انواع بخور گیاهی مناسب برای پوست شما و فواید و عوارض آن

انواع بخور گیاهی مناسب برای پوست شما و فواید و عوارض آن


19 مرداد 1400 . زمان مطالعه: 17 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
بهترین بخور گیاهی صورت
فهرست محتوا پنهان

استفاده از بخور گیاهی یک راهکار ساده و مؤثر برای طراوت بخشیدن به پوست صورت است. انواع بخور صورت می تواند طراوت و شادابی بیشتری به پوست صورت شما ببخشند و از طرفی موجب پاکسازی پوست شوند. شما می توانید برای بخور صورت از انواع گیاهان مختلف استفاده کنید و از فواید این گیاهان برای پوست خود بهره مند شوید. در این مقاله از سرویس سلامت در مجله کوروش می توانید با بهترین بخور گیاهی صورت متناسب با پوست خودتان آشنا شوید و در مورد فواید و عوارض انواع بخور اطلاعات مفیدی کسب کنید.

 

همانطور که میدانید یکی از بهترین و ارزان ترین روش‌های مراقبت و رسیدگی به پوست پاکسازی صورت با بخور است که هم بدون عارضه بوده و هم باعث تمیزی و شادابی پوست می‌شود. همه ما می‌توانیم برای رسیدگی به سلامت و زیبایی پوستمان در طی روز از روش بخور صورت استفاده کرده و آلودگی هایی که در طی روز روی پوستمان نشسته است را با این روش ساده پاک کنیم. بخور صورت با بخار آب، باعث پاکسازی پوست از آلودگی‌ها و بیرون آمدن هر نوع مواد ناخالص از منافذ پوست خواهد شد.

 

 

انواع بخور صورت چه فوایدی دارد؟

 

انواع بخور صورت چه فوایدی دارد؟

 

بخور با انواع گیاهان مختلف فواید زیادی برای پوست دارد. در ادامه می توانید با مهم ترین مزیت های استفاده از بخور برای پوست آشنا شوید.

 

 

پاکسازی پوست با بخور صورت

 

بخور صورت موجب باز شدن منافذ پوست می شود و پوست شما را پاکسازی می کند. از طرف دیگر استفاده از انواع بخور صورت پوست شما را از ذرات آلودگی و لوازم آرایش به جا مانده روی سطح پوست پاک می کند و موجب می شود تا جوش های سر سیاه و لک صورت راحت تر از بین بروند.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه چند ماسک برای از بین بردن جوش های سر سیاه

 

 

تقویت گردش خون با بخور صورت

 

تقویت گردش خون با بخور صورت

 

بخور آب گرم موجب گشاد شدن رگ های خونی و افزایش گردش خون در صورت شما می شود. افزایش جریان خون نیز ز باعث می شود تا اکسیژن بیشتری به پوست صورت شما برسد در نتیجه پوست بعد از بخور ظاهری درخشان و سالم تر پیدا می کند.

 

 

از بین رفتن باکتری ها و سلول های مضر پوست با استفاده از بخور

 

زمانی که شما از بخور برای پوست صورت خود استفاده می کنید منافذ پوست باز می شوند. این کار موجب می شود تا سلول های مرده پوست و باکتری هایی که منافذ روی سطح پوست شما را مسدود کرده‌اند و موجب ایجاد جوش و آکنه می شوند، از بین می روند.

 

 

تنظیم چربی و جلوگیری از ایجاد جوش با بخور صورت

 

بسته بودن منافذ پوست می تواند موجب جلوگیری از آزادسازی چربی طبیعی پوست شما شود. زمانی که از بخور استفاده می‌کنید منافذ پوست شما باز می شود. در نتیجه این کار از ایجاد آکنه و جوش های سر سیاه جلوگیری خواهد کرد.

