5 ترند اصلی زنجیره تامین صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱ | مجله کوروش
خانه » خرده فروشی » ۵ ترند اصلی زنجیره تامین صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱

۵ ترند اصلی زنجیره تامین صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱

  • منتشر شده در ۰۵-۱۱-۹۹
  • 147 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه
زنجیره-تامین-خرده-فروشی

زنجیره تامین در خرده فروشی بخش مهمی از این صنعت را تشکیل می‌دهد. زنجیره تامین در سال ۲۰۲۰ نقش پررنگی را در صنعت خرده فروشی ایفا کرد و پیشرفت قابل توجهی داشت. یک موضوع جالب در بحث زنجیره تامین در صنعت خرده فروشی، نفوذ گسترده تکنولوژی در آن است. موضوعی که در سال ۲۰۲۱ کاملاً محسوس و قابل رویت بود. ترندهای زنجیره تامین در سال ۲۰۲۱ بر مبنای همین موضوع تعیین شدند. ترندهایی چون بیگ دیتا، هوش مصنوعی، اومنی چنل و اینترنت اشیا. نقش فناوری در مدیریت زنجیره تامین نیز بسیار چشمگیر است. فناوری در زمینه سفارش و تحویل و پرداخت هزینه کالا بسیار رشد کرده است. امنیت، مدیریت ریسک و خدمات به مشتری کاملا بر بستر تکنولوژی قرار گرفته‌اند. در این مقاله از مجله کوروش به معرفی پنج ترند اصلی زنجیره تامین صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱ می‌پردازیم. در این مقاله از مجله کوروش نگاهی به ترندهای زنجیره تامین صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱ انداخته‌ایم.

 

چابکی زنجیره تامین در صنعت خرده فروشی

 

زنجیره-تامین-خرده-فروشی

 

فروش اینترنتی افق کوروش

یکی از ترندهای اصلی زنجیره تامین در سال ۲۰۲۱ در صنعت خرده فروشی انعطاف‌پذیری و چابکی است. مدیران در این صنعت باید بتوانند ظرف مدت کوتاهی به تغییرات پاسخ دهند. روش‌های سنتی باید کنار گذاشته شود و بر روی روش‌های مدرن تمرکز بیشتری شود. اتفاقات پیش‌بینی نشده در این صنعت که حتی اخیراً شاهد آن بودیم، زیاد هستند. شرکت‌ها باید بتوانند با چابکی در مقابل بسیاری از حوادث، از بلایای طبیعی گرفته تا بیماری‌های همه‌گیر مثل کرونا یا پاندمی‌های آینده مقاومت نشان دهند. یک زنجیره تامین چابک می‌توانند، کمبود و اختلال در سیستم را به سرعت و مدیریت سریع بحران رفع کند. این یعنی طرح و اجرای راه‌حل‌های مناسب و سرعت سرعت کافی در تصمیم‌گیری مناسب و تاثیرگذار.

 

 

پایایی در زنجیره تامین

 

زنجیره-تامین-خرده-فروشی

 

یکی از مباحث مهم و ترندهای مهم و اصلی زنجیره تامین در صنعت خرده فروشی بحث پایایی و مانایی است. مفهومی که اشاره به انجام اعمالی کمک‌کننده در جهت حفظ محیط‌زیست و اکوسیستم دارد. حرکت به سمت پایایی در زنجیره تامین در وفادار‌سازی مشتری بسیار تأثیرگذار است. برند شما در ذهن مشتری ارزشمند و دغدغه‌مند جلوه می‌کند. علاوه بر این استفاده از مواد مناسب و سازگار با محیط زیست باعث کمتر شدن هزینه ها و اختصاص هزینه کمتر در بخش بازاریابی می‌شود. در حال حاضر برندهایی که در صنعت خرده فروشی به این موضوع اهمیت داده‌اند، ۵.۶ برابر سریعتر از برندهای دیگر رشد کرده‌اند. در حال حاضر در پروسه زنجیره تامین حجم بسته‌بندی کمتر شده و در بسته‌بندی‌های ضروری از مواد ساده و سازگار با محیط‌زیست بیشتر استفاده می‌شود.

