آموزش ساده کاشت سبزی در باغچه و گلدان خانه

آموزش ساده کاشت سبزی در باغچه و گلدان خانه


4 خرداد 1400 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
کاشت سبزی در خانه

کاشت سبزیجات در خانه یکی از لذت بخش ترین کارهایی است که می توان انجام داد. در این مقاله از مجله کوروش قصد داریم شما را با روش های کاشت سبزی در خانه در گلدان یا باغچه و همچنین نکات کاشت سبزی در بطری نوشابه و کاشت سبزی بدون خاک و … آشنا کنیم.

 

به جای اینکه هر روز سبزی خوردن بخرید بد نیست کمی در سبک زندگی خود تغییر ایجاد کنید و خودتان دست به کار شوید؟ واقعا مهم نیست در خانه تان باغچه بزرگی دارید و یا تنها یک محل برای قرار دادن گلدان داشته باشید. در هر صورت می توانید مقداری سبزیجات تازه و معطر بکارید و هر روز در کنار غذا از آن مصرف کنید. تنها لازم است با روش کاشت سبزی خوردن در گلدان یا باغچه آشنا باشید و کمی صبر و حوصله به خرج دهید.

 

 

برای کاشت سبزیجات در خانه ابزارهای مورد نیاز را فراهم کنید

 

برای کاشت سبزیجات در خانه ابزارهای مورد نیاز را فراهم کنید

 

برای کاشت سبزی در گلدان یا باغچه شما به چند ابزار ضروری نیاز دارید که بهتر است برای شروع آن ها را تهیه کنید.

 

 • بذر سبزی
 • خاک
 • گلدان یا جعبه برای کاشت سبزی
 • دستکش
 • آبپاش
 • بیلچه

 

 

برای کاشت سبزی در خانه به آفتاب نیاز دارید

 

برای کاشت سبزی در خانه به آفتاب نیاز دارید

تخفیف شوینده های افق کوروش

 

قبل از هر چیز اگر تصمیم دارید خودتان در خانه سبزی بکارید، بهتر است ابتدا مکان مناسبی را انتخاب نمایید. بیشتر سبزیجات برای رشد کردن به ۶ تا ۸ ساعت نور مستقیم در روز نیاز دارند. بنابراین قبل از کاشت سبزی ابتدا این موضوع را مد نظر قرار دهید.

 

 

برای کاشت سبزی در خانه خاک را زهکشی کنید

 

برای کاشت سبزی در خانه خاک را زهکشی کنید

 

خاکی که برای کاشت سبزیجات استفاده می شود باید به طور کامل زهکشی شود. استفاده از خاک سفت و سنگی برای کاشت سبزیجات مناسب نیست و می تواند مانع رشد ریشه شود و گیاه را ضعیف کند.

 

 

مقداری مواد آلی به خاک باغچه یا گلدان اضافه کنید

 

برای کاشت سبزی در خانه مقداری مواد آلی به خاک اضافه کنید

 

سبزیجات برای رشد کردن از خاک تغذیه می کنند. اگر خاک شما مواد معدنی مورد نیاز گیاه را فراهم نکند، سبزی شما به خوبی روشن خواهد کرد. بنابراین با اضافه کردن مقداری کود و مواد مغذی به خاک باغچه یا گلدان آن را برای کاشت سبزی آماده کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » آموزش درست کردن کود و کمپوست در خانه «

 

 

برای کاشت سبزی بذر و نشاء مناسبی را انتخاب کنید

 

در زمان خرید بذر سبزیجات سعی کنید بذرهای تازه و تولید همان سال را خریداری کنید. اگر قصد دارید نشاء بخرید هم حتماً از نشاء ضخیم و سالم استفاده کنید.

