15 نکته راهنمای کامل آداب معاشرت مهمانی در میزبانی و مهمانی عید نوروز | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » خانه و زندگی » ۱۵ نکته راهنمای کامل آداب معاشرت مهمانی در میزبانی و مهمانی عید نوروز

۱۵ نکته راهنمای کامل آداب معاشرت مهمانی در میزبانی و مهمانی عید نوروز

 • منتشر شده در 1400-02-10
 • 23022 بازدید
 • 3 دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 9 دقیقه
راهنمای آداب معاشرت

میزبان شدن و مهمانی رفتن آداب مخصوص به خودش را دارد، آدابی که در زیر مجموعه آداب معاشرت مهمانی قرار می‌گیرند. اگر اهل مهمانی گرفتن و مهمانی رفتن هستند حتما باید آداب معاشرت مهمانی را بلد باشید تا هم به خودتان به عنوان میزبان خوش بگذرد و هم برای مهمانان‌تان اوقاتی خوش فراهم کنید. ۱۵ نکته راهنمای کامل آداب معاشرت مهمانی و این‌که چگونه میزبان و مهمان خوبی باشیم را در سرویس سبک زندگی در مجله کوروش بخوانید.

چگونه میزبان خوبی باشیم تا به مهمان‌ها خوش بگذرد

 

آداب معاشرت

فروش اینترنتی افق کوروش

 

راهنمای کامل آداب معاشرت می‌گوید: میزبان بودن یک کار سهل ممتنع است، یعنی در عین سادگی، سخت است. با این‌همه لازم نیست دست و پای‌تان را گم کنید یا هول شوید. اگر برای نخستین بار یا حتی چندمین بار میزبان تعداد زیادی مهمان هستید کافی است به توصیه‌های زیر عمل کنید تا هم به خودتان و هم به مهمانان‌تان خوش بگذرد.

 

 

۱- با احترام دعوت کنید

وقتی قرار است میزبان باشید و مهمان دعوت کنید باید با احترام و کاملا روشن و مشخص تاریخ، ساعت، زمان و مکان و این‌که کس دیگری هم میزبان هست یا نه را به مهمانان‌تان اعلام کنید. طبق اصول راهنمای کامل آداب معاشرت از پاسخ مهمان‌ها مطمئن شوید که آیا دعوت‌تان را رد یا قبول کنند. اگر هم تم خاصی برای مهمانی در نظر گرفته‌اید حتما به مهمانان اعلام کنید.

 

بیشتر بخوانید: ۱۰ چیدمان مبلمان برای نوروز

 

 

۲- درست برنامه‌ریزی کنید

اگر در تدارک یک مهمانی بزرگ و شلوغ هستید حتما یک لیست دقیق از نام و تعداد مهمانان تهیه کنید تا کسی از قلم نیفتد. برخی افراد این توانایی را دارند که در هر شرایطی مهمانی‌شان را برگزار کنند و حتی اگر قرار باشد مهمان‌ها را به پیک‌نیک ببرند بارش برف و باران هم خللی در برنامه‌های‌شان ایجاد نمی‌کند. طبق راهنمای کامل آداب معاشرت همه چیز را قبل از آمدن مهمان‌ها آماده کنید. غذا را درست کنید، میز را بچینید، خانه را مرتب کنید و قبل از این‌که مهمان‌ها از راه برسند همه چیز را چک کنید. به این ترتیب با خیال راحت و آرامش خیال منتظر مهمان‌ها و شروع مهمانی می‌مانید.

 

 

۳- به گرمی استقبال کنید

از مهمان‌ها به گرمی استقبال کنید و تا آن‌جایی که می‌توانید به مهمان‌ها توجه نشان دهید. مراقب باشید که مهمان‌ها به چیزی نیاز نداشته باشند، لیوان‌های خالی چای یا نوشیدنی را از روی میز جمع کنید و از مهمان‌ها بپرسید هنوز میل دارند یا خیر. یکی از اصول راهنمای کامل آداب معاشرت مهمانی این است که مراقب باشید هیچ کدام از مهمان‌ها تنها نمانند و به همه از بزرگ و کوچک توجه کنید.

