توضیحات کامل خواص امگا 3 و نقش و عوارض آن در بدن | مجله افق کوروش
خانه » سلامت » زیبایی پوست و مو » آیا از خواص امگا ۳ برای بدن اطلاعات کاملی دارید ؟

آیا از خواص امگا ۳ برای بدن اطلاعات کاملی دارید ؟

 • منتشر شده در ۱۲-۱۲-۹۹
 • 170 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 14 دقیقه
فواید شگفت انگیز امگا3 برای بدن و روان شما

فواید و خواص امگا ۳ برای بدن هر روز بیشتر از گذشته بر همه نمایان می شود. اسیدهای چرب امگا ۳ برای بدن فوق العاده مهم هستند. آنها فواید بسیار زیادی برای سلامتی بدن و مغز شما دارند. در حقیقت، عناصر غذایی کمی به اندازه اسیدهای چرب امگا ۳ مورد مطالعه قرار گرفته اند. در این مقاله از مجله کوروش خواص امگا ۳ برای بدن و برای سلامتی بدن شما را توضیح می دهیم. ALA، EPA و DHA سه نوع امگا۳ هستند که در ادامه این مطلب به فواید و کارکرد هرکدام از آن ها می پردازیم.

 

۱. خواص امگا ۳ برای بدن در مبارزه با افسردگی

 

افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانی در جهان است. علائم افسردگی شامل غم، بی حالی و از بین رفتن علاقه به زندگی است. اضطراب، همچنین یک اختلال شایع است که با نگرانی و عصبی بودن مداوم مشخص می شود. جالب توجه است، مطالعات نشان می دهد افرادی که به طور منظم امگا ۳ مصرف می کنند کمتر دچار افسردگی می شوند.

فروش اینترنتی افق کوروش

هنگامی که افراد مبتلا به افسردگی یا اضطراب شروع به مصرف مکمل های امگا ۳ می کنند ، علائم آنها بهبود می یابد.

پژوهش ها نشان داده است، سه نوع امگا ۳ وجود دارد: ALA، EPA و DHA. به نظر می رسد از بین سه مورد، EPA بهترین و موثرترین در مبارزه با افسردگی است.

یک مطالعه حتی EPA را به عنوان یک داروی ضد افسردگی رایج در برابر افسردگی موثر دانست.

 

۲. امگا ۳ می تواند سلامت چشم را بهبود بخشد

 

امگا 3 می تواند سلامت چشم را بهبود بخشد

 

DHA ، نوعی امگا ۳ می باشد که یک جز اجزای اصلی در ساختار شبکیه چشم شما است. هنگامی که به اندازه کافی DHA دریافت نکنید ، ممکن است مشکلات بینایی ایجاد شود. جالب است که دریافت مقدار کافی امگا ۳ با کاهش خطر دژنراسیون ماکولا، یکی از دلایل اصلی آسیب دائمی چشم و نابینایی در ارتباط است.

 

۳.سلامت مغز را در دوران بارداری از خواص امگا ۳ برای بدن

 

سلامت مغز را در دوران بارداری از خواص امگا 3 برای بدن

 

 

امگا ۳ برای رشد و نمو مغز نوزادان بسیار مهم است. ۴۰ درصد DHA از اسیدهای چرب اشباع نشده چندگانه در مغز و ۶۰ درصد از شبکیه چشم شما را تشکیل می دهد.

بنابراین جای تعجب نیست که نوزادانی که از یک فرمول غنی شده با DHA تغذیه می کنند بینایی بهتری نسبت به نوزادانی که بدون آن شیر خشک تغذیه می کنند دارند.

