۱۰ روش خانگی برای محکم و سفید کردن ناخن‌‌های دست و پا

۱۰ روش خانگی برای محکم و سفید کردن ناخن‌‌های دست و پا


29 فروردین 1400 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
روش‌های خانگی سفید کردن ناخن‌ها

 

سفید و محکم شدن ناخن و زیبایی و سلامت ناخن‌های دست و پا یکی از دغدغه‌های مهم خانم‌هایی است که به زیبایی و سلامت بدن خود اهمیت می‌دهند. زیبایی ناخنهای دست و پا از نکات ظریف زیبایی و شیک بودن است که تنها خانمهای بسیار باسلیق به آن توجه می کنند. اگر دوست دارید ناخن‌هایی بلند و در عین حال سفید و محکم و سالم داشته باشید ۱۰ روش خانگی برای تقویت و سفید و محکم کردن ناخن ‌های دست و پا به صورت طبیعی را در سرویس سلامت مجله کوروش بخوانید.

 

روش‌های طبیعی و خانگی سفید و محکم کردن ناخن‌ها

 

اگر ناخن‌های دست و پای شما سست و زرد رنگ است یا به آسانی شکسته می‌شود، با روش‌های شگفت انگیز و طبیعی برای سفید کردن و محکم شدن ناخن‌های دست و پا همراه ما باشید.

 

۱- تمیز و خشک کردن ناخن‌ها

 

تمیز نگه داشتن ناخن‌ها برای سفید بودن آنها

 

 

قدم نخست در تقویت کردن و سفید و محکم شدن ناخن به صورت طبیعی برطرف کردن آلودگی است. در حقیقت انواع آلودگی یکی از انواع آسیب رسیدن به ناخن‌ها است و باید الودگی را برطرف کرد. ناخن‌ها را به مدت طولانی در معرض آب قرار ندهید. قبل از آسیب احتمالی از دستکش‌های آشپزخانه با کیفیت مناسب استفاده کنید. مواد شوینده به خاطر دارا بودن مواد شیمیایی ناخن‌ها را ضعیف و شکننده کرده و پوست اطراف ناخن را تخریب می‌کنند.

 

 

حتما بخوانید: ترندها و ترفندهای جالب آرایش و ناخن در بهار ۱۴۰۰

 

 

۲- از چه مرطوب کننده‌ای استفاده کنیم

 

استفاده از مرطوب کننده برای سفیدی ناخن

 

برای ایجاد یک روتین مراقبت از ناخن، از یک مرطوب کننده با کیفیت بالا استفاده کنید. متخصصین زیبایی توصیه می‌کنند که ناخن‌های خود را تمیز و پوست دست‌ها و ناخن‌ها را مرطوب نگه دارید. خشکی و شکنندگی برای ناخن‌ها خطرناک هستند چون ناخن‌های از جمله اعضای حساس بدن هستند که با کوچک‌ترین بی‌توجهی مستعد شکنندگی و ضعیف شدن هستند.

بنابراین مرطوب کردن ناخن‌های شما باعث می‌شود آن‌ها سالم بمانند و در اثر خشکی از بین نروند. علاوه بر کرم مرطوب‌کننده، شما می‌توانید طیف وسیعی از روغن‌های طبیعی پوست را از بازار تهیه کنید. این روغن‌ها به طور خاص برای حفظ قدرت و درخشش ناخن‌های شما ساخته شده‌اند.

 

 

۳- ناخن‌ها را مرتب نگه دارید

 

یکی از موثرترین روش‌ها برای سفید و محکم شدن ناخن ها مرتب کردن آن‌ها به صورت منظم و هفتگی است. ناخن‌های بلند و نامنظم بیشتر در معرض شکنندگی و آسیب هستند به همین دلیل بهتر است ناخن‌ها از یک حد مشخص بلندتر نشوند.