حتما بخوانید  ۴ ترند اصلی صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱

 

 

بلاک‌چین در زنجیره تامین در صنعت خرده فروشی

 

زنجیره-تامین-خرده-فروشی

 

مشتریان قطعاً تحویل یک روزه را دوست دارند. اما این موضوع برای بخش تدارکات و لجستیک در صنعت خرده فروشی بسیار دشوار است. استفاده از فناوری بلاک‌چین در چنین شرایطی برای مدیریت زنجیره تامین بسیار مفید است. بلاک‌چین شما را مستقیم بدون واسطه در مسیر مشتری قرار می‌دهد. فناوری بلاک‌چین به توزیع شفاف داده‌ها کمک‌ می‌کند. همه در زنجیره تامین می‌توانند با استفاده از یک سیستم عامل مشترک راحت‌تر در روند کار و امور قرار گیرند. در بلاک‌چین داده‌ها به صورت بلوک‌های مشخص در یک مکان واحد ذخیره می‌شوند. داده‌ها با استفاده از رمزنگاری اطلاعات جدید به زنجیره متصل می‌شوند و این اطلاعات در سیستم بلاک‌چین به صورت ایمن نگهداری می‌شوند. امنیت در بلاکچین بسیار بالاست. استفاده از تکنولوژی بلاکچین مقرون به صرفه، شفاف و سریع است.

 

 

اینترنت اشیا و بیگ دیتا در زنجیره تامین

 

زنجیره-تامین-خرده-فروشی

 

با پیشرفت ابزارهای مربوط به حوزه اینترنت اشیا، بیزینس‌ها می‌توانند به صورت اتومات حرکت سهام خود را رصد کنند و حتی آن را مدیریت کنند. بسیاری از فعالیت‌ها در زنجیره تامین در صنعت خرده فروشی با کنترل از راه دور امکان‌پذیر و قابل مدیریت است. جمع‌آوری داده در یک سیستم مرکزی و تجزیه و تحلیل این داده کاریست که تحت عنوان بیگ دیتا و دیتا آنالیز از آن یاد می‌شود. زنجیره تامین می‌تواند با تکیه بر بیگ دیتا و یا داده‌های بزرگ اطلاعات ارزشمندی به دست آورد. کاربرد بیگ دیتا در زنجیره تامین بسیار زیاد است. تجزیه تحلیل این داده‌ها یک دستاورد ارزشمند برای تدوین استراتژی بازاریابی مناسب و حتی تغییر روندهای اشتباه است.

حتما بخوانید  استراتژی های کاربردی برای یک مدیر منابع انسانی در فروشگاه خرده فروشی

 

 

اومنی چنل در صنعت خرده فروشی

 

یکی از ترندهای مهم در زنجیره تامین در صنعت خرده فروشی، بازاریابی اومنی چنل است. به لطف فناوری و تکنولوژی خرید آنلاین بسیار افزایش پیدا کرده است. اومی چنل یک استراتژی بازاریابی همه جانبه است. مصرف‌کننده یا مشتری باید بتواند از هر کانالی که وارد فاز خرید می‌شود، پروسه خرید را ادامه دهد. او نباید مجبور به تکرار پروسه از کانال‌های مختلف یک فروشگاه خرده فروشی شود.

