همه چیز درباره انواع کامپوزیت دندان؛ فرق کامپوزیت با لمینت و نحوه مراقبت از آن‌ها | مجله کوروش
خانه » سلامت » همه چیز درباره انواع کامپوزیت دندان؛ فرق کامپوزیت با لمینت و نحوه مراقبت از آن‌ها

همه چیز درباره انواع کامپوزیت دندان؛ فرق کامپوزیت با لمینت و نحوه مراقبت از آن‌ها

  • منتشر شده در ۲۹-۰۹-۹۹
  • 300 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه
همه چیز درباره انواع کامپوزیت دندان؛ فرق کامپوزیت با لمینت و نحوه مراقبت از آن‌ها

برخلاف تصور عموم استفاده از انواع کامپوزیت و یا لمینت دندان تنها برای زیبایی نیست. گاهی استفاده از این روش‌ها بیشتر جنبه درمانی دارد و به سلامت لثه و دندان کمک می‌کند.کامپوزیت و یا لمینت یکی از پرطرفدارترین انواع روش‌های درمان و حتی زیبایی دندان است. در این مقاله از مجله کوروش انواع روش‌های کامپوزیت و لمینت و تفاوت این دو را توضیح می‌دهیم.

 

 

تفاوت کامپوزیت و انواع لمینت دندان

 

فروش اینترنتی افق کوروش

کمی بیشتر از ده سال است که استفاده از انواع کامپوزیت دندان و یا حتی لمینت دندان باب شده است. اما در کامپوزیت دندان دقیقا چه کاری انجام می‌شود؟ یکی از متداول‌ترین روش‌های ترمیم دندان‌های جلویی استفاده از کامپوزیت است. از کامپوزیت برای پوشاندن عیب‌های ظاهری و جزئی دندان استفاده می‌شود. کسانی که دندان‌های آنها دچار پریدگی، ساییدگی و یا تغییر رنگ شده است، می‌توانند از روش کامپوزیت دندان استفاده کنند.

 

کاربرد کامپوزیت دندان بیشتر در ترمیم دندان‌ های خرگوشی کج است. یا دندان هایی که مشکلات ظاهری نداشته باشند و تنها فرد قصد داشته باشد رنگ آن‌ها را روشن کند. فاصله جزئی که بین دندان‌ها ایجاد می‌شود و نیاز به پرکردن دارد هم جزو مواردی است که برای رفع آن، از کامپوزیت دندان استفاده می‌کنند. همچنین یکی دیگر از کاربردهای کامپوزیت دندان برطرف کردن پریدگی جزئی دندان‌هاست.

 

فرق کامپوزیت با لمینت؛ لمینت دندان بیشتر زمان می‌برد

 

همه چیز درباره انواع کامپوزیت دندان؛ فرق کامپوزیت با لمینت و نحوه مراقبت از آن

 

لمینت دندان بیشتر برای انواع دندان های شکسته و یا ترک خورده استفاده می‌شود. همچنین دندان‌‌هایی که بد رنگ هستند و با روش‌های عادی چون سفید کردن دندان و یا بلیچینگ تغییر نمی‌کنند. از لمینت دندان برای برطرف‌کردن معایب دندان‌هایی که دچار ساییدگی شده‎‌اند هم استفاده می‌شود. ساییدگی دندان باعث کوتاه شدن دندان می‌شود که استفاده از انواع لمینت این عیب را برطرف می‌کند.

 

اگر دندان‌ها فاصله زیادی با هم داشته باشند، از روش لمینت استفاده می‌شود. بهتر است بگوییم مهم‌ترین فرق استفاده از کامپوزیت دندان و یا لمینت در مدت زمان نصب آن‌ها بر روی دندان و فرآیند کاشت است. کامپوزیت دندان تنها طی یک جلسه بر روی دندان‌ها نصب می‌شود و به آنها شکل می‌دهد. اما برای استفاده از انواع لمینت، حداقل ۲ تا ۳ جلسه زمان نیاز است. چرا که دندانپزشک لازم است تا مراحل آماده‌سازی دندان ها را انجام دهد و عملیات قالب‌گیری انجام شود. قالب‌گیری حداقل دو هفته زمان نیاز دارد. پس از آن در یک جلسه، لایه نازک لمینت بر روی دندان ها چسبانده می‌شود.

 

 

کامپوزیت ها و لمینت ها بر اساس چه معیاری طبقه‌بندی می‌شوند؟

 

همه چیز درباره انواع کامپوزیت دندان؛ فرق کامپوزیت با لمینت و نحوه مراقبت از آن

 

کامپوزیت های دندان بر اساس اندازه ذرات آن‌ها، فیلرهای به کار رفته در آنها، محل استفاده، قوام آن‌ها و نوع درمان تقسیم‌بندی می‌شوند. برخی کامپوزیت‌ها برای دندان‌های جلویی کاربرد دارند و برخی دیگر با تراکم بیشتر برای دندان‌های عقب. ترمیم کامپوزیت های درشت دانه با مقاومت بالا  کمی دشوار است. این در حالیست که  کامپوزی‌ های ریزدانه سهولت بیشتری در سطح ترمیم دارند. اما در مقابل فشارهای وارده به دندان مقاومت کمتری دارند.

