۱۳ روش ساده افزایش عمر ماشین لباسشویی

۱۳ روش ساده افزایش عمر ماشین لباسشویی


24 بهمن 1401 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
13 روش ساده افزایش عمر ماشین لباسشویی

برای افزایش عمر ماشین لباسشویی چه کارهایی را باید انجام دهیم؟ چه کارهایی عمر ماشین لباسشویی را کم می‌کند؟ عمر مفید ماشین لباسشویی حدود ۱۰ تا ۱۴ سال است. اما اگر برخی نکات و دستور العمل‌ها را به طور مداوم رعایت کرده و از دستگاهتان به خوبی مراقبت کنید، می‌توانید باعث افزایش عمر ماشین لباسشویی و بهبود عملکرد آن شوید. در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش به راهکارهای افزایش عمر ماشین لباسشویی و باید و نبایدهای آن می‌پردازیم.

 

 

راهکارهای افزایش عمر ماشین لباسشویی

 

راهکارهای افزایش عمر ماشین لباسشویی

 

۱- ماشین لباسشویی را کاملا تراز کنید

 

وقتی ماشین لباسشویی شما تراز نباشد، می‌تواند لرزش شدیدی ایجاد کند و باعث حرکت آن در سطح زمین شود. تراز نبودن دستگاه نه تنها می‌تواند به اشیای اطراف آن آسیب برساند، بلکه می‌تواند به خود دستگاه نیز آسیب جدی وارد کند.

این مشکل به راحتی با تنظیم پایه‌های تراز جلویی ماشین لباسشویی برطرف می‌شود. پایه‌ها را در ارتفاع مناسب تنظیم و سپس مهره قفل را روی بدنه دستگاه محکم کنید.

 

۲- سطوح ماشین لباسشویی را تمیز کنید

 

پاک کردن گرد و غبار و مواد شوینده اضافی ریخته شده از بیرون ماشین‌های لباسشویی، برای بالا بردن طول عمر ماشین لباسشویی ضروری است. همچنین واشرها و درهای شیشه‌ای را با وسواس ویژه پاک کنید.

پاک کردن واشرها باعث افزایش عمر ماشین لباسشویی می‌شود و از بروز جرم جلوگیری می‌کند. همچنین به باز شدن راه آب کمک می‌کند. برای روش‌های از بین بردن جرم ماشین لباسشویی می‌توانید روی لینک مقاله کلیک کنید.

 

تخفیف شوینده های افق کوروش

۳- ماشین لباسشویی را پرز زدایی کنید

 

ممکن است فکر کنید که فقط خشک کن‌های ماشین لباسشویی پرزها را در مجاری و پرز‌گیر جمع می‌کنند، اما اکثر ماشین‌های لباسشویی در طول چرخه شست‌وشو، پرزها را جمع می‌کنند و در طول چرخه تخلیه آن را به داخل فاضلاب می‌فرستند.

اگر دستگاه شما «Maytag» است، ممکن است پرزها در لوله مرکزی همزن جمع شوند. باید لوله ماشین را بلند کرده و به صورت دوره‌ای تمیز کنید. همچنین معمولا ماشین‌های لباسشویی یک فیلتر پرز بالای مخزن آن دارند که باید آن را بیرون بکشید، تمیز کنید و دوباره آن را سر جای خودش قرار دهید.

در ضمن، اگر هر از گاهی در آشپزخانه یا حمام مجاور دچار مشکلات مربوط به تخلیه آب می‌شوید، ممکن است به خاطر پرزهایی باشد که در لوله‌های تخلیه گیر کرده‌اند.

 

۴- شلنگ‌های پر کننده آب را بررسی کنید

 

شلنگ‌های پر کننده آب را برای افزایش عمر ماشین لباسشویی بررسی کنید

 

شیلنگ‌های آبی که به ماشین لباسشویی وصل هستند، ممکن است به مرور زمان دچار نشتی یا ترکیدگی شود. چک کردن این شلنگ‌ها به عنوان راهی برای افزایش عمر ماشین لباسشویی یک اقدام پیشگیرانه مثبت است.

هر از گاهی این شیلنگ‌ها را برای مطمئن شدن از عدم وجود هر گونه نشانه‌ای از سایش یا پوسیدگی بررسی کنید. اگر یک برآمدگی کوچک در لاستیک شلنگ مشاهده کردید، می‌تواند نشانه اولیه پارگی باشد. اکثر سازندگان ماشین لباسشویی توصیه می‌کنند که شیلنگ‌ها را هر ۵ سال یک بار تعویض کنید.

