۷ روش تمیز کردن انواع لوستر برنزی، برنجی، چوبی، کریستال و …

۷ روش تمیز کردن انواع لوستر برنزی، برنجی، چوبی، کریستال و …


4 اسفند 1401 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
7 روش تمیز کردن انواع لوستر برنزی، برنجی، چوبی، کریستال و ...

تمیز کردن انواع لوستر یکی از بخش‌های مهم خانه‌تکانی است که نه تنها روی درخشش بیشتر لوسترها مؤثر است، بلکه به نورانی‌تر شدن فضای خانه و زیباتر به نظر رسیدن لوستر نیز کمک زیادی می‌کند. هر چند روش تمیز کردن لوستر با توجه به جنس آن متفاوت است، اما به هر حال نکات و قوانین کلی وجود دارد که برای تمیز کردن همه لوسترها یکسان است. معمولاً استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن لوستر مناسب نیست و درخشندگی آن را از بین ببرد و رنگ لوستر شما را سیاه و کدر کند. اما بهترین ترفندهای تمیز کردن لوستر بدون جدا کردن آن چیست؟ آیا چیزی در مورد نحوه برق انداختن لوستر کریستال یا برق انداختن لوسترهای برنجی، سرامیکی و چوبی می‌دانید؟ در این مقاله می‌توانید با روش تمیز کردن انواع لوستر آشنا شوید.

 

 

تمیز کردن انواع لوستر

 

تمیز کردن انواع لوستر

 

برای تمیز کردن انواع لوستر معمولاً از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. تمیز کردن برخی لوسترها بسیار راحت‌تر است و برخی دیگر باید با دقت و توجه بیشتری تمیز شوند. در ادامه می‌توانید با روش‌های مؤثر برای تمیز کردن لوستر از جنس‌های مختلف آشنا شوید.

 

۱- تمیز کردن لوستر سرامیکی و شیشه‌ای

 

تمیز کردن لوستر سرامیکی و شیشه‌ای

 

اگر لوستر شما از جنس شیشه و سرامیک ساخته شده است، تمیز کردن آن از هر نوع لوستر دیگری راحت‌تر است. برای تمیز کردن انواع لوستر شیشه‌ای و سرامیکی شما به یک پارچه میکروفیبر مرطوب نیاز دارید.

ابتدا جریان برق را قطع کنید. سپس از نردبان بالا بروید و با کمک پارچه مرطوب شروع به تمیز کردن لوستر کنید. در صورتی که لکه‌های سختی روی لوستر ایجاد شده می‌توانید از اسپری شیشه‌پاک‌کن رقیق شده با آب استفاده کنید. فراموش نکنید بعد از پاک کردن لوستر، حتماً آن را با پارچه خشک کنید.

می‌توانید اسپری شیشه‌پاک‌کن و انواع دستمال آشپزخانه و نظافت را از به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

تخفیف شوینده های افق کوروش

 

۲- نحوه تمیز کردن لوستر کریستال

 

نحوه تمیز کردن لوستر کریستال

 

تمیز کردن لوستر کریستال به خصوص به خاطر درخشش و زیبایی خیره‌کننده‌ای که دارد، اهمیت زیادی دارد. کدر شدن لوسترهای کریستالی تا حد زیادی جلوه و زیبایی این لوسترها را کاهش می‌دهد، از همین رو لوسترهای کریستالی باید به طور مرتب و به روشی درست تمیز شوند.

برای تمیز کردن لوستر کریستالی چند روش وجود دارد. در صورت امکان می‌توانید کریستال‌های لوستر را جدا کنید و آن‌ها را با استفاده از مقداری مایع ظرفشویی رقیق شده بشویید. سپس کریستال‌ها را با پارچه خشک کنید و سر جای خود قرار دهید. برای تهیه انواع مایع ظرفشویی می‌توانید همین حالا به صورت حضوری و غیرحضوری از فروشگاه‌های افق کوروش خرید کنید.

 

تمیز کردن لوسترهای کرستالی

 

راهکار بعدی این است که کریستال‌ها را جدا کنید و برای چند دقیقه در ترکیب آب و سرکه قرار دهید تا کاملاً درخشان و براق شوند. بعد از تمیز کردن کریستال‌ها یک پارچه میکروفیبر مرطوب بردارید و به آرامی بدنه لوستر را نیز تمیز کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله تمیز کردن لوستر کریستال بدون جدا کردن قطعات به صورت مرحله به مرحله را مطالعه کنید.