حتما بخوانید  12 ماسک خانگی درمان قطعی لکه‌های قهوه‌ای پوست صورت و گردن

 

 

۴- پولیش و اسکراب ناخن

 

پولیش و اکراب کردن ناخن‌ها برای سفید کردن آنها

 

پولیش و اسکراب بیش از حد ناخن‌ها یک عمل ناسالم است و سبب ضعیف و شکننده شدن آن‌ها می‌شود. اگر عادت به مانیکور و پدیکور ناخن‌ها دارید از پولیش، سوهان کشیدن و گرفتن گوشت اطراف ناخن‌ها به صورت بی‌رویه پرهیز کنید. یادتان باشد زمانی که با مواد لاک پاک کن مثل «استون» لاک ناخن را پاک می‌کنید یک لایه نازک از روی ناخن را برمی‌دارید و با خشک کردن ناخن سبب شکنندگی آن می‌شوید. به ناخن‌ها استراحت بدهید و به مدت طولانی لاک و ناخن مصنوعی را روی آن‌ها نگهداری نکنید.

 

 

حتما بخوانید: ژلیش ناخن در خانه؛ مراحل، دوام، مزایا و معایب و حکم شرعی ژلیش ناخن

 

 

۵- ناخن نجوید

 

ناخن جویدن مخصوصا در شرایط استرس‌زا از جمله عادت‌های ناسالم و آسیب زننده برخی افراد است. برخورد ناخن‌ها با بزاق دهان سبب پوسته پوسته و شاخی شدن ناخن‌ها می‌شود. این در حالی است که در حین جویدن ناخن پوست اطراف آن هم آسیب می‌بیند و علاوه بر ظاهر ناخوشایند باعث جمع شدن میکروب و آلودگی در اطراف ناخن هم می‌شود.

یکی از راههای جلوگیری از نجویدن ناخن استفاده از لاک ژل روی ناخن هاست. روش دیگر کاشت ناخن است. لایه زخیم ایجاد شده روی ناخن مانع از جویدن می شود.

البته توجه داشته باشید که این دو روش در صورت عدم به کارگیری مناسب خود می تواند از عوامل آسیب به ناخنهای دست شما باشند.

 

 

۶- به این روش ماساژ دهید

 

ماساژ دادن ناخن‌ها برای سفید کردن آنها

 

همانند سایر بخش‌های بدن، پوسته روی ناخن هم برای محکم و سفید شدن ناخن باید مراقبت شود. پوست روی ناخن ظریف و مستعد آسیب است و نیاز به مراقبت زیادی دارد. پوست روی ناخن و اطراف ناخن را روزانه ماساژ دهید تا مقاومت بیشتری پیدا کند. بهترین زمان برای ماساژ شب قبل از کار و بعد از انجام دادن کارهای روزانه است. شما می‌توانید این کار را با کرم معمولی و یا روغن پوست انجام دهید. به آرامی پوست اطراف ناخن خود را با حرکت دایره‌ای به مدت چند ثانیه ماساژ دهید. هم چنین ماساژ منظم، تامین سریع خون را افزایش می‌دهد که برای رشد ناخن‌ها بسیار مهم است.

 

 

۷- بیس کات و تاپ کات ناخن

 

استفاده از تاپ کات برای سفید شدن ناخن‌ها

 

به توصیه متخصصان زیبایی بهتر است برای سفید و محکم شدن ناخن‌ها از محلول‌های «بیس کات» و «تاپ کات» ناخن استفاده کنید. این محلول‌ها از زرد شدن ناخن جلوگیری کرده و سبب سفت شدن و سفید شدن ناخن‌ها می‌شوند.

به طور کلی قبل و بعد از لاک ناخن از دو محلول می توان استفاده کرد. یک لایه بیس کات و یک لایه تاپ کات. کار اصلی بیس کات این است که لاک ناخن را روی آن نگه دارد. تاپ کات هم ابزار بسیار مهمی برای نگه داشتن و تثبیت لاک ناخن روی آن است. با استفاده از این دو میتوانید ناخنهای سالم و زیبایی را برای مدت طولانی داشته باشید.

