مه مغزی چیست، دلایل ابتلا و علائم و راه های تشخیص و درمان | مجله کوروش
خانه » سلامت » انواع بیماری » اختلال مه مغزی چیست و چه علائمی دارد؟

اختلال مه مغزی چیست و چه علائمی دارد؟

  • منتشر شده در ۰۶-۰۳-۰۰
  • 276 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 11 دقیقه
مه مغزی چیست؟ چه علائمی دارد و چطور درمان می شود

شاید برای بسیاری از ما سوال باشد که مه مغزی چیست؟ مه مغزی یک بیماری پزشکی واقعی نیست و علایم آن معمولا طاقت فرسا است. گاهی اوقات از مه مغزی تحت عنوان سرگیجه و خستگی ذهنی نیز یاد می شود. در مجله کوروش نگاهی به علائم و روش های تشخیص و درمان مه مغزی انداخته ایم.

مه مغزی چیست؟

 

مه مغزی چیست؟

 

فروش اینترنتی افق کوروش

مه مغزی یا مغز مه آلود اختلالی است که ممکن است با نشانه هایی چون سرگیجه و خستگی ذهن خود را نشان دهد. گاهی اوقات علایمی چون فراموشی و پرخوری نشانه های آن هستند. تمرکز ضعیف می تواند یکی دیگر از نشانه های این بیماری باشد. اما درباره این که مه مغزی چیست، باید گفت شکلی از اختلالات عملکردی مغز است که با علائم متفاوت ذهنی بروز پیدا می کند. به زبان ساده گاهی شما احساس می کنید دچار مشکل غیر قابل توضیحی شده اید.

گاهی حواس پرتی و تغییر خلق و خو را در خود احساس می کنید. افرادی که دچار مه مغزی می شوند، به سختی می توانند تمرکز کرده و یا بسیاری از چیزها را به خاطر بسپارند. گفته می شود وقتی دچار یک عدم تعادل می شوید مغز شما سیگنال هایی ارسال می کند که در زندگی شما یک عدم تعادل وجود دارد. این سیگنال ها با علایم مختلف بروز پیدا می کنند. این علایم همان علائم مه مغزی هستند.

 

علائم مه مغزی چیست؟

 

علایم مه مغزی چیست؟

 

مه مغزی با علائم متفاوتی خود را نشان می دهد. فراموشی، زوال شناختی، احساس خستگی، غم و عدم تمرکز از جمله علایم این بیماری محسوب می شوند. گاهی افراد دچار مشکلات حافظه و عدم توانایی در تمرکز و حل مسئله می شوند. همه این ها نشانه هایی از علایم بیماری مه مغزی هستند.

 

روش تشخیص مه مغزی چیست؟

 

روش تشخیص مه مغزی چیست؟

 

اگر دچار مشکلات ذهنی هستید و هر روز این مشکلات در شما وخیم تر می شود، امکان دارد دچار مه مغزی شده باشید. بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. پزشکان آزمایش های ساده ای برای شما می نویسند تا علت عدم تعادل در بدن را پیدا کنند. گاهی سوالاتی در مورد رژیم غذایی و سطح فعالیت های روزانه از شما می پرسند. پزشک همچنین در مورد مکمل ها و داروهایی که مصرف کرده اید، از شما سوال خواهد کرد. باید تمامی علایم خود را با پزشک در میان بگذارید. آزمایش ها نشان می دهند که شما دچار مشکلات خونی و یا بیماری هایی چون تیروئید هستید یا نه.

اگر دچار ریزش مو، افزایش و یا کاهش وزن هستید حتما با پزشک این موضوع را در میان بگذارید. معمولا پس از بررسی آزمایش های ساده، در صورت نیاز به شما آزمایش هایی برای بررسی سطح قند خون، عملکرد کبد، کلیه و تیروئید و بررسی عفونت ها و بیماری های التهابی داده می شود. گاهی اوقات پزشک عکس برداری و تصویر برداری از بدن را پیشنهاد می کند تا تشخیص بهتری داشته باشد.

