بهترین و سالم ترین ماهی های شمال و جنوب برای خوردن و طبع و مصلح آن ها | مجله کوروش
خانه » سلامت » رژیم و تغذیه » بهترین و سالم ترین ماهی های شمال و جنوب برای خوردن

بهترین و سالم ترین ماهی های شمال و جنوب برای خوردن

  • منتشر شده در 1400-03-09
  • 826 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 12 دقیقه
بهترین و سالم ترین ماهی ها برای خوردن

ماهی به خاطر میزان بالای امگا ۳ و پروتئین، یکی از مواد غذایی است که توصیه می شود برای سلامت بدن حتما در رژیم غذایی هفته ای قرار داده شود. زیرا اسیدهای چرب موجود در ماهی، برای سلامتی مفید بوده و ماهی نقس مهمی در رساندن این چربی به ارگان های بدن دارد. این بار در مجله کوروش به شما درباره بهترین و سالم ترین ماهی ها شمال و جنوب برای خوردن و طبع و مصلح خواهیم گفت.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

دسته بندی انواع ماهی در ایران (موقعیت جغرافیایی)

 

دسته بندی انواع ماهی در ایران براساس موقعیت جغرافیایی

 

طبیعتا در هر کجای کشور پهناورمان که باشید، می توانید به ماهی دسترسی پیدا کنید. ولی بر اساس موقعیت جغرافیایی و زیستگاه های ماهی ها، ممکن است این شانس را نداشته باشید که از ماهی های تازه مناطق دیگر استفاده کنید. برای مثال جنوبی ها به خاطر دور بودن از مناظق شمالی کشور، شاید خیلی از ماهی های شمالی را حتی نشناسند، چه برسد به تست مزه آن ها.

به هر حال سفر کردن به نقاط مختلف کشور یا حتی بهره گیری از شیوه های فروش آنلاین، تا حد زیادی تجربه طعم سالم ترین ماهی ها را برای مردم فراهم کرده است. اما ماهی ها معمولا بر اساس موقعیتی که در آن زندگی می کنند یا پرورش می یابند به ۴ دسته تقسیم می شوند:

 

 

ماهی جنوب

 

ماهی های جنوب حاصل صید ماهی های حاشیه دریای عمان و خلیج فارس هستند. انواع ماهی ها مثل ماهی حلوا سفید (زبیده)، ماهی شیر، سرخو، سنگسر و …، جزو محبوب ترین و سالم ترین ماهی ها در جنوب کشورند.

 

 

ماهی شمال

 

این ماهی ها  در شمال کشور و حاشیه دریاچه خزر صید می شوند. سالم ترین ماهی ها و البته پرطرفدارترین آن ها شامل ماهی آزاد، سفید، اردک ماهی، کفال و … می شوند.

 

 

ماهی های رودخانه ای

 

ماهی های رودخانه ای در شهرهای مختلفی که دارای دریاچه هستند، بیشتر یافت می شوند. این ماهی ها معمولا سایز کوچک تری دارند و  قیمت شان هم مناسب تر است. قزل آلای خال قرمز، سیاه ماهی، ماهی سیم، اردک ماهی و … از خوشمزه ترین و سالم ترین ماهی ها هستند که در رودخانه صید می شوند.

 

 

ماهی های پرورشی

 

ماهی های پرورشی معمولا طرفدارهای بیشتری در شهرهایی دارند که به دیگر ماهی ها دسترسی چندانی ندارند. این ماهی ها هر چند سالم هستند ولی ارزش غذایی و امگا ۳ کمتری دارند. این البته به این معنا نیست که کاملا باید دور آن ها را خط بکشید ولی در صورت دسترسی به ماهی های دیگر، بهتر است آن ها را انتخاب کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه ماهی سالمون با سس پرتقال «

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

سالم ترین ماهی ها در بین ماهی های جنوب

 

سالم ترین ماهی ها در بین ماهی های جنوب

 

ماهی های جنوب طیف وسیعی از تنوع را شامل می شوند. این ماهی ها معمولا طرفداران زیاد و حتی علاوه بر طعم، شکل های متفاوتی دارند. اگر بخواهیم سالم ترین و بهترین ماهی ها برای خوردن در جنوب کشور را نام ببریم، باید به این موارد اشاره کنیم:

