چگونه نوجوان خود را درک کنیم؛ 5 توصیه برای رفتار و ارتباط بهتر با نوجوانان | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » چگونه نوجوان خود را درک کنیم؛ ۵ توصیه برای رفتار و ارتباط بهتر با نوجوانان

چگونه نوجوان خود را درک کنیم؛ ۵ توصیه برای رفتار و ارتباط بهتر با نوجوانان

  • منتشر شده در ۱۶-۰۹-۹۹
  • 448 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
چگونه نوجوان خود را بهتر درک کنیم؛ 5 توصیه برای رفتار و ارتباط بهتر با نوجوانان

نوجوانی، مرحله‌ای سخت و حساس است. اگر نوجوانی در خانه دارید؛ بهتر است بدانید که باید برای داشتن روابط بهتر با نوجوان خود، تلاش‌هایی کنید و گام‌هایی بردارید تا مشکل یا تنشی در خانه بین شما و او به وجود نیاید. ما در مجله کوروش به سؤال چگونه نوجوان خود را بهتر درک کنیم پاسخ داده‌ایم و سعی کرده‌ایم چند توصیه مؤثر برای رفتار و ارتباط بهتر با نوجوانان را به شما ارائه دهیم. این مقاله از سایت abc انتخاب و ترجمه شده است.

توصیه‌هایی برای داشتن روابط بهتر با نوجوانان

 

چگونه نوجوان خود را بهتر درک کنیم؛ 5 توصیه برای رفتار و ارتباط بهتر با نوجوانان

 

فروش اینترنتی افق کوروش

نوجوان بودن سخت است؛ در نوجوانی همه‌چیز در حال تغییر است؛ دوستی‌ها، حجم درس، بدن فرد و احساس فرد نسبت به آن، میزان کنترلی که در زندگی خود دارند و می‌خواهند که داشته باشند و همه این تغییرات یک‌باره اتفاق می‌افتد؛ با سرعتی که فرزندتان و خودتان قبلا هرگز تجربه نکرده‌اید. اگر مثل اکثر والدین استرالیایی هستید؛ یعنی در اوایل ۳۰سالگی بچه‌دار شده‌اید یا خواهید داشت؛ فرزندداری شما با چالش‌های منحصربه‌فردی روبه‌رو می‌شود، به‌ ویژه در هنگامی که کودک‌تان دیگر «بچه» نیست؛ نوجوان است و بیشتر دلش می‌خواهد مثل بقیه بزرگ‌ترها رویش حساب باز کنند. همان طور که برای رفتار با کودک خردسالتان باید احتیاط کنید و اطلاعات مؤثری داشته باشید، درمورد فرزند نوجوانتان نیز باید اطلاعاتی داشته باشید و برای بهترشدن رفتار و ارتباط بهتر با نوجوانان گام‌های مؤثری را بردارید.

 

۱- با انتظارات خود شروع کنید

 

چگونه نوجوان خود را بهتر درک کنیم؛ 5 توصیه برای رفتار و ارتباط بهتر با نوجوانان

 

اولین گام در داشتن رفتار و ارتباط بهتر با نوجوانان دور کردن استرس و معقول کردن انتظارات خودتان است. «آن هولوندز» (Anne Hollonds) مدیر انستیتوی مطالعات خانواده در استرالیاست. او می‌گوید تمام زندگی ما با تغییر مداوم مشخص می‌شود. نه از طریق موج‌ها یا فناوری، بلکه این تغییرات در درون خود ما و روابط‌مان است. بنابراین با توجه به وضعیت شتاب‌زده زندگی خودمان، این غیرمنصفانه است که انتظار داشته باشیم نوجوانان ما همان افرادی باشند که قبل از هجوم نوجوانی بوده‌اند.

 

مطمئنا، یکی از عناصر دیگری که به استرس دوران نوجوانی فرزندتان می‌افزاید؛ این است که فرزندانتان با نوجوان ‌شدن، مرحله به مرحله از شما دورتر می‌شود. همان طور که خانم هالوندز، مشاور سابق کودک و خانواده می‌گوید: «شاید والدین احساس می‌کنند زمان برای کمک به نوجوانانشان محدود است.» راهی منطقی برای کنار گذاشتن این وحشت، یادآوری دوستان و خانواده گسترده‌تری است که در طول زندگی به آنها نزدیک بوده‌اید. شما طی سال‌ها، گاهی دهه‌ها موفق به پرورش این روابط شده‌اید؛ به‌درستی می‌توانید امیدوار باشید که این اتفاق درمورد نوجوانان شما نیز همین طور باشد.

۲- دیدگاه خود را تقویت کنید

 

چگونه نوجوان خود را بهتر درک کنیم؛ 5 توصیه برای رفتار و ارتباط بهتر با نوجوانان

 

از آنجا که بچه‌ها اکنون بیشتر تمایل دارند که برای مدت طولانی‌تری با والدین خود زندگی کنند، همه فرصت بیشتری برای برقراری روابط قوی خانوادگی و اصلاح مهارت‌ها و تجربیات ایجادشده در سال‌های نوجوانی دارند. برای انجام موفقیت‌آمیز این کار، خانم هالوندز پیشنهاد می‌کند که مسائل خاص مهم یا نقاط عطف را کنار بگذارید و به جای آن، نگاه طولانی‌تری به روابط خود با نوجوانتان داشته باشید.