 

 

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل انواع جوش و آکنه

 

 

آبرسانی پوست با استفاده از بخور صورت

 

آبرسانی پوست با استفاده از بخور صورت

 

استفاده از انواع بخور صورت به پوست شما کمک می کند تا نرمی و لطافت بیشتری داشته باشد‌. بعد از بخور پوست صورت شما با تولید چربی طبیعی لطافت بیشتری به دست می آورد و این موضوع از خشک شدن پوست جلوگیری می کند.

 

 

جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست با بخور صورت

 

اگر قبل از استفاده از محصولات مراقبت از پوست بخور استفاده کنید، نفوذپذیری پوست شما بیشتر خواهد شد. بنابراین روغن ها و کرم های موضعی که روی پوست استفاده می کنید بهتر جذب خواهند شد.

 

 

تقویت کلاژن سازی پوست با استفاده از بخور

 

بخور دادن موجب افزایش جریان خون در پوست صورت می شود و این موضوع تولید کلاژن و الاستین را در پوست شما افزایش می دهد. افزایش کلاژن سازی پوست موجب می‌شود تا پوست شما سفت، محکم و جوان تر به نظر برسد.

 

 

آرامش پوست با استفاده از بخور صورت

 

استفاده از انواع بخور صورت به همراه گیاهان طبیعی و یا روغن های گیاهی می‌تواند خستگی یک روز سخت را از چهره شما پاک کند. زمانی که از بخور آب گرم به همراه گیاهان طبیعی استفاده می کنید، هم خودتان احساس بهتری را تجربه خواهید کرد و هم پوستتان شاداب تر خواهد شد.

 

 

روش های مختلف برای انواع بخور صورت

 

روش های مختلف برای انواع بخور صورت

 

شما می توانید با استفاده از روش های مختلفی پوست خود را در خانه بخور دهید. در ادامه می توانید با ۳ روش رایج بخور صورت آشنا شوید.

 

 

بخور صورت با استفاده از یک قابلمه آب جوش

 

برای بخور دادن به این روش ابتدا محل مناسبی را برای نشستن پیدا کنید، به طوری که بتواند به راحتی یک ظرف یا قابلمه آب جوش را در مقابل خود قرار دهید. سپس موهای خود را محکم به سمت عقب ببندید و از روی صورت خود جمع کنید. با استفاده از یک پاک کننده ملایم صورت و گردن خود را تمیز کنید. سپس مقداری آب در کتری بجوشانید. به محض اینکه آب به جوش آمد، مقداری گیاه داخل بریزید. معمولاً بهترین گیاه برای بخور صورت باید با توجه به نوع پوست شما مشخص شود. سپس حرارت را کم کنید و برای ۲ تا ۳ دقیقه درب کتری را بگذارید. حال آب جوش را با تمام گیاهان موجود در آن داخل یک قابلمه یا ظرف بزرگ بریزید.

 

می توانید برای بخور دادن از سینک ظرفشویی نیز استفاده کنید. برای این کار باید جلوی راه آب را ببندید. سپس با احتیاط آب جوش را داخل سینک بریزید. حالا سر خود را با فاصله نسبت به آب جوش بگیرید. بهتر است یک حوله نمناک کنار خود داشته باشید که هر زمان حس کردید، گرمای بخور زیاد شده آن را روی صورت خود بگیرید. برای بخور صورت به این روش بهتر است ۵ تا ۱۰ دقیقه به این کار ادامه دهید.

 

 

بخور صورت به وسیله حوله گرم

 

برای بخور صورت وسیله حوله گرم باید همانند روش قبل یک ظرف آب جوش به همراه گیاهان مورد نظر برای بخور دادن را آماده کنید. سپس یک حوله دستی تهیه کنید و اجازه دهید آب کمی خنک تر شود. بعد از تمیز کردن پوست، حوله را داخل ظرف آب گرم فرو ببرید تا حوله مرطوب شود. سپس حوله را روی صورت خود قرار دهید. توجه داشته باشید که حتماً بخش‌های صورت شما را پوشش دهد برای این روش بخور سعی کنید از آب گرم به جای آب داغ استفاده کنید. بعد از قرار دادن حوله روی صورت بهتر است در محلی مناسب دراز بکشید و پنج دقیقه حوله گرم را روی صورت خود قرار دهید.