 

 

بیشتر بخوانید » روش های پیشگیری از آلزایمر زودرس « 

 

 

عوامل ایجاد و بروز مه مغزی چیست؟

 

عوامل ایجاد و بروز مه مغزی چیست؟

 

برای بسیاری از افراد سوال است که عوامل ایجاد احساس مه مغزی چیست؟ اختلالات زمینه ای متعددی وجود دارد که می تواند بر مغز تاثیر بگذارد و باعث مه مغزی در افراد شود. این عوامل می توانند شامل: کمبود خواب و یا اختلالات پزشکی و یا حتی مشکلات در رژیم غذایی باشند. حتی گاهی علل دیگری چون سندروم خستگی مزمن نیز عامل ایجاد مه مغزی در افراد است.

 

 

استرس و مه مغزی

 

همه افراد هر از گاهی دچار استرس می شوند. با این حال باید گفت که افزایش استرس مزمن می تواند باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول در بدن شود. این هورمون به هورمون استرس در بدن نیز معروف است. کورتیزول می تواند تاثیرات مخربی بر روی بدن بگذارد. از جمله این تاثیرات تغییر در عملکرد حافظه، عملکرد شناختی و افزایش خستگی مغز است. تمامی این علائم باعث بروز مه مغزی در افراد می شود.

حتما بخوانید  بهترین و بدترین غذاها برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان

 

 

کمبود خواب و مه مغزی

 

کمبود خواب و مه مغزی

 

کمبود خواب یکی از علایم ابتلا به بیماری مه مغزی است. ممکن است شما نتوانید بنابر دلایل مختلف و برنامه زندگی خود، میزان ساعات خواب خود را افزایش دهید. با این حال باید گفت که یکی از آسان ترین روش های درمانی برای مه مغزی در افراد، میزان خواب مناسب است. تعداد ساعات خواب در بزرگسالان برای افراد مختلف متفاوت است. بهتر است بدن خود را بشناسید و درکی از میزان مناسب ساعت های خواب بدن خود داشته باشید. خواب مناسب باعث کاهش خطر ابتلا به مه مغزی و منجر به سلامت مغز شما می شود.

 

 

تاثیر رژیم غذایی در ابتلا به مه مغزی

 

رژیم های غذایی نامناسب یا کمبود واریانس رژیم غذایی می تواند منجر به کمبود ویتامین در بدن شود. کمبود ویتامین برای سلامتی بدن شما مضر است. کاهش سطح ویتامین های مهم برای بدن از جمله ویتامین های گروه B12 تاثیر زیادی در ابتلا به مه مغزی دارد. علاوه بر این رژیم های غذایی ناسالم می توانند حاوی غذاهای پیش التهابی باشند. غذاهای پیش التهابی تعادل هورمونی بدن و مغز را بر هم می زنند و باعث خستگی و مه مغزی مزمن می شوند. گاهی اوقات متوجه نمی شویم که مفهوم حساسیت های غذایی چیست؟ حساسیت های غذایی همان غذاهای حاوی میزان بسیار کم مواد غذایی هستند که می توانند باعث واکنش بد و از بین بردن تعادل بدن شوند. این غذاها باعث افزایش میزان علایم ابتلا به بیماری مه مغزی می شوند. بنابراین بهتر است یک رژیم غذایی مناسب را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

 

 

نقش داروها در ابتلا به بیماری مه مغزی چیست؟

 

نقش داروها در ابتلا به بیماری مه مغزی چیست؟

 

بسیاری از داروهای رایج مانند بنزودیازپین ها و مسکن ها باعث ایجاد مه مغزی می شوند. بنابراین می توان با کاهش دوز و یا تغییر یک دارو با مکانیزم عمل متفاوت در بدن در کاهش مه مغزی و خستگی مغز تاثیرگذار بود.

