بهترین روش های نگهداری از سیر تازه و خشک

بهترین روش های نگهداری از سیر تازه و خشک


21 شهریور 1400 . زمان مطالعه: 11 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
روش های نگهداری از سیر

سیر یک طعم دهنده فوق العاده و یک گیاه بی نظیر برای تهیه انواع غذاها است و به دلیل خواص شگفت انگیزی که دارد، امروزه بسیاری از خانواده ها از آن استفاده می کنند. اما نگهداری از سیر برای همه افراد ساده نیست. در واقع اگر سیر را در مکان مناسبی قرار ندهید و یا از شیوه درستی برای نگهداری از آن استفاده نکنید، خیلی زود پوک و خراب می شود. اما باید بدانید که برای نگه داشتن سیر و استفاده از آن در تمام فصول سال روش های زیادی وجود دارد. در این مقاله از سرویس سبک زندگی مجله کوروش می توانید با بهترین روش های نگهداری از سیر در خانه آشنا شوید.

 

 

نکاتی که باید قبل از نگهداری از سیر بدانید

 

نکاتی که باید قبل از نگهداری از سیر بدانید

 

قبل از اینکه از یکی از روش های نگهداری از سیر استفاده کنید، لازم است تا به نکاتی ضروری در این مورد توجه کنید. در ادامه به مهم ترین ترفندهای نگهداری از سیر اشاره شده است.

 

 

برای نگهداری از سیر، به کیفیت آن توجه کنید

 

سیری که برای نگهداری انتخاب می کنید، باید کیفیت خوبی داشته باشد. برای نگهداری از سیر حتماً با دقت به حبه های سیر توجه کنید. سیرهای نرم شده، جوانه زده و سیرهایی که روی آن ها لکه ها و زدگی های تیره رنگ وجود دارد، به هیچ عنوان برای نگهداری مناسب نیستند. برای این کار باید به دنبال سیرهای سفت و سالم استفاده نمایید.

 

 

بیشتر بخوانید: خواص و فواید سیر و مضرات احتمالی و طبع و مصلح آن

تخفیف شوینده های افق کوروش

 

 

قبل از نگهداری سیر، آن را پاک کنید

 

قبل از نگهداری سیر، آن را پاک کنید

 

قبل از اینکه یکی از روش های نگهداری از سیر را انتخاب کنید، ابتدا باید آن ها را به خوبی بررسی کنید. ریشه های سیر را از خاک و آلودگی پاک کنید. اگر سیرهای خراب، نرم و یا آسیب دیده وجود دارد، آن ها را جدا کنید. از بهترین روش های نگهداری سیر تازه با ساقه این است که به مقدار استفاده چند روزتان جدا کنید و آن را در ظرف در بسته داخل یخچال قرار دهید. طرز استفاده از سیر تازه هم بسیار ساده است و می توانید آن را به صورت رنده شده یا میکس در هر غذایی که دوست دارید استفاده کنید. برای خشک کردن بقیه سیرهای تازه باید ساقه های سیر را در کنار هم قرار دهید و به وسیله یک بند ببندید. سپس دسته سیر را در مکانی که گردش هوای مناسبی دارد و نور آفتاب به آن برخورد نمی کند، آویزان کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » خواص و فواید پیاز برای سلامت بدن «

 

 

برای نگهداری از سیر پوسته های اضافه آن را جدا کنید

 

برای نگهداری از سیر پوسته های اضافه آن را جدا کنید

 

یکی دیگر از کارهایی که باید برای نگهداری از سیر انجام دهید، جدا کردن پوست های رویی سیر است. برای این کار باید تنها لایه رویی پوست سیر را جدا کنید. اگر سیر شما تازه است. نگه داشتن سیر با پوست آن می تواند به تازه ماندن سیر برای مدت بیشتر کمک کند.

