چطور وضعیت بیماری کرونا ویروس کووید 19 را برای بچه‌ها توضیح بدهیم؟ | مجله کوروش
خانه » سلامت » چطور وضعیت بیماری کرونا ویروس کووید ۱۹ را برای بچه‌ها توضیح بدهیم؟

چطور وضعیت بیماری کرونا ویروس کووید ۱۹ را برای بچه‌ها توضیح بدهیم؟

 • منتشر شده در ۱۵-۱۲-۹۸
 • 1265 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
چطور وضعیت بیماری کرونا ویروس کووید 19 را برای بچه‌ها توضیح بدهیم؟

 

کرونا تا کی ادامه دارد؟ واقعا می‌دانیم، اما لازم است در این روزها بیشتر خودمان و اعضای خانواده را با شرایط وفق دهیم. حالا کرونا در اغلب شهرهای ایران از تهران و قم گرفته تا شیراز و رشت و اصفهان و غیره شیوع زیادی پیدا کرده و در این وضعیت خانه‌نشینی و تعطیلی کودکان و نوجوانان هم یک مسئله جدی است. هم باید هوای درس و مشق بچه‌ها را داشته باشیم، هم سرشان را در روزهای قرنطینه گرم کنیم و البته به نحوی درست وضعیت بیماری کرونا ویروس کووید ۱۹ را برای بچه‌ها توضیح دهیم. به این ترتیب هم آن‌ها را وحشت‌زده نمی‌کنیم و هم آگاهی لازم را برای پیشگیری از ابتلا به کرونا به آن‌ها داده‌ایم. در مجله کوروش به شما می‌گوییم چطور وضعیت بیماری کرونا ویروس کووید ۱۹ یا همان بیماری کروناویروس جدید را برای بچه‌ها توضیح بدهید.

 

اگر مضطرب یا وحشت‌زده هستید با بچه‌ها صحبت نکنید

 

فروش اینترنتی افق کوروش

چطور وضعیت بیماری کرونا کووید 19 را برای بچه‌ها توضیح بدهیم؟

 

در این حالت اضطراب و ترس شما بچه‌ها را هم  وحشت‌زده می‌کند. سعی کنید اول روی احساسات خودتان کار کنید و بعد از اینکه آرام شدید و آمادگی پیدا کردید با بچه‌ها در مورد موضوع صحبت کنید. آرام باشید و اگر احساس کردید کودک یا نوجوان شما ترسیده و مضطرب است احساساتش را تصدیق کنید و پیشنهاد بدهید که یک زمان دیگر وضعیت را برایش توضیح دهید.

 

از کودکان بپرسید که در مورد ویروس کرونا چه می‌دانند

 

بچه‌ها اصلا می‌دانند ویروس چیست؟ در مورد کرونا ویروس چیزی شنیده‌اند؟ از ویروس جدید کرونا چیزی می‌دانند؟ اگر چیزی می‌دانند دقیقا چه چیزی می‌دانند و آیا اصلا اطلاعاتشان درست و علمی است یا شایعات را باور کرده‌اند؟ اگر هم از قبل اطلاعاتی داشته‌اند تا حد درست و علمی است. در حد دانش و درکی که در مورد این مسئله دارند به زبان ساده برای‌شان همه چیز را به صورت علمی توضیح بدهید.

 

در مورد تفاوت ویروس و باکتری علمی و ساده صحبت کنید

 

چطور وضعیت بیماری کرونا کووید 19 را برای بچه‌ها توضیح بدهیم؟

 

این یک فرصت عالی برای همه ما است که به جای میکروب ها و حشرات ریز و درشت یا به قول بچه‌ها جوجوها صحبت در مورد ویروس‌ها و باکتری‌ها را شروع کنیم. برای کسانی که در این زمینه اطلاعات زیادی ندارند، به خصوص بچه‌ها، این کلمات اغلب بار منفی دارند و ترسناک هستند. اما این‌ها چیزهایی است که ما فکر می کنیم خوب است که همه بدانند:

بدانیم

*باکتری‌ها و ویروس‌ها موجودات کوچک میکروسکوپی هستند که برای دیدن آن‌ها نیاز به یک میکروسکوپ داریم.

*حقیقت این است که همان‌طور که ما نمی‌توانیم بدون زنبورها زندگی کنیم و می‌گویند اگر نسل زنبورها منقرض شود نسل بشر هم منقرض می‌شود، بدون باکتری‌ها و ویروس‌ها هم نمی‌توانیم زندگی کنیم. حضور باکتری‌ها و ویروس‌ها برای بقای کره زمین و ساکنانش لازم است.

