آشنایی با بهترین گیاهان دارویی جهان در طب سنتی

آشنایی با بهترین گیاهان دارویی جهان در طب سنتی


17 مرداد 1400 . زمان مطالعه: 22 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
گیاهان دارویی
فهرست محتوا نمایش

اگر تاریخچه و فواید گیاهان دارویی برای شما جالب است به شما این نوید را می دهیم که در این نوشته اطلاعات جالب و جدیدی خواهید خواند. گیاهان دارویی از هزاران سال پیش منبع بهبودی در جوامع محلی در سراسر جهان بوده است.  به احترام به تمام درمان های طبیعی و سنتی که در اطراف ما وجود دارند، می‌خواهیم در این مقاله از سرویس سلامت  مجله کوروش نگاهی اجمالی به این داروهای بی خطر و بی ضرر داشته باشیم. هزاران سال است که انسان ها بر اساس ارزیابی و آزمایش گیاهان و مواد غذایی دارویی را شناسایی و انتخاب می کنند. تجزیه و تحلیل گیاهان دارویی در ۱۰ سال گذشته در چین، هند ، ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی به سرعت رشد داشته است.

 

برخی اوقات حتما برای شما هم پیش آمده به دنبال تسکین دادن دردهای خود هستید و دسترسی به دوا و درمان ندارید، گیاهان همیشه یار و یاور ما هستند. به همین دلیل لیستی از بهترین گیاهان دارویی را به عنوان تسکین دهنده درد گردآوری کرده ایم. پیش از آن که به سراغ این تاریخچه برویم باید گفت این نوشته جامع نیست و تاریخچه گیاهان دارویی بسیار طولانی است. این مطلب نگاهی کلی به فواید، خواص و تاریخچه بهترین گیاهان دارویی جهان است. گیاهان دارویی هم مانند دیگر مواد موجود در این جهان با ارزش متفاوتی عرضه می شوند. قیمت آن به میزان موجودی آنها بستگی دارد و همه گیاهان دارویی به آسانی آویشن در دسترس نیستند!

 

 

تاریخچه گیاهان دارویی

 

تاریخچه گیاهان دارویی

 

درمان با گیاهان دارویی به اندازه تاریخ بشر قدمت دارد. ارتباط بین انسان و جستجوی او برای یافتن مواد دارویی و درمانگر در طبیعت مربوط به گذشته های دور است، که شواهد زیادی از منابع مختلف به دست آمده است. اسناد مکتوب ، آثار حفظ شده و حتی داروهای اصلی گیاهی گواه این مدعا است. آگاهی از استفاده از گیاهان دارویی نتیجه سالها مبارزه علیه بیماری هایی است که به دلیل آن انسان یاد گرفت که در طبیعت به دنبال گیاهان، دانه ها، میوه به دنبال دارو برود. علوم معاصر اقدام فعال آنها را تأیید کرده است و در داروسازی مدرن طیف وسیعی از داروهای منشأ گیاهی را گنجانده است که توسط تمدن های باستان شناخته شده و در طول هزاره ها استفاده می شده است.

مردم سراسر جهان هنوز هم بسیاری از جهان طبیعی را محترم و مقدس می پندارند و از محیط زیست و گیاهان محافظت می کنند. همانطور که امروزه در نخلستان های مقدس آفریقا یا شرق آسیا مراسم خاصی انجام می شود. برای بسیاری از انسان ها، داشتن دانش و آگاهی از گیاهان دارویی بسیار جالب است. حکیم یا طبیب سنتی که آشنا به این اطلاعات است، گاهی تفاوت بین مرگ و زندگی را برای بیمار ایجاد می کنند. در حقیقت، اکثر مردم جهان هنوز به طب سنتی متکی هستند. امروزه حتی در کشورهای صنعتی، هنوز هم از بهترین گیاهان دارویی برای درمان بیماری استفاده می شود.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع چای در جهان

 

تلاش غریزی انسان برای یافتن گیاهان دارویی

 

