روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان | معرفی بهترین خمیر دندان ضد پوسیدگی | مجله کوروش

علت و علائم پوسیدگی دندان و روش های پیشگیری از آن

علت و علائم پوسیدگی دندان و روش های پیشگیری از آن


25 شهریور 1400 . زمان مطالعه: 11 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان

تمیز کردن و توجه به سلامت دهان و دندان همیشه مورد توجه انسان ها بوده و لزوم آن با گذشت زمان بیش از پیش احساس شد. پوسیدگی دندان تخریب ساختار دندان است و می تواند بر مینای دندان (پوشش خارجی دندان) و لایه عاج دندان تأثیر بگذارد. پوسیدگی دندان که منجر به ایجاد حفره می شود، زمانی اتفاق می افتد که باکتری های موجود در دهان شما یک پلاک چسبناک روی دندان های شما ایجاد می کنند. هنگام خوردن یا نوشیدن، باکتری ها از قندها در غذا استفاده می کنند و حاصل آن یک اسید است. پلاک چسبناک، این اسید را روی دندان های شما نگه می دارد. به مینای دندان حمله می کند و منجر به ایجاد حفره می شود. در این مقاله از سرویس سلامت مجله کوروش به بررسی علت و علائم پوسیدگی دندان و روش های جلوگیری از آن می پردازیم و در انتها بهترین خمیردندان ضد پوسیدگی را به شما معرفی می کنیم.

 

تخفیفات افق کوروش

 

پوسیدگی دندان چه زمانی اتفاق می افتد؟

 

پوسیدگی دندان چه زمانی اتفاق می افتد؟

 

پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می افتد که غذا های حاوی کربوهیدرات (قند و نشاسته) مثل نان، غلات، شیر، نوشابه، میوه ها، کیک ها یا آب نبات روی دندان باقی می ماند. باکتری های موجود در دهان این غذاها را هضم کرده و آنها را به اسید تبدیل می کنند. باکتری ها، اسید، بقایای غذا و بزاق با هم ترکیب می شوند و پلاک ایجاد می کنند که به دندان ها می چسبند. اسید های موجود در پلاک، سطح مینای دندان را حل کرده و حفره هایی در دندان ایجاد می کنند.

 

 

حتما بخوانید : ۱۳ ماده غذایی برای سفید کردن و از بین بردن زردی دندان در خانه

 

 

روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان

 

روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان

 

محققان در حال توسعه ابزار های جدیدی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان هستند. یک مطالعه نشان داد که آدامس جویدنی حاوی شیرین کننده زایلیتول، به طور موقت رشد باکتری هایی را که باعث پوسیدگی دندان می شوند، به تاخیر می اندازد. علاوه بر این، چندین ماده که به تدریج فلوراید، آزاد و به جلوگیری از پوسیدگی بیشتر کمک می کند، در حال بررسی هستند.

 

این مواد بین دندان ها یا در حفره ها و شکاف های دندان قرار می گیرند. خمیر دندان ها و دهانشویه هایی که می توانند حفره های اولیه را «التیام» دهند نیز در حال مطالعه هستند. اما در حال حاضر روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان که می توانند این مشکل را به تعویق بیندازند، کم نیستند و می توانید آن ها را به در دستور کار قرار دهید.

 

 

جلوگیری از پوسیدگی دندان با مسواک زدن دندان ها

 

در مبارزه با پوسیدگی های دندان، ضروری است که حداقل دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید، دندان های خود را به درستی مسواک بزنید. می توانید از مسواک معمولی یا مسواک برقی استفاده کنید. حتما همه سطح دندان های خود را مسواک بزنید: جلو، عقب و بالا. مسواک زدن پلاک ها را از بین می برد، اما ظرف چند ساعت دوباره این پلاک ها ایجاد می شوند. بنابراین باید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.

 

 

از نخ دندان کمک بگیرید

 

هنگام غذا خوردن بقایای غذا بین دندان های شما گیر می کند. اگر این ذره ها  از دندان جدا نشوند، احتمال ایجاد پوسیدگی و حفره در دندان بالا می رود. نخ دندان کشیدن یا استفاده از پاک کننده بین دندانی به صورت روزانه، بهترین راه برای از بین بردن بقایای غذا از بین دندان ها است.