 

 

ماهی حلوا (سیاه، سفید)

 

معمولا همه جنوبی ها ماهی حلوا خورده اند. این ماهی یکی از محبوب ترین ماهی های جنوب و بهترین و لذیذترین ماهی ها برای خوردن است که به آن «زبیدی» یا «زبیده» هم می گویند. زبیده در اصل به معنی بهتر است و این اسم را به این خاطر به آن داده اند که علاوه بر این که بسیار خوشمزه است، ارزش غذایی بالایی هم دارد.

این ماهی ها لوزی شل هستند. ماهی حلوا سفید پولک های نقره ای دارد. ماهی حلوا سیاه هم رنگش به خاکستری تیره می زند. ماهی حلوا را معمولا برای تهیه سبزی پلو یا به صورت سرخ یا کبابی شده استفاده می کنند.

حتما بخوانید  کاربردها و خواص روغن زیتون کهنه

 

 

ماهی شیر

 

یکی از سالم ترین ماهی ها در دریای جنوب، ماهی شیر از خانواده ماهی تن است. این ماهی پوزه ای باریک، پوستی نازک و صاف با رنگ سربی دارد. ماهی شیر را معمولا به روش کبابی، سرخ شده یا بخارپز تهیه می کنند و هر سه روش خوشمزه است. در ضمن ماهی شیر، تیغ های کمی دارد و برای خوردن آن معمولا با مشکل زیادی مواجه نخواهید شد.

 

 

ماهی صبور، ماهی محبوب اهوازی ها

 

ماهی صبور، ماهی محبوب اهوازی ها

 

خوزستانی ها دلبسته  و شیفته ماهی صبور هستند. این ماهی از فلس های درشت پوشیده شده است و رنگش هم نقره ای روشن است. تیغ های این ماهی بسیار زیاد هستند ولی طعم آن خیلی خوشمزه است. ماهی صبور را معمولا به صورت کبابی سرو می کنند. ماهی صبور به خاطر گوشتی بودن یکی از بهترین ماهی ها برای کباب کردن است.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه حشو ماهی شکم پر «

 

 

ماهی سنگسر

 

ماهی سنگسر، رنگ نقره ای دارد که در برخی موارد به سرخی می زند. این ماهی هم تیغ های زیادی دارد و بیشتر در طرز تهیه قلیه ماهی به کار می رود. البته آن را به شکل کبابی و سرخ شده هم مصرف می کنند.

 

 

ماهی سرخو

 

ماهی سرخو جنوب

 

ماهی سرخو و سنگسر از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به هم دارند. رنگ این ماهی به نارنجی می زند و معمولا آن را به صورت سرخ شده با استفاده در قلیه به کار می برند.

 

 

 ماهی خارو

 

خارو، همان طور که از اسمش پیداست، تیغ های فراوانی دارد. (جنوبی ها به تیغ ماهی، «خار» هم می گویند) البته این تیغ ها درشت هستند. خارو را معمولا به صورت کبابی استفاده می کنند تا خوردن آن راحت تر باشد. در ضمن ممکن است کسانی که به خوردن ماهی زیاد عادت ندارند، به خاطر تیغ های زیاد این ماهی، چندان با آن رابطه برقرار نکنند.

 

 

دیگر ماهی های سالم جنوبی

 

دیگر ماهی های سالم جنوبی

 

ماهی ساردین، ماهی شانک، ماهی کفال، هامور، قباد یا شاه ماهی، سالمون، راشگو، میش ماهی، ماهی گالیت یا خروش ماهی (دورادور یا انفلوس) نیز از سالم ترین و بهترین ماهی ها برای خوردن در جنوب کشور هستند که خواص بسیار زیاد و طرفداران پروپاقرصی دارند.

 

 

ماهی های سالم، معروف و محبوب شمال کشور

 

ماهی های سالم، معروف و محبوب شمال کشور

 

ماهی خال مخالی

 

این ماهی سرشار از امگا ۳ و ویتامین ب ۱۲ است. اصلا به قدری این دو ماده معدنی در این ماهی بالاست که به همین خاطر هم معروف شده است. در ماهی های خال مخالی که سایز کوچک تری دارند، جیوه کمتری نهفته است. این ماهی برای کباب کردن بسیار عالی است.