از زمان های بسیار قدیم، مردم در جستجوی نجات برای بیماری خود، به دنبال دارو در طبیعت بودند. آغاز استفاده از گیاهان دارویی، مانند حیوانات، غریزی بود. با توجه به این واقعیت که در آن زمان اطلاعات کافی یا در مورد دلایل بیماری یا در مورد کدام گیاه و چگونگی آن وجود نداشت. گیاهان دارویی به عنوان یک درمان اساساً بر مبنای تجربه و آزمون و خطا بود. با گذشت زمان، دلایل استفاده از گیاهان دارویی خاص برای درمان بیماری های خاص کشف شد. بنابراین، استفاده از گیاهان دارویی به تدریج چارچوب تجربی را کنار گذاشت و بر اساس حقایق تبیینی پایه گذاری شد.

تا قرن شانزدهم، گیاهان منبع درمان و پیشگیری بودند. با این وجود، کاهش اثر داروهای مصنوعی و افزایش موارد منع مصرف آنها، استفاده از داروهای طبیعی و گیاهان دارویی را دوباره در دستور کار قرار داد. اجداد ما تمام تلاش خود را کردند تا دانش خود را در مورد گیاهان دارویی و خوراکی حفظ کنند تا ما همچنان به استفاده از آنها ادامه دهیم.

 

بیشتر بخوانید: انواع چای ایرانی را بشناسیم

 

بهترین گیاهان دارویی جایگزین داروی شیمیایی

 

گیاهان دارویی جایگزین داروی شیمیایی 

 

داروهای گیاهی ممکن است راه حل در دسترس تر و مفیدتری برای بهبود برخی از بیماری ها باشد. حتی تصور می شود در این دوران مدرن و با افزایش گزینه های فناوری پزشکی صنعتی، جنبشی رو به افزایش برای بازگرداندن روش های درمانی قدیمی گیاه پایه وجود دارد. گیاهان دارویی در عصر فناوری و طب نوین هنوز با اقبال و توجه روبرو است. شاید مهمترین دلیل آن بی خطر بودن گیاهان برای بسیاری از انسان ها و بیماری ها است. خطر و عوارضی که داروهای شیمیایی برای بدن دارند در گیاهان وجود ندارد.

ما می دانیم که دسترسی به مراقبت های بهداشتی آسان نیست. هزینه های پزشکی سرسام آور افزایش می یابد و بسیاری از مردم با قیمت های بالای هزینه های بهداشتی دست و پنجه نرم می کنند. برخی دیگر نیز به دلیل شرایط جامعه، نژاد، جنسیت و… در دستیابی به مراقبت با کیفیت بالا با مشکل روبرو هستند و مشتاق گزینه های خارج از سیستم پزشکی نوین هستند. گرچه انسان برای جلوگیری از تداخل با سایر روش های درمانی تجویز شده توسط پزشک باید مراقب باشد.

 

 

مشکلاتی و بلاهایی که بر سر گیاهان دارویی آمده است!

 

به دلیل تکیه بیش از حد علوم غربی بر اسناد مکتوب، بسیاری از این طب های سنتی، به ویژه روایاتی که به صورت شفاهی درباره بهترین گیاهان دارویی وجود داشته، حالا کم اهمیت یا نادیده گرفته می شود. بسیاری از فرهنگ های درمان طبیعی به زیر زمین رانده شدند و بی اهمیت جلوه داده شده اند.

همچنین با بررسی چگونگی آموزش تاریخچه دارویی در مدارس می توان نحوه پاک کردن تاریخچه داروهای گیاهی را ردیابی کرد. اما همه می دانند سیستم های دانش پزشکی اروپا بخش عمده ای از وجود خود را مدیون تعامل و یادگیری از سایر تمدن ها هستند. بسیاری از موفقیت های پزشکی مدرن یونانیان باستان و دیگر اروپایی ها با کشف دانش دیگر ملت ها همچون ایرانیان، مسلمانان و دیگر شرقیان اتفاق افتاد. باید گفت طب سنتی اگر وجود نداشت امروزه این پیشرفت ها در پزشکی به چشم نمی دیدم.

