۱۱ روش دون کردن و فریز کردن ذرت خام و پخته برای مدت طولانی

۱۱ روش دون کردن و فریز کردن ذرت خام و پخته برای مدت طولانی


30 شهریور 1401 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
11 روش دون و فریز کردن ذرت

آشنایی با روش‌های دون و فریز کردن ذرت به شما این امکان را می‌دهد تا ذرت را برای مدت زمان طولانی‌تری نگهداری کنید. معمولاً برای دون کردن ذرت از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. می‌توانید این کار را با چاقو، سیخ چوبی یا روش‌های دیگر انجام دهید. در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش می‌توانید با ترفندهای دون کردن و نگهداری ذرت آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول درباره بهترین روش فریز کردن ذرت و دون کردن آن پاسخ خواهیم داد.

 

 

آموزش روش دون و فریز کردن ذرت

 

آموزش روش دون و فریز کردن ذرت

 

ذرت یکی از مفیدترین انواع مواد غذایی است که معمولاً برای تهیه انواع غذا، سالاد و میان وعده استفاده می‌شود. از آنجایی که امکان دسترسی به ذرت در همه زمان‌های سال وجود ندارد؛ بهترین روش برای نگهداری ذرت در دراز مدت فریز کردن ذرت است. اما طرز نگهداری ذرت در فریزر چگونه است؟ در ادامه می‌توانید با مراحل آموزش فریز کردن ذرت آشنا شوید.

 

۱- انتخاب ذرت مناسب

 

انتخاب ذرت مناسب

 

در اولین مرحله از روش دون و فریز کردن ذرت باید ذرت مناسبی را برای این کار انتخاب کنید. معمولاً ذرت‌های شیرین تابستانی گزینه مناسبی برای نگهداری در فریزر هستند. در زمان خرید ذرت باید دقت کنید که ذرت وزن سنگینی داشته باشد و پوست آن تمیز و بدون لکه باشد.

برای اینکه مطمئن شوید ذرت شما کیفیت بالایی دارد، مقداری از پوست ذرت را باز کنید و مطمئن شوید که حشره یا تخم حشره داخل آن نباشد. در زمان انتخاب ذرت توجه داشته باشید که روی ذرت و داخل آن کپک نزده باشد.

 

تخفیف شوینده های افق کوروش

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ترشی بچه بلال

 

۲- ذرت‌ها را دانه کنید

 

جدا کردن دانه‌های ذرت از آن یکی از مهم‌ترین مراحل نگهداری ذرت است که باید با دقت و توجه زیادی انجام شود. برای این کار باید دانه‌های ذرت را از پایین‌ترین قسمت آن جدا کنید. در ادامه می‌توانید با روش‌های دون کردن ذرت آشنا شوید.

 

دانه کردن ذرت با دست

 

یکی از رایج‌ترین روش‌های دان کردن ذرت این است که با دست ذرت‌ها را جدا کنید. برای این کار باید به صورت ردیفی دانه‌های ذرت را با فشار دست خارج کنید تا کاملاً از ریشه جدا شوند. توجه داشته باشید که حین دانه کردن ذرت با دست به هیچ عنوان نباید به ذرت‌ها فشار بیش از حد وارد کنید تا له نشوند.

 

دانه کردن ذرت با چاقو

 

دانه کردن ذرت با چاقو

 

روش بعدی برای جدا کردن دانه‌های ذرت استفاده از چاقو است. هر چند که دان کردن ذرت به این روش بسیار سریع و راحت انجام می‌شود، اما دانه‌های ذرت برش می‌خورند و ممکن است کمی خرد شوند. برای شروع باید یک چاقوی تیز با ضخامت کم انتخاب کنید. سپس چاقو را از بالا به آرامی به سمت پایین بکشید تا دانه‌های ذرت به صورت کامل جدا شوند.