*بعضی از این میکرو‌ب‌ها و ویروس‌ها می‌توانند باعث بیماری ما شوند. مثل ویروس‌های سرماخوردگی که باعث بیماری ما می‌شوند یا باکتری‌هایی که معده را درگیر می‌کنند.

*باکتری‌ها و ویروس‌ها بسیار متفاوت هستند و یک راه خوب برای فکر کردن در مورد آن‌ها، مقایسه آن‌ها با هوشمند و اپلیکیشن‌هاست.  باکتری‌ها تلفن هوشمند و ویروس‌ها مثل اپلیکیشن‌ها هستند، شما تلفن هوشمند (باکتری‌ها) را روشن می‌کنید تا کار کند. اپلیکیشن‌ها (ویروس‌ها) زمانی کار می‌کنند که در تلفن شما بارگیری شوند. اپلیکیشن‌ها برای کار به تلفن نیاز دارند. به همین ترتیب، ویروس‌ها هم به سلول‌های بدن ما نیاز دارند تا بتوانند رشد کنند و نسخه‌های بیشتری از خودشان تهیه کنند.
آن‌ها می‌توانند سلول‌های ما را به کارخانه‌های تولید ویروس تبدیل کنند. به عبارت دیگر باکتری‌ها موجود زنده هستند و تک سلولی هستند. این سلول دارای تمام محتویاتی است که آن‌ها برای حیاتشان نیاز دارند: ویژگی‌های ژنتیکی و ماشین‌های سلولی‌ که پروتئین ‌تولید و باکتری‌ها را با انرژی تامین می‌کنند. دیفتری، وبا، سل و سیاه‌سرفه از جمله بیماری‌هایی هستند که توسط باکتری‌ها تولید می‌شوند.

اما اینطور نیست که تمام باکتری‌ها برای انسان مضر باشند. برای مثال باکتری‌هایی که در روده هستند برای هضم غذا لازم‌اند.

بر خلاف باکتری‌ها، ویروس‌ها ذراتی عفونی‌اند و سلول نیستند. ویروس‌ها قطعه‌ای از نوکلئیک‌اسید‌‌ هستند که درون پوششی پروتئینی محصور شده‌اند. بدین ترتیب ویروس‌ها دستگاه‌های سلولی نیستند که بتوانند برای خود انرژی و پروتئین تولید و یا حتی زاد و ولد کنند. به همین دلیل هم ویروس‌ها بسیار کوچک‌تر از باکتری‌ها هستند. در حالی که بزرگی باکتری‌ها حدود ۰۰۱ / ۰ میلی‌متر است، بزرگی‌ ویروس‌ها تنها ۱/۱۰۰ این مقدار است.

 

بالاخره در مورد کروناویروس کووید ۱۹ به بچه‌ها چه بگوییم؟

 

چطور وضعیت بیماری کرونا کووید 19 را برای بچه‌ها توضیح بدهیم؟

 

*مهم است که برای بچه‌ها توضیح بدهیم که ویروس کرونا می‌تواند باعث شود که برخی افراد واقعا بیماری شوند و درصد کمی از این تعداد هم فوت می‌کنند اما این قضیه در مورد همه صادق نیست. یعنی قرار نیست همه افراد کرونا بگیرند و همه هم فوت کنند البته به شرط اینکه بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنید و توصیه‌ها را جدی بگیرید.

*ویروس کوید ۱۹ کرونا یک نوع واقعاً جدید است، بنابراین دانشمندان و پزشکان هنوز در تلاشند تا همه چیز راجع به آن بدانند. اما چیزی که آن‌ها می‌دانند این است که مانند ویروس سرماخوردگی پخش می‌شود و سرعت انتشار آن از آنفولانزا و سرماخوردگی هم بیشتر است. اگر همه یاد بگیریم که چطور با رعایت بهداشت فردی و اجتماعی جلوی انتشار آن را بگیریم از گسترش و اپیدمی شدن آن می‌توانیم جلوگیری کنیم.