دریافت امگا ۳ کافی در دوران بارداری با مزایای بی شماری برای کودک شما همراه است. که می توان به اختصار موارد زیر را اشاره کرد:

 

مزایای امگا ۳در دوران بارداری

 • هوش بالاتر
 • مهارتهای ارتباطی و اجتماعی بهتر
 • مشکلات رفتاری کمتر
 • کاهش خطر تاخیر رشد
 • کاهش خطر ADHD ، اوتیسم و ​​فلج مغزی

 

۴-نقش امگا۳ برای بهبود بیماری های قلبی

 

نقش امگا3 برای بهبود بیماری های قلبی

 

حملات قلبی و سکته مغزی مهمترین علت مرگ در جهان است. در دهه های گذشته، پژوهشگران مشاهده کردند که جوامع ماهی خوار میزان بسیار کمی از این بیماری ها را دارند. این بعدا به مصرف امگا۳ پیوند داده شد. از آن زمان، فواید شگفت انگیز امگا۳ برای قلب بر کسی پوشیده نیست.

خواص امگا۳ برای قلب را می توان به موارد زیر تقسیم کرد :

تری گلیسیرید :

امگا ۳ می تواند باعث کاهش عمده تری گلیسیرید شود ، معمولاً در محدوده ۱۵-۳۰٪

فشار خون :

امگا ۳ می تواند سطح فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد.

کلسترول خوب یا HDL :

امگا ۳ می تواند سطح کلسترول HDL “خوب” را افزایش دهد.

لخته شدن خون :

امگا ۳ می تواند باعث جمع شدن پلاکت های خون در کنار هم نشود. این به جلوگیری از تشکیل لخته خون مضر کمک می کند که از فواید شگفت انگیز امگا۳ برای بدن است.

پلاک :

امگا ۳ با صاف نگه داشتن عروق و آسیب از آن جلوگیری می کند از پلاکی که می تواند عروق شما را محدود و سخت کند تا کمترین آسیبی هم برای شما رخ ندهد.

التهاب :

امگا۳ تولید برخی از مواد آزاد شده در طی واکنش های التهابی بدن شما را کاهش می دهد.

برای برخی افراد ، امگا۳ همچنین می تواند کلسترول بد یا LDL را کاهش دهد. با این حال، شواهد مختلف است.

 

۵. خواص امگا ۳ برای بدن در درمان ADHD

اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) نوعی اختلال رفتاری است که با بی توجهی، بیش فعالی و تکانشگری مشخص می شود. چندین مطالعه نشان می دهد که کودکان مبتلا به بیش فعالی دارای سطح خون اسیدهای چرب امگا۳ پایین تر از همسالان سالم خود هستند. علاوه بر این، مطالعات متعددی مشاهده می کنند که مکمل های امگا۳ می توانند علائم ADHD را کاهش دهند.

امگا۳ به بهبود بی توجهی و تکمیل وظایف کمک می کند. آنها همچنین باعث کاهش بیش فعالی، تکانشگری، بی قراری و پرخاشگری می شوند. اخیراً، محققان مشاهده کردند که مکمل های روغن ماهی یکی از امیدوار کننده ترین روش های درمانی برای ADHD هستند.

 

۶. امگا۳ می تواند علائم سندرم متابولیک را کاهش دهد

 

امگا3 می تواند علائم سندرم متابولیک را کاهش دهد

 

امگا ۳ می تواند مزایای بی شماری برای افراد مبتلا به سندرم متابولیک داشته باشد. آنها می توانند مقاومت به انسولین را کاهش دهند، با التهاب مبارزه کنند و چندین فاکتور خطر بیماری قلبی را بهبود بخشند.

سندرم متابولیک مجموعه ای از نشانه ها است. این شامل چاقی مرکزی است -همچنین به عنوان چربی شکم شناخته می شود-. فشار خون بالا، مقاومت برابر انسولین، تری گلیسیرید زیاد و سطح کلسترول HDL “خوب” پایین از دیگر نشانه ها است.

این یک نگرانی عمده در زمینه بهداشت عمومی است زیرا خطر بسیاری از بیماری های دیگر از جمله بیماری های قلبی و دیابت را افزایش می دهد. اسیدهای چرب امگا۳ می تواند مقاومت به انسولین، التهاب و عوامل خطر بیماری های قلبی را در افراد مبتلا به سندرم متابولیک بهبود بخشد.

