۱۰ اشتباه رایج والدین در تربیت کودک که مخرب هستند | روش های صحیح تربیتی | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » ۱۰ اشتباه رایج والدین در تربیت کودک که مخرب هستند

۱۰ اشتباه رایج والدین در تربیت کودک که مخرب هستند

  • منتشر شده در 1400/08/15
  • 493 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
۱۰ اشتباه رایج والدین در تربیت کودک که مخرب هستند

تربیت کودک امری حساس است و بر شکل‌گیری شخصیت کودکان تاثیر مستقیم دارد. هر پدر و مادری ممکن است کتا‌ب‌های زیادی در زمینه تربیت فرزند خوانده و تحقیقات بسیاری در زمینه نکات تربیتی انجام داده باشد، اما هنگام عمل نتواند آنچان‌ که باید آنها را به کار ببندد. در این مطلبی از مجله کوروش ۱۰ مورد از اشتباهات والدین در تربیت کودک و نکات تربیتی را به شما می‌گوییم. در سرویس سبک زندگی همراه ما باشید.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

مهارت های تربیت فرزند

 

مهارت تربیت فرزند یک مهارت اکتسابی است که با مطالعه و تجربه تقویت می‌شود. هر پدر و مادری بارها از خود پرسیده که برای تربیت درست کودک چه باید کرد. اما همان‌طور که گفتیم تربیت صحیح نیازمند تجربه و تکراز است.

 

مهارت های تربیت فرزند

 

گاهی والدین با محبت یا سختگیری بیش از حد به اصلاح از آن‌سوی بوم می‌افتند. در ادامه چند مورد از این اشتباهات والدین در تربیت کودک را بررسی می‌کنیم.

 

 

برخی از اشتباهات مهم و رایج والدین در تربیت کودک

 

با ۱۰ اشتباه رایج در تربیت فرزندان در اینجا آشنا شوید.

 

برخی از اشتباهات مهم و رایج والدین در تربیت کودک

 

۱- اشتباهات والدین در تربیت کودک ؛ ستایش کردن آنها برای هرکاری که انجام می‌دهند

 

برخی والدین در راستای انجام ساده‌ترین کارها از کودکان به صورت کلامی یا با تهیه جایزه قدردانی می‌کنند. به این ترتیب کودکان برای انجام هر کاری از پدر و مادرشان توقع تقدیر و هدیه خواهند داشت. بهتر است جایزه‌دادن یا تشویق را به انجام کارهای سخت‌تر اختصاص دهید.

 

 

بیشتر بخوانید: راهکارهای تربیتی و برخورد با کودکان لجباز و سرسخت

 

 

۲- والدین انتخاب‌های زیادی در اختیارشان قرار می‌دهید

 

جشنواره با صرفه ترین بازار افق کوروش

شاید فکر کنید با ارائه گزینه‌های بیشتر، در حق کودکتان لطف کرده‌اید. ذهن کودکان توانایی تحلیل چند گزینه را ندارد و بیشتر موجب پریشانی آنها خواهد شد. فرض کنید قرار است شام را به انتخاب فرزندتان تهیه کنید. نام دو غذا را به او بگویید و بخواهید یکی از آنها را انتخاب کند.

 

یک اشتباه رایج در تربیت فرزند؛ انتخاب‌های زیادی در اختیار فرزندتان قرار می‌دهید

 

۳- اشتباهات والدین در تربیت کودک ؛ زیاده‌روی در فراهم کردن امکانات

 

حتما بخوانید  8 تکنیک ساده و کاربردی مدیریت زمان و برنامه‌ریزی موفق

زیاده‌روی در برآورده کردن نیازهای کودک، این تصور را در آنها ایجاد می‌کند که احساس شادی در گرو خرید و امکانات بیشتر است. چنین کودکانی به افرادی همیشه ناراضی تبدیل خواهند شد.

