بیش فعالی در کودکان؛ عوامل ابتلا به بیش فعالی، پیشگیری و درمان آن | مجله کوروش
خانه » سلامت » بیش فعالی در کودکان؛ عوامل ابتلا به بیش فعالی، پیشگیری و درمان آن

بیش فعالی در کودکان؛ عوامل ابتلا به بیش فعالی، پیشگیری و درمان آن

 • منتشر شده در ۰۵-۱۱-۹۹
 • 226 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
درمان-بیش-فعالی-کودکان

بیش فعالی در کودکان فعالیت غیر معمول و غیر عادی است که مدیریت آن برای والدین و معلمان بسیار دشوار است و برخی فکر می‌کنند که هیچ راه درمانی برای آن وجود ندارد. بسیاری از کسانی که دچار بیش فعالی هستند، در صورت عدم درمان، در بزرگسالی افسرده می‌شوند. آن‌ها معمولا به دلیل شرایط خود و نحوه واکنش مردم به این شرایط دچار اضطراب می‌شوند. در این مقاله از مجله کوروش نگاهی به عوامل هایپر اکتیو یا بیش فعالی، عوامل ابتلا به آن و پیشگیری و درمانش می‌پردازیم.

 

ویژگی کودکان بیش فعال

 

درمان-بیش-فعالی-کودکان

فروش اینترنتی افق کوروش

 

رفتارهای کودکان و بزرگسالانی که دچار بیش فعالی هستند، معمولاً یکسان است. آن‌ها مدام حرکت می‌کنند و رفتار خشونت‌آمیز از خود نشان می‌دهند. به راحتی حواسشان پرت می‌شود. حتی گاهی هنگام حرکت تمرکز خود را از دست می‌دهند. در این میان برخی عوامل دیگر نیز وجود دارد. کودکان مبتلا به بیش فعالی که در پروسه درمان قرار نمی‌گیرند، با مشکلات جدی در محیط مدرسه مواجه می‌شوند. آن‌ها دچار تنش در روابط با دوستان و خانواده می‌شوند. حادثه می‌آفریند و به خود آسیب می‌زنند. آن‌ها معمولاً در سنین نوجوانی به مصرف الکل و مواد مخدر روی می‌آورند.

 

بیش فعالی اغلب علامت یک بیماری زمینه‌ای روحی یا جسمی است. یکی از اصلی‌ترین علائم مرتبط با بیش فعالی، اختلال بیش فعالی با کمبود توجه است. اختلال بیش فعالی با کمبود توجه باعث می‌شود فرد بیش فعال بی‌توجه و حواس‌پرت شود. این اختلال در سنین پایین و کودکان سریع‌تر تشخیص داده می‌شود و راه‌های متعددی برای درمان آن وجود دارد. گرچه برخی از افراد ممکن است در سنین بزرگسالی متوجه این اختلال شوند. بیش فعالی قابل درمان است. اما برای دستیابی به بهترین نتیجه، تشخیص و درمان به موقع بسیار حائز اهمیت است.

 

 

عوامل ابتلا به بیش فعالی در کودکان

 

درمان-بیش-فعالی-کودکان

 

بیش فعالی می‌تواند ناشی از شرایط روحی و حتی فیزیکی و جسمی باشد. حتی برخی مشکلات تاثیرگذار بر روی سیستم عصبی و تیروئید کودکان و بزرگسالان، می‌تواند منجر به بروز بیش فعالی در آن‌ها شود. شایع‌ترین دلایل ابتلا به بیش فعالی، پرکاری تیروئید، اختلالات مغزی، اختلالات در سیستم عصبی و عوامل روانی است. گاهی اوقات استفاده از داروهای محرک مانند کوکایین نیز باعث بروز بیش فعالی در در کودکان و بزرگسالان می‌شود. بنابراین بهتر است برای عدم ابتلا به این اختلال شرایط مساعدی را برای زندگی خود و کودکان مان فراهم کنیم.

