10 تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی برای تضمین قبولی در مصاحبه | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » ۱۰ تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی برای تضمین قبولی در مصاحبه

۱۰ تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی برای تضمین قبولی در مصاحبه

  • منتشر شده در ۱۳-۱۰-۹۷
  • 3926 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
10 تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی برای تضمین قبولی در مصاحبه

 

 

 کارشناسان زبان بدن مطالعات عمیق و مفصلی در مورد زبان بدن برای شناخت فردی که در مصاحبه استخدامی شرکت می‌کند انجام داده‌اند. برای این‌که بدانید کدام حرکت و زبان بدن در مصاحبه استخدامی حیاتی است و از چشم مصاحبه‌کنندگان دور نمی‌ماند بد نیست قبل از مصاحبه استخدامی کمی در این مورد مطالعه کنید تا بتوانید مصاحبه‌کنندگان را تحت تاثیر قرار دهید. ۱۰ نمونه از تکنیک‌های زبان بدن در مصاحبه استخدامی و مذاکره که مصاحبه کننده و مخاطب شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، برگرفته از مصاحبه هایی با دکتر لیلیان گلس، نویسنده کتاب Body Language Advantage، خانم پتی وود، متخصص زبان بدن و نویسنده SNAP و همچنین تونیا ریمن، کارشناس زبان بدن که آخرین کتابش The Body Language of Dating در سال ۲۰۱۲ به چاپ رسید را از سایت Mashable منتشر شده را در مجله کوروش بخوانید.

 

۱- کمرتان را به پشتی صندلی تکیه بدهید

 

10 تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی برای تضمین قبولی در مصاحبه

 

فروش اینترنتی افق کوروش

یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های زبان بدن در مصاحبه استخدامی و مذاکره صاف و محکم نشستن روی صندلی است. هنگامی که روی صندلی می‌نشینید قوز نکنید، راست بنشینید و کمرتان را به پشتی صندلی تکیه بدهید. در حقیقت نحوه نشستن شما روی صندلی نخستین نشانه اعتماد به نفس در شماست. اگر ذاتا آدمی هستید که قوز می‌کنید در لحظه فکر کنید که یک طناب به فرق سرتان وصل است و شما را به سمت بالا می‌کشد.

 

۲- مستقیم به چشم‌های مصاحبه کننده زل نزنید

در حقیقت به جای این‌که مستقیم به چشم‌های مصاحبه کننده زل بزنید بهتر است به صورتش نگاه کنید و تماس چشمی مستقیم برقرار کنید. یکی دیگر از مهم‌ترین ترفندهای زبان بدن در مصاحبه استخدامی این است که خودتان را علاقمند و پیگیر نشان دهید و برای این منظور هر چند ثانیه یک بار به قسمت‌های مختلف چهره مصاحبه کننده نگاه کنید. چرخش از چشم‌ها به بینی، لب‌ها و سایر اجزای صورت. به این ترتیب مجبور نیستید در چشم‌های فردی که با شما مصاحبه می‌کند مستقیما زل بزنید.

 

۳- هنگام صحبت کردن از دست‌هایتان استفاده کنید

 

10 تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی برای تضمین قبولی در مصاحبه؛ نحوه استفاده از دستها

 

اگر واقعا نمی‌دانید با دست‌های‌تان چکار کنید کافی است وقتی در حال صحبت کردن هستید دست‌هایتان را هم به بازی بگیرید. زمانی که واقعا عصبی هستید معمولا تمایل دارید دست‌های‌تان را مخفی کنید چون این دست‌ها هستند که عصبانیت شما را لو می‌دهند. به همین دلیل برای این‌که نشان دهید آرام هستید و استرس ندارید بهتر است هنگام مصاحبه استخدامی دست‌های‌تان را هم به بازی بگیرید و نشان دهید که آرام و با اعتماد به نفس هستید.

 

۴- کف دست‌تان را نشان دهید

 

10 تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی برای تضمین قبولی در مصاحبه

 

یکی دیگر از تکنیک‌های زبان بدن در مصاحبه استخدامی و مذاکره نشان دادن کف دست‌هاست. در حقیقت نشان دادن کف دست‌ها هنگام صحبت کردن نشانه صادق بودن و تعهد شماست. در این حالت سیستم لیمبیک یا سامانهٔ عصبی احساسی مغز برداشت مثبتی از مصاحبه دارد و این باعث می شود مصاحبه کننده با شما احساس راحتی کند. یکی از دلایل تکان دادن دست‌ها نشان دادن کف دست‌ها است. این امر به غریزه بقا در انسان هم ارتباط دارد. زمانی که ما کف دست مقابل را نبینیم ناخودآگاه نسبت به او گارد می‌گیریم و نمی‌توانیم به او اعتماد کنیم. در مجموع حرکات زبان بدن آشکار و رو به بالا مثل نشان دادن کف دست، لبخند، صاف نشستن روی صندلی و لبخند زدن شما را فردی پر انرژی‌تر نشان می‌دهد.