 

 

معروف ترین و بهترین گیاهان دارویی جهان

 

معروف ترین گیاهان دارویی جهان

 

نگه داشتن گیاهان دارویی برای درمان بیماری های شایع بسیار مفید هستند. برای تسکین سردرد، درد شکم و حتی سوزش گزش می توانید به برخی از گیاهان دارویی مراجعه کنید. گیاهان را می توان در چای مصرف کرد، به عنوان چاشنی استفاده کرد، به صورت موضعی به عنوان روغن استفاده کرد یا به صورت قرص مصرف کرد.

مهم است که به یاد داشته باشید که همیشه باید قبل از مصرف یا استفاده از موارد جدید برای بدن، با پزشک و متخصص این حوزه مشورت کنید. برای کمک به شما در تصمیم گیری در مورد بهترین گیاهان دارویی، معروف ترین و برترین آنها، مزایای قابل توجه برای سلامتی و نحوه استفاده از آنها را جمع آوری کردیم.

 

ریحان از گیاهان دارویی مقدس

 

ریحان ( ocimum basilicum ) یک گیاه رایج است که برای تزیین سالاد، ماکارونی و بسیاری از وعده های غذایی دیگر برای افزودن عطر و طعم خوشمزه استفاده می شود. به لطف ویتامین ها و مواد معدنی موجود در ریحان، مانند ویتامین K و آهن، این گیاه برای مقابله با بیماری ها بسیار مفید است. به عنوان مثال، منگنز موجود در ریحان به متابولیسم ترکیبات مختلف در بدن کمک می کند.

ریحان مقدس که معمولاً به آن تولیس گفته می شود، گونه خاصی از ریحان است که از هندوستان سرچشمه می گیرد. این یک گیاه مقدس محسوب می شود که در چای ها، پمادها و سایر موارد استفاده می شود. برای کمک به درمان انواع بیماری ها مانند تب و دیابت بسیار مورد توجه است. طعم این گونه بسیار قوی تر از ریحان معمولی است!

مزایای ریحان

 

 • استرس را کاهش می دهد
 • خواص ضد باکتری قوی دارد
 • منبع غنی از آنتی اکسیدان ها است
 • از برخی اثرات مضر پیری جلوگیری می کند
 • التهاب و تورم را کاهش می دهد
 • استخوان ها و کبد را تقویت می کند
 • ایمنی را افزایش می دهد
 • متابولیسم را تقویت می کند
 • هضم را بهبود می بخشد

 

موارد استفاده از ریحان

 

 • علاوه بر مصرف رایج ریحان می توانید به دو شکل زیر هم از آن استفاده کنید:
 • به عنوان چاشنی غذا
 • از آن در اسموتی ها بهره بگیرید

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه دمنوش گل محمدی

 

 سنبل الطیب (Nepeta Cataria یا catnip)

 

علف گربه یا سنبل الطیب ( nepeta cataria ) یک گیاه سرگرم کننده برای گربه ها است. بیشتر گربه ها جذب گیاه می شوند و از آنجا که رایحه آن به عنوان یک محرک عمل می کند، در نزدیکی آن می چرخند. این گیاه دارویی نیز در صورت مصرف به عنوان یک آرامبخش برای گربه ها عمل می کنند. از طرف دیگر ، برای انسان به طور معمول به عنوان مسکن استرس، کمک به خواب و راه حلی برای مشکلات پوستی استفاده می شود. بیشتر فواید آن برای سلامتی از وجود نپتالاکتون، تیمول و سایر ترکیبات است که این گیاه را برای موجودات زنده جهان به تجربه ای عالی تبدیل کرده است.