 

برای اطمینان یافتن از اینکه رابطه شما با فرزندانتان قوی است، اعتماد و پذیرش می‌تواند سال‌های بعدی بزرگسالی او را راحت‌تر کند، به نوجوان شما اجازه می‌دهد فضا را برای به اشتراک گذاشتن زندگیش با شما، ایمن ببیند و با خواست خودش این کار را انجام دهد. او می‌گوید: «من فکر می‌کنم والدین به‌طور کلی باید محدودیت‌هایی را تعیین کنند، مواردی را به نوجوانان خود بیاموزند؛ اما اول از همه، رابطه‌ای محکم با فرزندتان برقرار کنید.»

 

۳- برای او تأثیرگذار باشید؛ نه فردی کنترل‌گر

 

چگونه نوجوان خود را بهتر درک کنیم؛ 5 توصیه برای رفتار و ارتباط بهتر با نوجوانان

 

از همان سال‌های ابتدایی به‌عنوان پدر و مادر، ما به کنترل امور عادت می‌کنیم. ما بچه‌هایمان را به کارهای روزمره وادار می‌کنیم و به نوبه خود، بچه‌های ما با یادگیری چگونگی شکل‌گیری مسائل، معمولا با پیروی از ما مشکلی ندارند. اما بعد در دوران نوجوانی، آنها مسائل را رقم می‌زنند. یادگیری نحوه کنارآمدن با پدیده «بلوغ»، تقویت مسئولیت‌پذیری و بهبود مهارت‌های تصمیم‌گیری، از مراحل مهم رشد نوجوانان است. اما این رفتارها، نوجوانان را در مسیر برخورد با والدین و ایجاد تنش قرار می‌دهد؛ خصوصا وقتی والدین فکر می‌کنند که فرزندان باید بی چون ‌و چرا از آنها اطاعت کنند.

اگر کلیشه‌ها را کنار بگذاریم، حتی والدین نیز به‌راحتی متوجه می‌شوند که در سال‌های نوجوانی فرزندشان، دیدگاه خود را به‌عنوان «سرپرست» خانواده به چالش می‌کشند.

بنابراین، والدین چه نقشی باید بازی کنند؟

خانم هالوندز پیشنهاد می کند که خواسته‌های مربوط به اتفاقات را به‌عنوان «والدین» کنار بگذارید و تنها به‌سادگی «هماهنگ و کنجکاو» باشید.

او می‌گوید: « همیشه شنونده خوبی باشید.»؛ همچنین پیشنهاد می‌کند که «ذهنیت رشد» را در پیش بگیرید.

 

۴- از ذهنیت رشد استفاده کنید

 

چگونه نوجوان خود را بهتر درک کنیم؛ 5 توصیه برای رفتار و ارتباط بهتر با نوجوانان

 

این روش که توسط استاد روانشناسی دانشگاه استنفورد (Stanford University)، دکتر کارول دوک ( Dr Carol Dweck) توسعه یافته است، حول ایده‌ای است که می‌توانیم ذهنیت‌های «ایستا» یا «رشد» را توسعه دهیم. اولی فرض می‌کند که هیچ‌چیز تغییر نخواهد کرد؛ دیگری فرض می‌کند که همه‌چیز تغییر خواهند کرد.

دکتر دوک این دو را به‌عنوان یک «جریان رفتاری» ارائه می‌دهد. اگر بپذیریم تغییر ثابتی است که می‌توانیم از آن بیاموزیم، چالش‌هایی را پذیرفته و ادامه ‌دهیم؛ همچنین با اطمینان می‌توانیم یاد بگیریم که حتی در صورت بروز مشکل، چطور با آنها کنار بیاییم.

 

نکته اصلی در این مفهوم، پذیرش انتقاد و مشاهده آنچه برای دیگران مفید است و همچنین تطبیق تلاش‌های ما تا زمانی است که با آن تغییر، حالمان خوب شد. این برای یک ذهنیت ثابت برعکس است.

به‌راحتی می‌توان فهمید که چگونه این امر می‌تواند درمورد فرزندپروری و داشتن روابط بهتر با نوجوانان اعمال شود. اگر بپذیریم که همه افراد خانواده ما در حال تغییر هستند، می‌توانیم یاد بگیریم که چگونه با پشتیبانی از آنها و خودمان، به بهترین شکل از آنها حمایت کنیم، همچنین با مشاهده و تحقیق درمورد آنچه که مؤثر است، می‌توانیم حمایت خود را بهتر نشان دهیم.

تحقیقات بین‌المللی نیز این گفته‌ها را تأیید می‌کنند. پروژه «مؤسسه فناوری ماساچوست» (Massachusetts Institute of Technology) در زمینه داشتن روابط بهتر با نوجوانان، بیش از ۳۰۰ تحقیق درباره رشد نوجوانان را بررسی کرد. تیم آنها دریافتند «نقش اساسی والدین از کودکی تا نوجوانی بسیار اندک تغییر می‌کند؛ آنچه می‌تواند و باید تغییر کند، راهکارهای اجرای این نقش است.»

