۳ طرز تهیه دسر مشکوفی زعفرانی ساده، دو رنگ و سه رنگ

۳ طرز تهیه دسر مشکوفی زعفرانی ساده، دو رنگ و سه رنگ


29 اردیبهشت 1399 . زمان مطالعه: 5 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه دسر مشکوفی زعفرانی و مشکوفی سه رنگ؛ دنت زعفرانی ایرانی

دستور پخت دسر مشکوفی که یک دسر مازندرانی است را بلد هستید؟ البته این دسر آسان، کم‌هزینه و سریع با بافتی شبیه مسقطی در شهرهای دیگر هم به اسم‌های مختلف درست می‌شود و طعمی شبیه دسر دنت زعفرانی دارد. طرز تهیه دسر مشکوفی زعفرانی و دسر مشکوفی سه رنگ یا همان دنت زعفرانی ایرانی را در سرویس آشپزی از مجله کوروش بخوانید.

 

طرز تهیه دسر مشکوفی زعفرانی (ساده)

 

طرز تهیه دسر مشکوفی زعفرانی

مواد لازم دسر مشکوفی زعفرانی (برای ۱۰ نفر)

  • نشاسته گل: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
  • شیر پر چرب: ۶ لیوان فرانسوی دسته‌دار
  • شکر: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
  • آب سرد: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
  • گلاب: ۱ استکان
  • کره: ۵۰ گرم
  • زعفران دم کرده غلیظ: ۲ قاشق غذاخوری
  • وانیل: ½ قاشق چایخوری

مراحل طرز تهیه دسر مشکوفی زعفرانی

 

طرز تهیه دسر مشکوفی زعفرانی و مشکوفی سه رنگ؛ دنت زعفرانی ایرانی

مرحله اول

نشاسته و آب را به صورت جداگانه با هم خوب مخلوط کنید تا وقتی که نشاسته کاملا در آب حل شود. در یک ظرف جداگانه شیر و شکر را با هم مخلوط کنید و به ترکیب آب و نشاسته اضافه کنید.

مرحله دوم

ترکیب فوق را روی شعله ملایم گاز بگذارید و مدام هم بزنید چون نشاسته زود ته می‌گیرد و گوله می‌شود. وقتی ترکیب به جوش آمد و روی آن حباب تشکیل شد کره، وانیل و گلاب را اضافه کنید و حسابی هم بزنید. اگر دسر مشکوفی را به صورت یک‌رنگ و زعفرانی می‌خواهید وقتی مشکوفی به غلظت مناسب رسید (غلظتی شبیه فرنی که حدود یک ساعت زمان می‌برد) زعفران را به آن اضافه کنید و هم بزنید و سپس شعله گاز را خاموش کنید. مشکوفی را سریع در ظرف سرو بریزید چون زود خودش را می‌گیرد و سفت می‌شود.

طرز تهیه دسر مشکوفی زعفرانی وانیلی (۲ رنگ)

اگر دسر مشکوفی دو رنگ زعفرانی و سفید (وانیلی) دوست دارید ابتدا در ظروف سرو (جام یا پیاله) نیمی از مشکوفی وانیلی را بریزید و نیمی دیگر را زعفران بریزید (یادتان باشد وقتی مشکوفی وانیلی خوب سرد شد و خودش را گرفت (نشاسته زود خودش را می‌گیرد) مشکوفی زعفرانی را روی مشکوفی وانیلی بریزید.)

طرز تهیه دسر مشکوفی سه رنگ زعفرانی،‌ وانیلی و شکلاتی

 

طرز تهیه دسر مشکوفی سه رنگ زعفرانی،‌ وانیلی و شکلاتی

 

برای طرز تهیه دسر مشکوفی سه رنگ، مقداری از مشکوفی را به صورت سفید (وانیلی) در ظروف سرو بریزید. برای مشکوفی زعفرانی به همان ترتیب گفته شده عمل کنید و در بخشی دیگر از مشکوفی زمانی که خیلی داغ است یک قاشق مرباخوری پودر کاکائو بریزید و خوب هم بزنید تا گوله نشود.

مشکوفی سریع می‌بندد و سرد و ژله‌ای می‌شود به همین خاطر باید زعفران و کاکائو را در حالی که داغ و روی گاز در حال قل خوردن است به آن اضافه کنید. روی دسر مشکوفی سه رنگ را با پودر پسته یا گل سرخ تزیین کنید.

نکات تکمیلی طرز تهیه دسر مشکوفی زعفرانی

 

نکات تکمیلی طرز تهیه دسر مشکوفی زعفرانی

 

*طرز تهیه دسر مشکوفی بروجردی هم به همین ترتیب است.

*طرز تهیه دسر مشکوفی قزوینی هم مثل دسر مشکوفی مازندرانی و بروجردی است.

*دسر مشکوفی را در قالب هم می‌توانید بریزید. کف قالب‌های مورد نظرتان را با کمی روغن مایع چرب کنید و مشکوفی را در آن بریزید تا خودش را بگیرد و سپس در ظرف مورد نظرتان برگردانید.

*دسر مشکوفی شبیه دسر پاناکوتا ایتالیایی است با این تفاوت که ژلاتین ندارد.

*فرق مسقطی و مشکوفی در این است که مسقطی شیر ندارد و با آب درست می‌شود اما به مشکوفی که با شیر درست می‌شود مسقطی یا لرزونک شمالی هم می‌گویند. مشکوفی بیشتر طعم و مزه‌ای شبیه فرنی تهیه شده با نشاسته دارد.

*برای درست کردن «مشکوفی برشی» بعد از درست شدن مشکوفی آن را در یک ظرف مستطیل یا مربع شکل بریزید و اجازه دهید سرد شود. وقتی سرد شد آن را در یخچال بگذارید تا خوب خودش را بگیرد و سفت شود. ۳۰ دقیقه کافی است. سپس مسقطی را با یک چاقوی تیز به صورت لوزی یا مربع برش بزنید.

*از جمله خواص نشاسته در طب سنتی این است که گلو را نرم می‌کند، سرفه و درد سینه را آرام می‌کند و ضدخفقان است به خصوص زمانی که سرما خورده‌اید. این را به فواید مشکوفی هم می‌توان اضافه کرد و اگر سرفه خشک و سینه درد دارید مشکوفی گرم بخورید تا سینه‌تان نرم شود. نشاسته برای سرفه کودکان هم مفید است و چون بسیار انرژی‌زا است در بدنسازی هم بسیار توصیه می‌شود. نشاسته چاق کننده است پس دسرهایی که با نشاسته درست می‌شوند مثل مشکوفی هم باید با احتیاط و کم مصرف شوند. البته اگر مشکل کمبود وزن و لاغری دارید دسر مشکوفی برای شما بسیار مفید است.

 

کالابرگ الکترونیک