آموزش درست کردن شمع در خانه به ۴ روش مرحله به مرحله

آموزش درست کردن شمع در خانه به ۴ روش مرحله به مرحله


4 اسفند 1400 . زمان مطالعه: 11 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
۳ روش آموزش کامل درست کردن شمع رنگی معطر و شیک در خانه
فهرست محتوا پنهان

درست کردن شمع در خانه یکی از سرگرمی‌های راحت و در عین حال جذاب است. شمع دست ساز یک هدیه ولنتاینی جذاب و هدیه‌ای برای سایر مناسبت‌ها هم هست. اما مراحل شمع سازی در خانه به چه صورت است؟ آیا چیزی در مورد درست کردن شمع در خانه با شمع‌های کهنه و مداد شمعی می‌دانید؟ در این مطلب از سرویس سبک زندگی در مجله کورش، آموزش درست کردن شمع‌ رنگی و معطر در خانه به ۳ روش مختلف لیوانی و قالبی و با مداد شمعی را مرحله به مرحله توضیح می‌دهیم.

 

آموزش درست کردن شمع در خانه

 

آموزش درست کردن شمع

 

مواد لازم برای شمع سازی در خانه

 

  • پارافین
  • رنگ یا مداد شمعی
  • ظرف مناسب برای ذوب کردن پارافین
  • نخ فتیله
  • شیشه یا قالب با فرم دلخواه
  • عطر مخصوص شمع
  • مداد
  • پایه فلزی

 

 

۱- آموزش درست کردن شمع در لیوان

 

آموزش درست کردن انواع شمع رنگی و معطر و شیک در خانه

مراحل آموزش درست کردن شمع در لیوان

 

مرحله اول؛ ذوب کردن پارافین به روش بن ماری

 

برای شمع‌سازی در منزل می‌توانید پارافین‌های گوناگونی مثل قالبی، ژله‌ای، کریستالی، پولکی و … را از فروشگاه‌ها و هایپرمارکت‌ها خریداری کنید. همچنین از پارافین شمع‌های قدیمی که دیگر استفاده نمی‌شوند هم می‌توانید استفاده کنید.

 

تخفیف شوینده های افق کوروش

پارافین را به روش بن ماری (حرارت غیر مستقیم) ذوب کنید چون در صورت قرار دادن پارافین روی شعله مستقیم به خاطر پایین بودن نقطه اشتعال، احتمال آتش‌سوزی وجود دارد. برای این کار باید پارافین را در یک ظرف مناسب بریزید. سپس روی بخار کتری یا داخل آب جوش قرار دهید تا ذوب شود.

 

ذوب کردن شمع به روش بن‌ ماری، هر چند کمی طول می‌کشد ولی ایمن‌ترین راه برای ذوب کردن پارافین جامد برای شمع سازی در منزل است.

 

 

مرحله دوم؛ قرار دادن فتیله در پارافین ذوب شده

 

در این مرحله از آموزش شمع سازی فتیله را به پایه فلزی مخصوص گره بزنید و به پارافین آغشته کنید و ته ظرف بگذارید. اجاره دهید پایه، خودش را بگیرد. سپس فتیله را دور یک مداد بپیچید و بالای شیشه قرار دهید.

 

 

مرحله سوم؛ اضافه کردن عطر به پارافین

 

در مرحله سوم از آموزش ساخت شمع در خانه وقتی پارافین به طور کامل ذوب شد، حدود ۱۵ دقیقه بگذارید تا کمی از دما بیفتد و وقتی پارافین خنک شد، عطر را اضافه کنید. حواستان باشد که اگر زودتر از این اضافه کنید، عطر بخار می‌شود.

 

 

مرحله چهارم؛ آماده سازی شمع

 

در این مرحله از شمع سازی در خانه پارافین را در شیشه مورد نظرتان بریزید. به مدت یک شبانه روز، ظرف را در دمای محیط قرار دهید تا خنک شود و خود را بگیرد. فتیله را از دور مداد باز کنید و اضافه آن را بچینید. بهتر است فتیله را بلند بگیرید و ۳ تا ۴ سانتی‌متر خارج از شمع باشد.

حتما بخوانید  جالب ترین آداب و رسوم شب یلدا در لرستان

 

 

بیشتر بخوانید: آموزش درست کردن اسلایم رنگی در خانه

 

 

۲- آموزش درست کردن شمع قالبی

 

روش دوم آموزش درست کردن شمع قالبی

 

برای شمع‌‌‌هایی که می‌خواهید خارج از قالب باشند، روش ساخت شمع فرق دارد. برای این شمع‌ها باید از پارافینی استفاده کنید که تراکم و استحکام بیشتری دارد. در این زمینه می‌توانید از توصیه فروشنده‌های وسایل مخصوص شمع‌ سازی در خانه هم بهره بگیرید.