حتما بخوانید  7 روش تمیز کردن انواع لوستر برنزی، برنجی، چوبی، کریستال و ...

 

۵- بیش از حد لباس‌ها را خشک نکنید

 

خشک کردن بیش از حد لباس‌ها، نه تنها باعث هدر رفتن انرژی می‌شود، بلکه عمر لباس شما را هم کاهش می‌دهد. همچنین باعث ساییدگی و پارگی در قطعات خشک‌کن ماشین لباسشویی می‌شود. برای افزایش عمر ماشین لباسشویی، لباس‌ها را به اندازه و به میزان توصیه شده خشک کنید.

 

۶- به دنبال یک سنسور رطوبت باشید

 

یکی از مزایای استفاده از سنسور رطوبت برای ماشین لباسشویی این است که ماشین، به طور خودکار چرخه خشک کردن لباس را تنظیم می‌کند. این سنسور هنگامی که لباس شما خشک می‌شود، ماشین را خاموش کرده و از این راه به افزایش عمر ماشین لباسشویی کمک می‌کند.

 

۷- درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید

 

درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید

 

اگر کودک خردسال یا حیوانات خانگی کنجکاو ندارید، بعد از هر بار شست و شوی لباس با ماشین لباسشویی، درب آن را باز نگه دارید تا داخل ماشین خشک شود. این کار باعث می‌شود ماشین لباسشویی کپک نزند و ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری شود.

پس از هر بار شست‌وشو، واشر جلو، واشرهای بالایی و اطراف لگن را پاک کنید. اگر متوجه کپک زدن در واشر یا قسمت‌های دیگر ماشین لباسشویی شدید، آن را تمیز کنید. می‌توانید از سرکه یا سفید کننده استفاده کنید. برای از بین بردن کپک ماشین لباسشویی می‌توانید راهکارهای ساده‌ای را انجام دهید.

 

۸- تهویه مناسب خشک کن برای ماشین لباسشویی

 

تهویه مناسب خشک کن نه تنها برای سلامت خشک کن ماشین لباسشویی، بلکه برای سلامت شما هم مفید است. خشک کن‌هایی که تهویه نامناسب ندارند، می‌توانند در داخل بدنه خشک کن پرزهای اضافی را جمع کرده و مونوکسید کربن را در فضای زندگی آزاد کنند.

مطمئن شوید که شلنگ دریچه خشک‌کن بیشتر از حد توصیه شده در دفترچه راهنما کشیده نمی‌شود و هیچ گونه پیچ خوردگی یا افتادگی در این قسمت‌ها وجود ندارد‌. چون این موضوع می‌تواند باعث جمع شدن پرزها شده و خطر آتش سوزی را به دنبال داشته باشد.

 

۹- داخل ماشین لباسشویی را تمیز کنید

 

داخل ماشین لباسشویی را تمیز کنید

 

ماهی یک بار دیسپنسرها و ملحقات ماشین لباسشویی را به منظور افزایش عمر ماشین لباسشویی تمیز کنید. پاک کردن داخل مخزن یا دیگ ماشین، راه مطمئنی است که خیالتان را راحت می‌کند رنگ‌های به‌جا مانده از لباس‌ها پاک می‌شوند و برای دفعات بعدی، این رنگ‌ها به لباس‌های دیگر منتقل نمی‌شوند.

 

۱۰- برای تعطیلات لباسشویی را از برق بکشید

 

اگر قصد سفر دارید، برای ایمن نگه داشتن ماشین لباسشویی، منبع آب را ببندید. همچنین ماشین لباسشویی و خشک‌کن آن را از برق بکشید. این احتمال را در نظر بگیرید که ممکن است زمانی که در خانه نیستید، شلنگ ماشین پاره شود یا از جای خود بیرون بیاید. بنابراین در زمان برگشت باید منتظر یک فاجعه به تمام معنا باشید.

 

۱۱- به اندازه کافی شوینده بریزید

 

به اندازه کافی در ماشین لباسشویی شوینده بریزید

 

برخلاف تصور عموم مردم، استفاده زیاد از شوینده‌ها، لباس را تمیزتر نمی‌کند. در واقع با این کار، هم ذرات شوینده‌های ماشین لباسشویی روی لباس می‌ماند و از عمر آن کم می‌کند و هم طول عمر ماشین لباسشویی را کاهش می‌دهد.

با گذشت زمان، مقدار زیاد مواد شوینده به «درام» ماشین لباسشویی هم آسیب می‌رساند و می‌تواند باعث انسداد شود. در این حالت، آب برگشت داده می‌شود و آسیب بیشتری ایجاد می‌کند. بنابراین اگر از مواد شوینده زیاد استفاده کنید، ماشین لباسشویی شما باید سخت‌تر کار کند.