 

بیشتر بخوانید: محدودیت های سفر های نوروزی

 

 

۴- انعطاف‌پذیر و خوشرو باشید

یکی از مهم‌ترین ارکان آداب معاشرت مهمانی برای میزبان خوشرویی، مهربانی و برخورد گرم اوست. ممکن است یکی از غذاهای آن‌طور که انتظار داشته‌اید باب میل‌تان از آب در نیامده باشد، یکی از مهمان‌ها سر زده یک دوست همراه خودش آورده باشد، یا دسر خراب شده باشد. اصلا هول نشوید و اخم نکنید. از نظر آداب معاشرت مهمانی، یک میزبان بد اخم و ترشرو اصول و ادب را زیر پا می‌گذارد.

 

حتما بخوانید  ترفندهای جذاب چیدمان شیک میز پذیرایی برای مهمانی شام

 

۵- رهبر و تیزهوش باشید

رهبری مهمانی را در دست بگیرید. زمان ناهار، عصرانه یا شام را به مهمان‌ها به گرمی یادآوری کنید، تازه‌واردها را به سایر مهمانان معرفی کنید، با همه به یک اندازه گرم بگیرید و با تمام مهمانان وقت بگذرانید.

جشنواره با صرفه ترین بازار افق کوروش

 

 

۶- از مهمان‌ها قدردانی کنید

زمان خداحافظی از مهمان‌ها به خاطر آمدن‌شان قدردانی کنید. اگر مهمانی برای‌تان هدیه‌ای آورده حتما زمان خداحافظی باز هم از او تشکر کنید. اگر مهمانی زودتر قصد دارد از جمع شما جدا شود او را معطل نکنید و به گرمی با او خداحافظی کنید.

 

بیشتر بخوانید: تاریخچه هفت سین در نوروز

 

 

۷- طوری رفتار کنید که مشخص شود میزبانید

اگر از نظر شخصیتی آدم خجالتی یا آرامی هستید حتما باید تمرین کنید که چگونه از مهمان‌ها استقبال کنید و آن‌ها را برای باز کردن سر صحبت منتظر نگذارید. بیشتر شنونده باشید تا گوینده. هیچ چیز برای مردم جذاب‌تر از این نیست که بدانند یک نفر با دقت و علاقه به صحبت‌های‌شان گوش می‌دهد.

 

 

۸- برای مهمان‌ها سرگرمی داشته باشید

یک بازی جذاب که مناسب سن همه مهمان‌ها باشد و همه بتوانند در آن شرکت کنند برای مهمان‌ها در نظر بگیرید. اگر مهمان‌ها اهل بازی نیستند یک برنامه سرگرم کننده مثل شعر خوانی، طرح معما یا حتی خاطره گفتن تدارک ببینید.

 

 

چگونه مهمان خوبی باشیم تا مهمانی خوش بگذرد

 

راهنمای مهمانی

 

مهمان خوب بودن هم یک هنر است. مهمان خوب در یک مجلس مهمانی می‌درخشد. اما چگونه مهمان خوبی باشیم تا هم مهمانی خوش بگذرد و هم میزبان از دعوت ما پشیمان نشود.

 

 

۱- به میزبان بگویید دقیقا چه ساعتی از راه می‌رسید

اگر تاخیر دارید حتما به میزبان اطلاع دهید. یکی از مهم‌ترین آداب معاشرت مهمانی این است که با تاخیرتان برنامه‌های میزبان را مختل نکنید. اگر هم پیشامدی رخ داده و نمی‌توانید به مهمانی بروید حتما از دعوت میزبان تشکر کنید و زودتر به او اطلاع بدهید که می‌توانید در مهمانی شرکت کنید یا خیر.

