4 نکته کلیدی و مهم برای طرز نوشتن صحیح یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » ۴ نکته کلیدی و مهم برای طرز نوشتن صحیح یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر

۴ نکته کلیدی و مهم برای طرز نوشتن صحیح یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر

  • منتشر شده در ۱۸-۱۰-۹۷
  • 2451 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
4 نکته کلیدی و مهم برای طرز نوشتن صحیح یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر

 

بلد بودن نحوه نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر و دقیق، تاثیرگذار و اصولی برای استخدام در شرکت یا جاهای مختلف یکی از مهم‌ترین مراحل به دست آوردن شغل دلخواه است. اگر چه نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای و دقیق با رعایت کامل قوانین رزومه نویسی کار مشکلی است، اما توانایی در نحوه نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای می‌تواند کارفرما را برای استخدام شما هر چه بیشتر قانع کند. رزومه نوشتن قواعد خاص خودش را دارد اما هر چه شما در نحوه نوشتن رزومه کاری خلاقیت بیشتری به خرج دهید و با توجه به جزییات جذاب، رزومه کاری خود را بنویسید در به دست آوردن شغل مورد علاقه‌تان امید بیشتری خواهید داشت. رزومه نویسی یک هنر است و برای بالا بردن شانس استخدام باید یاد بگیریم رزومه کاری صحیح و حرفه‌ای و کامل بنویسیم. در همین رابطه ۴ نکته کلیدی برای طرز نوشتن صحیح یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر را از سایت فوربس در مجله کوروش بخوانید.

 

 

۱- تجربیات خود را با استفاده از کلمات کلیدی توصیف شغلی که به دنبال آن هستید بیان کنید

 

4 نکته کلیدی برای طرز نوشتن صحیح یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر

 

فروش اینترنتی افق کوروش

در طرز نوشتن صحیح یک روزمه کاری حرفه‌ای و موثر باید بعد از نوشتن مشخصات و آدرس و مدارک تحصیلی، از کلمات کلیدی شغل مورد درخواست خود استفاده کنید.

در حقیقت کلمات کلیدی ابزار مورد استفاده برای یافتن نامزدهایی هستند که برای یک شغل درخواست داده‌اند. به همین دلیل برای نوشتن یک روزمه کاری حرفه‌ای و موثر باید به اصطلاحات مورد استفاده برای توصیف نقش و الزامات شغلی که مصاحبه‌کنندگان می‌خواهند توجه کنید. سپس از اصطلاحات مشابه برای توصیف تجربیات خود استفاده کنید.

مثلا برخی افراد در رزومه خود می‌نویسند: «من قبلا تکنسین تعمیر و نگهداری تاسیسات بودم و در این زمینه تجربه دارم.» خب این خیلی هم عالی است اما اگر شغلی که در حال حاضر دارید برای آن رزومه می‌نویسید « سرایداری » است و شما این سابقه را در رزومه خود ندارید خب توصیف این‌که قبلا تکنسین تعمیر و نگهداری بوده‌اید می‌تواند برای شما مفید باشد و رزومه‌تان را بالا بکشد. اما اگر شما قبلا سرایدار بوده‌اید و حالا دارید برای شغل تکنسین تعمیر و نگهداری تاسیسات  رزومه می‌نویسید. خب قطعا سابقه سرایداری شما چندان به چشم مصاحبه‌کنندگان نمی‌آید. بنابراین نحوه صحیح نوشتن رزومه کاری حرفه‌ای و موثر یعنی‌این‌که کلمات مربوط به صنعت و حرفه‌ای که می‌خواهید برای آن درخواست بدهید استفاده کنید.

 

۲- کلمات کلیدی را در ابتدای رزومه قرار دهید

 

4 نکته کلیدی برای طرز نوشتن صحیح یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر

 

بسیاری افراد برای نوشتن رزومه از فرمت و استایل Linkdin استفاده می‌کنند. یعنی بعد از نوشتن نام و نام خانوادگی یک توصیف مختصر در مورد این‌که چه سوابقی دارند و بهترین ویژگی‌شان برای شغل مورد نظر چیست می‌نوسیند. اما برای نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر این‌ها کافی نیست. زمانی که می‌خواهید برای درخواست یک شغل رزومه بنویسید باید کلمات کلیدی را در ابتدای رزومه و بعد از مشخصات شخصی بنویسید تا نظر استخدام کننده را به خود جلب کنند. در حقیقت این کلمات کلیدی در ابتدای رزومه خیلی زودتر چشم استخدام کنندگان را می‌گیرند و بولد می‌شوند.