 

 

ماهی آزاد

 

به ماهی آزاد «سومون» یا «سامن» هم گفته می شود. این ماهی جزو مرغوب ترین و سالم ترین ماهی ها در کل دنیاست. فیله ماهی آزاد را معمولا به شکل دودی در می آورند و ورقه های نازک آن را با نان یا به شکل چاشنی در کنار دیگر غذاها سرو می کنند.

 

 

ماهی سفید

 

ماهی سفید شمال

 

ماهی سفید به عنوان یکی از سالم ترین و بهترین ماهی ها برای خوردن در شمال کشور، به قدری طرفدار دارد که هم به صورت صید شده از دریا و هم به صورت پرورش یافته، در بازار می توان پیدا کرد. طبیعی است که ماهی سفید دریایی خواص بیشتری دارد. این ماهی را هم به صورت کبابی، هم به صورت دودی و هم بخارپز مصرف می کنند.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه ماهی سفید شکم پر و فوت و فن های آن « 

 

 

اردک ماهی

 

اردک ماهی معمولا از رودخانه راه خودش را به دریا باز می کند. مازندرانی ها به این ماهی، سوپ هم می گویند.

حتما بخوانید  فواید و خواص درمانی رب گوجه فرنگی و ارزش غذایی آن

 

 

خاویار یا ازون برون

 

ماهی خاویار به خاطر رنگ سفید و بدون تیغ بودن مشتریان زیادی دارد. این ماهی بوی زهم ندارد و برای کباب کردن، بهترین گزینه است. انواع مختلفی از خاویار در دریا وجود دارند که به خاطر خواص و طعم بی نظیر، صادر می شوند. ماهی خاویار سفید، سیاه، بور، ماهی خاویار درشت و ریز، انواع مختلف این ماهی مرغوب هستند.

 

 

ماهی سوف

 

ماهی سوف یکی از سالم ترین ماهی های شمال

 

سوف به عنوان یک ماهی پرفروش بعد از ماهی سفید به شمار می رود. این ماهی به عنوان سالم ترین ماهی ها در شمال کشور، گوشت سفید و نرمی دارد و تقریبا هم بدون تیغ است.

 

 

ماهی کپور، ماهی مردابی یکی از بهترین و سالم ترین ماهی ها برای خوردن

 

این ماهی در آب ها و مرداب های دریای خزر صید می شود. به همین خاطر هم بوی گل و لای می دهد. هر چند ممکن است طعم این ماهی به مذاق برخی افراد خوش نیاید ولی از سالم ترین و بهترین ماهی ها برای خوردن است. برای این که بوی این ماهی از بین برود، خواباندن ماهی در سرکه و آب به مدت ۳۰ دقیقه، بهترین راه است.

 

 

ماهی های سالم و پرطرفدار دیگر در شمال کشور

 

در شمال ماهی های دیگری مثل کفال، کلمه، کولی، قزل آلا، شک ماهی (هرنیک)، کیلکا، فیل ماهی، ماش و …، بهترین انواع ماهی ها برای خوردن و آشپزی حساب می شوند و به راحتی می توان آن ها را تهیه کرد.

بیشتر انواع ماهی های پرطرفدار مثلا قزل آلا، خاویار، شیر و … را می توان به شکل پرورشی هم تهیه کرد. این ماهی ها هم جزو سالم ترین ماهی ها هستند ولی از نظر خواص در زده وایین تری نسبت به ماهی های دریا و دریاچه ای قرار دارند.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه سبزی پلو با انواع ماهی «  

 

 

طبع و مزاج ماهی چیست؟

 

طبع و مزاج ماهی چیست؟

 

احتمالا شما هم می دانید که طبع ماهی سرد است اما میزان سردی در ماهی ها متفاوت است. برای مثال ماهی های با سایز بزرگ تر که در آب شیرین زندگی می کنند، همچنین ماهی هایی مثل ماهی های پرورشی که فعالیت کمتری نسیت به ماهی های دریا و دریاچه دارند، طبع سردتری دارند.