حتما بخوانید  ۴ طرز تهیه بستنی انار با ثعلب، بدون ثعلب و یخی با طعم بازاری

 

 

بهترین روش های نگهداری از سیر

 

بهترین روش های نگهداری از سیر

 

۱- نگهداری از سیر در دمای اتاق

 

برای نگهداری از سیر در داخل خانه می توانید سیرها را داخل کیسه های توری یا سبدهای بافته شده بریزید تا تبادل هوا به راحتی در کیسه ها انجام شود. سیر باید در فضایی که رطوبت متوسط دارد، نگهداری شود. اگر در زمستان به دلیل روشن کردن تجهیزات گرمایشی خانه شما هوای فوق العاده خشکی دارد، باید بدانید که نگهداری در فضای اتاق به هیچ عنوان توصیه نمی شود. زیرا این کار موجب می شود تا سیرها بعد از مدتی کاملاً سفت و خشک شوند و دیگر قابل استفاده نباشند. معمولا طرز نگهداری سیر خشک از سیر تازه راحت تر است، بنابراین بهتر است سیرها را با قرار دادن در فضایی باز خشک کنید.

 

 

۲- نگهداری سیر در یخچال

 

یکی دیگر از روش های نگهداری از سیر قرار دادن آن در یخچال است. برای این کار باید سیرها را در کشوی داخل یخچال قرار دهید. نگهداری طولانی سیر در یخچال موجب جوانه زدن آن می شود. برای نگهداری از سیر در یخچال می توانید سیرهای پوست کنده یا خرد شده را در یک ظرف کوچک و در بسته قرار دهید و در یخچال بگذارید. بهتر است بیشتر از چند هفته سیرها را در یخچال نگهداری نکنید تا خراب نشود.

 

 

۳- روش نگهداری سیر در فریزر

 

روش نگهداری سیر در فریزر

 

طرز نگهداری سیر خشک یا تازه در فریزر بسیار ساده است. اما برخی افراد معتقد هستند که این کار کیفیت سیر را تحت تأثیر قرار می دهد. برای نگهداری سیر در فریزر باید سیرها را پوست بگیرید و در دستگاه غذاساز یا مخلوط کن کاملاً خرد کنید. سپس سیر خرد شده را در ظرف یخ یا پلاستیک بریزید و در فریزر قرار دهید. این کار موجب می شود تا زمان استفاده از سیرها بتوانید به راحتی آن ها را از پلاستیک یا قالب یخ جدا کنید. برای نگهداری از سیر به صورت طولانی مدت می توانید سیرها را به صورت حبه شده داخل یک ظرف یا پلاستیک بگذارید و در فریزر قرار دهید.

 

 

۴- خشک کردن سیر

 

طرز نگهداری سیر خشک بسیار راحت تر از سیر تازه است. برای خشک کرد سیر ها می توانید پوست آن ها را جدا کنید و به صورت ورقه ای خرد نمایید. حالا می توانید سیرها را داخل دستگاه خشک کن بگذارید تا کاملاً خشک شوند. اگر دستگاه سبزی خشک کن در منزل ندارید، می توانید سیرها را داخل سینی بچینید و با دمای ۱۱۷ درجه سانتی گراد داخل فر بگذارید. برای این کار حتماً باید درب فر کمی باز باشد و حواستان به سیرها باشد تا زیادی برشته نشوند. بعد از خشک شدن کامل سیرها می توانید آن ها را خرد یا آسیاب کنید و به صورت پودر یا گرانول در غذاها استفاده نمایید. توجه داشته باشید که سیر خشک یا همان پودر سیر حتماً باید در یک ظرف در بسته نگهداری شود.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه سیر داغ چیپسی و مجلسی به ۲ روش

 

 

۵- طرز نگهداری سیر در روغن زیتون

 

طرز نگهداری سیر در روغن زیتون

 

یکی دیگر از روش های نگهداری از سیر، قرار دادن آن در روغن است. برای این کار می توانید سیر خشک را پوست بگیرید. سپس آن ها را داخل شیشه بیندازید. حالا می توانید شیشه را با روغن زیتون پر کنید. با این روش هم روغن شما به سیر آغشته می شود و هم سیرها تا مدتی قابل نگهداری می شوند. می توانید از این روغن زیتون و سیر برای طعم دادن به غذاها و انواع سالاد استفاده کنید. برای نگهداری از ترکیب روغن زیتون و سیر باید آن را در یخچال قرار دهید.