لمینت‌های دندان هم انواع مختلفی دارند که شامل لمینت سرامیکی دندان، و لمینت کامپوزیتی می‎شود. لمینت سرامیکی از جنس سرامیک است و از یک پوسته نازک سرامیکی ساخته شده است که بر روی سطح دندان چسبانده می‌شود. اما لمینت کامپوزیتی مواد همرنگ دندان هستند که غالبا در مطب ساخته و بر روی دندان چسبانده می‌شوند. این لمینت‌ها که به روش مستقیم نیز معروف هستند از جنس پلیمر هستند.

 

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

 

همه چیز درباره انواع کامپوزیت دندان؛ فرق کامپوزیت با لمینت و نحوه مراقبت از آن

 

مقاومت لمینت‌های سرامیکی بسیار بالاتر از لمینت‌های کامپوزیتی است. اما باید دقت داشته باشیم که اگر در خواب عادت نادرست دندان قروچه داریم و دچار به هم ریختگی شدید دندانی هستیم و یا مینای دندان ما ضخامت کافی ندارد، نمی‌توانیم از هیچ یک از انواع لمینت دندان اسفاده کنیم.

از دیگر تفاوت‌های لمینت و کامپوزیت دندان، می‌توان به دوام و طول عمر آن اشاره کرد. طول عمر لمینت سرامیکی بسیار بیشتر از انواع کامپوزیت دندان است. در صورت مراقبت از لمینت‌ها آن‌ها می‌توانند ۱۲ سال روی دندان‌ها باقی بمانند. در حالی که طول عمر کامپوزیت دندان هفت سال است. همچنین  مقاومت لمینت سرامیکی بیشتر از کامپوزیت دندان است.

 

همه چیز درباره انواع کامپوزیت دندان؛ فرق کامپوزیت با لمینت و نحوه مراقبت از آن

 

مراقبت‌های بعد از لمینت و کامپوزیت دندان

 

بعد از کامپوزیت و یا لمینت دندان، باید مراقبت ویژه از دندان‌هایتان را انجام بدهید.. رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده مرتب از مسواک‌های مخصوص، یکی از روش‌های مراقبت از کامپوزیت و لمینت است. همچنین نباید از موادی استفاده کنید که دندان ها را لکه دار می‌کنند. مصرف دخانیات و  موادی که دندان را تیره می‌کنند، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

کسانی که دندان‌های خود را لمینت و یا کامپوزیت کرده‌اند باید چای و قهوه کمتر مصرف کنند. در طول مدت استفاده از کامپوزیت باید بعد از هر وعده غذایی دندان‌ها را شسته و تمیز نگه دارید.  مسواک زدن یک بار صبح و یک بار در شب توصیه می‌شود. بعد از لمینت دندان امکان حساسیت به نوشیدنی‌های گرم و سرد وجود دارد. اما نگران نباشید این حساسیت در مدت کوتاهی رفع می‌شود. نخ دندان را در برنامه روزانه خود قرار دهید و این که در نهایت سعی کنید چکاپ‌های دوره‌ای هر شش ماه یک بار داشته باشید.

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

13 − یک =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

گیاهان دارویی

آشنایی با بهترین گیاهان دارویی

اگر تاریخچه و فواید گیاهان دارویی برای شما جالب است به شما این نوید را می دهیم که در این نوشته اطلاعات جالب و جدیدی خواهید خواند. گیاهان دارویی از هزاران سال پیش منبع بهبودی در جوامع محلی در سراسر جهان بوده است.  به احترام به تمام درمان های طبیعی و سنتی که در اطراف ما وجود دارند، می‌خواهیم در این مقاله از مجله کوروش نگاهی اجمالی به این داروهای بی خطر و بی ضرر داشته باشیم. هزاران سال است که انسان ها بر اساس ارزیابی و آزمایش گیاهان و مواد غذایی دارویی را شناسایی و انتخاب می کنند. تجزیه ...
  • 202 بازدید
  • انتشار: ۱۴-۱۲-۹۹
9 نکته و درمان طبیعی برای مراقبت از موی فر و آرایش آن‌‌ها

۹ نکته و درمان طبیعی برای مراقبت از موی فر و آرایش آن‌‌ها

معمولا افرادی که موهای فر دارند، بیشتر از سایر افراد در معرض توجه قرار می‌گیرند. موی فر، بخصوص برای خانم‌ها، جذابیت زیادی به همراه دارد. مراقبت از موهای فر کمی مشکل‌تر از موهای معمولی و لخت است؛ زیرا موهای فر معمولا کمی خشک‌تر و وزتر از موهای معمولی هستند. در این مطلب که در مجله‌ کوروش می‌خوانید، نکات کلیدی و ترفندهای مراقبت از موی فر و درمان طبیعی موهای فر و البته آرایش موی فر را به طور کامل به شما در سرویس سلامت آموزش می‌دهیم.
  • 2109 بازدید
  • انتشار: ۲۶-۰۳-۰۰
10 توصیه تغذیه‌ای پزشکان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا

۱۰ توصیه تغذیه‌ای پزشکان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا

ویروس کرونا کووید ۱۹ تا این لحظه در 180 کشور دنیا فراگیر شده و مهم‌ترین کاری که در حال حاضر از دست ما برمی‌آید ، پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است . کرونا کلمه ای  شده است ، که این روزها زیاد می شنویم . پرهیز از حضور در اماکن عمومی و اجتماعات ، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و البته تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ابتلا و درگیر شدن با ویروس کرونا است . مبتلایان این بیماری هروز رو به افزایش هستند، این وضعیت بیماری به حدی ترسناک شده است ، که دوست نداریم از خانه ...
  • 1273 بازدید
  • انتشار: ۲۸-۰۱-۰۰