توزیع کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای چگونه انجام می‌شود؟ | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » توزیع کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای چگونه انجام می‌شود؟

توزیع کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای چگونه انجام می‌شود؟

 • منتشر شده در ۲۳-۱۰-۹۸
 • 1373 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 3 دقیقه
توزیع کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای چگونه انجام می‌شود؟

 

توزیع کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای یکی از نکات کلیدی و مهم برای تاثیر در اقتصاد کلان است. در این مقاله برخی از اظهارنظرهای کارشناسان اقتصادی را مرور می‌کنیم.

 

۱-کمک به اقتصاد کشور

سعید شرکایی کارشناس رشته اقتصاد با اشاره به سازنده بودن رشد و توسعه هر چه بیشتر فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌گوید: «یکی از محاسن ملموس چنین مراکزی به تخفیف‌هایی باز می‌گردد که در توزیع کالا و عرضه محصولات لحاظ می‌شود. باز خورد این تخفیف‌ها برای جامعه مصرف کننده تهیه و خرید اقلام مورد نیاز با حداقل سود دریافتی و حداقل نرخ تعیین شده است. به نحوی که قریب به ۱۰ تا ۲۰ درصد و در  مواقعی ۳۰ تا ۴۰ درصد تخفیف، مشمول این اقلام می‌شود. چنین شرایطی، سرجمع هزینه‌های خانوار در طول ماه با کاهش محسوسی همراه می‌شود و به اعتقاد بنده این موضوع برای خانوارهای ایرانی یک فرصت و مزیت ویژه محسوب می‌شود. از سوی دیگر، با وجود چنین مراکز و فروشگاه‌هایی دیگر نیازی به راه اندازی فروشگاه‌های خاص در طول سال، تحت عنوان کنترل بازار از تولید به مصرف و… نخواهیم بود. به واقع، با فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای، دست دلالان و واسطه ها نیز کوتاه می‌شود و این توفیق به نفع جامعه مصرف کننده در کشور خواهد بود.

فروش اینترنتی افق کوروش

 

۲-توزیع کالا به صورت منظم

غلامرضا خانکشی‌پور کارشناس و تحلیل‌گر اقتصادی می‌گوید: «فروشگاه‌های زنجیره‌ای علاوه بر ایجاد رفاه برای مشتریان، می‌تواند شبکه توزیعی مناسبی را فراهم کند تا برای تولیدکنندگان بسیار حائز اهمیت باشد. فروشگاه‌های زنجیره‌ای علاوه بر مرقون به‌صرفه بودن برای مشتری، برای تولیدکنندگان نیز یک مزیت است. عرضه‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز خیالشان جمع است که فروشگاه‌های زنجیرهای محصولات‌شان را می‌خرند و در این شبکه انسجام و هماهنگی وجود دارد. بقالی‌ها و مغازه‌داران سنتی باید خود را با شبکه عرضه و تقاضا هماهنگ‌تر کنند. مغازه‌داران، بقالی‌ها و سرمایه‌گذاران خورد باید با آموزش منسجم بیاموزند که فضای کسب‌وکار تغییر کرده و باید از شیوه‌های سنتی فاصله گرفته و با شیوه‌های نوآورانه و با به‌کارگیری از استارتاپ‌ها به‌عنوان همکار در کنار فروشگاه‌های بزرگ فعالیت کنند.»

حتما بخوانید  لزوم فراهم کردن بستر امن خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در دوران کرونا و پسا کرونا

 

۳-نقش در توزیع بازار

عباس قبادی معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت می‌گوید: «فروشگاه‌های زنجیره نقش موثری در بحث تنظیم بازار خواهند داشت؛ سهولت در فروش کالا و امکان کنترل و قابل رصد بودن آن یا قابلیت قیاس و مشتری نداری که در فروشگاه‌ها وجود دارد می‌تواند موثر باشد. ساختار فروش در فروشگاه‌های زنجیره‌ای امکان تسهیل فروش، نظارت بر عرضه و مشتری مداری را راحت‌تر می‌کند و این موضوع می‌تواند گسترش این نوع از فعالیت‌های اقتصادی را به همراه داشته باشد.»