 

 

۲- سر موقع در مهمانی حاضر شوید

وقت شناسی و سر موقع در محل قرار حاضر شدن میان مردمان کشورهای مختلف معانی متفاوتی دارد. اما اگر جایی مهمان هستید یکی از مهم‌ترین آداب معاشرت مهمانی این است که نهایتا ۱۵ دقیقه دیرتر از زمانی که میزبان منتظر شماست به محل مهمانی برسید. به هیچ‌وجه زودتر از زمانی که میزبان منتظر شماست در منزل میزبان حاضر نشوید. اگر هم تاخیر دارید حتما به میزبان اطلاع دهید تا نگران نشود.

 

 

۳- در مهمانی همراه باشید

 

آداب مهمانی

 

زمانی که میزبان اعلام می‌کند وقت شام است بدون تاخیر و منتظر گذاشتن دیگران سر میز شام حاضر شوید. یکی از مهم‌ترین آداب معاشرت مهمانی این است که در مهمانی با میزبان و سایر مهمانان همراه باشید. اگر قرار است بقیه مهمانان بازی انجام دهند شما هم در آن شرکت کنید. یکی از عادت‌های آزار دهنده این روزها حتی در مهمانی‌های مهم، سرگرم شدن مهمان‌ها با گوشی موبایل است. اگر به مهمانی دعوت شده‌اید برای چند ساعت گوشی موبایل را کنار بگذارید. اگر هم منتظر یک تماس مهم هستید با معذرت‌خواهی از میزبان و سایر مهمانان عذرخواهی کنید و برای چند لحظه از جمع جدا شوید.

 

حتما بخوانید  روانشناسی دروغ؛ 7 نشانه‌ای که برای تشخیص دروغ و آدم‌های دروغگو باید بدانید

بیشتر بخوانید: غذاهای مناسب برای شب تحویل سال

 

 

۴- اگر کمکی از دست‌تان بر می‌آید حتما انجام دهید

طبق اصول راهنمای کامل آداب معاشرت زمانی که میزبان برای سرو غذا به آشپزخانه می‌رود حتما از او بخواهید که اجازه دهد شما هم کمک کنید. مثلا بگویید: خوشحال می‌شوم سالاد را آماده کنم یا پارچ آب را پر کنم. حتی اگر میزبان به تعارف از شما خواست که زحمت نکشید شما کوتاه نیایید و کمک کنید. بعد از شام هم در جمع کردن میز و شستن و خشک کردن ظرف‌ها به میزبان کمک کنید.

 

جشنواره کوپا

 

۵- افراط نکنید

حتی اگر تمام هفته را غذا نخورده باشید به پیش غذاها و فینگرفودهای روی میز یورش نبرید. تعادل را رعایت کنید. با دهان پر صحبت نکنید و مراقب باشید سوپ یا مایعات را هورت نکشید. موقع غذا خوردن حواس‌تان باشد ملچ و مولوچ نکنید.

 

۶- در مهمانی در مورد دیگران، بیماری یا خبرهای بد صحبت نکنید

آداب معاشرت مهمانی یعنی این‌که زمانی که به مهمانی دعوت می‌شوید در مورد دکور و وسایل منزل میزبان، افرادی که در مهمانی حاضر نیستند، موضوعات ناراحت کننده مثل بیماری یا اخبار بد صحبت نکنید. مهمانی زمانی برای خوشگذرانی است و با این‌گونه صحبت‌ها اوقات سایرین را مکدر نکنید. به جای آن در مورد بچه‌ها، موفقیت‌هایشان، مسافرت، کتاب‌هایی که خوانده‌اید، فیلم‌هایی که دیده‌اید، نتیجه مسابقات ورزشی و … صحبت کنید.

 

 

۷- از میزبان دو بار تشکر کنید

 

طبق راهنمای کامل آداب معاشرت باید از میزبان دو بار تشکر کرد. یک بار موقع خداحافظی و یک بار دیگر فردای روز مهمانی به صورت تلفنی. اگر مهمانی رسمی بوده فردای روز مهمانی با یک یادداشت رسمی به صورت ایمیل یا یک نامه تشکر آمیز از طریق پیک به دست میزبان برسانید و از او بابت زحماتش تشکر کنید.