 

 

سندروم خستگی مزمن و مه مغزی

 

مه مغزی ممکن است یکی از علایم سندروم خستگی مزمن باشد. علایم دیگر این بیماری که خارج از مغز رخ می دهد شامل سخت خوابیدن، خستگی مداوم و تغییر در سیستم عملکرد شناختی است. گاهی اوقات سندروم خستگی مزمن با دردهای عضلانی و افسردگی همراه است. بهتر است هنگامی که دچار این علایم شدید حتما موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

 

 

بیشتر بخوانید » تاثیر رنگ ها بر مغز و روان انسان « 

 

 

نقش یائسگی و تغییرات هورمونی در ابتلا به مه مغزی چیست؟

 

نوسان هورمون ها در دوران بارداری، یائسگی یا سندروم کوشینگ می تواند باعث مه مغزی شود. ممکن است زمانی نسبتا زیاد طول بکشد تا هورمون ها به حالت تعادل بازگردند. گاهی اوقات نیز برای تشخیص این بیماری نیاز به آزمایش و مدیریت پزشکی است.

 

 

نقش شرایط پزشکی در ابتلا به مه مغزی

 

نقش شرایط پزشکی در ابتلا به مه مغزی

 

شاید برایتان سوال باشد که شرایط پزشکی شناخته شده چیست که باعث بروز مه مغزی می شود. کاهش سطح ترشح هورمون تیروئید در بدن، کم کاری تیروئید و… می تواند باعث بروز مه مغزی و سایر علایم کند ذهنی شود. گاهی اوقات اختلالات دیگر مثل مولتی پل اسکلروزیس نیز می تواند بر مغز تاثیر گذاشته و باعث بروز مه مغزی شود.

حتما بخوانید  10 فرمول عملی برای مثبت اندیش شدن

 

 

تاثیر بهداشت روانی

 

بسیاری از بیماری های ذهنی مانند افسردگی می توانند یکی از علایم تاثیرگذار در ابتلا به مه مغزی باشند. اختلال نقص توجه نیز یکی از این عوامل محسوب می شود. در صورتی که دچار چنین بیماری هایی هستید باید برای جلوگیری از بروز مه مغزی حاد با مشاور و روان پزشک مشورت کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » آموزش ۱۰ حرکت ساده یوگا برای کاهش افسردگی « 

 

 

تاثیر قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین در ابتلا به مه مغزی

 

تاثیر قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین در ابتلا به مه مغزی

 

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین مانند جیوه، سرب یا آرسنیک بر روی مغز تاثیر می گذارد. این موضوع باعث بروز مه مغزی و سرگیجه و گیجی می شود. سرب گاهی اوقات در رنگ خانه های قدیمی و حتی اسباب بازی ها یافت می شود. این سرب حتی گاهی می تواند از طریق دهان وارد بدن شود. پزشک می تواند با یک آزمایش خون ساده به بررسی میزان فلزات سنگین در بدن را بررسی کند.

 

 

نقش عفونت های مزمن در ابتلا به مه مغزی

 

برخی عفونت های طولانی مدت می توانند منجر به ابتلا به بیماری مه مغزی شوند. عفونت های قارچی از جمله این عوامل هستند. عفونت های مزمن باعث ایجاد التهاب مزمن در مغز می شوند. این التهاب بر عملکرد شناختی مغز و سلامت کلی بدن تاثیرگذار است. بنابراین در صورت نگرانی در مورد ابتلا به عفونت های مزمن حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

مدت زمان ابتلا به بیماری مه مغزی

 

مدت زمان ابتلا به بیماری مه مغزی

 

مه مغزی ممکن است چند دقیقه و یا حتی چند سال طول بکشد. از آن جا که مه مغزی یک اختلال واقعی و یک علامت است، باید فهمید که علت اصلی این علامت چیست. مراجعه به پزشک و انجام آزمایش ساده ترین راه یافتن علت ابتلا به مه مغزی است. گاهی ممکن است علت آن سندروم خستگی مزمن باشد، گاهی نیز علل متفاوتی وجود دارد که باید به سرعت آن ها را درمان کرد.