 

فواید سنبل الطیب

 

 • خارش ناشی از گاز حشرات را برطرف می کند
 • آرامش بخش است و اضطراب و استرس را آرام می کند
 • ناراحتی معده را برطرف می کند
 • بهبودی ناشی از سرماخوردگی و تب را بهبود می بخشد

 

 

موارد استفاده از سنبل الطیب

 

 • برگ ها را برای یک چای دم کنید
 • برگ های خشک شده را بسوزانید تا عطر آن آزاد شود
 • روغن های حاصل از سنبل الطیب یا برگهای اساسی را به صورت موضعی بمالید

 

 

 فلفل از گیاهان دارویی پر مصرف و مفید

 

فلفل از گیاهان دارویی پر مصرف و مفید 

 

فلفل یک چاشنی تند و خوشمزه برای هر وعده غذایی است. فلفل یک سم زدا برای بسیاری از بیماری ها است. کپسایسین ترکیبی است که مسئول خاصیت فلفل قرمز است. از دیگر مزایای فلفل می توان به تسکین درد و کاهش کلسترول اشاره کرد.

 

فواید فلفل

 

 • در بدن سم زدایی می کند
 • متابولیسم را تقویت می کند
 • ناراحتی معده را تسکین می دهد و به هضم غذا کمک می کند
 • گردش خون را بهبود می بخشد
 • درد را تسکین می دهد

 

موارد استفاده از فلفل

 

 • به سس ها، مخلوط ادویه ها و سایر غذاها اضافه کنید
 • به صورت قرص مصرف کنید

 

 

بابونه از محبوب ترین و بهترین گیاهان دارویی

 

گل بابونه دارای غلظت بالایی از آنتی اکسیدان است که آن را به یک گیاه عالی برای تسکین انواع بیماری ها تبدیل می کند. بابونه معمولاً به عنوان چای مصرف می شود و می توانید با دم کردن گل های خشک بابونه یک دمنوش مفید درست کنید. نوشیدن یک فنجان چای بابونه قبل از خواب می تواند به آرامش شما کمک کند و خواب آرام تری داشته باشید.

 

فواید بابونه

 

 • سلامت کلی پوست را بهبود می بخشد
 • درد را تسکین می دهد
 • به خواب کمک می کند
 • التهاب و تورم را کاهش می دهد
 • منبع غنی از آنتی اکسیدان ها است
 • گرفتگی را برطرف می کند

 

موارد استفاده از بابونه

 

 • یک چای با گل های خشک بابونه درست کنید
 • استنشاق روغن بابونه بسیار مفید است
 • روغن بابونه را به صورت موضعی استفاده کنید

 

قاصدک گیاه دارویی سرشار از مواد معدنی

 

قاصدک ها نه تنها خوراکی هستند، بلکه پر از فواید سلامتی نیز می باشند. این گیاهان دارویی مملو از مواردی هستند که برای شما مناسب است: ویتامین K، ویتامین C، آهن، کلسیم و … . این ویتامین ها و مواد معدنی به سلامت استخوان و کبد کمک می کنند. تمام قسمت های یک قاصدک برای شما مفید است. به عنوان مثال، ریشه قاصدک معمولاً برای چای استفاده می شود. برگ قاصدک به عنوان تزیین غذاهای مختلف و شیره قاصدک برای پوست شما عالی است!

 

فواید گیاه قاصدک

 

 • سم زدایی از کبد و پشتیبانی از سلامت کلی کبد
 • عفونت پوست را درمان می کند
 • از سلامت کلی استخوان پشتیبانی می کند
 • عفونت های ادراری را درمان و پیشگیری می کند

 

موارد استفاده از قاصدک

 

 • با قاصدک یک چای درست کنید
 • از برگ های قاصدک به عنوان تزیین ظرف غذا استفاده کنید
 • به صورت قرص مصرف کنید

 

 

سرخارگل گیاه دارویی تقویت کننده سیستم ایمنی

 

سرخارگل یا اکیناسه (اکیناسه پورپوره) نیز معمولاً به عنوان گل مایل به قرمز و بنفش شناخته می شود. این گل دیگری است که به طور معمول در چای برای تسکین علائم مختلف و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می شود. این گیاه محبوب اغلب برای تسریع بهبودی از سرماخوردگی استفاده می شود. توجه به این نکته مهم است که در صورت مصرف مداوم دوزهای زیاد، اکیناسه می تواند اثرات منفی مانند حالت تهوع و سرگیجه ایجاد کند.