 

 

مراحل درست کردن شمع قالبی در خانه

 

 

مرحله اول؛ چرب کردن قالب شمع

 

در اولین مرحله از آموزش مرحله به مرحله شمع سازی در خانه باید داخل قالب مورد نظرتان را با کمی روغن چرب کنید. این کار موجب می‌شود تا موقع خارج کردن شمع بعد از پایان کار با مشکل مواجه نشوید. برای درست کردن شمع از قالبی استفاده کنید که طرح آن را دوست دارید و دلتان می‌خواهد شمع‌تان به این شکل درست شود.

 

 

 مرحله دوم؛ آماده کردن مواد لازم برای شمع

 

برای شمع سازی در منزل می‌‌توانید از جعبه آبمیوه و لیوان کاغذی و سیلیکونی به عنوان قالب شمع استفاده کنید. البته قبل از کار، حتماً قالب‌ها را به خوبی بشویید و خشک کنید. سپس طول فتیله را به دلخواه انتخاب کنید و مانند روش ۱، بقیه مراحل را انجام دهید.

 

 

مرحله سوم؛ ریختن پارافین در قالب مورد نظر شمع

 

در این مرحله از درست کردن شمع در خانه باید پارافین را در قالب بریزید. هنگام ریختن پارافین در قالب، حدود ۴ تا ۵ سانتی‌متر از سر قالب را خالی بگذارید.

 

 مرحله چهارم؛ خارج کردن شمع از قالب

 

در این مرحله از ساخت شمع‌های تزئینی در خانه، وقتی پارافین به حالت نیمه جامد در آمد، اگر قالب شما پلاستیکی نازک یا کاغذی است، ۴ یا ۵ سوراخ روی آن ایجاد کنید تا بعد از خشک شدن ترک برندارد. بقیه پارافین را داخل قالب بریزید و اجازه دهید کاملاً خودش را بگیرد.

 

سپس شمع را از قالب درآورید و اگر به راحتی جدا نشد، زمان بیشتری صبر کنید. در پایان فتیله را در ارتفاع ۱ تا ۱/۵ سانتی‌متری از سر شمع بچینید.

 

 

۳- آموزش شمع سازی در خانه با مداد شمعی

 

روش سوم آموزش شمع سازی در خانه با مداد شمعی

 

مراحل شمع سازی با مداد شمعی در خانه

 

 

مرحله اول؛ تمیز کردن مداد شمعی‌ها

 

در اولین مرحله از شمع سازی در منزل با مداد شمعی باید مداد شمعی‌ها را تمیز کنید و اگر کاغذ دور آن قرار دارد، جدا کنید.

 

مرحله دوم؛ ذوب کردن مداد شمعی‎‌ها

 

در دومین مرحله از آموزش شمع سازی رایگان با مداد شمعی باید مدادها را به قطعات کوچک تقسیم کنید تا راحت‌تر ذوب شوند. مداد شمعی را در پارافین ذوب شده که هنوز روی حرارت است، بریزید و به هم بزنید تا کاملاً مخلوط و یکدست شوند.

 

 

مرحله سوم؛ اضافه کردن عطر به پارافین

 

در این مرحله از شمع سازی در خانه باید ۱۰ دقیقه بعد از اینکه مدادها کاملاً ذوب شدند و پارافین خنک شد، عطر را اضافه کنید. همان‌طور که گفته شد اگر عطر را زود به پارافین داغ اضافه کنید، بخار می‌شود.

 

 

مرحله چهارم؛ قرار دادن فتیله در شمع

 

فتیله را در وسط قالب، مانند روش‌های قبل قرار دهید و با مداد ثابت نگه دارید. پارافین را در قالب بریزید و بعد از سرد شدن کامل، فتیله را ۲ تا ۳ سانتی‌متر کوتاه کنید. از آن جایی که مداد شمعی‌ها خودشان رنگی هستند، برای درست کردن شمع با مداد شمعی به رنگ نیاز ندارید.

 

 

آموزش درست کردن شمع بدون پارافین

 

آموزش درست کردن شمع بدون پارافین

 

ساخت پارافین در خانه امکان پذیر نیست، به همین دلیل شما باید به جای این که به دنبال آموزش ساخت پارافین شمع باشید، آن را به صورت آماده از بیرون تهیه کنید یا با استفاده از روش‌های بدون پارافین یک شمع درست کنید.