ماهی های با سایز کوچک تر و ماهی های دریایی که در آب شور یا تلخ زندگی می کنند، سردی کمتری دارند. همچنین هرچه میزان فلس یا پولک ماهی ها بیشتر باشد، سردی آن کمتر است.

 

 

مصلح ماهی چیست؟

 

برای کسانی که خودشان هم طبع سردی دارند، بهتر است ماهی با انواع خوراکی های با طبع گرم خورده شود. درست کردن ماهی با ادویه هایی مثل زیره، زنجبیل، دارچین، فلفل و گلپر تا حدی از سردی آن کم می کند. همچنین در کنار این غذا می توان از سس خردل، زیتون پرورده، مغز گردو، خرما مصرف کرد.

استفاده از سبزی هایی که طعم تند دارند مثل ترخون، مرزه و آویشن یا ترشی هایی که در آن ها از سرکه استفاده شده، مفید است. در ضمن استفاده از برش های لیمو یا چکاندن آب لیمو روی ماهی می تواند از سردی آن بکاهد.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه ماهی سوخاری در فر و گرفتن بوی زهم ماهی «

 

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
باشگاه مشتریان افق کوروش
جشنواره با صرفه ترین بازار افق کوروش

دیدگاه‌ها

ده + 14 =

همراه با افق کوروش

جشنواره با صرفه ترین بازار
جشنواره کوپا
خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

۱۴ بهترین و بدترین غذاها برای کبد چرب | درمان قطعی در طب سنتی

۱۵ بهترین و بدترین غذاها برای کبد چرب | درمان قطعی در طب سنتی

«کبد چرب» یکی از بیماری‌های فراگیر و پیش رونده قرن 21 است که ارتباط چندانی به سن و سال ندارد. سبک زندگی مدرن و کم‌تحرکی در کنار مصرف بیش از حد غذاهای چرب و فست‌فود، استعمال دخانیات و نوشابه‌های گازدار و ... از جمله عوامل اصلی ابتلا به کبد چرب به خصوص در نسل جوان و میانسال هستند. اما پیشگیری از مبتلا شدن به کبد چرب با اندکی تغییر در سبک زندگی و تغذیه امکان‌پذیر است.  در مجله کوروش  همراه ما تا به شما بگوییم غذاهای مناسب کبد چرب در طب سنتی کدامند.
  • 41338 بازدید
  • انتشار: 1400-10-02
علت و درمان پوسته پوسته شدن صورت

علت و بهترین روش های درمان پوسته پوسته شدن صورت

پوسته پوسته شدن صورت اتفاقی است که خیلی از ما آن را تجربه کرده ایم. درست مثل زمانی که از لایه بردار استفاده می کنید، ناگهان متوجه می شوید که پوستتان در حال پوست اندازی است و به شدت خشک به نظر می رسد. اما چرا این اتفاق برای پوست می افتد و علت پوسته شدن صورت چیست؟ چطور می توان این مشکل را برطرف نمود و ظاهری نرم و صاف به پوست داد؟ در این مقاله از مجله کوروش قصد داریم شما را با علت و درمان پوسته پوسته شدن صورت آشنا کنیم.
  • 1005 بازدید
  • انتشار: 1400-04-14
درمان بوی بد زیر بغل

۱۴ روش طبیعی و خانگی درمان بوی بد زیر بغل

بوی بد زیر بغل یک مشکل فوق العاده آزار دهنده است که نه تنها خود فرد را ناراحت می کند، بلکه برای اطرافیان او نیز اذیت کننده است. معمولاً بروز این مشکل دلایل مختلفی دارد و شناسایی علت بوی بد بدن و زیر بغل می تواند به شما کمک کند تا راحت تر این موضوع را برطرف نمایید. امروزه در طب سنتی و طب نوین روش های متعددی برای درمان بوی بد زیر بغل وجود دارد. در این مقاله از مجله کوروش می توانید با علت ایجاد این مشکل و همچنین راهکارهایی مؤثر برای درمان و رفع بوی بد زیر ...
  • 454 بازدید
  • انتشار: 1400-05-21