 

مزایای گیاه سرخارگل

 

 • عفونت های دستگاه ادراری را درمان و پیشگیری می کند
 • سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند
 • مشکلات تنفسی فوقانی را برطرف می کند
 • با عفونت ها مبارزه می کند
 • علائم ناشی از سرماخوردگی را کاهش می دهد

 

موارد استفاده سرخارگل

 

 • ریشه ها، برگ ها و گل ها را در یک چای دم کنید
 • به صورت قرص مصرف کنید

 

 

سیر از بهترین گیاهان دارویی برای درمان انواع عفونت در بدن

 

سیر ( allium sativum ) گیاه فوق العاده ای برای مبارزه با عفونت ها، کمک به مدیریت کلسترول و… است. خوردن سیر به طور منظم برای سلامت کلی شما مفید است و به راحتی می توان آن را در مجموعه ای وسیع از سبد رژیم غذایی قرار داد. سیر خام قوی ترین است، بنابراین سعی کنید آن را به صورت نپخته بخورید تا بیشترین فایده را داشته باشد.

 

فواید سلامتی سیر

 

به پیشگیری از بیماری های قلبی کمک می کند

کلسترول و فشار خون را کاهش می دهد

از زوال عقل ، آلزایمر و بیماری های دژنراتیو مشابه جلوگیری می کند

سلامت دستگاه گوارش را بهبود می بخشد

 

موارد استفاده از سیر

 

به عنوان ماده اصلی یا تزیین برای ظرف غذا استفاده کنید

به صورت خام مصرف کنید

پودر آن را در هر غذایی بریزید، ضرر نمی کنید!

 

بیشتر بخوانید: ۸ نمونه از گیاهان لوکس و شیک آپارتمانی برای دکوراسیون مدرن منزل و محل کار

 

 

گیاه دارویی اسطوخودوس منبع آرامش

 

گیاه دارویی اسطوخودوس منبع آرامش

 

اسطوخودوس با عطر و بوی خاصی که دارد تسکین دهنده و آرام بخش اعصاب است. چای اسطوخودوس نوشیدنی دیگری است که می توانید به شما کمک کند تا بعد از یک روز طولانی و سخت، شب را استراحت کنید. روغن اسطوخودوس برای ماساژ، رایحه درمانی و حتی درمان مو نیز مفید است.

 

فواید سلامتی اسطوخودوس

 

 • تنش و استرس را کاهش می دهد
 • سردرد و میگرن را برطرف می کند
 • به خواب آرام کمک می کند
 • از مو و پوست پشتیبانی درمانی خوبی می کند
 • با آکنه مبارزه می کند
 • درد را تسکین می دهد
 • مشکلات تنفسی را درمان می کند

 

موارد استفاده از اسطوخودوس

 

 • با اسطوخودوس یک چای دم کنید
 • از روغن آن استفاده کنید

 

 

بادرنجبویه از گیاهان دارویی مناسب استرس

 

بادرنجبویه ( melissa officinalis ) یک گیاه دارویی باسابقه است که برای کمک به تسکین استرس و دفع حشرات استفاده می شود. استرس شدید می تواند باعث ایجاد عوارض در بسیاری از عملکردهای بدن شود. بنابراین حداقل استرس برای یک بدن سالم ایده آل است. بادرنجبویه بسیار خوشمزه است و به راحتی در چندین غذا مانند چای، بستنی و.. استفاده می شود. بسیاری از افراد برای تسکین اضطراب، استرس و حتی آرام کردن بچه های بی قرار از چای بادرنجبویه استفاده می کنند.

