آسان‌ترین روش جرم گیری و از بین بردن بوی بد انواع مدل ماشین لباسشویی | مجله کوروش

آسان‌ترین روش جرم گیری و از بین بردن بوی بد انواع مدل ماشین لباسشویی

آسان‌ترین روش جرم گیری و از بین بردن بوی بد انواع مدل ماشین لباسشویی


10 مرداد 1400 . زمان مطالعه: 8 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
جرم گیری ماشین لباسشویی

درست است که لوازمی مثل ماشین لباسشویی هر بار که روشن می‌شوند با مواد شوینده پر شده و کار می‌کنند اما این به آن معنی نیست که این لوازم نیازی به تمیز کردن و حتی جرم گیری ندارند. در واقع همان‌طور که ماشین لباسشویی کارش تمیز کردن لباس‌ها است همان اجرام و کثیفی‌ها در ماشین باقی می‌مانند و به این‌ها باید باقی‌مانده مواد شوینده و رسوبات را هم اضافه کنید. یادتان باشد ماشین لباسشویی یک محیط مرطوب است و احتمالا قارچ و کپک هم در محیط‌های مرطوب فراوان است. در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش نحوه جرم گیری انواع مدل ماشین لباسشویی را به آسان‌ترین شکل ممکن توضیح داده و برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی راهکارهایی را ارائه میدهیم.

 

 

در ماه چند بار باید ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟

 

سرزمین بازی افق کوروش

جرم گیری ماشین لباسشویی ؛ در ماه چند بار باید ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟

 

اغلب تولید کنندگان ماشین لباسشویی توصیه می‌کنند که در ماه یک بار کار جرم گیری و تمیز کردن ماشین لباسشویی را انجام دهید. اگر چه اغلب افراد فکر می‌کنند ماهی یک بار کافی نیست و برخی هم هفته‌ای یک بار پروسه تمیز کردن و جرم گیری ماشین لباسشویی را انجام می‌دهند به خصوص آن‌هایی که از ماشین بیشتر کار می‌کشند.

 

 

قبل از تمیز کردن ماشین لباسشویی مدل ماشین و نوع ماده شوینده را انتخاب کنید

 

جرم گیری ماشین لباسشویی ؛ قبل از تمیز کردن ماشین لباسشویی مدل ماشین و نوع ماده شوینده را انتخاب کنید

 

همه چیز به نوع ماشین لباسشویی شما بستگی دارد. در واقع نوع و مدل ماشین لباسشویی نحوه تمیز کردن آن را مشخص می‌کند. برای مثال نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی‌هایی که درب جلو دارند با آن‌هایی که درشان از بالا باز می‌شود فرق دارد. قبل از شروع تمیز کردن نوع شوینده را هم انتخاب کنید: جوش شیرین، سرکه سفید، سفید کننده یا پاک کننده‌های تخصصی موجود در بازار. استفاده از سرکه سفید برای پاک کردن ماشین لباسشویی گزینه مناسبی است چون شیمیایی نیست و ضرری ندارد و به راحتی هم در دسترس است.

 

اما مسئله اینجاست که برخی تولیدکنندگان ماشین لباسشویی مایع سفید کننده یا سایر تمیز کننده‌های موجود در بازار را برای تمیز کردن و جرم گیری ماشین لباسشویی توصیه می‌کنند. اگر تصمیم دارید از یک تمیز کننده تخصصی از مارک‌های موجود در بازار استفاده کنید بهتر است حتما دستورالعمل و مقدار توصیه شده که روی برچسب شوینده درج شده را مطالعه کنید. یک نکته خیلی مهم این است که هر بار فقط از یک نوع شوینده استفاده کنید و به هیچ‌وجه شوینده‌ها (چه طبیعی و چه شیمیایی) را با هم ترکیب نکنید.

وسایل لارم برای شستشوی ماشین لباسشویی به روش خانگی بدون استفاده از مواد شیمیایی:

 

  • ۲ پیمانه سرکه سفید
  • یک چهارم پیمانه جوش شیرین
  • یک چهارم پیمانه آب
  • یک عدد اسفنج یا ابر برای شستشو
حتما بخوانید  15 روش سریع و آسان پاک کردن لکه سیاه گردو از دست و لباس

 

 

چطور ماشین لباسشویی درب از جلو را تمیز کنیم

 

جرم گیری ماشین لباسشویی ؛ چطور ماشین لباسشویی درب از جلو را تمیز کنیم

 

۱-در قدم اول دکمه «تمیز کردن» ماشین را فشار دهید. اگر ماشین شما این قابلیت را ندارد گرم‌ترین درجه آب ماشین لباسشویی را انتخاب کنید. در برخی موارد این درجه همان درجه شستن لباس‌های سفید یا رنگی است.

 

۲-اگر در ماشین لباسشویی شما یک پروسه دیگر هم برای تمیز کردن طراحی شده دکمه آن را هم فشار دهید.

 

۳-در محفظه‌ای که همیشه ماده شوینده لباس‌ها را می‌ریزید این بار ماده شوینده‌ای را بریزید که می‌خواهید با آن ماشین لباسشویی را جرم گیری و تمیز کنید.در این قسمت می توانید از ترکیب جوش شیرین و آب استفاده کنید.

 

۴-محفظه مخصوص ماده شوینده را پر کرده، و سرکه سفید را داخل محفظه اصلی ماشین لباسشویی ریخته درب محفظه را ببندید و سپس ماشین لباسشویی را روشن کنید.