حتما بخوانید  صفات اخلاقی ارثی در انسان ؛ 12 عادت اخلاقی بد در انسان که ارثی هستند

 

۵- پاهایتان را کاملا روی زمین بگذارید

 

10 تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی برای تضمین قبولی در مصاحبه

 

تونیا ریمن، نویسنده کتاب «The Body Language of Dating» بر این باور است که یک ترفند مهم زبان بدن در مصاحبه استخدامی قرار دادن هر دو پا روی زمین در زمانی است که روی صندلی و روبروی مصاحبه کننده نشسته‌اید. اگر خانم هستید به هیچ وجه پا روی پا نیندازید اما انداختین مچ پاها روی همدیگر اشکالی ندارد. در حقیقت زمانی که در حال پاسخ دادن به سوالات فراوان مصاحبه کنندگان هستید بهترین حالت بدن که به شما آرامش هم می‌دهد این است که کف پای‌تان دقیقا روی زمین باشید. در اصطلاح عمومی پاهایی که کاملا روی زمین قرار گرفته‌اند قادرند تا به شما میان تفکر خلاق و تفکر منطقی بسیار پیچیده کمک کنند.

 

۶- شق و رق و بدون قوز کردن راه بروید

 

10 تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی برای تضمین قبولی در مصاحبه؛ چطور راه برویم؟

 

به عقیده نویسنده کتاب «The Body Language of Dating » در حقیقت مصاحبه کنندگان در همان ۱۰ ثانیه اول مصاحبه تصمیم می‌گیرند شما را استخدام کنند یا خیر. این‌که چگونه وارد اتاق می‌شوید بخشی از قضاوت مصاحبه‌کنندگان در مورد شماست. شانه‌ها را به سمت عقب و گردن‌تان را راست بگیرید. هر قدم شما باید هماهنگ با قدم دیگری باشد و طول هر قدم باید بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر باشد. مستقیما به سمت فردی که قرار است با شما مصاحبه کند بروید و قسمتی از بدن‌تان را به سمت او بگیرید، مثلا با مصاحبه کننده دست بدهید. تماس چشمی را هرازگاهی قطع و دوباره برقرار کنید.

 

۷- نفس عمیق بکشید و وقتی نفس‌تان را خارج کردید صحبت کنید

یک ترفند موثر زبان بدن در مصاحبه استخدامی که اتفاقا حسابی اعصاب‌تان را آرام و ریلکس می‌کند این است که به درستی نفس بکشید. باید روی تنفس به عنوان یک بخش حیاتی و مهم از مصاحبه تمرکز کنید. زمانی که از شما یک سوال پرسیده می‌شود نفس عمیقی بکشید و سپس با صدای رسا به سوال پاسخ دهید. نفس عمیق سبب می‌شود که واکنش عصبی بدن متوقف و آرام شود. قبل از شروع مصاحبه ده نفس عمیق بکشید. این کار باعث می‌شود ضربان قلب، فشار خون و سطح هورمون استرس در شما کاهش پیدا کند.

حتما بخوانید  چگونه با شرکت افق کوروش کسب و کارمان را تبدیل به فرانچایز کنیم

 

۸- در حالی که به سوالات گوش می‌دهید سرتان را تکان دهید

 

10 تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی برای تضمین قبولی در مصاحبه

جشنواره 100% افق کوروش

 

به جز نشان دادن توجه خود با چشم‌ها و حالت صورت زمانی که در حال گوش دادن به سوالات مصاحبه کننده هستید سر خود را به آرامی و به نشانه توجه و تایید تکان دهید. این کار به مصاحبه‌کنندگان نشان می‌دهد که شما در حالی‌که از شرایط مصاحبه راضی و خشنود هستید کاملا متوجه صحبت‌ها و سوالات آن‌ها هم هستید.

 

۹- تکیه دهید

زمانی که مشغول مکالمه هستید اندکی خم شدن به سمت جلو امری طبیعی است. تکیه دهید و کمی به سمت جلو خم شوید. برای این‌ کار شانه‌های‌تان را به سمت عقب بگیرید و قفسه سینه‌تان را کمی بالا ببرید. این حالت بدن نشانه علاقه شما به گفتگو و مصاحبه است. وضعیت شما یک بخش جدایی‌ناپذیر از یک مکالمه غیر کلامی است.

