۱۵ نکته مهم فریز کردن توت فرنگی و مربای توت فرنگی با حفظ مزه

۱۵ نکته مهم فریز کردن توت فرنگی و مربای توت فرنگی با حفظ مزه


21 فروردین 1402 . زمان مطالعه: 12 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
15 نکته مهم فریز کردن توت فرنگی و مربای توت فرنگی با حفظ مزه

فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه به شما کمک می‌کند که حتی در فصل‌هایی که توت فرنگی کمتر است، توت فرنگی تازه و خوشمزه برای تهیه انواع دسر و شیرینی داشته باشید و از خواص توت فرنگی بهره ببرید. اما نگهداری توت فرنگی در فریزر باید به روشی اصولی و درست انجام شود. در بسیاری از مواقع بعد از فریز کردن توت فرنگی طعم و مزه آن تغییر می‌کند و دیگر به خوشمزگی قبل نیست و حتی برای تهیه دسر و کیک هم مناسب نیست. اما بهترین روش‌های فریز کردن توت فرنگی چیست؟ در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش می‌توانید با روش فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه آشنا شوید. همچنین در مورد روش یخ‌زدایی توت فرنگی، نگهداری توت فرنگی در یخچال و فریز کردن مربای توت فرنگی به شما می‌گوییم.

 

 

روش فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه طولانی مدت

 

روش فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه طولانی مدت

 

فریز کردن توت فرنگی یک روش ساده و کاربردی برای نگهداری توت فرنگی‌های تازه و خوشمزه است. معمولاً نگهداری توت فرنگی در یخچال تنها تا چند روز امکان پذیر است و پس از آن توت فرنگی‌ها شروع به نرم شدن و پوسیده شدن می‌کنند.

فریزر کردن به شما کمک می‌کند تا توت فرنگی‌ها را برای چند ماه تا یک سال به صورت سالم و خوشمزه نگهداری کنید. در ادامه می‌توانید با چند روش فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه آشنا شوید.

 

۱- شستن توت فرنگی

 

شستن توت فرنگی

 

در اولین مرحله از فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه باید توت فرنگی‌ها را به روشی درست و اصولی تمیز کنید. برای این کار بهتر است حتماً از موادی مثل سرکه، نمک یا جوش شیرین استفاده کنید تا آلودگی‌های توت فرنگی پاک شود.

بهتر است برای فریزر کردن توت فرنگی در زمان شستن توت فرنگی حتما توت‌های نرم و آسیب دیده را جدا کنید و دور بریزید یا در صورت سالم بودن از آن‌ها برای تهیه اسموتی توت فرنگی، مارمالاد یا مربای توت فرنگی استفاده کنید. می‌توانید سرکه، نمک و جوش شیرین را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید

تخفیف شوینده های افق کوروش

 

۲- خشک کردن توت فرنگی‌ها

 

بعد از شستن توت فرنگی باید آن‌ها را روی دستمال قرار دهید تا کاملاً خشک شوند. یکی از مهم‌ترین ترفندها برای فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه این است توت فرنگی را به صورت سالم و خشک در فریزر بگذارید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان در زمان خشک کردن توت فرنگی‌ها را فشار ندهید و اجازه دهید به آرامی خشک شوند.

 

۳- جدا کردن ساقه توت فرنگی

 

بعد از این که توت فرنگی کاملاً خشک شد، با استفاده از یک چاقوی تیز انتهای ساقه و برگ‌های توت فرنگی را جدا کنید و دور بریزید.

 

۴- برش دادن توت فرنگی

 

برش دادن توت فرنگی

 

در این مرحله از فریز کردن توت فرنگی برای مدت طولانی می‌توانید توت فرنگی‌ها را برش دهید. این مرحله کاملاً اختیاری است. اگر توت فرنگی‌ها را برای تهیه اسموتی یا شیک توت فرنگی کنار می‌گذارید، بهتر است آن‌ها را به دو قسمت یا ۴ قسمت تقسیم کنید تا راحت‌تر مخلوط شوند.

در صورتی که دوست دارید توت فرنگی شما درسته منجمد شود، می‌توانید این مرحله را نادیده بگیرید و به سراغ مرحله بعد بروید.

حتما بخوانید  طرز تهیه ترافل خرما مرحله به مرحله بدون نیاز به پخت

 

۵- چیدن توت فرنگی‌ها در ظرف

 

بعد از برش دادن توت فرنگی باید یک کاغذ روغنی روی یک سینی یا ظرف مناسب قرار دهید. سپس توت فرنگی‌ها را طوری که روی هم قرار نگیرند، داخل سینی بچینید.

 

۶- مرحله اول قرار دادن توت فرنگی در فریزر

 

قرار دادن توت فرنگی در فریزر

 

در این مرحله از فریز کردن توت فرنگی برای حفظ مزه آن باید سینی توت فرنگی را برای حداقل ۴ ساعت در فریزر قرار دهید تا کاملاً منجمد شود.

