۱۰ روش طلایی تشخیص طالبی رسیده و شیرین از طالبی کال

۱۰ روش طلایی تشخیص طالبی رسیده و شیرین از طالبی کال


15 خرداد 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
تشخیص طالبی رسیده و شیرین

اگر تجربه خریدن طالبی کال و نرسیده را داشته باشید، احتمالاً می‌دانید که مزه یک طالبی شیرین و رسیده چقدر با طالبی نرسیده و کال فرق دارد. آشنایی با نکات تشخیص طالبی رسیده و شیرین به شما کمک می‌کند تا در زمان خرید طالبی به عنوان یک میوه آبدار تابستانی انتخاب بهتری را تجربه کنید. اما طالبی رسیده را چگونه تشخیص دهیم؟ آیا می‌دانید روش تشخیص طالبی شیرین چگونه است؟ چگونه طالبی رسیده انتخاب کنیم؟ در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش می‌توانید با نحوه تشخیص طالبی رسیده از کال آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد روش تشخیص طالبی رسیده پاسخ خواهیم داد.

 

 

تشخیص طالبی رسیده و شیرین

 

تشخیص طالبی رسیده و شیرین

 

طالبی رسیده با طعم شیرین و خوشمزه‌ای که دارد سرشار از خواص و ترکیبات فوق‌العاده مفید برای بدن است. نکته جالبی که در مورد طالبی رسیده و شیرین وجود دارد این است که طالبی بعد از چیده شدن دیگر نمی‌رسد. یعنی اگر یک طالبی نرسیده و کال را خریداری کنید، هیچ‌گاه با چند روز قرار گرفتن در پیشخوان آشپزخانه شیرین‌تر نخواهد شد.

با گذشت زمان معمولاً طالبی تنها نرم‌تر و آبدارتر می‌شود و به مرور شروع به پوسیده شدن می‌کند. بنابراین بهتر است در زمان خرید طالبی به دنبال میوه‌های کاملاً رسیده و شیرین باشید. اما طالبی رسیده را چگونه تشخیص دهیم؟ آیا می‌دانید چگونه طالبی رسیده انتخاب کنید تا از خواص طالبی در کنار طعم شیرین آن بهره‌مند شوید؟ در ادامه می‌توانید با نحوه تشخیص طالبی رسیده و آبدار از طالبی کال و نرسیده آشنا شوید.

 

۱- به رنگ پوست طالبی دقت کنید

 

به رنگ پوست طالبی دقت کنید

 

یک طالبی رسیده باید رنگ زرد متمایل به طلایی داشته باشد. اگر به پوست طالبی دقت کنید رنگ برخی از آن‌ها زرد مایل به سبز است. این طالبی‌ها معمولاً نرسیده هستند. بنابراین برای تشخیص طالبی رسیده و شیرین به دنبال میوه‌هایی باشید که زردتر هستند.

رنگ طالبی رسیده می‌تواند بژ، طلایی یا زرد کرمی باشد. سبز بودن طالبی نشان دهنده نارس بودن آن است.

تخفیف شوینده های افق کوروش

 

۲- پوست طالبی رسیده صاف نیست

 

یکی دیگر از روش‌های تشخیص طالبی رسیده و شیرین از طالبی نرسیده دقت کردن به ظاهر پوست آن است. طالبی رسیده به هیچ عنوان پوست صافی ندارد. در واقع اگر پوست طالبی صاف باشد، یعنی به درستی نرسیده است و احتمالاً مزه شیرین و خوبی هم ندارد. برای انتخاب طالبی رسیده و شیرین باید آن‌هایی را انتخاب کنید که پوست زبری دارند.

حتما بخوانید  طرز تهیه بستنی با خامه به ۳ روش بازاری بدون بستنی ساز

 

۳- به بخش انتهای طالبی دقت کنید

 

به بخش انتهای طالبی دقت کنید

 

قسمت پایین و انتهای طالبی تازه باید کمی نرم باشد. زمانی که به این بخش از طالبی دست می‌زنید، باید کمی به داخل متمایل شود. اگر این قسمت از میوه خیلی خشک و سفت باشد، یعنی طالبی هنوز به طور کامل نرسیده است.

 

۴- به بوی طالبی دقت کنید

 

به بوی طالبی دقت کنید

 

در قسمت انتهای طالبی یک دایره دکمه‌ای شکل وجود دارد. برای تشخیص طالبی رسیده از کال باید این قسمت را به بینی خود نزدیک کنید و خوب بو بکشید. اگر عطر و بوی شیرینی از این بخش از طالبی به مشامتان خورد، پس باید بدانید که طالبی کاملاً رسیده و شیرین است.

لازم نیست انتهای طالبی را فشار دهید تا بوی آن را متوجه شوید. اگر عطر زیادی از این بخش از طالبی حس نمی‌کنید، احتمالاً به این دلیل است که طالبی مورد نظر شما هنوز نرسیده و شیرین نیست. اگر طالبی بوی خنثی، تخمیر شده یا بدی دارد احتمالاً بیش از رسیده و کیفیت خوبی ندارد.

 

۵- طالبی رسیده ساقه ندارد

 

یک نکته جالب برای تشخیص طالبی رسیده و شیرین این است که طالبی رسیده نباید ساقه داشته باشد. در واقع زمانی که طالبی به خوبی می‌رسد، خودش به طور طبیعی از ساقه جدا می‌شود. متصل بودن ساقه به طالبی نشان دهنده آن است که کشاورز آن را زودتر از زمانی که باید برداشت کرده و قطعاً این طالبی طعم و مزه خوبی نخواهد داشت.