حتما بخوانید  12 راز خوشمزه شدن کتلت، شامی و کوکو ترفندهای وا نرفتن آن ها

فراموش نکنید که برای تمیز کردن لوستر کریستال به‌هیچ‌عنوان نباید از مواد شوینده قوی و یا برس‌های زبر استفاده کنید. برای تهیه سرکه می‌توانید خرید خود را به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش انجام دهید.

 

۳- تمیز کردن لوستر برنجی

 

تمیز کردن لوستر برنجی

 

برخلاف لوسترهای شیشه‌ای و کریستالی، تمیز کردن لوسترهای برنجی معمولاً کمی چالش‌برانگیزتر است. برای تمیز کردن این لوستر نباید از مواد شوینده و اسپری‌های تمیز کننده استفاده کنید. در صورتی که لوستر برنجی شما با کریستال تزیین شده است، می‌توانید کریستال‌ها را از لوستر جدا کنید و به وسیله مقداری مایع ظرفشویی رقیق شده بشویید.

برای تمیز کردن بدنه لوستر نیز بهتر است تنها از یکپارچه میکروفیبر مرطوب استفاده کنید. در صورت امکان می‌توانید برای برق انداختن این لوسترها از تمیز کننده‌های مخصوص برنج نیز استفاده کنید.

 

۴- لوسترهای پارچه‌ای و کاغذی

 

اگر لوستر شما از جنس پارچه و کاغذ است، پس حتماً متوجه شده‌اید که چقدر راحت گرد و غبار و آلودگی را به خود جذب می‌کند. بهترین روش برای تمیز کردن لوسترهای پارچه‌ای و کاغذی این است که یک پارچه مرطوب را از قیمت بالا تا پایین لوستر بکشید و گرد و خاک را از طرف لوستر تمیز کنید.

 

۵- روش تمیز کردن لوستر چوبی

 

روش تمیز کردن لوستر چوبی

 

برای تمیز کردن لوستر چوبی بهتر است از برس‌های گردگیر نرم استفاده کنید. در صورتی که روی لوستر خاک زیادی نشسته است، می‌توانید به آرامی با یک پارچه که رطوبت بسیار کمی دارد، سطح لوستر را تمیز کنید.

فراموش نکنید که خیس کردن لوسترهای چوبی موجب آسیب دیدن به آن می‌شود، بنابراین برای تمیز کردن این لوسترها به‌هیچ‌عنوان از پارچه خیس و تمیز کننده‌های شیمیایی استفاده نکنید.

 

۶- تمیز کردن لوستر طلایی

 

تمیز کردن لوستر طلایی

 

برای تمیز کردن انواع لوسترهای طلایی بهتر است فکر استفاده از اسپری‌های تمیز کننده را از سرتان بیرون کنید. زیرا این کار موجب آسیب دیدن رنگ لوستر می‌شود. از بهترین ترفندهای تمیز کردن لوستر بدون جدا کردن آن این است که با کمک یک پارچه مرطوب به آرامی سطح لوستر را تمیز کنید.

درنهایت بعد از این که لوستر را تمیز کردید، حتماً سطح آن را با یک پارچه دیگر خشک کنید.

 

۷- تمیز کردن لوسترهای برنزی

 

اگر لوستر شما از جنس برنز است، بهترین روش برای تمیز کردن لوستر برنز استفاده از ترکیب الکل، آب و صابون است. برای این کار باید ۱ قاشق غذاخوری الکل را با ۱ لیتر آب و مقداری صابون ترکیب کنید. سپس این ترکیب را داخل یک شیشه اسپری‌دار بریزید و لکه‌های روی لوستر برنزی را با آن برطرف کنید.

فراموش نکنید بعد از تمیز کردن لوستر برنزی با این مواد حتماً لوستر را با پارچه میکروفیبر خشک کنید. می‌توانید انواع صابون را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش خریداری کنید.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید انواع لوستر کلاسیک و مدرن

 

نکاتی که باید در مورد تمیز کردن انواع لوستر بدانید

 

نکاتی که باید در مورد تمیز کردن انواع لوستر بدانید

 

*برای تمیز کردن انواع لوستر بهتر است از مواد تمیز کننده حاوی آمونیاک استفاده نکنید. زیرا این محلول‌ها پوشش‌ها و جلادهنده‌های سطح لوستر را از بین می‌برند و رنگ آن را کدر می‌کنند.