حتما بخوانید  25 روش ارزان برای گرم کردن خانه در زمستان بدون هدر دادن انرژی و گرما

 

دانه کردن ذرت با سیخ کوچک

 

در این روش می‌توانید بعد از جدا کردن پوست ذرت، یک سیخ استیل کوچک را به صورت عمودی روی ذرت قرار دهید. سپس به آرامی سیخ را به سمت جلو فشار دهید تا ذرت‌ها به صورت ردیفی جدا شوند. در این روش اگر دقت کنید دانه‌های ذرت بسیار سالم و مرتب جدا می‌شوند.

 

۳- ذرت‌ها را فریز کنید

 

ذرت‌ها را فریز کنید

 

بعد از دانه کردن ذرت باید آن‌ها را به صور خام یا پخته بسته‌بندی کنید. سپس ذرت‌ها را خشک کنید و در یک پلاستیک زیپ‌دار بریزید و سپس در فریزر قرار دهید. توجه داشته باشید که اگر ذرت خیس باشد، بعد از منجمد شدن به هم می‌چسبد و ظاهر بدی پیدا می‌کند، پس بهتر است ذرت‌ها را آبکش کنید و بعد در فریزر قرار دهید.

 

انواع روش‌های فریز کردن ذرت

 

انواع روش‌های فریز کردن ذرت

 

برای فریز کردن ذرت می‌توانید هم ذرت را به صورت خام و هم پخته شده نگهداری کنید. در ادامه می‌توانید با بهترین روش‌های فریز کردن ذرت به صورت پخته و خام آشنا شوید.

 

آموزش فریز کردن ذرت خام با پوست

 

نگهداری بلال با پوست در یخچال ماندگاری چندانی ندارد، از همین رو باید هر چه سریع‌تر آن را مصرف کنید و یا از یکی از روش‌های نگهداری ذرت در فریزر استفاده کنید. در صورتی که قصد دارید بلال را به صورت درسته در فریزر قرار دهید، بهتر است پوست بلال را جدا نکنید. این کار موجب می‌شود تا بلال شما با کیفیت بیشتری فریز شود.

در این روش بهتر است ذرت خام را تا ۱۰ روز در فریزر قرار دهید. بلال را با پوست داخل کیسه فریزر قرار دهید و درب آن را محکم کنید. سپس بلال را در فریزر بگذارید تا تازه و ترد باقی بماند.

 

بهترین روش فریز کردن ذرت خام دانه شده

 

بهترین روش فریز کردن ذرت خام دانه شده

 

در روش بعدی برای فریز کردن ذرت می‌توانید ذرت‌ها را به یکی از روش‌هایی که قبلاً ذکر شد، دانه کنید. سپس آن‌ها را بشویید و در قابلمه آب جوش بریزید. ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس بلال‌ها را یک دقیقه در آب یخ بریزید. سپس بلال‌ها را آبکش کنید و در کیسه بریزید و در فریزر قرار دهید.

در این روش که به آن «بلانچ کردن» گفته می‌شود، بلال «آنزیم‌زدایی» می‌شود و از همین رو می‌توانید آن را با کیفیت بالاتری در فریزر قرار دهید.

 

روش نگهداری ذرت پخته درسته در فریزر

 

روش نگهداری ذرت پخته درسته در فریزر

 

برای نگهداری ذرت پخته در فریزر می‌توانید آن را به صورت درسته در قابلمه آب جوش بیندازید و اجازه دهید ذرت‌ها در آب پخته شوند. سپس یک قاشق شکر و ۱/۴ قاشق نمک به آن اضافه کنید. بعد از چند دقیقه که ذرت‌ها کمی نرم شدند، آن‌ها را آبکش کنید و بعد از خشک کردن در نایلون قرار دهید و در فریزر بگذارید.

 

نگهداری ذرت دانه شده پخته در فریزر

 

حتما بخوانید  بهترین روش های تمیز کردن ظروف مسی

برای نگهداری ذرت پخته دان شده در فریزر هم باید ذرت‌ها را ابتدا دانه کنید و بعد آبپز کنید. می‌توانید مقداری شکر و نمک نیز به آب آن اضافه کنید تا طعم ذرت شما لذیذتر شود. بعد از این که ذرت‌ها نرم شدند، آن‌ها را آبکش و خشک کنید و سپس در ظروف در بسته یا پلاستیک‌های زیپ‌دار بریزید.