 

۷. درمان التهاب از خواص امگا ۳

 

التهاب یک پاسخ طبیعی به عفونت و آسیب در بدن شما است. بنابراین، برای سلامتی شما حیاتی است تا به التهاب بدن خود توجه کنید. با این حال، التهاب گاهی اوقات به مدت طولانی ادامه می یابد. حتی بدون عفونت یا آسیب این عارضه تداوم می یابد. به این حالت التهاب مزمن یا طولانی مدت می گویند.

التهاب طولانی مدت می تواند تقریباً در هر بیماری مزمنی از جمله بیماری قلبی و سرطان نقش داشته باشد. به طور قابل توجهی، اسیدهای چرب امگا۳ می توانند تولید مولکول ها و مواد مرتبط با التهاب مانند ایکوزانوئیدهای التهابی و سیتوکین ها را کاهش دهند. مطالعات به طور مداوم ارتباط بین مصرف بیشتر امگا ۳ و کاهش التهاب را مشاهده کرده اند.

 

۸. تاثیر امگا ۳ در بیماری های خود ایمنی

 

در بیماری های خود ایمنی، سیستم ایمنی بدن شما سلولهای سالم را با سلولهای خارجی اشتباه می گیرد و به آنها حمله می کند. دیابت نوع ۱ یکی از نمونه های برجسته است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به سلولهای تولید کننده انسولین در لوزالمعده حمله می کند. امگا۳ می تواند با برخی از این بیماری ها مقابله کند و ممکن است از اهمیت ویژه ای در اوایل زندگی برخوردار باشد.

مطالعات نشان می دهد که دریافت امگا۳ کافی در طول سال اول زندگی شما با کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های خود ایمنی از جمله دیابت نوع ۱، دیابت خود ایمنی و مولتیپل اسکلروزیس مرتبط است. امگا ۳ همچنین به درمان لوپوس، آرتریت روماتوئید، کولیت اولسراتیو، بیماری کرون و پسوریازیس کمک می کند.

 

۹. امگا۳ می تواند اختلالات روانی را بهبود بخشد

 

میزان کم امگا ۳ در افراد مبتلا به اختلالات روان پزشکی گزارش شده است. مطالعات نشان می دهد که مکمل های امگا۳ می توانند دفعات تغییرات خلقی و عود را در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی کاهش دهند.

همچنین مکمل اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است باعث کاهش رفتار خشونت آمیز شود. از فواید شگفت انگیز امگا۳ همین بس که این ماده بی نظیر می تواند چنین تاثیری بر سلامت جامعه بگذارد.

 

۱۰. امگا۳ می تواند با کاهش روانی مرتبط با سن و بیماری آلزایمر مبارزه کند

 

کاهش عملکرد مغز یکی از پیامدهای اجتناب ناپذیر پیری است که البته با فواید شگفت انگیز امگا۳ می توان به جدال با آن رفت. چندین مطالعه مصرف بیشتر امگا۳ را به کاهش افت ذهنی مرتبط با سن و کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط می داند.

یک بررسی از مطالعات کنترل شده نشان می دهد که مکمل های امگا۳ ممکن است در شروع بیماری ، هنگامی که علائم AD بسیار خفیف هستند، مفید باشند.

 

۱۱. امگا۳ می تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند

 

سرطان یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در دنیا است و مدتهاست که ادعا می شود اسیدهای چرب امگا ۳ خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش می دهد.

جالب توجه است، مطالعات نشان می دهد افرادی که بیشترین مقدار امگا۳ را مصرف می کنند تا ۵۵ درصد کمتر در معرض خطر سرطان روده بزرگ هستند.

