15 راز مهم خانه تکانی آسان عید برای خانم‌هایی که بچه کوچک دارند | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » خانه و زندگی » ۱۵ راز مهم خانه تکانی آسان عید برای خانم‌هایی که بچه کوچک دارند

۱۵ راز مهم خانه تکانی آسان عید برای خانم‌هایی که بچه کوچک دارند

  • منتشر شده در 1400-02-10
  • 5832 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 12 دقیقه
نکات ریز برنامه‌ریزی خانه‌تکانی

«اسفند ماه» فصل خانه ‌تکانی عید است و بعضی هم ترجیح می‌دهند رسم سنتی و شیرین خانه تکانی را از روزهای آخر بهمن شروع کنند. اما معمولا روزهای خانه‌تکانی برای خانه‌هایی که بچه کوچک دارند دیرتر آغاز می‌شود. زمانی که در خانه بچه کوچک دارید معمولا  ترجیح می‌دهید خانه تکانی عید را به روزهای آخر موکول کنید تا مجبور به دوباره کاری نشوید. اما این ترفند هم معمولا موثر واقع نمی‌شود و در پایان اصلا خانه تکانی کردن شما شاید به چشم هم نیاید. پس چه باید کرد؟ قید خانه‌تکانی را بزنیم یا با چند ترفند موثر خانه را تا شب عید تمیز و مرتب نگه داریم. اگر فرزند کوچک دارید بهترین کار این است که خانه‌تکانی را با کمک بچه‌ها انجام دهید، به این ترتیب هم خانه‌تکانی می‌کنید و هم مفهوم نظم و ترتیب و زمان‌بندی را به بچه‌ها یاد می‌دهید.  ۱۵ راز مهم که از جمله نکات ریز برنامه‌ریزی خانه‌تکانی عید برای خانم‌هایی که بچه کوچک دارند محسوب می‌شوند را در سرویس سبک زندگی مجله کوروش بخوانید.

 

۱- بچه‌ها را هم به بازی خانه تکانی دعوت کنید

 

چگونه خانه تکانی کنیم

فروش اینترنتی افق کوروش

 

شما یک راه بیشتر ندارید و آن این است که خانه تکانی را تبدیل به یک بازی هیجان‌انگیز کنید و اتفاقا بچه‌ها را هم به این بازی دعوت کنید. در واقع با این ترفند بچه‌ها را از نقش «معضل» به نقش «راه‌حل» می‌برید و به این ترتیب با خیال راحت می‌توانید خانه‌تکانی عید را شروع کنید. این ترفند یکی از نکات ریز برنامه‌ریزی خانه‌تکانی عید است.

 

 

۲- به کودک مسئولیت بدهید

 

خانه تکانی عید

 

یکی دیگر از نکات ریز برنامه‌ریزی خانه‌تکانی عید دانستن این نکته است که کودکان نوپا کمک کردن را دوست دارند و از این مسئله احساس غرور می‌کنند. زمانی که به بچه‌ها نشان می‌دهید که از آن‌ها انتظار دارید به شما کمک کنند در واقع به بچه‌ها این احساس را می‌دهید که آن‌ها بخش مهمی از جریان خانه‌داری و تمیزکاری منزل هستند نه مزاحم شما.

بچه‌ها این مسئله را خیلی زود درک می‌کنند و با شما همکاری خواهند کرد. نکته کلیدی این‌جاست که به بچه‌ها مسئولیت‌هایی بدهید که در توان‌شان است. مثلا برای یک کودک ۲ یا ۳ ساله این مسئولیت می‌تواند در حد قرار دادن اسباب‌بازی‌ها در جای مخصوص خودش یا برداشتن ظرف غذایش بعد از میل کردن غذاست.

 

بیشتر بخوانید: لیست کارهای خانه تکانی عید

 

 

۳- از کودک انتظارات واقعی داشته باشید

برای مثال برای یک بچه پیش دبستانی شاید سخت باشد که هر روز صبح تختش را مرتب کند تا نظم و ترتیب خانه سر جایش باقی بماند و زحمات خانه‌تکانی شما هدر نرود اما مسئله اینجاست که ابتدا به آن‌ها یاد بدهید خودشان یاد بگیرند از تخت بالا بروند. از تلاش‌های فرزندتان لذت ببرید و خیلی کمال‌گرا نباشید. از جمله نکات ریز برنامه‌ریزی خانه‌تکانی عید که در روند تربیت کودک هم موثر واقع می‌شود سخت‌گیری نکردن و بیش از حد انتظار نداشتن از کودک است.

