تفاوت برنج کشت اول و کشت دوم ایرانی؛ کدام برنج بهتر است؟ | مجله کوروش

تفاوت برنج کشت اول و کشت دوم ایرانی؛ کدام برنج بهتر است؟

تفاوت برنج کشت اول و کشت دوم ایرانی؛ کدام برنج بهتر است؟


16 مرداد 1400 . زمان مطالعه: 6 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
تفاوت برنج کشت اول و کشت دوم ایرانی؛ کدام برنج بهتر است؟
کالابرگ الکترونیک

کاشت برنج در بیشتر نقاط کشور از روزهای ابتدای فروردین آغاز می‌شود و معمولا در انتهای مرداد ماه  برداشت می‌شود. در برخی نقاط درست بعد از برداشت برنج کشت اول؛ دوباره اقدام به کاشت می‌کنند و این برنج با نام برنج کاشت دوم شناخته می‌شود. عده‌ای گمان می‌کنند که برنج برداشت دوم عطر و بوی بیشتری دارد. برخی دیگر بر این باور هستند که برنج برداشت اول، برنج مرغوب‌تری است. برای این که بیشتر با تفاوت برنج کشت اول و دوم آشنا شوید و بدانید که برنج کشت دوم چیست، می‌توانید در این مقاله از مجله کوروش با ما همراه باشید.

 

آخرین تخفیف 1401

 

برنج کشت اول چیست؟

 

برنج کشت اول چیست؟

 

کاشت برنج در بیشتر استان‌های کشور از فروردین ماه اغاز می‌شود و بعد از آماده شدن خزانه، بذرهای تهیه شده در شالیزار برنج کشت می‌شوند. رشد این برنج‌ها معمولا چند ماه طول می‌کشد. در اوایل تیر ماه کم کم برداشت برنج آغاز می‌شود و نهایتا تا مرداد ماه به طول می‌انجامد. این برنج را که در در این بازه زمانی و با این روند کشت می‌کنند، برنج کشت اول می‌نامند.

 

برنج کاشت اول معمولا مرغوبیت بالا و طعم و ظاهر خوبی دارد. از طرف دیگر بهره برداری این برنج نسبت به برنج کشت دوم ایرانی راحت‌تر است و از همین رو معمولا مقرون به صرفه‌تر است.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه برنج کته به ۲ روش ساده و قالبی

 

 

برنج کشت دوم چیست؟

 

برنج کشت دوم چیست؟

 

بعد از برداشت کامل برنج کشت اول ایرانی در مرداد ماه، برخی کشاورزان اقدام به شخم زدن شالیزارهای برنج می‌کنند و به سرعت زمین را برای کشت بعدی آماده می‌کنند. برای این کار بذر برنج بعد از برداشت در زمین کاشته می‌شود. مراحل نگهداری برنج برداشت دوم نیز همانند برنج کاشت اول ایرانی انجام می‌شود. از آنجایی که کاشت این برنج در مرداد ماه انجام می‌شود و هوا گرم‌تر است، برنج کاشت دوم به آبیاری بیشتری نیاز دارد.

حتما بخوانید  بهترین برنج خارجی کدام است | مشخصات 6 برنج خارجی پرفروش در ایران

 

تخفیف شوینده های افق کوروش

به طور معمول برای کاشت برنج کشت اول ایرانی نیاز است تا خزانه آماده شود و بذر گرم شود، اما در برنج برداشت دوم ایرانی به دلیل وجود گرمای هوا و آفتاب نیازی به این مراحل نیست. به طور معمول برداشت برنج کاشت دوم ایرانی در اواسط پاییز و در آبان ماه انجام می‌شود.

 

 

فرق برنج کشت اول و دوم

 

فرق برنج کشت اول و دوم

 

*برنج کاشت دوم تا به مرحله رشد کامل برسد، در معرض آفتاب بیشتری قرار دارد و از نعمت باران پاییزی نیز برخوردار می‌شود. همین موضوع موجب می‌شود تا برنج برداشت دوم ایرانی عطر و طعم بیشتری نسبت به برنج کشت اول داشته باشد.