علاوه بر ای ، مصرف امگا ۳ با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان و سرطان پستان در زنان ارتباط دارد. چه چیزی از این ارزشمندتر برای درک فواید شگفت انگیز امگا۳ برای سلامت شما؟!

 

۱۲. امگا۳ می تواند آسم را در کودکان کاهش دهد

 

آسم یک بیماری مزمن ریوی است که علائمی مانند سرفه، تنگی نفس و خس خس دارد. حملات شدید آسم می تواند بسیار خطرناک باشد. علت آنها التهاب و تورم در مجاری تنفسی ریه ها است.

چندین مطالعه مصرف امگا ۳ را با خطر کمتری آسم در کودکان و بزرگسالان مرتبط دانسته است.

 

۱۳. خواص امگا۳ در کاهش چربی موجود در کبد

 

خواص امگا3 در کاهش چربی موجود در کبد

 

بیماری کبد چرب با اپیدمی چاقی افزایش یافته و به شایعترین علت بیماری مزمن کبدی در جهان تبدیل شده است. با این حال، مکمل اسیدهای چرب امگا۳ به طور موثری باعث کاهش چربی و التهاب کبد در افراد مبتلا به NAFLD می شود. شاید یکی از مهمترین فواید شگفت انگیز امگا۳ برای بدن حل مشکل کبد چرب باشد.

 

۱۴. فواید امگا ۳ برای سلامت استخوان ها

 

پوکی استخوان و آرتروز دو اختلال شایع هستند که بر سیستم اسکلتی شما تأثیر می گذارند. مطالعات نشان می دهد که امگا ۳ با افزایش مقدار کلسیم در استخوان های شما می تواند باعث تقویت قدرت استخوان شود. از فواید شگفت انگیز امگا۳ می توان به همین عامل اشاره کرد که منجر به کاهش خطر پوکی استخوان می شود.

امگا ۳ همچنین ممکن است آرتروز را درمان کند. بیمارانی که از مکمل های امگا ۳ استفاده می کنند کاهش درد مفصل را تایید کرده اند.

 

۱۵. امگا۳ می تواند درد قاعدگی را تسکین دهد

 

درد قاعدگی در ناحیه تحتانی شکم و لگن شما اتفاق می افتد و اغلب به قسمت تحتانی کمر و ران شما می زند. این درد می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد. البته نگران نباشید! حالا دانشمندان با کشف فواید شگفت انگیز امگا۳ به نتایج جالبی رسیده اند.

مطالعات به طور مکرر ثابت می کند که زنانی که بیشترین مقدار امگا ۳ را مصرف می کنند، درد قاعدگی کمتری دارند.

حتی در یک مطالعه مشخص شد که یک مکمل امگا ۳ در درمان درد شدید در دوران قاعدگی موثرتر از ایبوپروفن است.

 

۱۶. اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است خواب را بهبود بخشد

 

خواب خوب یکی از پایه های اساسی سلامتی است. مطالعات کمبود خواب را به بسیاری از بیماری ها از جمله چاقی، دیابت و افسردگی مرتبط می دانند. مقادیر کم اسیدهای چرب امگا۳ با مشکلات خواب در کودکان و بزرگسالان مرتبط است. سطح پایین DHA همچنین با سطح پایین تر هورمون ملاتونین در ارتباط است که به خواب رفتن انسان کمک می کند.

مطالعات روی کودکان و بزرگسالان نشان می دهد که مکمل امگا۳ باعث افزایش طول و کیفیت خواب می شود.

 

۱۷. چربی های امگا ۳ برای پوست شما مفید هستند

 

چربی های امگا 3 برای پوست شما مفید هستند

 

DHA جزو ساختاری از پوست شماست. این ماده مسئول سلامت غشای سلولی است که قسمت زیادی از پوست شما را تشکیل می دهد. غشای سلولی سالم منجر به ایجاد پوستی نرم، مرطوب، لطیف و عاری از چین و چروک می شود.