 

 

۴- زمان تعیین کنید

سعی کنید برای مرتب کردن خانه توسط بچه‌های دبستانی زمان تعیین کنید. برای مثال به آن‌ها بگویید از ساعت ۵ تا ۶ وقت دارید که اتاقت را مرتب کنید به جای این‌که به او بگویید: اتاقت را مرتب کن. این یکی دیگر از نکات ریز برنامه‌ریزی خانه‌تکانی است و در تسریع و جلو افتادن کارها حسابی به شما کمک می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: روش‌های اصولی و آسان تمیز کردن و خانه تکانی

 

 

۵- نقاشی بکشید

پیش از آن‌که از بچه‌ها بخواهید در خانه تکانی به شما کمک کنند نقاشی کاری را که قرار است انجام دهند برای‌شان بکشید. برای مثال تصویر اشیایی را بکشید که قرار است در هر جعبه مخصوص به خودشان قرار بگیرند.

شاید به خودتان بگویید این یک کار وقت گیر است. اما هدف از شریک کردن بچه‌ها در خانه‌تکانی فقط این نیست که کار شما راه بیفتد. شما باید از این فرصت برای آموزش دادن به کودک و به کار گرفتن ذهن و فکر و خلاقیت او استفاده کنید. به این ترتیب کودک شما متوجه می‌شود همه ماشین‌های کوچک یا وسایل خانه‌سازی را باید در کجا قرار دهد.

حتما بخوانید  3 روش آسان و مطمئن برای تمیز کردن ظروف تفلون بدون ایجاد خش

 

 

۶- برای اسباب‌بازی‌ها محدودیت تعیین کنید

 

سرزمین بازی افق کوروش

خانه تکانی را چگونه انجام دهیم

 

یکی دیگر از نکات ریز برنامه‌ریزی خانه‌تکانی عید این است که ابتدا همه جا را جمع و جور کنید بعد شروع به تمیزکاری کنید. برای مثال برای خانه‌تکانی اتاق بچه‌ها ابتدا اسباب‌بازی‌ها را سروسامان دهید. اسباب‌بازی‌های به درد بخور را در سر جای خود قرار دهید و اضافی‌ها را به بچه‌های کوچک‌تر فامیل یا سازمان‌های خیریه ببخشید. سپس شروع به تمیز کردن در و دیوار کنید، شیشه‌ها را تمیز کنید، جاروبرقی بکشید و در نهایت زمین را طی بکشید و برق بیندازید.

 

بیشتر بخوانید: تکنیک های تمیز کردن خانه

 

 

۷- به بچه‌ها نقش بدهید

بچه‌های کوچک دوست دارند نقش بازی کنند. پس شما هم از این فرصت استفاده کنید. به بچه‌ها نقش‌هایی مثل «کارمندان شرکت پاکسازی سارا» یا مثلا «دستیار ویژه کمک مامان، آیلین» بدهید. برای آن‌ها کلاه و دستکش بچه‌گانه تهیه کنید تا در پروژه خانه‌تکانی با تجهیزات کامل شرکت کنند. یک بخش هم طراحی کنید که مشتری از کارکنان شرکت پاکسازی و یا دستیار ویژه تشکر می‌کند.

 

 

۸- کار و تفریح با هم

به بچه‌ها بگویید بعد از اتاق تکانی برای‌شان یک تفریح در نظر گرفته‌اید. برای مثال بعد از تمیز کردن هر اتاق برای استراحت یک آهنگ بگذارید و با بچه‌ها برقصید. یا مثلا یک آهنگ شاد بگذارید و به بچه‌ها بگویید قبل از تمام شدن آهنگ این اسباب‌بازی‌ها باید همگی سر جای خودشان باشند و جایزه‌اش هم این است که بعد از تمام شدن کارها همه با هم یک دسر خوشمزه می‌خورید یا یک کارتون با حال می‌بینید.

 

 

۹- بازی رنگ‌ها را انجام دهید

اتاق بازی بچه‌ها یکی از سخت‌ترین نقاط خانه برای خانه‌تکانی است. بچه‌ها هم معمولا عجله‌ای برای جمع و جور کردن اتاق بازی ندارند. به آن‌ها بگویید تمام اسباب بازی‌هایی که یک رنگ مشترک دارند را در یک باکس بگذارند. برای مثال تمام اسباب‌بازی‌های قرمز در باکس قرمز باید قرار بگیرند.

 

 

۱۰- هر اتاق برای یک نفر

اگر زمان زیادی ندارید و بچه‌ها در سنین دبستانی هستند به هر کودک یک اتاق بدهید و از او بخواهید تا آن‌جا که در توانش است وسایل آن را مرتب کند. هر کس زودتر و بهتر اتاقش را تمیز کرد برنده بازی است. با رعایت این نکات ریز برنامه‌ریزی خانه‌تکانی عید کلی کارها را جلو می‌اندازید.