 

 

مزایای بادرنجبویه

 

 • اضطراب و استرس را آرام می کند
 • التهاب را کاهش می دهد
 • تبخال را درمان می کند
 • گرفتگی های قاعدگی را تسکین می دهد

موارد استفاده از بادرنجبویه

 

 • برگ های بادرنجبویه را برای یک چای آماده کنید
 • تزئین غذاها و دسرها را با آن دو چندان کنید
 • روغن بادرنجبویه را به صورت موضعی استفاده کنید

 

 

زیبایی و جوانی پوست با گل همیشه بهار

 

زیبایی پوست با گل همیشه بهار 

 

گل همیشه بهار ( tagetes ) گیاه معطری است که بسیاری از آن برای بهبود سلامت کلی پوست استفاده می کنند. این گل های پر جنب و جوش حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان و سایر ترکیبات سالم هستند که آنها را به انتخابی مناسب برای نگهداری در خانه تبدیل می کند. این گیاهان نه تنها بدن شما را سالم نگه می دارند بلکه به دور ماندن حشرات نیز کمک می کنند.

فواید سلامتی گل همیشه بهار

 

 • پوست را تسکین می دهد و بیماری های پوستی را درمان می کند
 • التهاب را کاهش می دهد
 • خواص ضد باکتری و ضد عفونی کننده قوی دارد
 • گوش درد و عفونت را درمان می کند
 • چشم ها را تقویت می کند

 

موارد استفاده از گل همیشه بهار

 

 • یک چای با گل های خشک آن درست کنید
 • روغن گل همیشه بهار را به صورت موضعی بمالید
 • به عنوان چاشنی در ظرف غذا بپاشید

 

 

جعفری گیاه کلسیم ساز

 

جعفری ( پتروسلینوم کریسپوم ) یک تزیین خوشمزه است که برای حمایت از سیستم ایمنی بدن، سلامت استخوان ها و سلامت دستگاه گوارش مفید است. غلظت بالای آنتی اکسیدان ها، ویتامین K و سایر ترکیبات به این گیاه کمک می کند تا یک داروی قدرتمند برای بدن شما باشد. جعفری همچنین اگر از بیماری هالیتوز رنج می برید، گیاه خوبی است که می توانید به آن دسترسی پیدا کنید!

 

مزایای سلامتی جعفری

 

 • نفخ معده را برطرف می کند و از سلامت دستگاه گوارش پشتیبانی می کند
 • با بوی بد دهان مبارزه می کند
 • از سلامت استخوان پشتیبانی می کند
 • منبع غنی از آنتی اکسیدان ها

 

موارد استفاده از جعفری

 

 • به عنوان چاشنی در ظرف غذا بپاشید
 • برای یک چای یا آب میوه روی آن حساب کنید

 

تاریخچه گیاه دارویی نعناع فلفلی در درمان و تغذیه

 

نعناع فلفلی ( mentha × piperita ) یک گیاه تازه است که طعم آن را در خمیر دندان و دسرها می چشیم. این گیاه، چای خوشمزه ای درست می کند و به تسکین دردهای شکمی، حالت تهوع و درد عضلانی کمک می کند. چای نعناع فلفلی برای مادران بارداری که از بیماری صبحگاهی گاه به گاه رنج می برند انتخاب خوبی است.

فواید نعناع برای سلامتی

 

 • آلرژی را برطرف می کند
 • درد عضلات را تسکین می دهد
 • سردرد را برطرف می کند
 • حالت تهوع و سوء هاضمه را کاهش می دهد
 • از سلامت دستگاه گوارش پشتیبانی می کند
 • بوی بد دهان را درمان می کند
 • بسیار ضد باکتری است

 

موارد استفاده از نعناع

 

 • با برگ های نعناع یک چای دم کنید
 • روغن نعناع را به صورت موضعی استفاده کنید
 • استنشاق روغن نعناع بسیار مفید است

 

 

گیاه دارویی و خوراکی رزماری

 

یکی دیگر از بهترین گیاهان دارویی با بویی سرمست کننده. رزماری (rosmarinus officinalis) پر از ویتامین ها و مواد معدنی است که به پشتیبانی بسیاری از عملکردهای مختلف بدن کمک می کند. به عنوان مثال، رزماری برای بهبود حافظه بسیار مفید است و از رشد مو نیز پشتیبانی می کند. این بدان معناست که یک فنجان چای رزماری برای هر کسی که می خواهد با تمرکز بالا مطالعه کند بسیار مفید است.