EPA همچنین از چندین طریق برای پوست شما مفید است. از فواید شگفت انگیز امگا۳ برای پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خواص شگفت انگیز امگا۳ برای پوست

 • مدیریت تولید روغن و آبرسانی به پوست شما.
 • جلوگیری از هایپر کراتینه شدن فولیکول های مو، که به صورت برجستگی های کوچک قرمز رنگی است که اغلب در بازوها دیده می شود.
 • کاهش پیری زودرس پوست
 • کاهش ایجاد آکنه

همچنین امگا ۳ همچنین می تواند از پوست شما در برابر آسیب های خورشید محافظت کند. EPA به شما در جلوگیری از ترشح مواد کلاژن موجود در پوست پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب کمک می کند.

 

کلام پایانی درباره خواص امگا ۳ برای بدن

 

اسیدهای چرب امگا ۳ برای سلامتی بدن شما حیاتی هستند. دریافت آنها از غذاهای کامل مانند ماهی های چرب دو بار در هفته بهترین راه برای اطمینان از مصرف زیاد امگا ۳ است.

با این حال، اگر مقدار زیادی ماهی چرب نمی خورید، ممکن است بخواهید مکمل امگا۳ مصرف کنید. برای افرادی که کمبود امگا۳ دارند، این یک روش ارزان و بسیار موثر برای بهبود سلامت است.

 

 

منبع: healthline

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

17 + سیزده =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

۶ رژیم لاغری سریع بدون عوارض که از نظر علمی مورد تایید قرار گرفته‌اند

۶ رژیم لاغری سریع بدون عوارض که از نظر علمی مورد تایید قرار گرفته‌اند

در حالی‌ که تعداد بیشماری رژیم لاغری برای کاهش وزن پیش روی کسانی است که قصد دارند به تناسب اندام برسند اما مسئله اینجاست که فقط تعداد محدودی از این رژیم‌های لاغری و کاهش وزن سریع بدون عوارش و موثر از نظر علمی، مورد تایید صد در صد پزشکان تغذیه قرار گرفته‌اند. در ادامه ۶ رژیم لاغری سریع و کاهش وزن بدون عوارض را در سرویس سلامت مجله کوروش بخوانید.
 • 3572 بازدید
 • انتشار: ۱۰-۰۳-۰۰
انواع نشانه های گردن درد پشت میز نشینی و روش های درمان آن

انواع نشانه های گردن درد پشت میز نشینی و روش های درمان آن

اگر به دلیل استفاده زیاد از کامپیوتر، لپ تاپ و پشت میز نشستن دچار گردن درد می‌شوید، در این مقاله از مجله کوروش با ما همراه شوید تا به دلایل این درد بپردازیم و نشانه‌ها و روش درمان گردن درد در منزل را هم به شما معرفی کنیم. گردن درد حاصل از پشت میز نشینی و کار زیاد با کامپیوتر و موبایل و... یک تشخیص پزشکی رسمی نیست، بلکه اصطلاحی است که معمولاً برای افرادی که چنین آسیبی می‌بینند به کار برده می‌شود. پزشک معمولاً گردن درد حاصل از پشت میز نشینی را بعد از معاینه فیزیکی و گرفتن شرح ...
 • 176 بازدید
 • انتشار: ۰۲-۱۲-۹۹
درمان خانگی یبوست

بهترین روش های درمان خانگی و سریع یبوست

یبوست یکی از بیماری های شایع گوارشی است که در نتیجه اختلال عملکرد روده به وجود می آید. اگر عمل دفع مدفوع کمتر از ۳ بار در هفته اتفاق بیفتد، هنگام دفع فرد دچار درد شود و مدفوع خشک و با دشواری باشد، دچار یبوست شده اید. برای درمان یبوست راه ها و داروهای مختلفی وجود دارد. در این مطلب از مجله کوروش علل یبوست و درمان خانگی یبوست را به تفصیل خواهیم گفت.
 • 24 بازدید
 • انتشار: ۲۲-۰۳-۰۰