روش درمانی طب هومیوپاتی چیست و آیا واقعا در درمان بیماری‌ها مؤثر است؟ - مجله کوروش

روش درمانی طب هومیوپاتی چیست و آیا واقعا در درمان بیماری‌ها مؤثر است؟

روش درمانی طب هومیوپاتی چیست و آیا واقعا در درمان بیماری‌ها مؤثر است؟


12 آبان 1399 . زمان مطالعه: 6 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
روش درمانی طب هومیوپاتی چیست و آیا واقعا در درمان بیماری‌ها مؤثر است؟

اگر بخواهیم بگوییم هومئوپاتی یا هومیوپاتی چیست باید اینطور توضیح بدهیم: «یک روش درمانی مبتنی بر این باور است که بدن توانایی درمان خودش را دارد». این روزها استفاده از این شیوه در طب مکمل برای درمان انواع بیماری‌های جسمی و روحی بسیار رایج شده است. برخی بر این باور هستند که عملکرد روش درمانی طب هومیوپاتی درست مثل واکسن عمل می‌کند. بیشتر از ۴۰۰۰ نوع دارو هومیوپاتی وجود دارد و استفاده از مواد طبیعی، گیاهان و مواد معدنی در این شیوه درمان، موجب تحریک درمان در فرد می‌شود. برای این‌که دقیقاً بدانید هومیوپاتی چیست بیایید نگاهی به تاریخچه ظهور این روش بیندازیم. تقریباً اواخر قرن ۱۸ بود که این روش در آلمان و توسط پزشکی به نام ساموئل هانمان کشف شد و بعد از مدتی به شدت در اروپا رایج شد. در این روش با تحریک سیستم عصبی و ایمونولوژی فرد به سمت بهبود پیش می‌رود. روش درمان هومیوپاتی توسط سازمان بهداشت جهانی تأیید شده است. این روش درمانی به عنوان یک روش جایگزین برای درمان‌های عادی به کار برده می‌شود. در مجله کوروش می‌توانید ترجمه مقاله webmd، یکی از محبوب‌ترین و پربازدیدترین وب‌سایت‌های پزشکی را در مورد هومیوپاتی بخوانید.

 

هومیوپاتی چیست و روش درمانی طب هومیوپاتی چطور کار می‌کند؟

 

تخفیفات افق کوروش

روش درمانی طب هومیوپاتی چیست و آیا واقعا در درمان بیماری‌ها مؤثر است؟

 

یک باور اساسی پشت روش درمانی طب هومیوپاتی وجود دارد و آن این است که عامل بیماری همان درمان آن است و چیزی که موجب بروز علائم بیماری در فرد می‌شود، می‌تواند در مقدار بسیار کم، همان بیماری را درمان کند. در این روش بدن به صورت طبیعی برای مقابله با بیماری تحریک می‌شود. به عنوان مثال پیاز قرمز موجب می‌شود تا اشک از چشم‌های ما سرازیر شود. به همین دلیل در داروهای هومیوپاتی از پیاز قرمز برای درمان آلرژی استفاده می‌شود. درمان خیلی از بیماری‌های با مواد طبیعی مثل گیاه پیچک سمی، آرسنیک سفید، نیش زنبور و گیاهی به نام آرنیکا انجام می‌شود.

 

پزشکانی که در حوزه درمان هومیوپاتی و طب مکمل فعالیت می‌کنند، با افزودن مقداری آب و الکل به این مواد طبیعی آن‌ها را ضعیف می‌کنند و به عنوان دارو استفاده می‌کنند. آن‌ها معتقد هستند که این کار موجب درمان و التیام بیماری‌ها می‌شود. هر چقدر دوز داروی مورد استفاده کمتر باشد، مؤثرتر خواهد بود.