*بهترین روش پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس کوید ۱۹ شستشوی مرتب دست‌ها هر بار به مدت حداقل ۲۰ الی ۳۰ ثانیه (برای این‌که خسته نشوید از ابتدا تا انتها ۳ بار آهنگ تولدت مبارک را بخوانید) با آب و صابون فراوان است، مطمئن شوید که تمام قسمت‌های دست از کف دست گرفته تا لای انگشتان و مچ دست‌ها را شسته‌اید.
سرفه و عطسه نکردن بدون محافظ (دستمال و یا گرفتن آستین لباس از قسمت آرنج جلوی دهان و بینی)، نرفتن در مکان‌های شلوغ مثل مترو، اتوبوس، شهربازی و گیم نت، ماندن در خانه و به حداقل رساندن تماس (دست ندادن و روبوسی نکردن با دیگران) هم از جمله مهم‌ترین راهکارهای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و ابتلا به علائم کرونا است.

*بعد از شستن دست‌ها با دستمال کاغذی آن‌ها را خشک کنید چون دست‌های خیس بیشتر مستعد جذب باکتری و ویروس هستند تا دست‌های خشک شده.

*امیدواریم رعایت مسائل بهداشتی و توصیه‌های گفته شده از سوی وزرات بهداشت از ابتلا ما به ویروس کرونا کووید ۱۹ پیشگیری کنند و از شیوع بیشتر آن جلوگیری کنیم.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

  دیدگاه‌ها

  14 + پانزده =

  همراه با افق کوروش

  خرید اینترنتی افق کوروش

  در مجله افق کوروش

  8 نمونه از نوشیدنی‌های چربی‌سوز قوی و طبیعی برای شکم و پهلو و لاغری

  ۸ نمونه از نوشیدنی‌های چربی‌سوز قوی و طبیعی برای شکم و پهلو و لاغری

  نوشیدنی‌هایی مثل سودا، آب‌میوه‌های صنعتی و پر از شکر و انواع نوشابه، پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌های دنیا هستند که اتفاقا سلامت بدن را تهدید می‌کنند. طبق تحقیقات پزشکی صورت گرفته نوشیدن برخی نوشیدنی‌ها تاثیر مثبتی بر سلامت بدن و کاهش وزن دارند. در این نوشتار 8 نمونه از نوشیدنی‌های چربی‌سوز طبیعی و قوی برای شکم و پهلو و لاغری ... که سلامت بدن و کاهش وزن شما را تضمین می‌کنند و البته جز بهترین نوشیدنی‌ها برای لاغری و کاهش وزن هستند را به شما معرفی می‌کنیم.
  • 8168 بازدید
  • انتشار: ۰۹-۰۳-۹۷
  لاغری و سم زدایی با بهترین رژیم لاغری دو هفته‌ای یا رژیم اسموتی

  لاغری و سم زدایی با بهترین رژیم لاغری دو هفته‌ای یا رژیم اسموتی

  آیا اسموتی یا بهترین رژیم لاغری دو هفته‌ای برای کاهش وزن و سم‌زدایی از بدن کارساز است. رژیم لاغری 12 روزه یا دو هفته‌ای اسموتی یکی دیگر از رژیم‌های لاغری است که این اواخر حسابی محبوب شده است. این رژیم لاغری که بیشتر بر پایه سبزی و میوه‌جات است برای سم زدایی و کاهش وزن مفید به نظر می‌رسد و البته تعداد روزهایی که به اصطلاح باید روی این رژیم باشید هم محدود و نهایتا 12 روز یا همان دو هفته است. اما واقعا رژیم 12 روزه اسموتی که به نام رژیم لاغری اسموتی مشهور شده چیست و آیا این ...
  • 13371 بازدید
  • انتشار: ۱۵-۰۴-۰۰
  عوارض و مضرات نوشابه برای بدن

  ۳۵ عوارض و مضرات نوشابه های گازدار برای بدن

  تنها خوردن ۳۴۰ میلی لیتر نوشابه حدود ۳۹ گرم قند وارد بدن شما می کند. این مقدار درست سه برابر حجم قند یک دونات شیرین و شکلاتی است که گاهی اوقات به خاطر قند زیاد از خوردن آن اجتناب می کنید. افراد زیادی هستند که روزانه مقدار زیادی نوشابه مصرف می کنند. آمارها نشان می‌دهد که ۴۹ درصد از بزرگسالان آمریکایی به صورت روزانه از نوشابه استفاده می کنند. این موضوع موجب شده تا عوارضی مثل اضافه وزن و بیماری های مختلف برای سلامت بدن در این افراد افزایش پیدا کند. در این مجله کوروش می‌توانید با لیست عوارض و ...
  • 135 بازدید
  • انتشار: ۰۹-۰۳-۰۰