 

 

فواید سلامتی رزماری

 

 • التهاب را کاهش می دهد
 • گردش خون را بهبود می بخشد
 • حافظه را بهبود می بخشد و عملکرد کلی مغز را افزایش می دهد
 • بوی بد دهان را درمان می کند
 • از سلامت کبد پشتیبانی می کند
 • از رشد مو پشتیبانی می کند

 

 

موارد استفاده از رزماری

 

 • با برگ های خشک رزماری یک چای دم کنید
 • به عنوان چاشنی روی غذا بپاشید
 • روغن رزماری را به صورت موضعی استفاده کنید

 

 

فواید مریم گلی برای سلامتی جسم و روان

 

فواید مریم گلی برای سلامتی جسم و روان

 

یکی دیگر از بهترین گیاهان دارویی مریم گلی است. مریم گلی (salvia officinalis) گیاه دارویی دیگری است که به پشتیبانی از حافظه و مقابله با بیماری ها کمک می کند. مریم گلی همچنین با توانایی کاهش طبیعی سطح گلوکز در مدیریت دیابت بسیار معروف است. این گیاه یک ماده محبوب برای محصولات زیبایی است. بنابراین شما می توانید به راحتی از مزایای مریم گلی به روش های مختلف بهره مند شوید!

 

بیشتر بخوانید: آموزش کاشت ۱۰ گیاه دارویی قابل کشت در گلدان و باغچه خانه

 

 

مزایای سلامتی مریم گلی

 

 • حافظه را بهبود می بخشد و عملکرد کلی مغز را افزایش می دهد
 • از سلامت دستگاه گوارش پشتیبانی می کند
 • سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند
 • دیابت را درمان و کمک می کند
 • سرشار از آنتی اکسیدان است
 • سلامت پوست را بهبود می بخشد

 

موارد استفاده از مریم گلی

 

 • با برگ های تازه مریم گلی یک چای دم کنید
 • به عنوان چاشنی ظروف بپاشید
 • استنشاق روغن مریم گلی بسیار مفید است
 • روغن مریم گلی را به صورت موضعی استفاده کنید

 

 

آویشن از گیاهان دارویی محبوب در کرونا

 

آویشن یکی از بهترین گیاهان دارویی است. آویشن (تیموس ولگاریس) یک گیاه محبوب از خانواده نعناعیان است که در آشپزی استفاده می شود. تیمول در آویشن یافت می شود و معمولاً در دهانشویه یافت می شود. این ترکیب خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی قوی به آویشن می دهد. خواص ضد قارچی آویشن همچنین به جلوگیری از بیماری های منتقله از طریق غذا کمک می کند. شما می توانید آلودگی غذا را با آویشن برطرف کنید و از عفونت بدن جلوگیری کنید.

 

فواید آویشن برای سلامتی

 

 • گلودرد و سرفه را تسکین می دهد
 • گردش خون را بهبود می بخشد
 • مشکلات تنفسی را درمان می کند
 • از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می کند

 

موارد استفاده از آویشن

 

 • به عنوان چاشنی روی وعده های غذایی بپاشید
 • برگ های تازه آن را برای یک چای خوشمزه دم کنید
 • از روغن آن به صورت موضعی استفاده کنید

 

 

کلام پایانی درباره تاریخچه و فواید گیاهان دارویی

 

کلام پایانی درباره تاریخچه و فواید گیاهان دارویی

 

گیاهان دارویی نه تنها شما را در بسیاری از بیماری های جسمی و روحی یاری می کنند، تقریبا بدون ضرر هستند. اگر در استفاده از آنها دقیق باشید و تداخل دارویی رخ ندهد شما به خوبی بر مشکلات و بیماری ها چیره می شوید. همانطور که در دل طبیعت به سفر می روید، گیاهان دارویی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهید. با اتصال مجدد به سنت هایی که اجداد ما برای حفظ آنها سخت جنگیدند، میراث، سفرها و فداکاری های درمانی نیاکان خود را گرامی بدارید.

 

 

منبع: healthline / proflowers