 

 

بخور صورت به وسیله دستگاه بخور

 

اگر در خانه دستگاه بخور دارید برای بخور دادن صورتتان باید طبق دستورالعمل دستگاه آن را به برق متصل کنید و منتظر بمانید تا بخار از آن خارج شود. سپس بعد از بستن موها و پاک کردن صورت با استفاده از یک تونر مناسب، روی یک صندلی راحت بنشینید و صورت خود را با فاصله ۵ تا ۱۰ اینچی در مقابل دستگاه بخور بگیرید.

 

 

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از تونر صورت برای پاکسازی پوست

 

 

معرفی انواع بخور صورت مناسب با نوع پوست شما

 

معرفی انواع بخور صورت مناسب با نوع پوست شما

 

بهترین بخور گیاهی صورت برای آبرسانی

 

برای آبرسانی پوست صورت می‌توانید به آب در حال جوش اندازه سه میلی گرم بابونه خشک شده ۳ میلی گرم گل محمدی و مقداری پوست لیمو تازه اضافه کنید.

 

 

بهترین بخور گیاهی صورت برای پوست های حساس

 

بهترین بخور گیاهی صورت برای پوست های حساس

 

اگر پوست حساسی دارید، بهتر است برای بخور صورت از مقداری گل همیشه بهار به همراه برگ نعناع استفاده کنید.

 

 

بهترین بخور گیاهی صورت برای تسکین پوست

 

ترکیب کردن پنج برش خیار به همراه یک عدد چای کیسه ای بابونه و یا مقداری بابونه خشک شده و روغن اسطوخودوس در آب جوش می ‌تواند موجب تسکین و لطافت پوست شما شود.

 

 

بهترین بخور گیاهی صورت برای لیفت پوست

 

اگر دوست دارید با استفاده از بخور پوست خودتان را لیفت کنید می توانید داخل آب جوش از چهار میلی لیتر پوست پرتقال و لیمو مقداری چای ۵ قطره روغن طبیعی و گیاهی استفاده نمایید.

 

 

بهترین گیاه برای بخور پوست صورت خشک

 

بهترین گیاه برای بخور پوست صورت خشک

 

اگر پوست خشکی دارید می توانید در زمان بخور دادن یک قاشق غذاخوری گل رز خشک را به همراه یک قاشق غذاخوری اسطوخودوس خشک و یک قاشق غذاخوری گل گاوزبان خشک به آب جوش اضافه کنید و صورتتان را با این ترکیب بخور دهید.

 

 

بهترین گیاه برای بخور صورت چرب

 

اگر پوست صورت شما چرب است بهتر است در زمان بخور دادن یک قاشق غذاخوری رزماری خشک، یک قاشق غذاخوری مریم گلی خشک و یک قاشق غذاخوری نعناع به آب جوش اضافه کنید و برای چند دقیقه پوستتان را با این ترکیب بخور دهید.

 

 

بهترین بخور گیاهی صورت برای سم زدایی پوست

 

بهترین بخور گیاهی صورت برای سم زدایی پوست

 

به منظور سم‌ زدایی پوست صورت می توانید یک قاشق غذاخوری پوست لیمو را با مقداری چای سبز و ۵ قطره روغن طبیعی نعناع یا اکالیپتوس ترکیب کنید و سپس پوست خود را مواد بخور دهید.

 

 

بهترین گیاه برای بخور صورت جوش دار

 

اگر پوست شما پر از جوش و آکنه شده می ‌توانید با اضافه کردن ۲ قاشق چای خوری گل خشک اسطوخودوس به همراه دو قاشق چای خوری برگ مریم گلی و سه قطره روغن درخت چای پوستتان را بخور دهید تا از شر جوش و آکنه پوستی خلاص شوید.