 

۱۰- نه خیلی وول بخورید و نه خیلی عصا قورت داده باشید

 

10 تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی برای تضمین قبولی در مصاحبه

 

بعضی افراد ذاتا عادت دارد مرتب وول بخورند. مثلا با انگشت‌هایشان ور بروند، دست در موهای‌شان بکشند یا روی پاهای‌شان ضرب بگیرند. مشکل اینجاست که این حرکات ممکن است از طرف فرد مصاحبه کننده نشانه ترس یا ناسازگاری به نظر برسند. با این‌همه به عقیده دکتر «لیلیان گلس» متخصص زبان بدن، گاهی خیلی بی حرکت و عصا قورت داده بودن هم ممکن است نشانه خوبی نباشد.

هنگامی که شما صحبت می کنید و در مکالمه عادی شرکت می کنید، طبیعی است که بدن شما حرکات ناخودآگاه و آرامی داشته باشد. بنابراین فردی کخ خیلی خشک و بدون حرکت و عصا قورت داده روبروی شما می‌نشیند ممکن است حامل یک علامت هشدار بزرگ باشد. “اگر بتوانید میان زیاد حرکت کردن و عصا قورت دادگی تعادل ایجاد کنید می توانید در برخورد با دیگران یک احساس بهتر ایجاد کنید.

 

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را هم مطالعه کنید:

 

۲۰ نکته مهم و عملی برای موفقیت در شروع یک کسب و کار جدید

۱۰ سوال مهم که در تمام مصاحبه‌های شغلی می‌پرسند و بهترین جواب‌هایی که شما باید بدهید

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۷ میانگین: ۳.۴]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

چهار × چهار =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در مجله افق کوروش

7 قانون رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک کسب و کار موفق

۷ قانون رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک طرح کسب و کار موفق

شبکه‌های کسب و کار هم لازم و ضروری به نظر می‌رسند و هم مثل یک شمشیر دو لبه عمل می‌کنند به نحوی که حتی برای حرفه‌ای‌ها در زمینه تجارت هم یک موقعیت خطرناک محسوب می‌شوند. در یک محیط اجتماعی که در عین حال با کار مرتبط است درک اخلاق افراد و قوانینی که سبب رشد اخلاق اجتماعی می‌شود و می‌تواند سرمایه‌گذاری شما را به امری ارزشمند تبدیل کنند، امری مشکل است. 7 قانون قابل توجه و ارزشمند رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک طرح کسب و کار و تجارت موفق در انواع کسب و کار را از سایت Circle Back ...
  • 2371 بازدید
  • انتشار: ۲۸-۰۸-۹۷
تحلیل جالب شخصیت شما؛ ارتباط روانشناسی شخصیت با افسردگی زمستانی

تحلیل جالب شخصیت شما؛ ارتباط روانشناسی شخصیت با افسردگی زمستانی

از نظر علم روانشناسی علاقه داشتن به یک فصل خاص از سال می‌توانند گوشه‌هایی از شخصیت شما را آشکار کند. برخی افراد عاشق روزهای گرم تابستان هستند، بعضی در پاییز و زمستان دچار افسردگی می‌شوند و برخی دیگر از سرمای زمستان و روزهای کوتاهش لذت می‌برند. شما به کدام فصل علاقه دارید؟ می‌دانستید یک درمان برای علائم افسردگی پاییزی و زمستانی که افسردگی فصلی است استفاده از رنگ‌های گرم مثل قرمز و نارنجی است؟رابطه میان روانشناسی شخصیت زنان مردان افسردگی زمستانی را می‌دانید؟ در مجله کوروش مقاله‌ای از دو سایت Verrywell Mind و P&G Everyday می‌خوانید که به شما می‌گوید که چرا ...
  • 10760 بازدید
  • انتشار: ۰۷-۰۷-۹۹
اپلیکیشن-آموزش-زبان-آلمانی

بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان آلمانی برای ios و اندروید

اگر به زبان و فرهنگ آلمانی علاقه مند هستید، شاید بهتر باشد در این روزگار قرنطینه و خانه نشینی علاقه خود را دنبال کنید. برنامه‌های جالبی برای موبایل طراحی شده‌اند که خلاء برگزاری کلاس آموزشی را پر می‌کنند. حتی اگر در روزگار همه‌گیری کرونا هم نبودیم شاید رفتن به کلاس آموزش زبان، زمان آن را نداشتیم و از پس هزینه هم برنمی‌آمدیم. در این مقاله از مجله کوروش 8 اپلیکیشن رایگان برای آموزش زبان آلمانی را برای شما لیست کرده‌ایم. با استفاده از این برنامه‌ها می‌توانید کلاس زبان را با خود در هر جایی داشته باشید، بیاموزید و تمرین کنید.
  • 124 بازدید
  • انتشار: ۱۲-۱۱-۹۹