 

روش درمان مه مغزی چیست؟

 

روش درمان مه مغزی چیست؟

 

اینکه روش درمان مه مغزی چیست، بستگی به علت آن دارد. اگر کم خون هستید، مکمل های آهن ممکن است کمک کننده باشند. آن ها تولید سلول های قرمز خون را افزایش می دهند و همین موضوع باعث کاهش میزان ابتلا به مه مغزی می شود. گاهی ممکن است دچار بیماری های خود ایمنی باشید. در این صورت پزشک برای کاهش التهاب و سرکوب سیستم ایمنی بدن دارو تجویز می کند. گاهی رفع مه مغزی با رژیم های غذایی مناسب و تعویض داروها همراه است. بهبود کیفیت خواب نیز می تواند یکی از روش های درمانی مه مغزی باشد.

 

 

بیشتر بخوانید » آموزش ۵ حرکت ساده مدیتیشن برای خواب عمیق «

 

 

درمان های خانگی مه مغزی

 

۸ تا ۹ ساعت خواب در شبانه روز تاثیر زیادی در کاهش ریسک ابتلا به مه مغزی دارد. مدیریت استرس و پرهیز از مصرف الکل و کافئین زیاد بسیار تاثیرگذار است. ورزش کردن یکی از راه های درمان خانگی مه مغزی است. سعی کنید فعالیت های لذت بخش برای خود تعیین کنید. مصرف پروتئین، میوه، سبزیجات و چربی های سالم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.

 

 

منابع: healthline , umhs

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

دوازده − چهار =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

بهترین دمنوش درمان ریزش مو

بهترین دمنوش های گیاهی برای درمان ریزش مو

ریزش مو اگرچه بیماری مهمی نیست، ولی تاثیر زیادی در اعتماد به نفس و زیبایی دارد. داشتن موهایی سالم و پرپشت، آرزوی همه ما هست. و به همین دلیل، هزینه های زیادی صرف جلوگیری از ریزش مو و کمک به رشد مجدد موها میکنیم. درمان های متعددی در این زمینه استفاده میشوند. از کاشت مو گرفته تا انواع و اقسام داروهای خوراکی یا کرم ها و شامپوها برای درمان ریزش مو استفاده میشوند. تقریباً همه چای‌ها و دمنوش های گیاهی خاصیت دارویی دارند، اما برخی از دمنوش ها نه تنها از ریزش مو جلوگیری می‌کنند، بلکه به رشد مو هم ...
  • 1525 بازدید
  • انتشار: ۲۴-۰۵-۰۰
مراقبت پوست در هوای آلوده

بهترین روش های مراقبت از پوست در هوای آلوده

مراقبت از پوست در روزهایی که هوا آلوده است یک امر واجب است. آلودگی هوا به معنای وجود گازهای مضر و سمی در اطراف ما است. آلاینده‌هایی که به طور مستقیم روی سیستم تنفسی و پوست ما تأثیر می‌گذارند. تاثیر آلودگی هوا بر پوست صورت پیر شدن پوست و تضعیف سلول های آن است از همین رو آشنایی با مراقبت پوست در آلودگی و به کار بردن راهکارهای مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا پوست خود را از این ذرات سمی پاکسازی کنید و بتوانید از آسیب‌های پوستی تا حدود زیادی جلوگیری کنید. در این مقاله می‌توانید راههای مراقبت ...
  • 270 بازدید
  • انتشار: ۲۷-۰۵-۰۰
شامپو مناسب انواع مو

معرفی شامپوهای مناسب انواع موی خشک و چرب و آسیب دیده

برخی اوقات انتخاب شامپو برای بعضی افراد تبدیل به یک کار پر دردسر می شود. ریزش و خارش مو بعد از مصرف یک شامپوی جدید، معضلی است که شاید تا به حال با آن مواجه شده باشید. اما قبل از هر چیز در انتخاب یک شامپوی مناسب باید بدانید که شرایط پوست و موی شما به چه صورت است. آیا موهای شما چرب است یا معمولی یا خشک یا این که به خاطر رنگ و دکلره دچار آسیب شده است. در سرویس سلامت مجله کوروش ما شامپو مناسب انواع مو خشک و چرب و آسیب دیده و رنگ شده موجود ...
  • 223 بازدید
  • انتشار: ۰۶-۰۶-۰۰