 

۷- بسته‌بندی کردن توت فرنگی‌ها

 

بعد از این که توت فرنگی کاملاً سفت و یخی شد، در این مرحله می‌توانید آن‌ها را از روی سینی بردارید و داخل کیسه پلاستیکی زیپ‌دار بریزید. با این روش توت فرنگی‌ها به هم نمی‌چسبند و بسیار مرتب و با ظاهری زیبا و بدون تغییر مزه منجمد می‌شوند.

در صورت تمایل می‌توانید کیسه‌ زیپ‌دار با هر اندازه‌ای را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش تهیه کنید.

 

۸- مرحله دوم قرار دادن توت فرنگی‌ها در فریزر

 

بعد از بسته‌بندی توت فرنگی‌ها در پلاستیک، باید هوای موجود در پلاستیک را کاملاً خالی کنید. سپس توت فرنگی‌ها را در فریزر قرار دهید. توجه داشته باشید که درب فریزر مکان مناسبی برای قرار دادن توت فرنگی نیست. زیرا نوسان دما در این بخش از فریزر بیشتر است و این موضوع روی طعم و مزه توت فرنگی‌ها تأثیر می‌گذارد.

فراموش نکنید اگر پلاستیک توت فرنگی‌ها به خوبی بسته نشود، بوی توت فرنگی خیلی زود تغییر می‌کند و مزه خود را از دست می‌دهد. با این روش می‌توانید تا ۶ ماه توت فرنگی‌ها را در فریزر قرار دهید و از آن‌ها برای تزیین انواع دسر و نوشیدنی‌های خوشمزه استفاده کنید.

 

روش‌های آب شدن توت فرنگی یخ‌زده

 

شما می‌توانید از توت فرنگی یخ‌زده به شکل‌های مختلفی استفاده کنید. برای تهیه بستنی یخی باید توت فرنگی‌ها را به صورت یخ‌زده میکس کنید. اما اگر قصد دارید از توت فرنگی برای تهیه دسر استفاده کنید، لازم است آن را یخ زدایی کنید. در ادامه می‌توانید با بهترین روش‌های یخ زدایی توت فرنگی آشنا شوید.

 

قرار دادن توت فرنگی‌ها در مایکروویو

 

یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌های یخ زدایی توت فرنگی قرار دادن آن در مایکروویو است. برای این کار بهتر است که مایکروویو را روی حالت یخ زدایی قرار دهید تا توت فرنگی‌ها نرم شوند.

 

یخ زدایی توت فرنگی در آب

 

برای یخ زدایی توت فرنگی می‌توانید توت‌های منجمد شده را یک کاسه آب سرد قرار دهید. حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا توت فرنگی‌ها کاملاً در آب نرم شوند.

 

یخ زدایی در دمای محیط

 

یکی دیگر از روش‌های یخ زدایی توت فرنگی این است که توت فرنگی‌ها را داخل بشقاب بریزید و برای چند دقیقه تا چند ساعت در دمای آشپزخانه قرار دهید تا کاملاً یخ زدایی شوند.

 

روش نگهداری مربای توت فرنگی در فریزر

 

نگهداری مربای توت فرنگی برای مدت طولانی در یخچال امکان‌پذیر نیست. در صورتی که حجم مربای شما زیاد است، می‌توانید مقداری از آن را در یک ظرف دیگر بریزید و درب آن را محکم کنید.

سپس مربا را در فریزر و دور از مواد غذایی که بوی زیادی دارند قرار دهید. برای مصرف مربای توت فرنگی یخ زده باید از حدود یک ساعت قبل مربا را از فریزر خارج کنید و بعد از این که کمی نرم شد، مصرف کنید.

 

بهترین روش نگهداری توت فرنگی در یخچال

 

بهترین روش نگهداری توت فرنگی در یخچال

 

اگر می‌خواهید توت فرنگی را در یخچال نگهداری کنید، باید برگ آن‌ها را با یک چاقوی تیز جدا کنید. سپس توت فرنگی‌ها را به صورت نشسته داخل یک کیسه فریزر خشک قرار دهید. با این روش توت فرنگی شما تا ۷ روز در یخچال ماندگاری دارد و هر زمان که دوست داشتید می‌توانید مقداری از توت فرنگی‌ها را بشویید و میل کنید.

برای جلوگیری از کپک زدن و نرم شدن توت فرنگی ها در یخچال می‌توانید توت فرنگی‌ها را درون دستمال کاغذی بپیچید و سپس داخل کیسه پلاستیکی قرار دهید و سپس در یخچال قرار دهید. برای تهیه کیسه فریزر و دستمال کاغذی به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش اقدام کنید.

حتما بخوانید  ۳ مدل طرز تهیه دسر ماست و شلیل ساده و رژیمی خوشمزه

 

نحوه استفاده از توت فرنگی منجمد

 

نحوه استفاده از توت فرنگی منجمد

 

توت فرنگی‌های منجمد شده بعد از آب شدن معمولاً بافت محکم و منسجم خود را از دست می‌دهند و کمی تیره و سست می‌شوند. از همین رو معمولاً از آن‌ها برای تهیه دسرهای پختنی یا به صورت میکس شده استفاده می‌شود.