 

روش درمانی طب هومیوپاتی چیست و آیا واقعا در درمان بیماری‌ها مؤثر است؟

 

زمانی که برای اولین بار به یک هومیوپات مراجعه می‌کنید، پزشک از شما سوالاتی در مورد وضعیت سلامت، حالا روحی، عاطفی و جسمی‌تان می‌پرسد. سپس با در نظر گرفتن تمام علائم و شرایط شما یک دارو برای درمان‌تان تجویز می‌کند. امکان خرید داروهای هومیوپاتی بدون نسخه و در داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها نیز وجود دارد. معمولاً کیفیت و دوز این محصولات متفاوت است و به تولید کننده آن بستگی دارد. دوره درمان به وسیله داروهای هومیوپاتی تقریباً تا چند سال طول می‌کشد و در هر فردی متفاوت است.

 

چه بیماری‌هایی به روش هومیوپاتی درمان می‌شوند؟

روش درمانی طب هومیوپاتی چیست و آیا در درمان بیماری‌ها مؤثر است؟

 

معمولاً درمان برخی از بیماری‌ها با این طب مکمل رایج‌تر است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

 

موارد منع مصرف در روش درمانی طب هومیوپاتی

 

هیچ‌گاه برای درمان بیماری‌هایی خاص مثل آسم، سرطان، بیماری‌های قلبی و کرونا و در مجموع شرایطی که زندگی فرد را در خطر می‌اندازد از طب مکمل استفاده نمی‌شود. توجه داشته باشید که از طب مکمل به عنوان جایگزین واکسن استفاده نمی‌شود و هنوز هیچ تحقیق علمی این موضوع را ثابت نکرده است که استفاده از هومیوپاتی می‌تواند به جای واکسن مورد استفاده قرار بگیرد.

 

آیا هومیوپاتی واقعاً در درمان بیماری‌ها مؤثر است؟

 

روش درمانی طب هومیوپاتی چیست و آیا واقعا در درمان بیماری‌ها مؤثر است؟

 

تحقیقات گسترده‌ای در زمینه روش درمانی طب هومیوپاتی انجام شده و بسیاری از مطالعات نشان داده است که داروهای هومیوپاتی برای درمان بیماری‌ها مؤثر هستند و برخی از مطالعات نیز این موضوع را نفی می‌کنند. برخی منتقدان بر این باور هستند که این داروهای درواقع بی‌تأثیر هستند و بیشترین تأثیرشان به خاطر تلقین و باوری است که در افراد ایجاد شده است و مغز را ترغیب می‌کند تا مواد شیمیایی آزاد کند و درد و علائم بیماری بهبود پیدا کند. هنوز در مورد این موضوع اختلاف نظرات زیادی در بین پزشکان وجود دارد و بسیاری از تئوری‌های هومیوپاتی با اصول شیمی و فیزیک همخوانی ندارند.

هومیوپاتی چه خطراتی دارد؟

 

روش درمانی طب هومیوپاتی چیست و چه خطرات و مزایایی دارد؟

 

داروهای هومیوپاتی تحت نظارت FDA عرضه می‌شوند اما ایمن بودن و تأثیر این داروها کمتر مورد بررسی قرار می‌گیرد. معمولاً داروهای روش درمانی طب هومیوپاتی بیشتر منشأ گیاهی، معدنی و حیوانی دارند و همین موضوع موجب شده تا عوارض جانبی خاصی نداشته باشند، اما به هر حال همیشه در برخی موارد استثنا وجود دارد. داروهای هومیوپاتی که حاوی مقادیر زیادی از یک ماده فعال یا یک فلز سنگین باشند، می‌توانند برای سلامت مضر باشند.

 

اگر شما هم مایل به امتحان کردن این طب مکمل هستید و دوست دارید با تأثیر این داروها آشنا شوید، بهتر است قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت کنید. برخی از داروهای هومیوپاتی ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشند. اگر بیماری خاصی دارید و یا از دارویی استفاده می‌کنید، حتماً قبل از مصرف داروهای هومیوپاتی به پزشک اطلاع دهید.

 

نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...