حتما بخوانید  معرفی بهترین کرم های مرطوب کننده پوست صورت

 

 

غذای سالم بخورید

 

خوردن میان وعده های غذایی و محدود کردن میزان نوشیدنی های شیرین به جلوگیری از ایجاد پلاک روی دندان کمک می کند. به جای آن آب بنوشید. عادت نکنید که میان وعده های شیرین مکرر، از جمله آب نبات سفت و سایر میان وعده هایی که حاوی قند هستند، مصرف کنید.

 

 

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره انواع کامپوزیت دندان

 

 

 به دندانپزشک مراجعه کنید

 

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان به دندانپزشک مراجعه کنید 

 

بسیاری از پوسیدگی ها را فقط دندانپزشک با عکس برداری با اشعه ایکس دندان می توانند تشخیص دهند. مراجعه به دندانپزشک برای معاینات و تمیز کردن منظم، یک عامل کلیدی در پیشگیری از پوسیدگی دندان و رعایت بهداشت دهان و دندان است. همچنین ممکن است بخواهید با دندانپزشک خود در مورد اینکه آیا باید از فلوراید مکمل برای تقویت دندان های خود استفاده کنید، صحبت کنید. متخصص بهداشت دندان می تواند نکاتی را در مورد مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و جرم گیری دندان به شما ارائه دهد.تا بدانید که این کار خود را به درستی انجام می دهید یا نه.

 

 

بیشتر بخوانید: بهترین روش های خانگی درمان دندان درد

 

 

از سیلانت های دندانی استفاده کنید

 

سیلانت های دندانی یک پوشش محافظتی است که روی سطوح و شیارهای عمیق دندان های عقب اعمال می شود. سیلانت با محافظت در برابر باکتری ها و پلاک، از دندان در برابر ایجاد حفره محافظت می کند. استفاده از سیلانت ها به دلیل رشد دندان های دائمی در کودکان شایع تر است، اما می توانند برای بزرگسالان هم مفید باشد.

 

 

از دهانشویه استفاده کنید

 

چند ماده شست و شوی دهان با خاصیت ضد میکروبی در بازار وجود دارد که از نظر بالینی باعث کاهش پلاک شده می شود. مانند لیسترین یا کرست پرو هلث. شست‌ و شو با یکی از این دهانشویه ها پس از مسواک زدن یا غذا خوردن می تواند یکی از روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان و ایجاد حفره باشد.

 

 

آدامس بدون قند بجوید

 

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان آدامس بدون قند بجوید

 

باور کنید یا نه، جویدن آدامس های بدون قند در واقع می تواند با افزایش جریان بزاق در دهان، از ایجاد حفره در دندان و ایجاد پوسیدگی جلوگیری کند. در سال ۲۰۰۷، انجمن دندانپزشکی آمریکا، مهر پذیرش خود را به Wrigley’s Orbit، Eclipse و آدامس های جویدنی برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان اهدا کرد. این روند پذیرش برای دیگر آدامس های بدون قند همچنان ادامه دارد.

 

 

بیشتر بخوانید: این آدامس بدون قند دندان های شما را سالم نگه می دارد

 

 

استفاده از خمیر دندان مناسب برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

 

استفاده از خمیر دندان مناسب برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

 

خمیر دندان ها به عنوان بهترین دوست دندان، به همراه بک مسواک نرم و استاندارد، می توانند تا حد زیادی روند پوسیدگی را به تاخیر بیندازند. با پیشرفت علم و تکنولوژی هر روزه خمیر دندان های جدید با فرمول پیشرفته تر به بازار راه پیدا می کنند. اما در این میان برخی از آن ها عملکرد مثبت تری در پیشگیری از پوسیدگی دندان و سفیدی و درخشندگی آن دارند. خمیر دندان ها باید به اندازه مناسب (به اندازه یک نخود) روی مسواک قرار گیرند و سطح دندان به طور کامل شسته شود.

