3 دلیل منطقی که ثابت می‌کنند تلاش برای موفقیت مهم تر از استعداد است | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » برای موفق شدن تلاش کردن مهم است یا استعداد؟

برای موفق شدن تلاش کردن مهم است یا استعداد؟

  • منتشر شده در 1400-03-08
  • 5177 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
تلاش برای موفقیت

 

همه ما در جوامعی زندگی می‌کنیم که در صورت موفق بودن به سرعت برچسب «آدم با استعداد» به آدم می‌زنند. در این جوامع افراد موفق عموما به عنوان کسانی شناخته می‌شوند که توانایی‌ها و استعدادهای فوق‌العاده‌ای دارند و به دلیل سبک زندگی خود از سایر افراد متمایز می‌شوند. برای مثال یک بازیگر یا تاجر موفق حتما «استعدادش» را داشته است. شما چه فکر می‌کنید؟ آیا به نظر شما استعداد مهم‌تر است یا تلاش برای موفقیت؟ در این نوشتار سه دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفق شدن تلاش کردن مهم‌تر از استعداد است را در مجله کوروش برای شما شرح می‌دهیم.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

حقیقتی در مورد تلاش کردن

 

حقیقتی در مورد تلاش کردن

 

علیرغم تبلیغات رسانه‌ها که «استعداد» را دلیل اصلی موفقیت افراد موفق در جوامع مختلف می‌دانند اما ظاهرا وقت آن رسیده تا به این باور برسیم که تلاش و سخت کار کردن برای موفقیت مهم‌تر و موثرتر از استعداد است. در واقع نمونه‌های بسیاری از آدم‌های موفق در جوامع مختلف و در پیشه‌های متفاوت وجود دارند که علیرغم دریافت برچسب بی‌استعدادی در شروع یک کار، با تلاش و کار سخت توانسته‌اند به افرادی موفق و مشهور تبدیل شوند. مثال واضح می‌خواهید؟ «توماس ادیسون» مخترع برق که بارها به خاطر انگ بی‌استعدادی از جانب معلم‌ها از مدرسه اخراج شد.

یک مثال نزدیک‌تر و ملموس‌تر برای نسل جدید «مایکل جوردن» بسکتبالیست مشهور آمریکایی است که بارها به جرم بی‌استعداد بودن از تیم بسکتبال دبیرستان اخراج شد و بعدها یکی از ستاره‌های بی‌بدیل بستکبال در تمام اعصار لقب گرفت. «اوپرا وینفری» مجری مشهور تلویزیون هم یک مثال بارز دیگر است. اوپرا بارها به خاطر «مناسب نبودن برای مجری‌گری و نداشتن استعداد» از تلویزیون رانده شد و فقط کار سخت و شبانه‌روزی سبب شد تا خودش را به مشهورترین تهیه کنندگان تلویزیون دنیا ثابت کند.

 

 

قدرت برچسب‌ها را دست کم نگیرید

 

قدرت برچسب‌ها را دست کم نگیرید

 

همان‌طور که گفتیم در جوامع مختلف برچسب «فرد با استعداد» و «فرد بی‌استعداد» آن‌قدر قدرتمند عمل می‌کند که گاهی وقتی به یک فرد برچسب «با استعداد» می‌خورد آن فرد با خیال راحت دست از تلاش کردن می‌کشد و در نهایت با شکست به فردی سرخورده تبدیل می‌شود. فرض کنید در مدرسه به یک دانش‌آموز مرتب بگویند تو با استعداد هستی. در نهایت چه اتفاقی می‌افتد؟ در این موارد معمولا دانش‌آموز مورد نظر دیگر نیازی به تلاش و کار سخت و مطالعه نمی‌بیند چون می‌خواهد با تکیه بر نیروی استعداد کارش را پیش ببرد. اما اتفاقی که در نهایت می‌افتد این است که سایر دانش‌آموزان با تلاش، کار سخت و مطالعه بیشتر از این دانش‌آموز با استعداد پیش می‌افتند. این قضیه در مورد افرادی که برچسب بی‌استعداد به آن‌ها زده می‌شود هم صادق است. این افراد معمولا نا‌امید شده و دست از تلاش برمی‌دارند.