حتما بخوانید  چگونه یک خرید هوشمندانه برای کاهش هزینه های زندگی داشته باشیم؟

 

 

کاشت سبزی را از یک قطعه کوچک در باغچه یا گلدان آغاز کنید

 

کاشت سبزی را از یک قطعه کوچک در باغچه یا گلدان آغاز کنید

 

برای شروع کاشت سبزی در خانه بهتر است ابتدا بخش کوچکی از باغچه تان را به این کار اختصاص دهید. این کار موجب می شود تا بهتر بتوانید به آن رسیدگی کنید. از طرف دیگر در صورت پژمرده شدن سبزی ها کمتر ناامید شوید. کاشتن سبزی نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد. بنابراین در ابتدای کار بهتر است آن را به صورت محدود آغاز کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » آموزش ساده کاش زعفران در خانه «

 

 

سبزیجات مناسبی را انتخاب کنید

 

برای کاشت سبزی در خانه سبزیجات مناسبی را انتخاب کنید

 

اگر قصد دارید در خانه سبزی بکارید قبل از هر چیزی سبزیجاتی را انتخاب کنید که علاقه بیشتری به خوردن آن ها دارید. مقدار هر یک از سبزیجات را با توجه به نیاز خودتان و خانواده تان انتخاب کنید. به آب و هوای منطقه ای که زندگی می کنید توجه کنید و در فصل مناسب اقدام به کاشت سبزی نمایید.

 

 

از روش مناسبی برای کاشت سبزی در گلدان یا باغچه استفاده کنید

 

از روش مناسبی برای کاشت سبزی در خانه استفاده کنید

 

برای کاشت سبزی در گلدان یا باغچه باید ابتدا خاک را الک کنید تا کاملاً زهکشی شود. سپس گلدان مخصوص سبزی کاری را بردارید و به ارتفاع ۱۵ سانتی متر خاک درون آن بریزید. مقداری آب روی خاک اسپری کنید. با توجه به اندازه گلدان تعداد بذر داخل آن بکارید. قبل از کاشت بذرها برای ۸ ساعت آن ها را در آب ولرم خیس دهید. سپس بذرها را روی پارچه پهن کنید تا خشک شوند. حال می توانید بذرها را در سطح خاک بکارید.

روی بذرها یک لایه نازک خاک بریزید. درواقع روی هر بذر باید دو برابر اندازه خودشان خاک بریزید. ریختن خاک زیاد روی بذر موجب خفه شدن آن می شود و جلوی رشد گیاه را می گیرد. برای کاشت سبزی در باغچه نیز باید همین روال را دنبال کنید.

 

 

بعد از کاشت سبزی ها آن ها را در محلی تاریک قرار دهید

 

بعد از کاشت سبزی ها آن ها را در محلی تاریک قرار دهید

 

بعد از کاشت سبزی در گلدان یا باغچه یک روزنامه روی آن قرار دهید و با آب پاش روی آن را آبپاش کنید. سبزیجات تا زمان جوانه زدن و رشد ۲ تا ۳ میلی متری بهتر است در مکانی تاریک قرار بگیرند تا زودتر رشد کنند. بعد از این که گیاه چند سانتی متر رشد کرد، روزنامه را بردارید. مقداری آب به سبزی ها دهید و اجازه دهید نور به آن بتابد. اگر سبزی ها را در گلدان کاشته اید و نور کافی در منزل ندارید، می توانید گلدان ها را در معرض نور لامپ فلورسنت قرار دهید.

 

 

بیشتر بخوانید » آموزش کاشت گوجه فرنگی در باغچه و گلدان « 

 

 

از روش مناسبی برای آبیاری سبزیجات استفاده کنید

 

از روش مناسبی برای آبیاری سبزیجات استفاده کنید

 

برای آب دادن به سبزی ها باید هر زمان که خاک آن خشک شد، مقداری آب روی خاک اسپری کنید. بیش از اندازه آب دادن به سبزی موجب از بین رفتن اکسیژن و خراب شدن گیاه می شود. بهتر است همیشه روی خاک را بررسی کنید. در صورت خشک بودن خاک به سبزیجات کمی آب دهید.

 

 

از کود مناسبی برای تقویت سبزیجات استفاده کنید

 

از کود مناسبی برای تقویت سبزیجات استفاده کنید

 

تقریباً دو هفته بعد از این که سبزیجات را کاشتید، باید کودهی را شروع کنید. برای کود دادن به سبزی ها باید از کود طبیعی استفاده کنید. کودهای شیمیایی نیاز گیاه شما را برطرف می کنند، اما سبزی شما دیگر ارگانیک نخواهد بود پس به این نکته توجه داشته باشید.