حتما بخوانید  بهترین و بدترین روش های درمان سوختگی سطحی و شدید

 

 

سیگنال؛ بهترین خمیر دندان ایرانی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

 

سیگنال؛ بهترین خمیر دندان ایرانی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

 

احتمالا شما هم نام برند «سیگنال» را به عنوان یکی از بهترین مارک های تولید خمیر دندان برای انواع دندان ها و لثه ها به گوش تان خورده است. اما اگر از آن استفاده کرده باشید، حتما تجربه تفاوت آن را با دیگر خمیر دندان های موجود در بازار داشته اید. خمیر دندان سیگنال با قیمت مناسب و منطقی، تمام نیاز های دندان و لثه را برآورده می کند. از طرفی این شرکت تولیدی، برای دندان های حساس، جرم گرفته یا تغییر رنگ داده، محصولات متنوعی را به بازار ارائه کرده است. بدن نیست بدانید سیگنال برای کودکان هم خمیر دندان مناسب آن ها را تولید می کند.

یکی از جدیدترین محصولات این برند، خمیر دندان سیگنال مدل crucklere karsi با حالت خمیری، حاوی فلوراید، ایزومالت و پرلیت بوده. همچنین رنگدانه های آبی کروی شکل را در خود دارد. این خمیر دندان در عین حالی که مینای دندان را حفظ می کند و مانع از پوسیدگی دندان ها می شود، زردی دندان را هم از بین خواهد برد. همچنین بوی بد دهان را از بین می برد و ماندگاری آن تا ۱۲ ساعت طول خواهد کشید. خمیر دندان سیگنال مدل crucklere karsi مناسب بزرگسالان است و به راحتی می توانید آن را از فروشگاه ها خریداری کنید.

 

 

از جشنواره بزرگ یونیلیور غافل نشوید

 

از جشنواره بزرگ یونیلیور افق کوروش غافل نشوید

 

در جشنواره یونیلیور افق کوروش انواع شامپو مناسب موهای مختلف، خمیر دندان و صابون از برندهای معتبر داو، سانسیلک، سیگنال و کلیر حضور دارند که می توانید بر اساس شرایط و جنس موها، پوست و دندان خود، بهترین و مناسب ترین آن ها را همراه با تخفیف خریداری کنید. همچنین در این جشنواره می توانید بهترین مواد شوینده و پاک کننده خانگی را با قیمت مناسب خریداری کرده و شانس خود را برای برنده شدن جوایز نفیس امتحان کنید. در جشنواره بزرگ محصولات یونیلیور از برندهای زیر از طریق فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش در سراسر ایران، برنده صدها جایزه ارزنده و نفیس شوید.

 

 

از جشنواره بزرگ یونیلیور افق کوروش غافل نشوید

 

 • سیگنال
 • کلییر
 • داو
 • سانسیلک
 • لوکس
 • امو
 • سیف
 • دامستوس

 

 

جوایز این جشنواره عبارت اند از:

 

 • خودرو ۲۰۶ – ۲ عدد
 • یخچال – ۲۵ عدد
 • ماشین لباسشویی – ۳۵ عدد
 • گوشی موبایل سامسونگ – ۳۰ عدد
 • گوشی موبایل شیائومی – ۳۰ عدد
 • جارو برقی – ۳۸ عدد
 • اتو – ۴۰ عدد
 • آبمیوه گیری – ۴۰ عدد

 

 

نحوه شرکت در جشنواره “یونیولیور”

 

بازه زمانی جشنواره:

 

شروع : ۱۵ مرداد ۱۴۰۰

پایان : ۱۵ مهر ۱۴۰۰

 

 

شرایط شرکت:

 

هر پنجاه هزار تومان خرید = یک امتیاز

 

ثبت کد قرعه‌کشی ذیل فاکتور در my.okcs.com

 

*صرفا از محصولات یونیلیور که در پوستر به آن اشاره شده است

 

** برای شرکت در قرعه‌کشی ۲۰۶، حداقل ۲ امتیاز نیاز است

 

 

ارسال کد قرعه کشی:

 

مرحله اول: دریافت کد قرعه کشی در زیر فاکتور و یا از طریق پیامک

 

(ممکن است ارسال پیامک تا ۲۴ ساعت بعد ارسال شود)

 

 

مرحله دوم:

 

ورود به سایت my.okcs.com

وارد کردن شماره موبایل خود در سامانه و دریافت کد تایید ورود

ثبت کد قرعه کشی در سامانه

اطلاعات بیشتر و ثبت کد در:

 

 

my.okcs.com

 

 

منبع: webmd /verywellhealth

 

نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...