بنابراین شاید این یک نوجوان در برابر والدین نیست که در انزوا و به‌تنهایی تغییر می‌کند؛ بلکه یک خانواده کامل در کنار هم تغییر می‌کنند.

 

۵- انرژی خود را هدایت کنید

 

چگونه نوجوان خود را بهتر درک کنیم؛ 5 توصیه برای رفتار و ارتباط بهتر با نوجوانان

 

ای. رای سیمپسون (A. Rae Simpson)، محقق دانشگاه «ام‌آی‌تی» (MIT) می‌گوید که بررسی او نشان داده است: «بسیاری از محققان، رشد انسان را یک روند مادام‌العمر می‌دانند و والدین در کنار نوجوان خود رشد می‌کنند.»

 

این گفته برای شما، به‌عنوان والدین چه معنایی دارد؟

این گفته به معنای ادامه رابطه نزدیک با فرزند شماست. آنها را بپذیرید، آنها را دوست داشته باشید و به آنچه نیاز دارند؛ قوانین، پشتیبانی یا خدمات بپردازید و سپس برای تحقق آن تلاش کنید. بنابراین، بر ایجاد روابط قوی تمرکز کنید، به صحبت‌های نوجوانان خود گوش فرا دهید و پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای را ارائه دهید. بخشی از موفقیت در انجام این کار، این است که بفهمیم بچه‌ها چه چیزی را پشت سر می‌گذارند.

هنوز هم مشکلاتی وجود دارد، اما نظارت و تلاش شخص شما نه تنها باعث کنترل بیشتر سال‌های نوجوانی می‌شود، بلکه فضای بیشتری را برای رابطه مثبت، حمایتی و محبت‌آمیزی که باید با بچه‌هایمان داشته باشیم، باقی می گذارد. و هنگامی که همه‌چیز بیش‌ازحد طاقت‌فرسا احساس می‌شود، به یاد داشته باشید که دیگر نباید منتظر خبر عالی باشید. آن هولوندز می‌گوید: «فرزندان ما، ما را دوست دارند و آنها به ما کمک می‌کنند.

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

17 − 6 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

همه چیز در مورد روز جهانی ساعت زمین و شعار آن در سال 2021

همه چیز در مورد روز جهانی ساعت زمین و شعار آن در سال ۲۰۲۱

روز ساعت زمین یا روز خاموشی زمین رویدادی جهانی و نمادین است. این روز هر ساله برای گرامیداشت کره زمین و محیط زیست در ماه مارس مصادف با فروردین ماه در سرتاسر جهان برگزار می شود. اما شعار روز جهانی زمین در سال 2021 چیست؟ همزمانی پاندمی کرونا با روز ساعت زمین سال 2021 چه تفاوتی با سال های قبل ایجاد کرده است؟ همه اینها و به علاوه در مورد روز تاریخچه ساعت زمین و فلسفه و چرایی برگزاری آن را در مجله کوروش بخوانید.
  • 231 بازدید
  • انتشار: ۰۷-۰۱-۰۰
راهنمای کامل و جزییات مهم خرید سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه

راهنمای کامل و جزییات مهم خرید سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه

نوجوانان امروزی دارای روحیات مختلفی هستند. نیازهای هر کدام از فرزندان دلبند شما ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد. در این مطلب قصد داریم نکاتی که در انتخاب سرویس خواب نوجوان مهم است را به شما بگوییم تا بتوانید بهترین سرویس خواب را برای نوجوان خود تهیه کنید. بهتر است بدانید که کودکان و نوجوانان امروزی از سلایق مختلفی برخوردار هستند و در مرحله‌ی اول بهترین کار شناخت سلایق آن‌هاست که می‌تواند در انتخاب سرویس خواب نوجوان نیز بسیار تاثیرگذار باشد. همچنین اجازه دهید فرزند شما خود به انتخاب سرویس خواب مورد علاقه اتاقش بپردازد. همچنین بهتر است به ...
  • 583 بازدید
  • انتشار: ۰۶-۰۹-۹۹
اپلیکیشن های سلامتی اندروید ios

بهترین اپلیکیشن های سلامتی اندروید و ios

سبک زندگی سالم چیزی فراتر از تغذیه مناسب و ورزش مداوم است. خواب کافی، مراقبت از بدن و روان و مدیریت مواردی مانند داروها و قرارهای ملاقات با پزشک نیز در حفظ سلامتی نقش مهمی دارند. در این مقاله از مجله کوروش می خواهیم بهترین اپلیکیشن های اندروید و ios مناسب برای سلامت را به شما معرفی کنیم. یک برنامه خوب روی موبایل شما می تواند روشی عالی برای مدیریت همه ویژگی ها و پارامترهای سلامت شما باشد. در ادامه، بهترین اپلیکیشن های سلامتی اندروید و ios که در سال 2020 آزمایش خود را به خوبی پس داده اند را به ...
  • 166 بازدید
  • انتشار: ۰۹-۱۲-۹۹