طرز تهیه کیک کشمشی خانگی به ۲ روش در فر و در قابلمه

طرز تهیه کیک کشمشی خانگی به ۲ روش در فر و در قابلمه


26 اردیبهشت 1400 . زمان مطالعه: 6 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه کیک کشمشی

کیک کشمشی نرم و پف پفی یکی از کیک‌های نوستالژیک دوران کودکی اکثر ما و خوراکی زنگ تفریح در مدرسه بود. طرز تهیه کیک خوشمزه کشمشی و گردویی، کیک کشمشی زعفرانی خوش عطر، کیک کشمشی با ماست یا شیر و کیک کشمشی ساده و گردویی در فر یا در قابلمه به صورت خانگی همگی از قدیم مرسوم بوده‌اند. اما چگونه می‌توانیم خودمان این کیک خوشمزه را درست کنیم تا از سلامت آن مطمئن باشیم؟ طرز تهیه کیک کشمشی خوش طعم و عطر در فر و طرز تهیه کیک کشمشی بدون فر در قابلمه را از سرویس آشپزی در مجله کوروش بخوانید.

طرز تهیه کیک کشمشی در فر

 

طرز تهیه کیک کشمشی در فر

 

مواد لازم

تخم‌مرغ: ۵ عدد

آرد: ۲ و نیم لیوان فرانسوی دسته‌دار

شکر: ۱ و نیم لیوان فرانسوی دسته‌دار

کشمش پلویی: ۱/۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار

شیر: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار

جشنواره بازگشت به مدرسه

روغن مایع: ۳/۴ لیوان فرانسوی دسته‌دار

وانیل: ۱/۲ قاشق چای‌خوری

بیکینگ پودر:‌۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه

 

کیک کشمشی در فر

مرحله اول

 

برای درست کردن این کیک اسفنجی خوشمزه ابتدا کشمش‌ها را در ظرفی بریزید و بگذارید خیس بخورد. پس از گذشت ۱ ساعت، کشمش‌ها را آب بکشید. ۲ قاشق آرد را الک کنید و پس از خشک‌شدن کشمش‌ها، آرد را با کشمش مخلوط کنید.

 

مرحله دوم

 

تخم‌مرغ‌ها را بیرون می‌گذاریم تا به دمای محیط برسد. سپس، زرده و سفیده را از هم جدا کنید. زرده‌ها را در ظرفی دیگر هم بزنید. سپس نیمی از شکر را به زرده‌ها اضافه کنید و آن‌قدر هم بزنید تا دانه‌های شکر با زرده ترکیب شوند. بهتر است با همزن برقی در دور متوسط این کار را انجام دهید. پس از ترکیب شدن مواد، وانیل را اضافه کنید. سپس بیشتر از دفعه پیش هم بزنید تا مواد کش‌دار شود.

حتما بخوانید  ۱۷ علائم گرمازدگی + ۱۶ روش درمان سریع گرمازدگی و پیشگیری از آن

 

مرحله سوم

 

پس از غلیظ‌ شدن مواد، شیر و روغن را اضافه کنید. بهتر است شیر ولرم باشد. بعد از کمی هم زدن مواد، در ظرفی دیگر بیکینگ پودر را با آرد مخلوط کنید و مواد را الک کنید. ۳ بار باید آرد و بیکینگ پودر را الک کنید. سپس به تدریج، مواد الک شده را به ظرف قبلی اضافه کنید و با هر بار اضافه کردن، هم بزنید.

 

مرحله چهارم

 

سپس سفیده‌ها را در ظرفی دیگر، هم بزنید و نیمه دیگر شکر را به آن اضافه کنید. باید سفیده و شکر را انقدر هم بزنید که پف کند. سپس این مواد را به مواد اصلی اضافه کنید و کمی به صورت دورانی هم بزنید. سپس کشمش‌ها را در مواد کیک بریزید؛ ولی زیاد هم نزنید.

 

مرحله پنجم

 

مایه کیک را در قالب چرب‌ شده مورد نظر بریزید و در فر با دمای ۱۸۰ درجه قرار دهید. پس از گذشت ۴۰ تا ۶۰ دقیقه، کیک شما آماده است.

 

 

بیشتر بخوانید: تهیه کیک ساده وانیلی اسفنجی

 

 

طرز تهیه کیک کشمشی بدون فر و در قابلمه

 

تخفیفات لبنیات افق کوروش

طرز تهیه کیک کشمشی بدون فر و در قابلمه

مواد لازم

تخم‌مرغ: ۴ عدد

شیر: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار

شکر: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار

روغن مایع: ۳/۴ لیوان فرانسوی دسته‌دار

آرد:‌ ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار

وانیل: ۱/۲ قاشق چای‌خوری

بیکینگ پودر: ۱ قاشق چای‌خوری

کشمش: به مقدار دلخواه

طرز تهیه

 

دستور پخت کیک کشمشی بدون فر در قابلمه

مرحله اول

 

ابتدا تخم‌مرغ، شکر و وانیل را با هم ترکیب کنید و حداقل ۵ دقیقه خوب هم بزنید. سپس شیر ولرم و روغن مایع را اضافه کنید و در حدود ۳۰ ثانیه هم بزنید. سپس مثل دستور قبلی، آرد و بیکینگ پودر را با هم ترکیب کنید و ۳ بار الک کنید. مواد الک شده را به تدریج به ظرف قبلی اضافه کنید و خوب هم بزنید.

حتما بخوانید  طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی (قورمه سبزی اهوازی) + فیلم

 

مرحله دوم

 

فروش ویژه حصولات پروتئینی افق کوروش

در قالب مورد نظر، مواد را بریزید. سپس کشمش را روی خمیر بپاشید. می‌توانید برای خوش‌طعم و خوشمزه‌شدن، کیک کشمشی و گردویی داشته باشید، پس تکه‌ها گردو را نیز روی مواد بریزید. سپس قالب را در قابلمه‌ای بزرگ قرار دهید و به مقدار خیلی کم، کف قابلمه آب بریزید.

 

مرحله سوم

 

در قابلمه را ببندید و اجازه دهید کیک بپزد. شعله گاز را کم کنید و ۳۰ دقیقه صبر کنید تا کیک مغز پخت شود. می‌توانید برای اطمینان از مغرپخت شدن کیک، از دم‌کنی استفاده کنید.

البته برای این دستور، می‌توانید بدون قالب عمل کنید. یعنی در قابلمه نچسب مورد نظر، کمی روغن بریزید و مواد را در آن بریزید و روی قابلمه دم‌کنی بگذارید تا کیک خوب بپزد. نوش جان!

 

 

نکاتی درباره طرز تهیه کیک کشمشی

 

*می توانید در کیک کشمشی کمی مغز گردو خورد شده هم بریزید تا مزه کیک‌تان خوشمزه تر شود.

 

*برای اینکه کشمش ها به ته قالب نچسبند، قبل از مصرف کشمش کمی آن را نم دار کنید و بعد در آرد بغلطانیدف سپس در کیک خود استفاده کنید.

 

* مدت زمان پخت کیک کشمشی حدود ۴۰-۵۰ دقیقه است.

 

*برای پخت کیک کشمشی از هر نوع  قالب هایی می توانید استفاده کنید،اما برای اینکه شکل و ظاهر قدیمی کیک کشمشی را حفظکند، ترجیحا از قالب مستطیل استفاده کنید.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کیک چای بسیار خوشمزه

 

کالابرگ الکترونیک