از بچه‌ها انتظار نداریم که آب و جارو کنند، همین که وسایل خود را سر جای خودش و در کمد و قفسه‌های مخصوص به خود بگذارند کمک بزرگی به شما کرده‌اند. به این ترتیب به آن‌ها یاد می‌دهید که هر وقت اتاق‌شان به هم ریخت سریع آن را جمع و جور کنند و برای شما فقط زحمت جارو کردن و تی کشیدن باقی بماند.

 

بیشتر بخوانید: توصیه های ایمنی خانه تکانی

 

 

۱۱- لیست کارهای عسلم!

 

روش های خانه تکانی

 

حتما شما هم یک لیست کاری برای همسرتان دارید که بالای آن نوشته‌اید: لیست کارهای همسر عزیزم! خب چرا این لیست را برای بچه‌های کوچک آماده نکنید؟ اگر کودک دبستانی دارید که می‌تواند بخواند و بنویسد یک لیست از کارهایی که باید انجام دهد برای او تهیه کنید و اسمش را بگذارید: لیست کارهای عسلم! به این ترتیب کودک کارهایی را که باید انجام دهد جدی‌تر می‌گیرد و کار شما آسان‌تر می‌شود. در پایان جلوی هر کاری که انجام داد یک استیکر قلب بچسبانید.

 

 

۱۲- فکری به حال اسباب‌بازی‌ها کنید

اگر اتاق بچه‌ها پر از اسباب‌بازی شده و جای سوزن انداختن نیست چاره‌ای جز این ندارید که اضافی‌ها را رد کنید. همان‌طور که گفتیم می‌توانید آن‌ها را به بچه‌های کوچک‌تر فامیل بدهید، به خیریه ببخشید یا حتی به عنوان جنس دست دوم بفروشید.

حتما بخوانید  جوانسازی پوست دست با پارافین و فواید و عوارض آن

هر کدام از این کارها را با مشارکت بچه‌ها انجام دهید. اگر قصد دارید اسباب‌بازی‌ها را اهدا کنید با این کار لذت انجام کار خیر را به بچه‌ها می‌چشانید و اگر هم آن‌ها را قصد دارید بفروشید با کمک فرزندتان این کار را انجام دهید و پولش را تمام و کمال به خود او بدهید تا هم با هنر خرید و فروش آشنا شود و هم احساس کند که کار مفیدی انجام داده است.

 

 

۱۳- زمان تعیین کنید

برای بچه‌های کوچک زیر ۵ سال نمی‌شود زمان تعیین کرد چون آن‌ها درکی از زمان ندارند. اما برای بچه‌های بالای ۵ سال زمان تعیین کنید. مثلا بگویید قبل از این‌که پیش دوستانت بروی، یا قبل از شام و یا آخر هفته این کار را انجام دهید و تمامش کنید. این تعیین زمان یکی از نکات ریز برنامه‌ریزی خانه‌تکانی عید است که هم ذهن بچه‌ها را منظم‌تر می‌کند و هم کارهای خانه‌تکانی را برای شما جلو می‌اندازد.

 

بیشتر بخوانید: روش‌های از بین بردن انواع لکه فرش

 

 

۱۴- بچه‌ها را دلسرد نکنید

 

چگونه با داشتن بچه خانه تکانی کنیم

 

به کودکان‌تان این پیغام را ندهید که کارشان به اندازه کافی خوب نیست. از یک بچه کوچک که انتظار ندارید خانه را برای‌تان برق بیندازد؟ با این پیغام آن‌ها را از یاد گرفتن دلسرد می‌کنید. به جای این کار به آن‌ها این اطمینان را بدهید که با تکیه کردن به شما می‌توانند چیزهای جدید یاد بگیرند. برای مثال به جای این‌که از کودک‌تان بخواهید لباس‌ها را تا کند، از او بخواهید لباس‌هایی که شما تا کرده‌اید داخل کمدش بچیند.

این هم یکی دیگر از نکات ریز برنامه‌ریزی خانه‌تکانی عید است. به این ترتیب او کم کم هم تا کردن لباس و هم چیدنش را یاد می‌گیرد. یا اگر از کودک‌تان خواستید که شیشه‌ اتاقش را پاک کند و آن‌طور که باید و شاید این کار را انجام نداد شما دست به کار نشوید چون با این کار به او پیغام می‌دهید که کارش را درست انجام نداده است. سر فرصت و اگر شیشه خوب پاک نشده بود دوباره خودتان یک دستمال بکشید.