حتما بخوانید  تبلیغات بیرون از خانه (OOH) چیست + 6 نکته مهم درباره آن

در این میان به نظر می‌رسد گاهی زدن برچسب «با استعداد» به یک فرد به نوعی ظلم در حق او محسوب می‌شود. به این ترتیب این فرد نیازی نمی‌بیند به تلاش برای موفقیت و سخت کار کردن برای موفقیت متکی باشد و می‌خواهد با استعدادی که دارد تمام کارها را پیش ببرد. در این گونه مواقع حتی اگر فرد به تلاش برای موفقیت و سخت کار کردن برای موفقیت هم اعتقاد داشته باشد چون برچسب با استعداد به او زده شده، تلاش‌هایش معمولا نادیده گرفته می‌شود و همین امر عامل نادیده گرفتن رشد و پیشرفت فرد هم می‌شود.

به طور خلاصه برچسب زدن به افراد به عنوان «با استعداد» یا «بی استعداد» فقط یک تعریف ساده نیست. در حقیقت جا انداختن این مفهوم که برخی افراد به طور ذاتی از برخی دیگر «بهتر» هستند به جای این‌که سازنده باشد، مخرب است.

 

 

بیشتر بخوانید: ۲۰ نکته مهم و عملی برای موفقیت در شروع یک کسب و کار جدید

 

 

چطور قدرت بی‌نظیر خودمان را به چنگ بیاوریم

 

چطور قدرت بی‌نظیر خودمان را به چنگ بیاوریم

 

درست است که ما در برخی موارد از دیگران قوی‌تر هستیم اما تلاش برای موفقیت و سخت کار کردن برای موفقیت، راز اصلی موفق شدن است. برای دستیابی به موفقیت با تکیه بر سخت کار کردن باید این سه دلیل منطقی را باور کنید تا بتوانید قدرت بی‌نظیر خودتان را برای موفق شدن به چنگ بیاورید.

 

جشنواره با صرفه ترین بازار افق کوروش

 

۱- از خودتان بپرسید چه چیزی بیشتر از همه مورد علاقه شماست

 

از خودتان بپرسید چه چیزی بیشتر از همه مورد علاقه شماست

شما اغلب به چه چیزی فکر می‌کنید؟ دوست دارید در اوقات فراغت چه کاری را انجام دهید؟ در واقع چه کاری بیشتر شما را از نظر روحی ارضا می‌کند؟ اگر از مهارت‌های خود مطمئن نیستید مسائل جدید را امتحان کنید یا روی موضوعات جدید سرمایه‌گذاری کنید.

 

 

۲- روی نقاط قوت خودتان کار کنید

 

روی نقاط قوت خودتان کار کنید

برای مثال اگر به این نتیجه رسیده‌اید که هنر را دوست دارید به دنبال منابعی باشید که مهارت‌های شما را در این زمینه تقویت کنند و به شما کمک کنند تا در یک زمینه خاص مهارت خاصی به دست بیاورید. کلاس بروید، یک مربی پیدا کنید تا به شما در این زمینه کمک کند، منابع و مقالاتی را پیدا کنید که بتوانید خودتان بخوانید و اطلاعات‌تان را زیاد کنید. سوال بپرسید و جواب‌ها را به خاطر بسپارید. در مورد مهارت‌های اساسی که در ابتدای راه لازم دارید فکر کنید و برای به دست آوردن آن‌ها به دنبال یک راهکار خوب و موثر و عملی باشید. در این‌جا تمرین و سخت کار کردن برای موفقیت کلید اصلی شماست که اتفاقا در دستان خودتان است. هر چه بیشتر کار و تلاش کنید بهتر است.

حتما بخوانید  روانشناسی از روی فرم صورت که شخصیت شما را فاش می کند

 

 

بیشتر بخوانید: ۱۰ فرمول عملی برای مثبت اندیش شدن

 

 

۳- بازخوردها را جدی بگیرید

 

بازخوردها را جدی بگیرید

 

اجازه دهید بازخوردی که از سخت کار کردن می‌گیرید به شما بگوید کدام کار شما خوب است و کدام کارتان نیاز به بهبود دارد. افراد موفق هرگز برای موفقیت از یادگیری دست نمی‌کشند. در واقع پذیرفتن انتقادهای سازنده، یادگیری و سخت کار کردن برای موفقیت مکمل هم هستند. هرگز سخت‌کوشی را متوقف نکنید و خودتان را برای پیشرفت مداوم متعهد نگه دارید. مهم نیست که دیگران در مورد شما چه فکر می‌کنند، فکر می‌کنند با استعداد هستید یا بی استعداد، آن‌چه مهم است تلاش و کار شخصی شماست.