 

 

بیشتر بخوانید: ۵ راهکار برای کنترل و کاهش اضطراب جدایی در کودکان

 

 

۴- اشتباهات والدین در تربیت کودک ؛ محافظت بیش از حد در برابر ناکامی‌ها

 

این مورد یکی از رایج‌ترین اشتباهات والدین در تربیت کودک است. فرض کنید قوانینی را برای ساعات بازی آنها در نظر گرفته‌اید و کودک از آنها مطلع است. هنگامی که فرزندتان از قوانین سرپیچی می‌کند باید عواقب آن را نیز تجربه کند. در غیر اینصورت شما نباید از بی‌اعتنایی کودک به قوانین تعجب کنید. «از دست دادن» بخشی از فرایند یادگیری و کسب تجربه است که نباید آن را کودک دریغ کنید.

 

 

۵- اجتناب از دادن اطلاعات مهم (مانند مسائل جنسی)

 

ممکن بعضی از پدر و مادرها تصور کنند با دور نگهداشتن فرزندانشان از اینگونه مسائل آنها را نجات می‌دهند. اما این نا آگاهی کودکان را در معرض سوءاستفاده‌های جنسی قرار می‌دهد. اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید بهتر است از مشاور کمک بگیرید.

 

اجتناب از دادن اطلاعات مهم (مانند مسائل جنسی) در تربیت فرزندتان

 

۶- سختگیری زیاد درمورد اشتباهات کودک

 

اگر شما هم از والدین سختگیر هستید این بخش را با دقت بخوانید. گاهی والدین با این توجیه که موفقیت فرزندشان را می‌خواهند درباره استباهات آنها بسیار سختگیری می‌کنند. شاید این کار به صورت مقطعی موجب موفقیت آنها شود اما در طولانی مدت اثر مخربی دارد. این کودکان در آینده افرادی کمال‌گرا خواهند شد.

 

چنین افرادی خود در صورت اشتباه خود را به شدت سرزنش کرده و احساس پوچی و بی‌ارزشی خواهند کرد. یک نکته مهم این است که مهارت نه گفتن را به کودک خود آموزش بدهید.

 

 

بیشتر بخوانید: چگونه با این ۹ روش مهارت نه گفتن به کودک را یاد بگیریم

 

 

۷- انتظارات غیر واقعی والدین کودک را سردرگم می‌کند

 

حتما بخوانید  7 اصل مهم برای ایجاد تغییر در زندگی و رشد و توسعه فردی

انتظارات خود از کودکتان را با توجه به سن و توانایی‌های او تطبیق دهید. اگر از کودک ۲ ساله می‌خواهید اتاقش را به هم نریزد یا از کودک ۵ ساله انتظار رفتار منطقی دارید، توقعات بی‌جایی هستند. این انتظارات کودک را آشفته و کلافه کرده و خود شما را خسته می‌کنند.

 

انتظارات غیر واقعی والدین کودک را سردرگم می‌کند

 

۸- یک اشتباه بزرگ والدین در تربیت کودک؛ کتاب نخواندن برای کودکان کوچک‌تر

 

یکی از بهترین روش‌های تربیت کودک خواندن کتاب برای اوست. داستان خواندن برای کودکان مهارت گوش دادن، تمرکز و تخیل را در آنها تقویت می‌کند. مهارت‌هایی که با تماشای برنامه‌های تلویزیونی نمی‌توان کسب یا تقویت کرد. کتاب خواندن برای کودکان آنها را برای گوش دادن به درس در مدرسه نیز آماده کند.

 

یک اشتباه بزرگ ؛ کتاب نخواندن برای کودکان کوچک‌تر

 

 

بیشتر بخوانید: ۱۰ تاثیر روانی طلاق بر فرزندان

 

 

۹- سوءاستفاده از شرم یا بی‌مهری

 

هرگز فرزندتان را تهدید نکنید که ممکن است او را به خاطر اشتباهاتش دوست نداشته باشید. ترساندن او از عواقب رفتار بد یا شرم‌زده کردنش اشتباه بزرگی است. چنین کاری تنها در کوتاه‌ مدت موثر است و در نهایت کودک اهمیتی به عواقب کارش نخواهد داد.