حتما بخوانید  با این ترفندها کمد لباس مرتبی داشته باشید

 

 

سبزیجات را بعد از ۲ هفته از زمان کاشت، برداشت کنید

 

سبزیجات را بعد از 2 هفته از زمان کاشت، برداشت کنید

 

بعد از حدود ۲ هفته از زمان کاشت معمولاً سبزی ها آماده چیدن هستند. برای چیدن سبزی ها باید ابتدا برگ های روی سر ساقه را جدا کنید. این کار موجب می شود تا گیاه دوباره سبزی بدهد و بیشتر رشد کند.

 

 

نکاتی برای کاشت سبزی در گلدان و باغچه

 

نکاتی برای کاشت سبزی در گلدان و باغچه

 

 • برای کاشت سبزی خوردن بهتر است از ترکیب خاک برگ و خاک باغچه استفاده کنید.

 

 • برای کاشت سبزی هایی مثل نعناع و پونه که بذر ندارند، باید آن ها را از سبزی فروشی بخرید و بعد از ریشه دار شدن در خاک بکارید.

 

 • برای کاشت سبزی در گلدان می توانید از انواع سبد و گلدان های سفالی و پلاستیکی استفاده کنید. کاشت سبزی در سبد پلاستیکی یکی از بهترین روش ها برای پرورش سبزی در خانه است. کاشت سبزی در بطری نوشابه نیز ایده خوبی برای پرورش سبزی در خانه است.

 

 • برای کاشت سبزی در گلدان می توانید هر سبزی را در گلدان جداگانه بکارید و روی آن بنویسید.

 

 • برای کاشت ریحان و گشنیز می توانید مقداری سبزی را در آب و مقابل نور خورشید قرار دهید. هر زمان که گیاه رشد کرد و ریشه داد، می توانید آن را در خاک بکارید.

 

 • برای کاشت پیازچه، ریشه آن را با مقداری ساقه در آب قرار دهید. بعد از ۵ روز پیازچه رشد می کند و می توانید از آن استفاده کنید. این روش کاست سبزی بدون خاک بسیار محبوب است.

 

 • برای کاشت سبزی بدون خاک می توانید سبزیجاتی مثل سیر، پیاز، پیازچه را در آب قرار دهید و بعد از چند روز که رشد سبزی کامل شد، از آن ها استفاده کنید.

 

 • برای کاشت سبزی در خانه بدون نور می توانید گلدان را زیر نور فلورسنت قرار دهید.

 

 • قبل از کاشت سبزی در گلدان یا باغچه خانه تان باید بدانید که هر کدام از انواع سبزیجات در فصلی خاص کاشته می شوند. برای کاشت سبزیجات مثل کاهو و نخود فرنگی باید در هوای سرد اوایل بهار و یا پاییز اقدام کنید.

 

 • اگر قصد دارید گوجه ‌فرنگی فلفل و خیار بکارید بهتر است این کار را در اواخر بهار و تابستان که هوا گرم تر است انجام دهید.

 

 • برای کاشت سبزی در زمستان در خانه نیز می توانید به سراغ ریحان، پیازچه، پونه و سیر بروید.

 

 

بیشتر بخوانید » آموزش کاشت گیاهان دارویی در گلدان و باغچه « 

 

 

جمع بندی نهایی

 

اگر واقعاً به کاشت سبزی در خانه علاقه دارید، و البته باغچه هم ندارید و آپارتمان نشین هستید بهتر است همین امروز کاشت سبزی در سبد میوه یا گلدان را امتحان کنید. تنها لازم است مقداری بذر و خاک مناسب تهیه کنید و مراقب باشید تا بذرها رشد کنند. آنگاه می توانید هر روز از سبزیجات تازه ای که خودتان کاشته اید در کنار غذا استفاده کنید و لذت ببرید.

 

 

منابع: almanac، bhg

 

کالابرگ الکترونیک