 

 

کارتان را در آغوش بکشید و به خودتان اعتماد داشته باشید

 

کارتان را در آغوش بکشید و به خودتان اعتماد داشته باشید

 

زمانی می‌توانید آرزوهای خود را پیگیری کنید که به این نتیجه برسید تلاش برای موفقیت و سخت کار کردن برای موفقیت رمز پیروزی شماست. در این صورت اگر به شما بگویند که توانایی خاصی ندارید یا بی‌استعداد هستید چکار می‌کنید؟ شما حالا می‌دانید که اگر مسیر درست را انتخاب کنید که شامل مهارت‌های شما هم می‌شود سبب موفقیت شما می‌شود. هیچ دلیلی وجود ندارد که یک فرد فوق‌العاده موفق باشید. اگر کسی به شما بگوید با استعداد یا بی استعداد هستید مطمئنا باید به او یادآوری کنید که تنها «سخت کار کردن» است که تفاوت‌ها را ایجاد می‌کند.

 

 

به راه پیش پای خود اطمینان کنید

 

وقتی از نزدیک نگاه می‌کنید که چگونه مردم عادی به چیزهای شگفت انگیزی دست می‌یابند، شروع به این عمل کنید، یک پا در جلوی دیگری. یک قدم یک قدم پیش بروید. این همان تلاش است. تلاش و موفقیت قطعا حاصل خواهد شد. این تصمیم شما شگفت انگیز است. این یک تعهد است که قدم بعدی را بردارید. این یک نگرش است که زندگی شما چگونه باشد. بی‌رحمانه به جلو حرکت می‌کنیم.

یادتان باشد: “جهان پر از افراد خوب است که کارهای خوب را به روش‌های خوب انجام می‌دهند. آنچه دنیا را تغییر خواهد داد، تلاش کافی برای انجام کارهای بزرگ است. هر بار یک قدم.”

 

 

بیشتر بخوانید: ۱۰ سوال مهم در تمام مصاحبه‌های شغلی و بهترین جواب‌هایی که شما باید بدهید

 

 

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

چهار × 1 =

همراه با افق کوروش

جشنواره با صرفه ترین بازار
جشنواره کوپا
خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

راهنمای خرید بهترین دستگاه نسپرسو و اسپرسوساز خانگی

راهنمای خرید بهترین دستگاه نسپرسو و اسپرسوساز خانگی

دستگاه اسپرسوساز خانگی یکی از وسایل ضروری آشپزخانه برای کسانی است که عادت به مصرف روزانه قهوه دارند اما بهترین دستگاه اسپرسو خانگی چه دستگاهی است؟ یک دستگاه قهوه ساز اسپرسو یا اسپرسوساز خانگی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ در این مقاله از مجله کوروش به معرفی فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید انواع مختلف دستگاه اسپرسوساز و نسپرسوساز خانگی می‌پردازیم. در سرویس سبک زندگی با ما همراه شوید.
  • 705 بازدید
  • انتشار: 1400-08-10
معرفی و خلاصه ای از کتاب به جعبه دست بزن اثر « ست گادین»

معرفی و خلاصه کتاب «به جعبه دست بزن» اثر ست گادین

ست گادین در کتاب به جعبه دست بزن از مخاطب سوال می کند که آخرین باری که برای اولین بار کاری را انجام دادید، کِی بود؟ او می گوید که تصور کنید که جهان نه واسطه ای داشت نه ناشری. خبری از رییس و یا منابع انسانی نبود. کسی وجود نداشت که به شما بگوید چه کاری را نمی توانید انجام دهید. او سوال می پرسد اگر در آن دنیا بودید، چه می کردید؟ در نهایت نویسنده با دلایل مختلف مخاطب را ترغیب می کند که همان کار را باید انجام دهید. در این مقاله از مجله کوروش نگاهی به ...
  • 245 بازدید
  • انتشار: 1400-05-18
علائم اختلال یادگیری و روش های درمان

اختلال یادگیری چیست | علائم و روش های تشخیص و درمان آن

اگر علائم اختلال یادگیری که ناتوانی در دریافت و واکنش است، به موقع تشخیص داده شود، راه‌های زیادی برای درمان دارد. اختلال یادگیری نوعی ناتوانی در واکنش به محیط پیرامون و یا حتی به خاطر سپردن برخی از اطلاعات است. در این مقاله از سرویس سلامت  مجله کوروش به بررسی علائم اختلال یادگیری و نحوه درمان آن می‌پردازیم.
  • 626 بازدید
  • انتشار: 1400-05-19