حتما بخوانید  12 راهکار مؤثر خانگی برای درمان منافذ باز پوست

 

 

۸- ژلیش و اکریلیک ناخن آسیب زننده هستند؟

 

ژلیش کردن ناخن برای سفید شدن آن مضر است؟

 

استفاده از ناخن‌های اکریلیک و ژلیش علیرغم ظاهر زیبایی که دارند برای ناخن‌های شما بسیار آسیب زننده هستند. در این روش از متیل اکریلیک و پودر و مایع مخصوص استفاده می شود. ناخن های اکریلیک بسیار سفت هستند و به راحتی نمی شکنند. به همین دلیل مدت طولانی روی ناخن باقی می مانند. از سوی دیگر ترکیبات شیمیایی استفاده شده مانند رزین یا فرمالدئیدها ممکن است باعث بروز التهاب، جدا شدن ناخن از پوست، سوختگی، درد و انواع آلرژی‌ها شود. در برخی موارد هم ناخن طبیعی به طور کامل از بین می‌رود چون اگر بستر ناخن تخریب شود، ناخنی رشد نخواهد کرد.

از سوی دیگر به خاطر استحکام بالای ناخن های اکریلیک ممکن است با هر ضربه ای حتی ضربه سبک نیز ناخن کنده شود. این بدین معنی است که ناخن مصنوعی پلاستیکی کاملا به ناخن واقعی چسبیده شده است، در نتیجه ممکن است ناخن اصلی را نیز با خود از جا در بیاورد.

مشکل دیگر این است که سالن های زیبایی معمولا ابزارهای خود را به خوبی تمیز و استریل نمی کنند. در این صورت اگر مشتری قبل از شما، دچار بیماری خاصی از جمله قارچ ناخن باشد، امکان انتقال آن به شما زیاد خواهد بود.

برای پیشگیری از چنین مشکلاتی توصیه می کنیم حتما سوهان ناخن مخصوص خودتان را داشته باشید چون این وسیله به هیچ عنوان استریل نمی شود. حواستان باشد که آرایشگر حتما از دستکش لاتکس یا پلاستیکی استفاده کند، چون در صورت بروز بریدگی یا زخم روی دست، زمینه انتقال هر نوع بیماری مسری فراهم می شود.

مراقب باشید که کوتیکول ناخن بریده نشود، چون این لایه نازک چسبیده به پایه ناخن مانند یک محافظ طبیعی عمل می کند که از نفوذ عفونت‌ها و میکروب‌ها پیشگیری می‌کند.

 

 

حتما بخوانید: راهنمای کامل و آموزش ساده انجام پدیکور ناخن در خانه

 

 

۹- چه لاکی بزنیم؟

 

تمام لاک‌های ناخن سرشار از مواد شیمیایی هستند. بنابراین اگر علاقه به لاک زدن دارید بهتر است از محصولاتی مثل «کرم بوفینگ ناخن» استفاده کنید. کرم بوفینگ ناخن که در حقیقت کرم‌های ترمیم ناخن و رنگی هستند هم نقش لاک را بازی می‌کنند و هم در سفید و محکم شدن ناخن ها موثر هستند.

 

 

۱۰- رژیم غذایی بسیار مهم است

 

رژیم غذایی برای سفید و محکم شدن ناخن‌ها

 

یک رژیم غذایی متعادل راه حلی برای بسیاری از مشکلات سلامتی شما است. برای تقویت کردن و سفید کردن کردن ناخن‌ ها به صورت طبیعی  مصرف یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار موثر است و شما را شگفت‌زده خواهد کرد. دلیل عمده شکنندگی و ضعف ناخن‌ها فقر و کمبود کلسیم است.

رژیم غذایی روزانه شما باید با گزینه‌های غذایی با بیش‌ترین ارزش غذایی برنامه‌ریزی شود. برای این کار محصولات لبنی، گوشت سفید ماهی و ماکیان، پروتئین، حبوبات، و آجیل‌ها را در برنامه غذایی روزانه و هفتگی جای دهید.

 

 

منبع: naturalfoodseries

 

کالابرگ الکترونیک