 

 

۸- مناسب میهمانی لباس بپوشید

 

آداب معاشرت

 

یکی از مواردی که در شخصیت افراد موثر است نحوه لباس پوشیدن آنهاست. سعی کنید وقتی به میهمانی می روید بوی خوش بدهید و لباس آراسته و تمیز بپوشید، این کار شما احترامی که برای میزبان قائل هستید را نشان می دهد.

 

 

منبع:  Emily post

 

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

 • کمال:

  خیلی خوشحالم که به صورت کامل و دقیق مهمترین نکات را در آداب مهمانی نام بردید .مخصوصا نکته سوم که گفته در مهمانی همراه باشید خیلی امروزه مهم است و واقعا باید موبایل را برای دو سه ساعت هم که شده کنار گذاشت.

  • افق کوروش:

   ممنون از حسن نظر شما دوست عزیز 🙂

 • مهدی رادخواه:

  مطالب تون عالی بود مرسی

سه − 2 =

همراه با افق کوروش

جشنواره با صرفه ترین بازار
جشنواره کوپا
خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

۸ مورد از راه‌های بالا بردن و تقویت اعتماد به نفس و جذابیت درونی در بزرگسالان

۸ مورد از راه‌های بالا بردن و تقویت اعتماد به نفس و جذابیت درونی در بزرگسالان

شما دلتان می‌خواهد جذاب باشید. شما دلتان می‌خواهد واقعا جذاب باشید. اما یک نگاه به آینه می‌اندازید و ... . آیا می‌دانستید شما زمانی در نگاه دیگران جذاب و دلربا و با اعتماد به نفس به نظر می‌رسید که شخصیت درونی شما جذاب و با اعتماد به نفس باشد؟ اما اعتماد به نفس چیست و راه‌های تقویت آن کدام است؟ ۸ مورد از راه‌های بالا بردن و تقویت بالا بردن اعتماد به نفس و جذابیت درونی برای اینکه جذاب‌تر به نظر برسید و بدانید چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهید را در مجله کوروش بخوانید.
 • 91991 بازدید
 • انتشار: 1400-03-22
بهترین برند های ماکارونی

معرفی بهترین برندهای ماکارونی ایرانی در بازار

ماکارونی در سال های اخیر، به یکی از پرطرفدار ترین غذاهای آشپزی ایرانی تبدیل شده است. درصد زیادی از مردم هم طرز پخت ماکارونی را بلدند. خیلی ها هم آن را به عنوان یک غذای ساده و سریع که می توان تنوع زیادی در آن ایجاد کرد، می دانند. اما در تهیه ماکارونی باید از انواع با کیفیت آن استفاده کرد تا بعد از پخت، زحماتتان به باد نرود. در این مطلب از مجله کوروش به معرفی بهترین مارک و برند های ماکارونی ایرانی خواهیم پرداخت. اما پیش از آن کمی درباره تاریخچه ماکارونی بدانید.
 • 1271 بازدید
 • انتشار: 1400-04-05
ایده کادوی دست ساز ولنتاین

آموزش ساخت ۷ کادوی دست ساز ولنتاین

با نزدیک شدن به ولنتاین بازار هدیه‌ دست ساز عاشقانه و ایده‌هایی نو برای ساخت کادو دست ساز ولنتاین برای آقایان و خانم‌ها حسابی داغ می‌شود. قطعاً هیچ ایده‌ای در روز ولنتاین شیرین‌تر از ساخت یک کادو ولنتاین دست ساز برای دوست و همسر نیست. شما می‌توانید بدون صرف هزینه‌ای زیاد خودتان یک کادوی دست ساز ولنتاین خاص برای کسی که دوستش دارید، درست کنید. در این مقاله از سرویس سبک زندگی و در مجله کوروش می‌توانید با ایده‌های بی نظیر درست کردن کاو ولنتاین و هدیه دست ساز ولنتاین برای دختر و پسر آشنا شوید.
 • 2373 بازدید
 • انتشار: 1400-10-13