 

 

۱۰- مشغول کردن مدام کودک

 

برخی از والدین تمام وقت کودک را با فعالیت‌های گوناگون پر می‌کنند. چنین والدینی سعی دارند با این کار فرزندشان را از اشتباهات دور نگه‌ دارند. اما این روش در اکثر مواقع کودکان را خسته و دلزده می‌کند.

 

مشغول کردن مدام کودک

 

همچنین والدینی که اجازه سر رفتن حوصله را به فرزندانشان را نمی‌دهند جلوی شکوفایی خلاقیت آنها را می‌گیرند. کودکی که حوصله‌اش سر می‌رود یاد می‌گیرد چگونه خودش را سرگرم کند. بسیار از بازی‌ها و سرگرمی‌های کودکانه به همین ترتیب ابداع شده‌اند.

 

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

2 × 4 =

همراه با افق کوروش

جشنواره با صرفه ترین بازار
خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

تست روانشناسی شخصیت انواع قهوه

تست روانشناسی قهوه | رابطه جالب شخصیت افراد با قهوه‌ ای که دوست دارند

از سال 2014 میلادی تاکنون روز 1 اکتبر به طور رسمی به نام روز جهانی قهوه نامگذاری شده است. اما علاوه بر خواص درمانی قهوه برای زنان و مردان آیا می‌دانستید از نظر روانشناسی نوع قهوه‌ای که شما می‌نوشید می‌تواند در مورد شخصیت درونی شما بیانگر یکسری حقایق باشد؟ به نظر می‌رسد خواندن یک تست روانشناسی شخصیت در مورد انواع قهوه و تجزیه و تحلیل آن در این زمینه خالی از لطف نباشید. با در سرویس سبک زندگی از مجله کوروش همراه باشید.
  • 3045 بازدید
  • انتشار: 1400/08/14
بررسی وخلاصه کتاب تنفس اثر جیمز نستور

معرفی و خلاصه کتاب تنفس اثر جیمز نستور

جیمز نستور در کتاب تنفس، درباره روش تنفس صحیح و اصولی توضیح می دهد. او می گوید تنفس صحیح یک هنر فراموش شده است که باید آن را دوباره یاد گرفت. تنفس به صورت ناخودآگاه صورت می گیرد و بیشتر مواقع حواس ما به نفس کشیدنمان نیست. نستور می گوید نفس کشیدن ارتباط عمیقی با حالات جسمی و روحی ما دارد. بنابراین یاد گرفتن هنر نفس کشیدن، یک موضوع مهم محسوب می شود. نویسنده کتاب تنفس به بررسی بحث نفس کشیدن و اهمیت آن در متون قدیمی و مقایسه آن با علوم جدید می پردازد. در این مقاله از مجله ...
  • 239 بازدید
  • انتشار: 1400/04/21
زشت ‌ترین و ترسناک ‌ترین گل ‌ها و گیاهان دنیا؛ از گل جسد تا گوسفندی

زشت ‌ترین و ترسناک ‌ترین گل ‌ها و گیاهان دنیا؛ از گل جسد تا گوسفندی

دنیا پر از موجودات و گیاهان عجیبی است که ظاهر برخی از آن‌ها حتی در تصور ما هم نمی‌گنجد. گل‌هایی ترسناک و زشت که به جای زینت بخشیدن به باغ، حسی متفاوت را در ما ایجاد می‌کنند. ظاهر برخی از گیاهان آن قدر غیر معمول، عجیب و زشت است که دنیا آن‌ها را در لیست زشت‌ ترین و ترسناک ‌ترین گیاهان قرار داده است. در این مقاله می‌توانید در ترجمه‌ وب‌سایت gardenbuildingsdirect در مجله کوروش با لیست زشت ‌ترین گل‌ ها و گیاهان دنیا که شما را متعجب می‌کنند، بیشتر آشنا شوید.
  • 2538 بازدید
  • انتشار: 1399/09/25