 

فروش اینترنتی افق کوروش

۵-اگر ماشین لباسشویی شما اتوماتیک است که به صورت خودکار وارد چرخه آبکشی می‌شود اما اگر اتوماتیک نیست بعد از پایان دوره شستشو دکمه چرخه آبکشی را به روال معمول شستن لباس‌ها روشن کنید.

 

بعد از پایان چرخه شستشو با یک اسفنج یا ابر که در سرکه سفید خیس شده در و لاستیک دور در و قسمت اطراف آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن در و لاستیک دور در ماشین بهتر است از یک مایع که پنجاه درصد مایع سفید کننده دارد استفاده کنید. این مایع را روی لاستیک دور در بریزید و کمی صبر کنید. در این فاصله می‌توانید با یک مسواک کمی لاستیک و در را بسابید و سپس با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید. در ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا کاملا خشک شود. یادتان باشد بعد از هر بار اتمام کار ماشین لباسشویی قسمت در و لاستیک دور آن را با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید و در را هم یک یا دو ساعت باز بگذارید تا کاملا خشک شود.

 

 

بهترین روش های جرم گیری و از بین بردن رسوب کتری و سماور

 

 

چطور ماشین لباسشویی درب از بالا را تمیز کنیم؟

 

جرم گیری ماشین لباسشویی ؛ چطور ماشین لباسشویی درب از بالا را تمیز کنیم؟

 

برای تمیز کردن ماشین لباسشویی که در آن از بالا باز می‌شود کارتان کمی آسان‌تر است چون معمولا این نوع ماشین لباسشویی‌ها چرخه‌ای برای تمیز کردن ندارند و شما می‌توانید برای تمیز کردن روش خودتان را داشته باشید. این نسخه شامل زمانی برای انتظار شروع چرخه و پایان دادن به آن است.

 

۱-دکمه تنظیم آب گرم را بزنید و طولانی‌ترین چرخه را انتخاب کنید.

۲-تشت ماشین لباسشویی را تا سطح حداکثر با آب پر کنید و سپس دکمه Pause  را بزنید.

حتما بخوانید  3 مدل طرز تهیه ترشی کلم بروکلی فوری بدون نیاز به پخت

۳-۴ فنجان سرکه سفید، یک فنجان جوش شیرین یا یک فنجان مایع سفید کننده را داخل وان بریزید و اجازه دهید ماشین به مدت یک تا دو دقیقه کار کند.

۵-ماشین لباسشویی را خاموش کنید و به مدت یک ساعت اجازه دهید تشت ماشین از این مایع پر باشد. در این فاصله یک پارچه میکروفیبر را با همین مایع آغشته کنید و سطح بالای در ماشین لباسشویی و پره‌ها (جاهایی که آب به آن‌ها نمی‌رسد) را با آن تمیز کنید.

۶-حالا دوباره ماشین را روشن کنید، چرخه آبکشی را انجام دهید و دکمه پایان یا Finish را بزنید. در این زمان نباید دیگر بوی سرکه یا مایع سفید کننده را احساس کنید، اما اگر احساس کردید یک بار دیگر دکمه آبکشی را بزنید تا دوباره چرخه آبکشی انجام شود.

 

 

چطور بعد از هر بار استفاده از ماشین لباسشویی آن را تمیز کنیم؟

 

جرم گیری ماشین لباسشویی ؛ چطور بعد از هر بار استفاده از ماشین لباسشویی آن را تمیز کنیم؟

 

علاوه بر تمیز کردن ماهانه ماشین لباسشویی لازم است که بعد از هر بار استفاده از ماشین لباسشویی هم یک تمیزکاری مختصر انجام دهید تا قارچ و کپک در ماشین شما جا خوش نکند. برای این کار لازم است که بعد از هر بار استفاده، با یک پارچه میکروفیبر درب و لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را خوب خشک کنید و درب را باز بگذارید تا کاملا خشک شود. به این ترتیب باقی مانده مواد شوینده و قطرات آب را از سطح لاستیک و درب ماشین لباسشویی پاک می‌کنید و مانع کپک و بوی بد ماشین می‌شوید.

 

یادتان باشد به هیج عنوان بعد از اتمام کار ماشین لباسشویی لباس‌ها را بلافاصله از آن خارج کنید. علاوه بر این هر بار از حجم مناسب ماده شوینده برای لباس‌ها استفاده کنید چون باقی مانده مواد شوینده هم در خلل و فرج ماشین لباسشویی باقی مانده و سبب بروز قارچ و کپک می‌شود.

 

بهتر است حداقل یک بار در ماه از آب بالای ۶۰ درجه (مثلا ۹۰ درجه) برای شستشوی لباس‌ها استفاده کنید چون دمای پایین هم باعث می‌شود مواد شوینده لزج و چسبناک شده و در خلل و فرج و لاستیک درِ ماشین لباسشویی بچسبند. استفاده از آب خیلی گرم حداقل یک بار در ماه این مشکل را برطرف می‌کند. بخش‌ها و سطوح بیرونی ماشین لباسشویی را هم با یک پارچه نرم و لطیف و چند قطره پاک کننده همه منظوره تمیز کنید.

 

 

شاید برایتان جالب باشد:

 

پودر لباسشویی بهتر است یا مایع لباسشویی؟

۲۵ کاربرد عجیب سرکه سیب و سرکه سفید در خانه داری

 

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...