 

 

بهترین بخور گیاهی صورت برای جلوگیری از پیری پوست

 

بهترین بخور گیاهی صورت برای جلوگیری از پیری پوست

 

به منظور جوانسازی پوست و جلوگیری از پیر شدن آن می توانید یک قاشق غذاخوری رزماری خشک را به همراه یک قاشق غذاخوری گل بابونه خشک و یک قطره روغن طبیعی کندر با آب جوش ترکیب کنید. می توانید از این بخور مفید برای جوانسازی پوست صورت خود استفاده نمایید.

 

 

بیشتر بخوانید: روش های خانگی پیشگیری از پیری زودرس پوست

 

 

بهترین بخور گیاهی صورت برای تسکین پوست های حساس

 

بخور بابونه برای صورت خواص زیادی دارد. این گیاه می تواند پوست شما را نرم و لطیف کند و موجب تسکین و درمان حساسیت های پوستی شود.

 

 

بخور صورت با گلاب

 

بخور صورت با گلاب فواید زیادی برای پوست دارد. این بخور موجب از بین رفتن جوش های سر سیاه پوست می گردد و از طرفی طراوت و شادابی بی نظیری به پوست شما می بخشد. برای درست کردن بخور صورت با گلاب می توانید بعد از به جوش آمدن آب، مقداری گلبرگ گل سرخ خشک شده داخل آب داغ بریزید و سپس با استفاده از این ترکیب پوستتان را برای چند دقیقه بخور دهید. اگر بتوانید برای بخور صورت با گلاب از گل سرخ تازه استفاده کنید، فواید درمانی این بخور بیشتر خواهد بود. بخور صورت با گلاب موجب تقویت سلامت پوست و جوانسازی پوست شما می شود و کمک می کند تا پوستی شفاف تر و خوش رنگ تر داشته باشید.

 

 

بخور بابونه برای صورت

 

بخور بابونه برای صورت

 

بخور بابونه برای صورت فواید زیادی دارد بابونه یک گیاه دارویی مفید است که از آن در طب سنتی نیز به وفور استفاده می شود. از مهم ترین فواید بخور بابونه برای صورت می توان به تسکین التهابات پوستی تحریک گردش خون پاکسازی پوست رفع جوش و آکنه افزایش آبرسانی و شادابی پوست از بین بردن جوش های سرسیاه و همچنین روشن شدن پوست اشاره کرد. به منظور درست کردن بخور بابونه برای صورت تنها کافی است که مقداری بابونه خشک شده را به آب جوش اضافه کنید و سپس پوست صورت خود را با این ترکیب معجزه آسا بخور دهید.

 

 

بخور بابونه و گلاب برای صورت

 

بابونه و گلاب دو گیاه فوق العاده مؤثر برای درمان و مراقبت از پوست صورت هستند. ترکیب بخور بابونه و گلاب می ‌تواند موجب ایجاد آرامش در پوست و همچنین پاکسازی پوست شما شود. استفاده از بخور بابونه و گلاب با داشتن خاصیت ضد قارچی و آنتی باکتریایی موجب بهبود مشکلات پوستی و همچنین پاکسازی و لطافت پوست می گردد. برای تهیه بخور بابونه و گلاب تنها لازم است که مقداری بابونه خشک را به همراه گلبرگ های تازه یا خشک شده گل سرخ به آب جوش اضافه کنید و سپس پوست صورت خود را با این ترکیب بخور دهید.

 

 

بخور با جوش شیرین کرونا را درمان می کند؟

 

بخور با جوش شیرین موضوعی است که این روزها و با شیوع ویروس کرونا به وفور شنیده می شود. اما آیا واقعاً بخور با جوش شیرین برای بیماری‌های تنفسی و یا ضدعفونی کردن بدن مؤثر عمل می‌کند؟ بهتر است بدانید که تاکنون هیچ نتیجه مثبتی از خواص بخور جوش شیرین به دست نیامده است و خواص درمانی بخور با جوش شیرین نیز به هیچ عنوان تأیید شده نیست.  ترکیب جوش شیرین با آب می تواند موجب ایجاد کربن دی اکسید شود. در نتیجه استفاده از بخور با جوش شیرین نه‌ تنها فایده ‌ای برای سیستم تنفسی شما نخواهد داشت، بلکه موجب کاهش اکسیژن خون و ایجاد حالت خفگی نیز می شود.