 

نگهداری ذرت بخارپز شده در فریزر

 

برای بخارپز کردن ذرت‌ها باید یک سبد یا صفحه فلزی روی قابلمه آب جوش قرار دهید. سپس ذرت‌ها را طوری که درون آب قرار نگیرند، روی بخار قابلمه قرار دهید. در این روش ذرت‌ها بدون آب و با کمک بخار آب پخته می‌شود. بعد از ۱۵ دقیقه ذرت‌ها را با استفاده از انبر از روی حرارت بردارید. اجازه دهید ذرت‌های پخته شده خنک شوند. سپس آن‌ها را در کیسه پلاستیکی بریزید و در فریزر قرار دهید.

 

نکاتی درباره روش دون و فریز کردن ذرت

 

نکاتی درباره روش دون و فریز کردن ذرت

 

*اضافه کردن نمک به ذرت در حال پخت موجب می‌شود تا دانه‌های ذرت سفت شوند. از همین رو برای پخت ذرت باید از نمک کم به همراه مقداری شکر استفاده کنید تا ذرت‌ها نرم بپزند.

*پخت بیش از حد ذرت موجب سفت شدن آن می‌شود.

*در زمان خرید ذرت توجه داشته باشید که ذرت‌هایی سوراخ قهوه‌ای رنگ روی پوستشان وجود دارد، معمولاً خراب هستند.

*خشک بودن و یا سیاه بودن ریش بلال نشان می‌دهد که بلال کهنه است و کیفیت مناسبی ندارد.

*برای نگهداری ذرت در دراز‌مدت سعی کنید از بلال‌های تازه شهریور ماه و مهرماه استفاده کنید.

*هیچگاه بلال‌ها را ابتدا نپزید و بعد دانه نکنید. این کار موجب له شدن بلال و از بین رفتن شیره آن می‌شود.

*یاد گرفتن ترفندهای دون کردن و نگهداری ذرت به شما کمک می‌کند تا ذرت را با کیفیت بیشتری دانه و سپس برای مدت طولانی در فریزر قرار دهید.

*بعد از دانه کردن بلال آن را در یک ظرف آب بریزید تا پرز و دانه‌های سفت بلال روی آب قرار بگیرند.

*بعد از پخت ذرت‌ها حتماً کمی صبر کنید تا خنک شوند و بعد آن‌ها را برای قرار دادن در فریزر بسته‌بندی کنید تا کیفیت و طعم ذرت‌ها تغییر نکند.

*مدت زمان نگهداری ذرت در فریزر معمولاً با توجه به کیفیت ذرت‌ها متفاوت است. اما به طور کلی می‌توانید ذرت‌های پخته و منجمد شده را تا ۱۲ ماه در فریزر قرار دهید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ذرت مکزیکی به روش بازاری

 

سوالات متداول

 

روش نگهداری بلال با پوست چگونه است؟

 

در صورتی که قصد دارید بلال را به صورت درسته در فریزر قرار دهید، بهتر است پوست بلال را جدا نکنید. این کار موجب می‌شود تا بلال شما با کیفیت بیشتری فریز شود. در این روش بهتر است ذرت خام را تا ۱۰ روز در فریزر قرار دهید.

 

بهترین روش دانه کردن ذرت چگونه است؟

 

برای دانه کردن ذرت می‌توانید این کار را با دست، با سیخ استیل و یا با استفاده از چاقو انجام دهید.

 

در کدام روش دون و فریز کردن ذرت امکان له شدن ذرت وجود دارد؟

 

در روش دون کردن ذرت با چاقو بخش زیادی از ذرت‌ها خرد و له می‌شوند.

 

 

منابع: thekitchn، extension، tasteofhome

کالابرگ الکترونیک