 

حتما بخوانید  بهترین روش های شستشوی انواع توت تازه و خشک

 

۶- نگهداری از سیر به صورت برشته شده

 

یکی از جذاب ترین روش های نگهداری از سیر آماده کردن آن به صورت برشته و پخته شده است. برای این کار باید سیرها را به صورت درسته و با پوست داخل قالبی که از قبل با کمی روغن زیتون چرب شده بریزید. حالا فر را با دمای ۱۷۰ درجه سانتی گراد روشن کنید و سیرها را داخل فر بگذارید تا نرم و پخته شوند. معمولاً ۴۵ دقیقه پخت برای آماده شدن سیرها کافی است. بعد از برشته شدن سیرها اجازه دهید خنک شوند. سپس آن ها را در ظرف در بسته قرار دهید. می توانید از این سیرها تا یک هفته در یخچال و برای مدت طولانی در فریزر نگهداری کنید.

 

 

۷- نگهداری از سیر در سرکه

 

نگهداری از سیر در سرکه

 

اگر قصد دارید از روشی برای نگهداری از سیر استفاده کنید که هیچگاه خراب نشود، قرار دادن آن در سرکه و درست کردن سیر ترشی بهترین کار است. برای این کار باید سیرها را تمیز کنید. سپس آن ها را داخل شیشه بچینید. سپس شیشه را از سرکه پر کنید. اضافه کردن مقداری نمک به این ترکیب نیز موجب خوش طعم شدن آن می شود.

 

 

بیشتر بخوانید « ۲ طرز تهیه ترشی سیر ۷ ساله در ۴۰ روز «

 

 

۸- روش نگهداری سیر در روغن مایع

 

یکی دیگر از روش های نگهداری از سیر قرار دادن آن در روغن مایع است. طرز نگهداری سیر خشک در روغن بسیار ساده است. برای این کار باید سیرها را به صورت پوره درآورید. سپس آن ها را در یک شیشه بریزید و شیشه را با روغن مایع پر کنید. حالا می توانید این ترکیب را در فریزر قرار دهید. ترکیب سیر با روغن از انجماد و سفت شدن آن جلوگیری می کند. می توانید این ترکیب را در یخچال نیز نگهداری کنید ولی باید حداکثر ۶ تا ۸ ماه از آن استفاده کنید. هیچ گاه ترکیب سیر و روغن را در دمای اتاق نگهداری نکنید. زیرا این کار موجب رشد باکتری های مضر می گردد و ایجاد ماده ای سمی در سیر می شود.

 

 

۹- نگهداری از سیر با نمک

 

نگهداری از سیر با نمک

 

برای نگهداری از سیر خشک شده می توانید آن را خرد کنید و داخل مخلوط کن بریزید و کاملاً میکس کنید. در نهایت در هر پیمانه سیر به اندازه یک چهارم نمک دریا بریزید و مواد را خوب ترکیب کنید. حال ترکیب به دست آمده را داخل شیشه در بسته بریزید و تا یک سال آن را در فریزر نگهداری کنید.

 

 

۱۰- نگهداری سیر در بطری نوشابه

 

برای نگهداری از سیر در بطری نوشابه باید سیرهای  تازه یا خشک را به صورت حبه ای کنید. سپس آن ها را داخل شیشه نوشابه بریزید. حالا می توانید درب شیشه را کاملاً محکم کنید و آن را داخل فریزر قرار دهید. از آن جایی که درب شیشه نوشابه به خوبی سفت می شود و سیر در معرض هوا قرار نمی گیرد، به خوبی و با حفظ بو و مزه در فریزر حفظ می شود.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه پودر سیر

 

 

جمع بندی نهایی

 

برای نگهداری از سیر روش های زیادی وجود دارد که هر کدام می تواند ماندگاری سیر را برای مدت مشخصی افزایش دهد. بهترین روش جلوگیری از پوک شدن سیر این است که آن را در سبد توری بریزید و دور از نور آفتاب و در دمایی که دما و رطوبت مناسبی دارد قرار دهید. در صورتی که مقدار سیر زیاد است، پیشنهاد می شود حتماً از یکی از روش هایی که در این مقاله عنوان شد، استفاده نمایید.

 

 

منابع: epicgardening، goodhousekeeping، vegkitchen

 

 

کالابرگ الکترونیک