 

۶- تمام بخش‌های طالبی را بررسی کنید

 

تمام بخش‌های طالبی را بررسی کنید

 

یک طالبی خوب باید در تمام قسمت‌ها سفت باشد. نرم بودن یک قسمت طالبی یا وجود لکه‌های تیره روی آن نشان دهنده پوسیدگی و خرابی طالبی است.

 

۷- به وزن طالبی دقت کنید

 

به وزن طالبی دقت کنید

 

یک طالبی رسیده و شیرین باید وزن سنگینی داشته باشد. سنگین بودن طالبی نشان دهنده آبدار بودن آن است. در زمان انتخاب طالبی سعی کنید آن‌هایی را انتخاب کنید که وزن سنگین‌تری دارند.

 

۸- به طالبی ضربه بزنید

 

قبل از انتخاب طالبی شیرین و رسیده باید چند ضربه به آن بزنید. سپس با دقت به صدای ضربه گوش کنید. یک طالبی رسیده باید صدای ضعیف و بمی داشته باشد. اگر صدایی که می‌شنوید بلند و توخالی به نظر می‌رسد، یعنی این طالبی هنوز نرسیده و سفت است و قطعاً مزه شیرینی ندارد.

 

بیشتر بخوانید: روش‌های تشخیص هندوانه شیرین و قرمز

 

۹- به رنگ خطوط روی طالبی دقت کنید

 

به رنگ خطوط روی طالبی دقت کنید

 

نکته دیگری که باید برای تشخیص طالبی رسیده از کال به آن دقت کنید، رنگ خطوط روی طالبی است. خطوط روی یک طالبی رسیده و تازه سبز روشن و کم رنگ است. هر چقدر این خطوط تیره‌تر باشند، یعنی زمان بیشتری در فروشگاه مانده‌اند و کهنه هستند.

 

۱۰- به بخش انتهای طالبی که به ساقه متصل بوده دقت کنید

 

بخش انتهای طالبی که قبلاً به ساقه متصل بوده باید کمی حالت تو رفته داشته باشد. این موضوع نشان می‌دهد که طالبی خودش به طور کامل رسیده و از ساقه جدا شده است. معمولاً طالبی نباید به دست کشاورز از ساقه جدا شود. بنابراین اگر انتهای ساقه طالبی رو به بیرون باشد، یعنی به اندازه نرسیده و زود و دستی برداشت شده است.

حتما بخوانید  2 طرز تهیه جوجه ترش (کباب فسنجانی) رستورانی با نکات ترد شدن آن

 

نکاتی برای نگهداری و خرید طالبی رسیده

 

نکاتی برای نگهداری و خرید طالبی رسیده

 

*در صورتی که یک طالبی کال و سفت خریداری کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از ترفندهایی آن را تبدیل به یک طالبی نرم و آبدار کنید. اما این طالبی هیچ‌گاه شیرین‌تر نخواهد شد. برای نرم‌تر شدن طالبی باید آن را در یک پاکت کاغذی قرار دهید و درب آن را ببندید. این کار موجب حبس شدن گاز اتیلن داخل پاکت می‌شود و بافت طالبی را نرم‌تر می‌کند.

*قرار دادن سیب و موز در کنار طالبی موجب می‌شود تا زودتر برسد و نرم‌تر شود. هر چقدر موز و سیب شما رسیده‌تر باشند، گاز اتیلن بیشتری تولید می‌کنند و از همین رو طالبی نیز زودتر نرم و آبدار خواهد شد.

*قبل از استفاده از طالبی حتماً آن را با آب فراوان بشویید. بهتر است برای شستن طالبی از مواد شوینده استفاده نکنید. زیرا این مواد از طریق پوست به میوه جذب می‌شوند و به شدت برای سلامت مضر هستند و خواص طالبی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

*طالبی برش نخورده را می‌توانید تا مدت ۱ هفته داخل یخچال نگهداری کنید.

*اگر طالبی شما برش خورده بهتر است در طی چند روز آن را استفاده کنید.

*برای افزایش ماندگاری طالبی برش خورده پیشنهاد می‌شود آن را در یک ظرف در بسته قرار دهید تا طعم و مزه آن تغییر نکند.

*هرگز طالبی‌هایی که قاچ یا برش روی آن خورده را خریداری نکنید. این طالبی‌ها ممکن است به باکتری سالمونلا آلوده باشند و شما را مسموم کنند.

*قبل از قرار دادن طالبی در یخچال حتماً پوست آن را بشویید تا در صورت آلوده بودن پوست طالبی آلودگی در تمام فضای یخچال پخش نشود.

*بعد از برش دادن طالبی بهتر است آن را بلافاصله استفاده کنید و از قرار دادن در فضای بیرون از یخچال اجتناب کنید.

*اگر طالبی که خریداری کرده‌اید کم شیرین یا سفت است، پیشنهاد می‌شود از آن برای درست کردن انواع اسموتی طالبی خانگی استفاده کنید. می‌توانید آن را با میوه‌های شیرین یا مقداری عسل یا شکر ترکیب و میل کنید.

 

سوالات متداول

 

نحوه تشخیص طالبی رسیده از کال از روی پوست آن چگونه است؟

 

بهترین روش تشخیص طالبی رسیده از روی پوست میوه این است. رنگ پوست طالبی باید زرد باشد و سطح پوست طالبی حالت زبری داشته باشد. سبز بودن یا صاف بودن پوست طالبی نشانه نارس بودن آن است.

 

چگونه طالبی رسیده انتخاب کنیم؟

 

نحوه تشخیص طالبی رسیده از کال بسیار راحت است. برای این کار باید به رنگ و بافت پوست طالبی، بو، وزن و همچنین محل اتصال طالبی به ساقه دقت کنید.

 

منابع: westerngardens، delishably، wikihow

کالابرگ الکترونیک