*یکی از ترفندهای تمیز کردن لوستر بدون جدا کردن این است که لوستر را در زمان تمیز کردن ثابت نگه دارید. هیچ‌گاه نباید در زمان پاک کردن لوستر آن را بچرخانید، این کار خطر سقوط لوستر را افزایش می‌دهد.

حتما بخوانید  طرز تهیه کرپ قلبی شکل برای صبحانه ولنتاین و سالگرد ازدواج

*قبل از تمیز کردن انواع لوستر ابتدا برق ساختمان را به طور کامل قطع کنید و بعد شروع به تمیز کردن لوسترها کنید.

*فراموش نکنید بعد از تمیز کردن انواع لوستر حتماً چراغ‌های لوستر را نیز جدا کنید و پاک کنید و دوباره روی لوستر نصب کنید.

*قبل از جدا کردن لامپ‌های لوستر ابتدا چند دقیقه صبر کنید تا کاملاً سرد شوند و بعد به آن‌ها دست بزنید.

*به منظور جلوگیری از ریختن خاک و آلودگی روی سطح زمین بهتر است قبل از تمیز کردن انواع لوستر یک پارچه ضخیم زیر لوستر پهن کنید.

*برای تمیز کردن لوستر با آب ولرم و سرکه باید ترکیبی از یک‌ سوم سرکه و دو سوم آب تهیه کنید. سپس با استفاده از این ترکیب کریستال‌های لوستر را تمیز کنید تا براق شوند.

*یکی دیگر از ترفندهای تمیز کردن لوستر بدون جدا کردن استفاده از دستکش پنبه‌ای است. برای این کار می‌توانید دستکش پنبه‌ای به دست کنید و مقداری شیشه‌پاک‌کن روی آن بزنید. سپس با دست کریستال‌های لوستر را تمیز کنید.

*برای تهیه اسپری تمیز کننده لوستر بدون نیاز به دستمال می‌توانید محلولی از ۱/۴ آمونیاک و ۳/۴ آب مقطر یا آب داغ و مقداری صابون تهیه کنید. سپس آن را داخل شیشه اسپری‌دار بریزید و از این ترکیب برای تمیز کردن لوسترهای شیشه‌ای یا کریستال‌های لوستر استفاده کنید. در نهایت مقداری آب روی لوستر اسپری کنید تا خاک و آلودگی روی لوستر روی زمین سرازیر شود.

*برای شستن لوستر با بخارشوی می‌توانید دستگاه را روی دمای پایین تنظیم کنید و سپس کریستال‌های لوستر را با بخار تمیز کنید. به خاطر داشته باشید که این روش برای تمیز کردن لوسترهای برنزی و طلایی مناسب نیست.

 

سوالات متداول

 

سوالات متداول در مورد تمیز کردن انواع لوستر

 

هر چند وقت یک بار باید لوسترهای کریستالی را تمیز کنیم؟

 

از آن جایی که نشستن خاک روی لوسترهای کریستالی جلوه آن‌ها را از بین می‌برد، بهتر است هر ۲ تا ۳ ماه یک بار کریستال‌های لوستر را جدا کنید بشویید و بدنه لوستر را نیز با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

 

آیا می‌توان برای تمیز کردن لوستر از سرکه استفاده کرد؟

 

اگر لوستر شما از جنس سرامیک، شیشه و کریستال است، می‌توانید ۱ قسمت سرکه و ۳ قسمت آب گرم را با هم ترکیب کنید و آن را داخل شیشه اسپری‌دار بریزید. سپس از این اسپری برای تمیز کردن بدنه و آویزهای لوستر استفاده کنید.

 

روش تمیز کردن لوستر با لیمو ترش چگونه است؟

 

برای تمیز کردن لوستر با لیمو ترش می‌توانید یک برس کوچک یا مسواک را به لیمو ترش آغشته کنید و سپس به کمک آن درزها و لکه‌های روی لوستر را از بین ببرید.

 

علت سیاه شدن لوستر برنجی چیست؟

 

کثیف شدن لوستر و همچنین استفاده از مواد تمیز کننده شیمیایی برای پاک کردن لوستر موجب سیاه شدن آن می‌شود. به خاطر داشته باشید که اگر جنس لوستر برنج و آبکاری آن مناسب نباشد و کیفیت پایینی داشته باشد، زودتر سیاه می‌شود.

 

 

منابع: repairprepare، destinationlighting

 

 

محصولات مرتبط