طرز تهیه مرحله به مرحله دوغ کفیر خانگی، فوت و فن ها و خواص آن

طرز تهیه مرحله به مرحله دوغ کفیر خانگی، فوت و فن ها و خواص آن


15 دی 1399 . زمان مطالعه: 4 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه مرحله به مرحله دوغ کفیر خانگی، فوت و فن ها و خواص آن
کالابرگ الکترونیک

دوغ عضوی جدانشدنی از سفرهای رنگارنگ سنتی و ایرانی است. این مایع سفید و خوشمزه، در کنار انواع غذاها مثل کباب‌ها، خورش‌ها و غذاهای دیگر سرو می‌شود. روش تهیه دوغ کفیر خانگی آسان است و طعمی مثل دوغ‌های محلی و سنتی دارد. برای طرز تهیه دوغ کفیر و حتی ماست کفیر که از انواع ماست مفید است به مواد زیادی نیاز ندارید. این دوغ را در خانه هم می‌توانید تهیه کنید. در طریقه تهیه دوغ و ماست کفیر خانگی به قارچ کفیر نیاز دارید. در این مقاله مجله کوروش ما علاوه بر طرز تهیه دوغ کفیر با قارچ کفیر و فوت و فن های مهم آن و خواص کفیر را نیز برایتان گفته‌ایم.

طرز تهیه دوغ کفیر خانگی

 

استخدام کارمند فروشگاه

طرز تهیه دوغ کفیر خانگی، فوت و فن ها و خواص آن

مواد لازم برای تهیه ۱ لیتر دوغ

 

قارچ کفیر: ۶۰ گرم

شیر: ۱ لیتر

قاشق چوبی یا پلاستیکی (هرگز از قاشق فلزی یا آبکش صافی فلزی استفاده نکنید)

 

کالاهای تخفیف دار افق کوروش

طرز تهیه

 

مرحله اول

 

برای تهیه دوغ کفیر خانگی، ابتدا قارچ کفیر را در آبکش صافی پلاستیکی بریزید و آن را بشویید. سپس کفیر را در ظرف شیشه‌ای بریزید.

 

مرحله دوم

 

شیر را در دمای محیط قرار دهید تا از سرما بیفتد. سپس شیر را به شیشه کفیر اضافه کنید و در شیشه را ببندید (۲ الی سه سانتی‌متر از حجم شیشه خالی باشد و خیلی پر نباشد). شیشه را خوب تکان دهید تا مواد ترکیب شوند (درب شیشه نباید فلزی باشد).

استخدام کارمند انبار

حالا ظرف شیشه‌ای را در جای خشک و معتدل و به دور از نور (مثل کابینت) قرار دهید. پس از گذشت ۴۸ ساعت، دوغ کفیر شما آماده است. فقط باید آن را از صافی پلاستیکی رد کنید تا قارچ کفیر از دوغ جدا شود.

حتما بخوانید  طرز تهیه آب انبه و شربت انبه مجلسی و خوشمزه کافی شاپی

 

 

فوت و فن های طرز تهیه دوغ کفیر خانگی

 

طرز تهیه دوغ کفیر خانگی، فوت و فن ها و خواص آن

 

۱- بهتر است از شیر بدون مواد نگهدارنده و مدت دار و ترجیحا شیر محلی استفاده کنید.

۲- باید مواد ترکیب‌شده در مرحله ۲، از درب ظرف حداقل ۳ سانتی‌متر فاصله داشته باشند. زیرا قارچ کفیر حجم مواد را افزایش می‌دهد.

۳- همان‌طور که گفتیم هرگز از ظرف فلزی یا قاشق فلزی یا صافی فلزی در طرز تهیه دوغ کفیر استفاده نکنید. زیرا این مواد با هم واکنش می‌دهند.

۴- اگر در مرحله آخر، در ظرف قارچ کفیر باقی ماند، می‌توانید دوباره مقداری شیر ولرم به آن اضافه کنید.

۵- اگر دوغ کفیر غلیظ شد، می‌توانید کمی آب به آن اضافه کنید. البته برای خوش‌طعم شدن دوغ، می‌توانید در آخر نمک و پودر سبزیجات معطری مانند نعناع و پونه یا پودر گل محمدی روی آن بریزید.

۶- می‌توانید بارها از قارچ کفیر استفاده کنید. البته هربار نیاز به شستن قارچ کفیر نیست؛ بلکه شستن قارچ کفیر هر ۳ مرتبه یک بار، کفایت می‌کند.

۷-اگر به دوغ و ماست علاقه دارید طرز تهیه ماست موسیر خانگی و طرز تهیه ماست چکیده را هم در مجله کوروش بخوانید.

 

 

خواص قارچ کفیر و دوغ کفیر برای سلامت بدن

 

طرز تهیه دوغ کفیر خانگی، فوت و فن ها و خواص آن

 

خواص قارچ کفیر بی‌نظیر است. در واقع قارچ کفیر یکی از انواع باکتری‌های مفید و مخمرهاست که به فرایند شیمیایی تبدیل شیر به دوغ کفیر کمک می‌کند. این فرایند شیمیایی، خواص فراوانی را برای دوغ به همراه دارد. مثلا افرادی که نمی‌توانند لاکتوز را هضم کنند یا به‌طور کلی مشکلات گوارشی دارند؛ می‌توانند با خیال راحت این دوغ را مصرف کنند. دوغ کفیر همچنین حاوی کلسیم، ویتامین K، ویتامین B1 و ویتامین B12‌ است.

حتما بخوانید  ۱۵ بهترین و بدترین غذاها برای کبد چرب | درمان قطعی در طب سنتی

 

تخفیفات افق کوروش