. در حقیقت زمانی که شما رهبری یک مجموعه را بر عهده دارید سایر افراد مجموعه از شما الهام می‌گیرند و اگر شما در رهبری ناتوان باشید دیگر برای آن‌ها الهام بخش نخواهید بود. 11 مهارت کلیدی سازمانی که هر رهبری برای مدیریت موثرتر باید بداند را از سایت Life ...
 • 436 بازدید
 • انتشار: ۱۰-۱۱-۹۷