برای استفاده از توت فرنگی یخ زده حتماً نباید صبر کنید تا توت فرنگی‌ها آب شوند، می‌توانید به همین صورت منجمد شده از آن‌ها برای تهیه دسرها و نوشیدنی‌های مختلف نیز استفاده کنید.

توت فرنگی منجمد شده برای تهیه انواع پای، کمپوت، مربا، کیک، اسموتی، نان، تارت، شیک، شربت توت فرنگی، مارمالاد بسیار مناسب هستند و طعم فوق‌العاده‌ای به دسرها می‌بخشند.

 

نکاتی در مورد نگهداری توت فرنگی در فریزر

 

نکاتی در مورد نگهداری توت فرنگی در فریزر

 

*برای نگهداری توت فرنگی در فریزر بهتر است بعد از شستن توت فرنگی کمی صبر کنید تا خشک شود و بعد برگ و ساقه آن را جدا کنید. این کار از ورود آب به داخل توت فرنگی و عوض شدن مزه آن جلوگیری می‌کند.

*به عنوان آموزش فریز کردن توت فرنگی به خاطر داشته باشید که باید از قرار دادن توت فرنگی‌ها روی هم برای فریزر شدن اجتناب کنید.

*برای نگهداری توت فرنگی در فریزر حتماً از پلاستیک‌هایی ضخیم‌تر که درب آن‌ها به خوبی بسته می‌شود، استفاده کنید.

*توجه داشته باشید که توت فرنگی خراب و نرم شده به هیچ عنوان برای فریزر کردن مناسب نیست، پس برای این کار حتماً از توت‌های سالم و سفت استفاده کنید.

*برای نگهداری توت فرنگی در یخچال نباید میوه را بشویید، این کار موجب کپک زدن و خراب شدن توت فرنگی می‌شود.

*خرد کردن توت فرنگی یکی از بهترین روش‌های فریز کردن توت فرنگی است اما در صورت تمایل می‌توانید توت فرنگی را به صورت درسته نیز فریزر کنید.

*برای سالم نگه داشتن توت فرنگی نباید در زمان شستن یا قرار دادن در فریزر به آن فشار وارد شود.

*از توت فرنگی فریز شده برای درست کردن کیک خامه‌ای توت فرنگی، کیک توت فرنگی بدون خامه اسفنجی و نان توت فرنگی هم می‌توانید استفاده کنید.

*یک برچسب تاریخ‌دار روی کیسه توت فرنگی بچسبانید تا بتوانید مدت زمان فریز شدن آنها را به یاد داشته باشید.

 

خواص توت فرنگی فریز شده

 

خواص توت فرنگی فریز شده

 

معمولاً با فریزر کردن توت فرنگی به شیوه صحیح مقدار زیادی از ویتامین C میوه حفظ می‌شود. جالب است بدانید که خشک کردن یا تهیه مارمالاد موجب می‌شود تا بخش زیادی از ویتامین‌های میوه از دست برود. اما در روش فریزر کردن بیشتر ویتامین‌ها و مواد معدنی توت فرنگی حفظ می‌شود.

از طرف دیگر طعم توت فرنگی فریز شده بسیار طبیعی‌تر و خوشمزه‌تر از توت فرنگی‌هایی است که به روش‌های دیگر نگهداری می‌شوند، از همین رو اگر قرار است توت فرنگی را بیشتر از چند روز نگه دارید، بهتر است آن‌ها را به روشی اصولی در فریزر بگذارید.

 

سوالات متداول

 

بهترین راه شستشو و فریز کردن توت فرنگی چیست؟

 

بهترین راه برای نگهداری توت فرنگی در فریزر این است که ابتدا توت فرنگی‌های سالم و سفت را جدا کنید و بشویید. سپس بعد از خشک شدن آن‌ها را برش داده و در فریزر قرار دهید.

 

چگونه توت فرنگی را تازه نگهداریم؟

 

بهترین روش برای نگهداری توت فرنگی با حفظ مزه این است که آن‌ها را به روشی اصولی در فریزر نگه دارید.

 

روش فریز کردن توت فرنگی چگونه است؟

 

برای فریز کردن توت فرنگی باید ابتدا آن‌ها را برش دهید و روی سینی بگذارید تا منجمد شوند. سپس می‌توانید توت‌های منجمد شده را داخل کیسه زیپ‌دار بریزید و در فریزر قرار دهید.

 

آیا خواص توت فرنگی فریز شده کمتر از توت فرنگی تازه است؟

 

حقیقت این است که با فریز کردن توت فرنگی بخش زیادی از ویتامین C موجود در آن حفظ می‌شود و از همین رو این روش از تهیه مربا، کنسرو و حتی توت فرنگی خشک فواید بیشتری دارد.

 

با توت فرنگی فریز شده چی درست کنم؟

 

می‌توانید توت فرنگی فریزر شده را به صورت منجمد میل کنید و یا از آن برای درست کردن بستنی میوه‌ای، اسموتی، انواع دسر و تزیین کیک و شیرینی استفاده کنید.

 

 

منابع: epicurious، goodhousekeeping

کالابرگ الکترونیک