 

 

علائم بیش فعالی چیست

 

درمان-بیش-فعالی-کودکان

 

کودکانی که دچار بیش فعالی هستند، ممکن است تمرکز خود را در مدرسه از دست بدهند. آن‌ها همچنین رفتارهای متفاوتی از خود بروز می‌دهند. خارج از نوبت صحبت می‌کنند. دانش‌آموزان دیگر را می‌زنند. از نشستن طولانی بر روی صندلی خود امتناع می‌ورزند. آن‌ها نمی‌توانند برای یک مدت زمان طولانی بر روی یک صندلی بنشیند. اما بزرگسالان نیز در صورت ابتلا به اختلال بیش فعالی علائمی از دهنده را تجربه می‌کنند. علائمی چون مشکلات در تمرکز در محل کار و یا به خاطر سپردن نام‌ها‌ و اعداد. آن‌ها معمولاً مضطرب هستند و یا دچار افسردگی می‌شوند. بسیاری از بزرگسالانی که بیش فعالی را تجربه می‌کنند، به دلیل عدم درمان در کودکی با علائم بسیار جدی‌تری در سنین بالا مواجه می‌شوند.

 

 

نحوه تشخیص علائم بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان

 

درمان-بیش-فعالی-کودکان

 

اگر شما یا کودکان‌تان دچار بیش فعالی یا همان اختلال هایپر اکتیو هستید برای پیشگیری و درمان بهتر است با پزشک در ارتباط باشید. پزشک معمولاً سوالاتی در مورد علائمی که تجربه می‌کنید، از شما می‌پرسد. همچنین داروهایی که مصرف می‌کنید نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. پاسخ به سوالات پزشک مشاور می‌تواند در تشخیص نوع بیش‌فعالی شما بسیار تاثیر گذار باشد. پزشکان با سوالاتی که از شما می‌پرسند، تشخیص می‌دهند که آیا بیش فعالی که تجربه می‌کنید ناشی از شرایط شماست یا عوارض جانبی داروهای خاص است.

 

اینکه آیا نیاز به درمان دارویی است یا نه. برخی پزشکان در صورت شک و تردید ممکن است آزمایش خون و یا ادرار برای بررسی سطح هورمون شما تجویز کنند. اینکار برای آن است تا سطح تعادل هورمونی در بدن شما مشخص شود. برخی اوقات عدم تعادل در میزان ترشح هورمون تیروئید ممکن است باعث بیش فعالی شود. برای درمان به موقع بیش فعالی بهتر است این اختلال به موقع تشخیص داده شود. تا پروسه درمان آن سریع‌تر انجام شود.

 

 

نحوه درمان بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان

 

درمان-بیش-فعالی-کودکان

 

اگر پس از مراجعه به پزشک یک بیماری فیزیکی زمینه‌ای برای بیش فعالی کودکان تشخیص داده شد، معمولاً داروهایی برای درمان تجویز می‌شود. گاهی اوقات پزشک شما ممکن است به وضعیت بهداشت روان شما و یا کودکان شما شک کند. بنابراین شما را به یک متخصص بهداشت روان ارجاع می‌دهد. این متخصص است که تشخیص می‌دهد شما روان درمانی شوید یا دارو مصرف کنید. گاهی ممکن است هر دو روش در نظر گرفته شود.

 

در اغلب موارد برای درمان بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان از روش درمان گفتار درمانی استفاده می‌شود. هدف از این روش درمان، تغییر الگوی تفکر و رفتار کسی است که دچار اختلال بیش فعالی است. گفتگو درمانی در بزرگسالان برای درمان بیش فعالی بسیار جوابگو است. اما در مورد کودکان یک پروسه بسیار زمان‌بر است.

 

در گفتگو درمانی در مورد علائم شما صحبت می‌شود. درمانگر به فرد بیش فعال کمک می‌کند تا استراتژی‌هایی را برای کنار آمدن با بیش فعالی و کاهش اثرات آن به کار بندد. ممکن است لازم باشد برای کنترل بیش‌فعالی داروهایی نیز مصرف شود. این داروها برای هم برای کودکان و هم بزرگسالان تجویز می‌شود. معمولاً این داروها اثر آرام بخش دارند. برخی از این داروها در صورت استفاده نادرست ممکن است عادت‌ساز شوند. بنابراین حتما تحت نظر پزشک و در پروسه درمان از این داروها استفاده کنید.