 

 

تکیه بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در زنجیره تامین

 

زنجیره-تامین-خرده-فروشی

 

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی یک فناوری و فرایند جدید در زنجیره تامین محسوب می‌شود. اتوماسیون در مقیاس بزرگ، دستاورد هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در صنعت خرده فروشی است. هوش مصنوعی از طریق یادگیری ماشینی می‌تواند الگوها و رویه‌های پیچیده را شناسایی و تکرار کند. بنابراین کارمندان نیازی به انجام کارهای تکراری و زمان‌بر ندارند. همه این فرایندها با نظارت هوش مصنوعی بدون کوچک‌ترین خطایی انجام می‌شود. در سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۷ درصد از شرکت‌ها تکنولوژی مبتنی بر هوش مصنوعی را در زنجیره تامین پیاده‌سازی کردند. اما این میزان باید افزایش پیدا کند. نفوذ هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در زنجیره تامین بهره‌وری را تا حد زیادی بالا خواهد برد. خطای انسانی حذف می‌شود و اکثر کارها بدون حضور نیروی کار انسانی انجام می‌شوند.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

هفده + 19 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

ترند های دیجیتال مارکتینگ در صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱

ترند های دیجیتال مارکتینگ در صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱

در سال ۲۰۲۱ با مطرح شدن بحث یادگیری ماشینی و استفاده از الگوریتم های پیچیده، ترند هایی چون سئو و جستجوی صوتی نقش پر رنگی را در دیجیتال مارکتینگ ایفا می کنند. دیجیتال مارکتینگ روز به روز به سمت شخصی سازی شدن بیشتر پیش می رود. در این میان جای تعجب نیست که ترند ها هم مدام تغییر کنند. با این حال در این مقاله از مجله کوروش نگاهی به ترند های موفق دیجیتال مارکتینگ که همچنان نقش اصلی در بازاریابی در صنعت خرده فروشی سال 2021 را ایفا می کنند، انداخته‌ ایم.
  • 98 بازدید
  • انتشار: ۲۶-۱۲-۹۹
ترندهای پرداخت سیار در صنعت خرده فروشی در سال 2021

ترندهای پرداخت سیار در صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱

همزمان با حرکت سریع صنعت خرده فروشی به سمت تجارت الکترونیک، بحث پرداخت سیار بسیار پر اهمیت جلوه کرده است. صنعت خرده فروشی در ۶ ماه گذشته دستخوش تغییرات چشمگیری شد. تغییرات اساسی که به سادگی و با مشاهده فروشگاه‌های آنلاین کاملا محسوس بود. پاندمی کرونا کسب ‌و کارها را در مسیر تغییرات گسترده زیادی قرار داد. دیجیتالی شدن و حرکت در مسیر تجارت الکترونیک در صنعت خرده فروشی امری اجتناب ناپذیر بود. همه‌گیری ویروس کرونا باعث شد تا پروسه رشد در دنیای دیجیتال، پنج سال سریع‌تر پیش برود. در سال ۲۰۲۰ هزینه‌های تجارت الکترونیک ۲۰ درصد افزایش یافت. با ...
  • 107 بازدید
  • انتشار: ۲۸-۱۱-۹۹
مکان-یابی-خرده-فروشی

اهمیت استراتژی مکان‌ یابی فروشگاه در صنعت خرده فروشی

مکان یابی مناسب و استراتژیک برای فروشگاه‌های خرده فروشی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دیگر از آن زمان که فروشگاه‌ها برای انتخاب محل فروش خود به دنبال یک خیابان اصلی و مرکز خرید بزرگ بودند، گذشته است. حالا که بسیاری از خریدها در مسیر فضای مجازی و تجارت الکترونیک قرار گرفته، باید در انتخاب موقعیت مکانی فروشگاه با نکته‌سنجی بیشتری عمل کرد. چرا که مکان یابی نامناسب علاوه بر تحمیل هزینه‌های هنگفت، منجر به شکست در فروش می‌شود. در این مقاله از مجله کوروش به بررسی برخی از استراتژی های مهم مکان‌ یابی برای فروشگاه‌های خرده فروشی می‌پردازیم.
  • 149 بازدید
  • انتشار: ۰۶-۱۱-۹۹