 

 

۱۵- بچه‌ها را تشویق کنید

از جمله نکات ریز برنامه‌ریزی خانه‌تکانی عید این است که برای کمک گرفتن از بچه‌ها نقش تشویقی و حمایتی داشته باشید. همان‌طور که گفتیم نباید بچه‌ها را دلسرد کنید. حتی اگر همه چیز مطابق انتظار شما پیش نرود اشکالی ندارد، شما صاحب فرزند کوچک هستید و هیچ کس انتظار ندارد خانه شما برق بزند. باید از تلاش هر چند کوچک فرزندتان در کمک به شما قدردانی کنید و بدون قید و شرط  تشویقش کنید. برای این‌که فرزندتان کمک کردن به شما را یاد بگیرد گاهی کارها را با هم انجام دهید و با روی خوش اشکالات کار را گوشزد کنید اما زیاد سخت‌گیری نکنید. روال کار خانه‌تکانی را لذت بخش کنید و آن را از حالت یک کار فرمالیته و دستوری خارج کنید.

 

برنامه ریزی برای اثاث کشی

 

می‌توانید با انجام کار‌های فوق خانه تکانی‌ای انجام دهید که نه تنها خستگی کمتری برای شما دارد بلکه برای بچه ها نیز این مسئولیت‌پذیری اهمیت آموزشی بالایی خواهد داشت. اگر به بچه ها روحیه بدهید و حس مسئولیت پذیری را در آنها بیدار کنید می‌توانید هم در اثاث کشی از آنها کمک بگیرید و هم اینکه آموزش مناسبی در باره کار کردن و مراقبت از لوازم داخل خانه به بچه‌ها بدهید.

 

بیشتر بخوانید: ۵ ایده عالی و ارزان برای تغییر ترکیب رنگ دکوراسیون منزل برای عید

 

 

منبع: Parents 

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
باشگاه مشتریان افق کوروش
جشنواره با صرفه ترین بازار افق کوروش

دیدگاه‌ها

هفده − 7 =

همراه با افق کوروش

جشنواره با صرفه ترین بازار
جشنواره کوپا
خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

ترفندها و راهکارهای تمیز کردن کفش سفید کتانی و چرمی

ترفندها و راهکارهای تمیز کردن کفش کتانی و چرمی سفید

کفش سفید یک وسیله اصلی در کمد لباس است. این کفش همه‌کاره، تقریبا با هر نوع لباسی ست می‌شود و آن را به گزینه‌ای ایده‌آل برای استفاده روزانه تبدیل کرده است. اما خراش‌ها، لکه‌ها و آلودگی‌ها می‌توانند به سرعت کفش‌های سفید و براق شما را پس از گذشت تنها چند روز، خسته‌کننده و کثیف نشان دهند و اصلا شما را از خرید کفش سفید منصرف کنند. بنابراین ما در مجله کوروش راهکارهای تمیز کردن کفش سفید کتانی و پارچه‌ای و چرمی و ... را برایتان شرح داده‌ایم تا همیشه بتوانید کفش‌های سفید را با خیال راحت بخرید و بپوشید. در ...
  • 1004 بازدید
  • انتشار: 1400-05-13
نگهداری از لاکی بامبو

۱۶ نکته طلایی در مورد روش های نگهداری از لاکی بامبو در خانه

لاکی بامبو یک گیاه رایج برای نگهداری در خانه است که به از بین بردن انرژی منفی و خوش شانسی آوردن برای صاحب خانه شهرت زیادی دارد. شما می‌توانید از گیاه لاکی بامبو در داخل آب استفاده کنید و یا آن را در خاک بکارید و همانند سایر گیاهان از آن مراقبت کنید. این گیاه نسبت به نور کم و نور زیاد بسیار مقاوم است. گیاه لاکی بامبو به خاطر ظاهر جذاب و زیبایی که دارد به وفور در خانه و دفاتر کار مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله در سرویس سبک زندگی در مجله کوروش می‌توانید با ...
  • 985 بازدید
  • انتشار: 1400-02-26
عوامل اصلی آلودگی هوا

۱۲ عوامل اصلی آلودگی هوا و روش های جلوگیری از آن ها

آلودگی هوا یکی از بزرگ‌ترین مشکلات جوامع بزرگ شهری است که هر ساله موجب مرگ بیش از 7 میلیون نفر می‌شود. شناخت دلایل و عوامل اصلی آلودگی هوا و جلوگیری از آن می‌تواند جان میلیون‌ها نفر را نجات دهد. اما آیا می‌دانید دلایل اصلی افزایش آلودگی هوا چیست؟ در مورد مهم‌ترین آلاینده‌های هوا چه می‌دانید؟ چطور می‌توان عوامل ایجاد آلودگی هوا را کنترل کرد؟ در این مقاله از مجله کوروش می‌توانید با عواملی که آلودگی هوا را تشدید می‌کند آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد علت اصلی آلودگی هوا و راه‌های پیشگیری از آن پاسخ خواهیم ...
  • 371 بازدید
  • انتشار: 1400-09-07