 

 

مراحل مختلف بخور دادن پوست

 

مراحل مختلف بخور دادن پوست

 

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با بهترین گیاهان دارویی جهان در طب سنتی

 

 

برای بخور دادن صورت بهتر است مراحل زیر را دنبال کنید:

 

 

قبل از بخور صورت مقداری آب بنوشید

 

قبل از اینکه بخور دادن را شروع کنید، بهتر است که بدن خود را هیدراته کنید. نوشیدن یک لیوان آب قبل از بخور دادن و قرار گرفتن در برابر بخار آب گرم ایده خوبی برای سلامت پوست و بدن است.

 

 

قبل از بخور دادن پوست خود را تمیز کنید

 

بعد از نوشیدن آب بهتر است با استفاده از یک پاک کننده ملایم پوست خود را برای بخور آماده کنید. این کار موجب می شود تا پوست شما بهتر خواص گیاهان موجود در بخور را جذب کند.

 

 

در حین بخور دادن چشمان خود را ببندید

 

در حین بخور دادن چشمان خود را ببندید

 

بهتر است در حین بخور دادن چشمان خود را ببندید. این کار از تحریک چشم جلوگیری می کند و حس بهتری در هنگام بخور به شما می دهد.

 

 

در هنگام بخور دادن صورت خود را در فاصله مناسبی قرار دهید

 

بهترین فاصله برای قرار دادن صورت نسبت به بخار آب حدود ۱۶ تا ۲۶ سانتی متر است. بیش از حد نزدیک کردن صورت به بخار می تواند موجب سوختن پوست شود.

 

 

بعد از بخور صورت چه کنیم؟

 

بعد از بخور صورت چه کنیم؟

 

بعد از بخور صورت به سرعت صورت خود را با آب ولرم بشویید و با یک حوله تمیز خشک نمایید. پوست شما بعد از بخور حساس تر خواهد شد، پس از کشیدن حوله روی پوست اجتناب کنید. سپس مقداری کرم یا سرم مرطوب کننده به پوست خود بزنید. استفاده از انواع کرم و سرم بعد از بخور موجب می شود تا بهتر جذب شوند. اگر به دنبال جوانسازی پوست هستید، بهتر است بعد از بخور از یک کرم جوانسازی یا ضد چروک استفاده کنید. سپس با استفاده از یک روغن مناسب یا مقداری کرم مرطوب کننده یا جوانساز به آرامی صورتتان را ماساژ دهید. استفاده از ماسک بعد از بخور صورت نیز می تواند ایده خوبی برای شادابی و تقویت پوست صورت شما باشد.

 

 

عوارض بخور صورت

 

به طور کلی استفاده از انواع بخور صورت فواید زیادی برای پوست ما دارد. اما از مهم ترین عوارض بخور صورت می ‌توان به حساسیت و سوختگی پوست اشاره کرد. زمانی که برای بخور دادن صورت خود را در فاصله بسیار نزدیک نسبت به بخار آب قرار دهید، ممکن است پوست شما در اثر گرمای بخار دچار سوختگی شود. در صورت بخور دادن با استفاده از حوله نیز باید مراقب باشید که حوله داغ نباشد، بلکه تنها مقداری گرم باشد. رعایت کردن نکات ایمنی در هنگام بخور دادن می تواند از بروز عوارض بخور صورت جلوگیری کند.

یکی از عوارض بخور صورت برای افرادی اتفاق می افتد که دارای پوست خشک و بسیار حساسی هستند. اگر شما پوست به شدت حساسی دارید و یا به اگزما مبتلا هستید، بهتر است با احتیاط بیشتری از بخور استفاده کنید. برای جلوگیری از بروز عوارض بخور صورت می ‌توانید بخور دادن را تنها به چند دقیقه کوتاه محدود کنید.

 

 

منابع: purefiji، healthline