حتما بخوانید  32 نکته مهم قانون جذب برای رسیدن به ثروت و خوشبختی و عشق

یادتان باشد یک رزومه کاری عالی و موثر لزوما یک رزومه طولانی نیست. یک روزمه خوب رزومه‌ای مختصر است که حاوی اطلاعات مفید و کلیدی در مورد شماست. با این‌همه کوتاه بودن رزومه و سابقه کاری کم هم یک نقطه ضعف است. منظور از روزمه مختصر این نیست که از سوابق کاری مرتبط فاکتور بگیرید بلکه باید تمام سوابق خود را به صورت مختصر و مفید ذکر کنید. رزومه کاری موثر و عالی باید با کلمات صریح و واضح و روشن نوشته شود، رزومه را قلنبه سلمبه و ثقیل ننویسید. اما در عوض از این کلمات برای توصیف خود استفاده کنید: فردی توانا در برنامه‌ریزی، هماهنگی و مدیریت کردن افراد. این کلمات حس خوبی در ذهن استخدام کننده در مورد شما ایجاد و آن‌ها را نسبت به استخدام شما به عنوان فردی توانا امیدوارتر می‌کنند.

 

۳- تجربیات غیر مرتبط را در رزومه ردیف نکنید

 

4 نکته کلیدی برای طرز نوشتن صحیح یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر

 

شاید رایج‌ترین اشتباه در طرز نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر، ردیف کردن تجربیات غیر مرتبط با عنوان شغلی است که به خاطر آن رزومه فرستاده‌اید و اصلا ذکر کردن‌شان لازم نیست. در واقع هر تجربه کاری که مربوط به بیش از ۱۰ سال قبل است، مگر این‌که با عنوان شغلی که در حال حاضر برای آن درخواست داده‌اید کاملا مرتبط و هماهنگ باشید، را نباید در رزومه جدید خود ردیف کنید. یک توصیه حرفه‌ای این است که نسخه‌های مختلف از رزومه‌های کاری خود را داشته باشید. مثلا اگر قرار است برای مدیریت یک مجموعه رزومه بفرستید از سوابق مدیریتی خود بگویید و لازم نیست اگر زمانی کارمند یک بخش بوده‌اید آن را در این رزومه ذکر کنید.

زمانی که قرار است به عنوان کارمند یک بخش درخواست دهید علاوه برسوابق اجرایی خود در سمت کارمند، سوابق مدیریتی‌تان را هم ذکر کنید.  یا مثلا اگر قرار است برای شغل روزنامه‌نگاری رزومه کاری بفرستید اگر سوابق نویسندگی یا وبلاگ نویسی دارید حتما در رزومه خود ذکر کنید، اگر زمانی منشی شرکتی بوده‌اید لازم نیست در رزومه‌ای که برای درخواست شغل روزنامه‌نگاری نوشته‌اید ذکر کنید، چون در آن صورت حوصله استخدام کنندگان را سر می‌برید. در عوض مهارت‌های خود را حتما ذکر کنید. مثلا اگر برای شغل بازاریابی رزومه می‌نویسید حتما در مورد توانایی‌هایتان در رابطه با فن بیان و مذاکره و گفتگو توضیح دهید یا اگر قرار است کارمند قسمت حسابداری باشید تمام دوره‌هایی را که خارج از دانشگاه گذرانده‌اید و سوابق کاری مرتبط با این شغل را ذکر کرده و از قلم نیندازید.

حتما بخوانید  10 سوال مهم که در مصاحبه استخدامی باید از کارفرما بپرسید

 

۴- اگر سرگرمی خاصی دارید حتما در رزومه کاری ذکر کنید

 

4 نکته کلیدی برای طرز نوشتن صحیح یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر؛ ساخت رزومه برای شرکت

 

طرز صحیح نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر یعنی‌ این‌که علاوه بر ذکر تحصیلات و مدارک و دوره‌هایی که طی کرده‌اید در همان ابتدای رزومه، در انتها سرگرمی‌های جالبی را که در اوقات فراغت به آن‌ها می‌پردازید را هم ذکر کنید. شاید برایتان عجیب باشد اما سرگرمی‌های شما به خصوص اگر کارهایی مثل «پرواز با کایت» یا شرکت در «مسابقات رانندگی» باشند برای استخدام کنندگان جالب است. در این رابطه یک مسئول استخدام در یکی از شرکت‌های بزرگ آمریکایی خاطره جالبی تعریف می‌کند: «در یکی از رزومه‌های کاری، پسری نوشته بود که عاشق نقاشی کردن از اسب‌های کوچک و مینیاتوری است و در اوقات فراغتش این کار را انجام می‌دهد. زمانی که پسر جوان را در مصاحبه استخدامی ملاقات کردم به او گفتم خب چه جالب، عنوان «عاشق اسب» را هم به رزومه‌ات اضافه کنیم. همین کار را انجام دادیم و زمانی که مدیراستخدام شرکت قرار شد با او مصاحبه کند بعد از ۳۰ دقیقه با استخدام او موافقت کرد. چرا؟ چون مدیر استخدام عاشق سوارکاری بود.

