طرز تهیه کیک قاشقی بسیار خوشمزه و آسان بدون فر در ماهیتابه

طرز تهیه کیک قاشقی بسیار خوشمزه و آسان بدون فر در ماهیتابه


5 مهر 1399 . زمان مطالعه: 3 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه کیک قاشقی بسیار خوشمزه و آسان بدون فر در ماهیتابه

کیک قاشقی بدون فر و بدون قالب که روی شعله و گاز و در ماهیتابه به راحتی درست می‌شود یکی از انواع کیک و شیرینی خانگی شبیه دونات و پیراشکی. است یک کیک سریع و ساده و فوری که در کمترین زمان ممکن تهیه شده و آماده سرو است. طرز تهیه کیک قاشقی بدون فر در ماهیتابه و بدون قالب را در مجله کوروش بخوانید.

 

طرز تهیه کیک قاشقی بدون فر

 

طرز تهیه کیک قاشقی بسیار خوشمزه و آسان بدون فر در ماهیتابه

 

مواد لازم

 

تخم مرغ: ۱ عدد

پودر هل یا وانیل: ¼ قاشق چایخوری

ماست: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار

آرد: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار

گلاب: ۱ قاشق غذاخوری

بیکینگ پودر: ۱ قاشق چایخوری

شکر: ½ لیوان فرانسوی دسته‌دار

 

طرز تهیه

 

مرحله اول

 

کیک قاشقی در واقع یک کیک خانگی با ماست و بدون شیر  و بدون فر روی اجاق گاز است. این کیک ساده خانگی ظاهر و بافتی شبیه شیرینی پیراشکی و دونات خانگی و بدون خمیر مایه دارد. برای درست کردن کیک قاشقی که یک کیک ساده و بدون نیاز به فر است ابتدا باید یک عدد تخم مرغ که در دمای محیط است را در یک کاسه بشکنید.

 

سپس شکر و پودر هل یا عصاره وانیل را به آن اضافه کنید و با همزن دستی با همزن دستی هم بزنید  تا مایه سفید و یکدست شود. ماست و گلاب را هم اضافه کنید و با همزن دستی هم بزنید تا یکدست شود. سپس آرد و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کنید و همراه با الک کردن به ترکیب تخم مرغ و شکر اضافه کنید. ترکیب را با لیسک به صورت دورانی و در جهت عقربه‌های ساعت هم بزنید.

 

مرحله دوم

 

کیک قاشقی یک کیک تابه‌ای است پس در یک ماهیتابه نچسب روغن مایع بریزید و صبر کنید تا روغن داغ شود. سپس با قاشق از مایه کیک قاشقی بردارید و در روغن داغ بریزید. صبر کنید یک طرف کیک قاشقی سرخ شود و سپس آن را برگردانید تا سمت دیگر هم سرخ و طلایی شود. تهیه کیک قاشقی به قالب نیازی ندارد. برای اینکه کیک قاشقی کاکائویی داشته باشید مقداری نوتلا یا شکلات آب کرده به روش بن ماری را در ماسوره بریزید و روی کیک‌های قاشقی آماده و سرخ شده بریزید و تزیین کنید.

 

در صورت تمایل می‌توانید روی این کیک ساده خانگی مقداری شهد بریزید. برای این کار مقداری شکر و آب را با هم مخلوط کنید و روی شعله متوسط گاز بگذارید تا غلیظ شود. وقتی شهد قوام پیدا کرد کمی پودر هل، چوب دارچین و زعفران دم کرده غلیظ هم اضافه کنید. گلاب را آخر سر بریزید.