حتما بخوانید  روز جهانی آشپزی | تاریخچه آشپزی در جهان با آتش

 

 

مواد لازم برای ساخت شمع بدون پارافین

 

یک طلق یا جای نوشابه

یک عدد سنجاق

مقداری روغن

یک فتیله

 

 

مراحل طرز درست کردن شمع بدون پارافین

 

 

مرحله اول؛ رد کردن فتیله از سوراخ طلق

 

در این روش شما از روغن به عنوان جایگزین پارافین در شمع استفاده می‌کنید. در اولین مرحله از ساختن شمع باید طلق را به صورت دایره ببرید. وسط آن را سوراخ کنید و فتیله را از داخل سوراخ رد کنید.

 

 

مرحله دوم؛ آماده کردن شمع

 

سپس یک شیشه یا کاسه بلوری بردارید و داخل آن را پر از آب کنید. روی آب کمی روغن بریزید. مقدار روغن باید به اندازه‌ای باشد که ارتفاع آن به نیم سانتی‌متر برسد. شمع شما به همین سادگی آماده است. طرز تهیه شمع به این روش بسیار راحت است. می‌توانید مقداری رنگ به آب اضافه کنید و یا داخل لیوان شیشه‌ای چند عدد سنگ یا گل خشک بریزید تا جلوه شمع شما زیباتر شود.

 

 

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت ۱۰ کاردستی برای شب یلدا

 

 

فوت و فن های آموزش درست کردن انواع شمع

 

فوت و فن های درست کردن انواع شمع

 

*هر چند استفاده بیشتر از رنگ، شمع را پر رنگ‌تر و احتمالاً زیباتر می‌کند، اما در نظر داشته باشید که استفاده زیاد از رنگ باعث می‌شود شمع به خوبی نسوزد.

 

*برای شمع سازی در خانه به جای عطر می‌توانید از برگ گل‌ خشک یا تازه گل‌هایی مثل یاس، محمدی و گیاهانی مثل نعناع، رزماری، اسطوخدوس و … استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزش خشک کردن گل طبیعی در منزل را بخوانید.

 

*برای شمع سازی در منزل بهتر است از ظروف بلااستفاده و قوطی‌های کنسرو برای ذوب کردن پارافین استفاده کنید چون بعد از ذوب کردن پارافین، ظرف مورد نظر دیگر قابل استفاده نیست.

 

*در هنگام درست کردن شمع از آب استفاده نکنید چون باعث کدر شدن شمع می‌شود.

 

*برای مناسبت‌های مختلف از تزیین سفره هفت سین عید نوروز گرفته تا شب یلدا و تدارکات و تزیین جشن تولد و جشن ولنتاین و … می‌توانید خودتان در خانه شمع درست کنید.

 

*برای درست کردن شمع در خانه با شمع‌های کهنه می‌توانید شمع‌ها را به روش بن ماری آب کنید و سپس بعد از اضافه کردن رنگ و عطر در قالب بریزید.

 

*برای شمع سازی در منزل و کسب درآمد می‌توانید از قالب‌های آماده که شکل‌های متنوعی دارند استفاده کنید.

 

*درآمد شمع سازی در خانه بسیار خوب است و اگر در طراحی شمع‌ها کمی خلاقانه عمل کنید، می‌توانید فروش خوبی را تجربه کنید.

 

*برای شمع سازی با پارافین مایع باید از نوع دیگری از پارافین که به صورت مایع به فروش می‌رسد استفاده کنید.

 

*درست کردن شمع در خانه بسیار ساده و متنوع است. شما می‌توانید بعد از درست کردن شمع آن را با استفاده از کاترهای مخصوص برش دهید و به شکل دلخواه درآورید.

 

*اگر به دنبال روش‌های رنگ کردن شمع در خانه هستید، باید بدانید این کار بسیار راحت است. برای رنگ کردن شمع شما می‌توانید از رنگ‌های پودری مخصوص شمع سازی استفاده کنید. برای رنگ کردن شمع ساده نیز می‌توانید از پودر مخملی یا شن رنگی استفاده کنید و پودرها را با استفاده از قلم‌مو و چسب مادپاج روی بدنه شمع قرار دهید.

 

 

سوالات متداول

 

طریقه درست کردن شمع در خانه بدون پارافین چگونه است؟

 

برای درست کردن شمع تزیینی در خانه ابتدا باید مواد لازم برای شمع سازی را تهیه کنید. سپس پارافین را آب کنید. فتیله را داخل قالب قرار دهید و پارافین آب شده را داخل قالب بریزید و اجازه دهید تا پارافین خشک شود.

 

 

آیا ساخت پارافین در خانه ممکن است؟

 

آموزش ساخت پارافین در خانه امکان پذیر نیست از همین رو شما باید برای درست کردن شمع در خانه مقداری پارافین تهیه کنید و بعد فرآیند درست کردن شمع در خانه را دنبال کنید.

 

کالابرگ الکترونیک