اگر داوطلب کمک به مردم در شرایط خاص هستید حتما در رزومه کاری خود این را ذکر کنید و البته بگویید چرا برای وقت گذاشتن برای این کار انگیزه دارید. به این ترتیب مدیر بخش استخدام قطعا تصویر بهتری از شما به عنوان یک کارمند در ذهنش نقش می‌بندد و به این ترتیب می‌تواند تا حدودی به صورت غیر مستقیم شخصیت شما را توصیف کند.

اغلب مدیران استخدام در شرکت‌ها، شما را ۶۰ درصد براساس مهارت و استعداد‌های‌تان و ۴۰ درصد براساس حس مثبتی که از شما می‌گیرند استخدام می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که می‌خواهند با شما همراه شوند و حالا این شما هستید که باید با دیگر اعضای شرکت همراه شوید.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۶ میانگین: ۳.۲]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

ده + ده =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در مجله افق کوروش

10 استارتاپ موفق دنیا؛ داستان شکل‌گیری موفق‌ترین استارتاپ‌های جهان

۱۰ استارتاپ موفق دنیا؛ داستان شکل‌گیری موفق‌ترین استارتاپ‌های جهان

استارتاپ یا شرکت نوپا کلمه‌ای است که در قرن 21 زیاد به گوش مردمان جهان خورده است. موفق‌ترین استارتاپ‌های دنیا هیچوقت از روز اول موفق نبوده‌اند. در واقع اکثر آن‌ها، محصول یا خدماتی را ارائه می‌دادند که تا پیش از این نیاز بزرگی درباره‌ی آن احساس نشده بود، بنابراین به کلی بازاریابی و فروش آن‌ها هم با چالش و سختی‌های زیادی همراه بوده است. ما در این مطلب سایت ARKENEA، که آن را در مجله‌ی کوروش می‌خوانید، 10 کسب و کار و استارتاپ‌های موفق حال حاضر دنیا را به شما معرفی می‌کنیم و داستان شکل‌گری آن‌ها را تعریف می‌کنیم. همه‌ی ...
  • 1253 بازدید
  • انتشار: ۱۲-۰۸-۹۹
تا سال 2020 برای پیدا کردن شغل حتما باید این 10 مهارت را داشته باشید

۱۰ مهارت شغلی که برای پیدا کردن کار و استخدام تا سال ۲۰۲۰ باید حتما بلد باشید

  توسعه کسب و کار یک جمله به ظاهر ساده است اما واقعیت این است که هیچ وقت به وضوح مشخص نیست که برای رسیدن به این هدف باید روی چه چیزی تمرکز کنید. در واقع حالا شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که برای پیشرفت در شغل فعلی یا برنده شدن در بازار رقابت استخدام در یک شرکت معتبر باید به سلاح مهارت‌های متعددی مجهز باشید تا بتوانید از رقبا پیشی بگیرید. اما چگونه کار پیدا کنیم و از کجا کار پیدا کنیم؟ فرقی نمی‌کند چه در چه رشته‌ای تحصیل کرده‌اید یا قرار است در مصاحبه استخدامی کدام شرکت معتبر مورد ...
  • 3298 بازدید
  • انتشار: ۰۸-۱۱-۹۷
تفاوت-افراد-برونگرا-درونگرا

شما برونگرا هستید یا درونگرا؛ بهترین مشاغل برای افراد درون گرا و برون گرا

حتماً شما هم در جمع‌هایی قرار گرفته‌اید که بحث افراد برونگرا و درونگرا مطرح شده و از تفاوت این دو شخصیت رفتاری صحبت شده است. افراد از نظر شخصیت رفتاری به دو دسته درونگرا و برونگرا تقسیم می‌شوند. این تقسیم‌بندی تاثیر زیادی در موقعیت کاری، شغلی و حتی زندگی شخصی آن‌ها دارد. برونگرایی و درونگرایی در نحوه تعامل افراد با دیگران بسیار تاثیرگذار است. اما تفاوت افراد برونگرا و درونگرا در چیست؟ در این مقاله از مجله کوروش به بررسی ویژگی‌های شخصیتی افراد برونگرا و درونگرا و تفاوت آن‌ها می‌پردازیم.
  • 175 بازدید
  • انتشار: ۱۳-۱۱-۹۹