 

۴-حذف دلالان

معاون امور بازرگانی می‌گوید: «با توجه به این‌که این فروشگاه‌ها از نظر تعداد، امکانات و توزیع کالا در سطح کشور فعالیت مشخصی دارند، از نظر قیمت و کیفیت قابل کنترل و رصد هستند. از سوی دیگر با توجه به این‌که این فروشگاه‌ها به‌صورت هولدینگی فعالیت می‌کنند و کالا را به‌صورت مستقیم از تولیدکننده خریداری می‌کنند، به‌دلیل حذف واسطه‌ها، کالاها را با درصد سود پایین به دست مصرف‌کننده می‌رسانند.»

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

  دیدگاه‌ها

  19 − 5 =

  همراه با افق کوروش

  خرید اینترنتی افق کوروش

  در مجله افق کوروش

  نکات مهمی که برای انتخاب لباس باید بارداری بدانید

  نکات مهمی که برای انتخاب لباس باید بارداری بدانید

  اگر چند سالی به عقب برگردید و نگاهی به مدل‌های لباس بارداری قدیمی بیندازید، می‌بینید که اصلاً تنوع زیادی برای این موضوع وجود نداشت. تنها لباس‌هایی گشاد و چادر مانند بودند که مادران باردار در آن زمان ناچار به پوشیدن آن‌ها می‌شدند. اما امروزه طراحان تخصصی زیادی هستند که کارشان صرفاً تولید مدل لباس مجلسی بارداری است و یا می‌دانند چگونه مدل لباس بارداری خانگی را طراحی کنند تا هم زیبا به نظر برسد و هم برای خانم‌های باردار مناسب باشد. در این مقاله از مجله کوروش می‌توانید با نکاتی مهم درباره انتخاب لباس در بارداری آشنا شوید.
  • 322 بازدید
  • انتشار: ۰۳-۱۲-۹۹
  خرده فروشی سنتی یا خرده فروشی مدرن؛ ۵ گام اساسی برای نوسازی

  خرده فروشی سنتی یا خرده فروشی مدرن؛ ۵ گام اساسی برای نوسازی

  شاید برای بسیاری این سوال مطرح شود که در جدال سنت و حرکت به سمت جهان مدرن، صنعت خرده فروشی کجای این مصاف قرار می‌گیرد؟ آیا خرده‌ فروشی سنتی بازنده‌ی حتمی است؟ یا خرده‌ فروشی مدرن قطعا برنده است؟ در کشاکش سنت و مدرنیته، بسیاری از کسب‌وکارها برای حفظ حیات خود به سمت فناوری‌های نوین رفته‌اند. از فضای تعاملی اینترنت بهره گرفته‌اند و برای توسعه کسب‌وکار خود در فضای مجازی اقدام کرده‌اند. در این میان هنوز خرده‌ فروشی‌هایی هستند که این راه را در پیش نگرفته‌اند و به استفاده از اینترنت علاقه‌ای ندارند. شاید عامل اصلی بی‌علاقه بودن سنتی‌ها، نداشتن ...
  • 347 بازدید
  • انتشار: ۱۷-۱۰-۹۹
  لیدل-فروشگاه-خرده-فروشی-با-شاخص-رشد-بالا

  لیدل، فروشگاه خرده فروشی با سریع ترین و بیشترین میزان رشد در آمریکا

  فروشگاه خرده فروشی «لیدل» در سال ۲۰۲۰ بار دیگر در ابتدای لیست فروشگاه های خرده فروشی با شاخص رشد بالا قرار گرفت. این لیست که از سوی «کانتر» تهیه شده، برای دومین سال متوالی لیدل را در دسته برترین‌ها در صنعت خرده فروشی قرار داده است. در این مقاله از مجله کوروش دلایل رشد سریع فروشگاه خرده فروشی لیدل را بررسی می‌کنیم.
  • 289 بازدید
  • انتشار: ۲۴-۱۰-۹۹