 

همچنین معمولاً پزشک برای کاهش علائم بیش فعالی توصیه می‌کند تا از مصرف برخی محرک‌ها و مواد غذایی خودداری شود. این مواد شامل کافئین و یا نیکوتین هستند. در صورت عدم درمان بیش فعالی افراد، ممکن است در کار، تحصیل و روابط شخصی ان‌ها مشکلات جدی ایجاد شود. بنابراین تشخیص به موقع و قرار گرفتن در پروسه درمان بسیار حائز اهمیت است.

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

  دیدگاه‌ها

  16 − 2 =

  همراه با افق کوروش

  خرید اینترنتی افق کوروش

  در مجله افق کوروش

  همه چیز درباره بیماری اسکیزوفرنی، روش تشخیص، علائم و درمان

  همه چیز درباره بیماری اسکیزوفرنی، روش تشخیص، علائم و درمان

  اسکیزوفرنی یک بیماری ذهنی و از جمله اختلالات ذهنی و روانی است که علائم آن در در اواخر دوران بلوغ مشهود می‌شود و درمان آن تا حدودی دشوار است. بیماری اسکیزوفرنی در گفتار، تفکر، احساسات و سایر زمینه‌های زندگی فردی افراد تاثیر می‌گذارد. این بیماری تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های روزمره فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اسکیزوفرنی یک بیماری نسبتاً غیر معقول است و طبق گفته انستیتو بین المللی بهداشت و روان، حدود ۲۵ درصد از مردم ایالات متحده درگیر این بیماری هستند. این بیماری تاثیرات عمیقی در زندگی فرد و اطرافیان او می‌گذارد. علائم این بیماری معمولاً زمانی بروز ...
  • 224 بازدید
  • انتشار: ۳۰-۱۱-۹۹
  8 ماده غذایی عامل فشار خون بالا که برای درمان قطعی بیماری نباید بخورید

  ۸ ماده غذایی عامل فشار خون بالا که برای درمان قطعی بیماری نباید بخورید

    فشار خون بالا یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر به خصوص در جوامع پیشرفته است. عدم تحرک کافی، پشت میز نشینی و خوردن غذاهای آماده، فست فودی و چرب در کنار مسئله وراثت از جمله عوامل اصلی ابتلا به بیماری فشار خون بالا یا پرفشاری خون هستند. اگر دچار بیماری فشار خون بالا هستید باید زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید، ورزش کنید و تحرک داشته باشید و از خوردن یکسری مواد غذایی پرهیز کنید. اما کدام مواد غذایی برای افراد با فشار خون بالا مضر هستند؟ 8 ماده غذایی بسیار مضر که از جمله عوامل فشار خون بالا ...
  • 5585 بازدید
  • انتشار: ۱۴-۱۲-۹۷
  معرفی ۱۰ نوع میوه‌ و سبزیجات برای هضم سریع غذا

  معرفی ۱۰ نوع میوه‌ و سبزیجات برای هضم سریع غذا

  مشکلات معده و مشکلات گوارشی، واقعا می‌توانند صدمه‌ای جبران‌ناپذیر به سلامت بدن ما وارد کنند. وعده غذایی سنگین شب گذشته شما طعم فوق‌العاده‌ای داشت؛ البته اگر اکنون از درد شکم خود ناله نمی‌کردید. عادات غذایی ناسالم، اغلب می‌تواند باعث ایجاد سوءهاضمه شود. سوءهاضمه نیز می‌تواند منجر به درد یا نفخ معده، سوزش معده، حالت تهوع و استفراغ شود. می‌توانید با عادات غذایی سالم، جلوی تمام این اتفاقات را بگیرید. در مجله کوروش بهترین میوه‌ ها و سبزیجات برای گوارش یا هضم سریع غذا را شرح داده‌ایم.
  • 382 بازدید
  • انتشار: ۲۷-۰۴-۰۰