 

*برنج کاشت دوم به آبیاری زیادتری نیاز دارد. از طرفی برای رشد برنج لازم است آب و هوا گرم و مرطوب باشد. به طور معمول این نوع برنج بیشتر در استان مازندران انجام می‌شود و در گیلان و گلستان به ندرت از این روش به کار گرفته می‌شود. برنج کاشت دوم در هفته ۲ بار به آبیاری نیاز دارد. از همین رو لازم است تا کشاورز حتما منبع آب مشخصی برای آبیاری برنج داشته باشد.

 

*در حال حاضر جهاد کشاورزی تنها امکان بهره برداری از برنج کاشت دوم را تنها به شهرهای فریدون کنار و بابلسر داده است. این موضوع به دلیل تامین آب فراوان مورد نیاز برای رشد برنج برداشت دوم است.

 

*در برنج کاشت دوم معمولا از بذر گونه‌های برنج مقاوم به سرما استفاده می‌شود. زیرا برنج در اواسط پاییز به رشد کامل می‌رسد و باید در برابر سرما و باران‌های پاییزی مقاوم باشد.

 

*طبع برنج برداشت اول ایرانی سرد است ولی طبع برنج کاشت دوم گرم است

حتما بخوانید  طرز تهیه همبرگر مرغ سوخاری یا زینگر برگر به روش KFC

 

*معمولا عطر و طعم برنج کاشت دوم از برنج برداشت اول بیشتر است و برنج کاشت دوم مرغوبیت بیشتری دارد.

 

*بهره برداری برنج کاشت دوم از برنج کشت اول سخت‌تر است و از همین رو قیمت بالاتری دارد.

 

*از آنجایی که برنج برداشت دوم در معرض آفتاب مستقیم قرار می‌گیرد، پخت آن راحت‌تر است و سریع‌تر پخت می‌شود.

 

*در برنج کشت دوم معمولا از سم پاشی کمتری استفاده می‌شود، زیرا از قبل زمین سم پاشی و آماده است. اما امکان سم پاشی مجدد در این نوع برنج نیز وجود دارد.

 

*برای حاصلخیز شدن خاکی که برنج کاشت دوم در آن کاشت می‌شود، از کود شیمیایی بیشتری استفاده می‌شود.

 

*فرق برنج کشت اول دوم در کیفیت دو برنج نیز مشهود است، برنج کاشت دوم معمولا دانه‌های شکسته کمتری دارد و سود مالی بیشتری به کشاورز می‌دهد.

 

*جنس و نوع بذر برنج برداشت اول و دوم با هم متفاوت است و برنج کاشت اول و دوم در زمین و شرایط آب و هوایی مختلفی رشد می‌کنند. معمولا برای برنج کاشت دوم از گونه‌های بینام و امراللهی استفاده می‌شود. زیرا این گونه‌های برنج معمولا زودرس‌تر و مقاوم‌تر هستند.

 

 

بیشتر بخوانید: ۲۰ خواص آب برنج

 

 

تفاوت برنج چین دوم با برنج برداشت دوم

 

تفاوت برنج چین دوم با برنج برداشت دوم

 

بعد از برداشت برنج برداشت اول ایرانی، کشاورزان دوباره زمین را آبیاری می‌کنند. این کار موجب جوانه زدن مجدد خوشه‌های برنج می‌شود. این برنج معمولا شکسته‌تر از برنج برداشت اول ایرانی است. اما از آنجایی که هیچ کود و سمی به آن نمی‌زنند، کیفیت بالایی دارد. برنج چین دوم معمولا محصول کمتری می‌دهد و در دسته گران‌ترین برنج ایرانی قرار می‌گیرد. از طرف دیگر برنج چین دوم زمان محدودتری برای رشد و برداشت نیاز دارد.

 

 

تخفیفات افق کوروش