حتما بخوانید  11 اصل مهم از پوشک گرفتن کودک اوتیسم و آموزش توالت رفتن

در نتیجه‌‌ی سخت‌تر و بیشتر کار کردن ماشین لباسشویی، انرژی بیشتری مصرف می‌شود و ماشین برای آبکشی زمان و انرژی بیشتری را باید صرف کند. در برخی از این شوینده‌ها به میزان مناسب مصرف اشاره شده است، می‌توانید از راهنمای روی پاکت یا بسته آنها کمک بگیرید.

برای خرید صابون و پودر صابون برای ماشین لباسشویی از برندهای معتبر از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با همان تخفیفات همیشگی و به صورت حضوری، اینترنتی و تلفنی می‌توانید اقدام کنید.

 

۱۲- لباس های مرطوب را به سرعت درآورید

 

اگر لباس‌های خیس را در ماشین لباسشویی قرار دهید و همراه با لباس‌های خشک بگذارید تا سر فرصت بشویید، نه تنها باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شوند، بلکه ممکن است مجبور شوید دوباره و سه باره آنها را بشویید.

رطوبت همچنین باعث رشد کپک در داخل ماشین لباسشویی می‌شود. این موضوع هم برای سلامتی شما خطرناک است و هم عمر ماشین لباسشویی را کم می‌کند. هاگ‌های کپک می‌توانند باعث ایجاد آسیب جدی به مهر و موم‌های ماشین شوند.

اگر آلودگی ناشی از کپک ماشین لباسشویی خیلی شدید باشد، ممکن است مجبور شوید واشر را تعویض کنید. پس لباس های خیس را در اسرع وقت درآورید و لباسشویی خود را به طور مرتب تمیز کنید. بعد از شستن لباس‌ها هم درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا مخزن آن خشک شود.

برخی از ماشین‌های لباسشویی جدید حتی برنامه‌هایی دارند که پس از اتمام چرخه شست‌وشو، پیام یادآوری را برای شما ارسال می‌کنند.

 

۱۳- به اندازه کافی ماشین را پر کنید

 

به اندازه کافی ماشین لباسشویی را پر کنید

 

پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی در نهایت منجر به آسیب موتور و قاب می‌شود. وزن اضافی همچنین باعث ایجاد استرس به درام می‌شود و می‌تواند آن را از تراز خارج کند. در ضمن اگر لباس‌ها جای کافی نداشته باشند، نمی‌توانند به درستی حرکت کنند. بنابراین به درستی تمیز نمی‌شوند و احتمالا نیاز به شست‌وشوی بیشتر خواهند داشت.

علاوه بر این موارد، در صورت پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی، مواد شوینده جایی برای خروج ندارند، بنابراین بقایای آن‌ها در دستگاه باقی می‌مانند. حتی این کار باعث می‌شود لباس‌ها جای کافی نداشته باشند و به قاب ماشین کوبیده شده و باعث ارتعاش و سر و صدای زیاد شوند.

پس لباس ها را به‌اندازه در ماشین لباسشویی قرار دهید. فقط سه چهارم ماشین باید پر باشد حتی در برخی ماشین‌های لباسشویی که واشرهای قدیمی دارند، ممکن است مجبور باشید میزان کمتری لباس قرار دهید. برای خرید مایع لباسشویی و پودر لباسشویی از برندهای معتبر به صورت تلفنی، اینترنتی و حضوری از فروشگاه‌های افق کوروش اقدام کنید.

 

سوالات متداول

 

برای افزایش عمر ماشین لباسشویی چه کار کنیم؟

 

راه‌های مختلفی برای افزایش عمر ماشین لباسشویی وجود دارد. باید به صورت مداوم رطوبت ماشین را خشک کنید. آن را تراز کنید. به میزان مناسب لباس و شوینده در ماشین بریزید. شلنگ‌ها و متعلقات ماشین را چک کرده و در صورت خرابی تعویض کنید.

 

چقدر شوینده در ماشین لباسشویی بریزیم؟

 

بسته به حجم لباسی که می‌شویید و نوع شوینده‌ای که استفاده می‌کنید، باید از مواد شوینده استفاده کنید. معمولا میزان صحیح استفاده از شوینده‌ها روی بسته‌بندی آنها نوشته شده است. می‌توانید از راهنمای استفاده از شوینده کمک بگیرید.

 

 

منابع: apartmenttherapy/ torontorefrigeration/ electrafixbc

محصولات مرتبط