آموزش درست کردن شمع در خانه به 3 روش و فوت و فن های آن | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » خانه و زندگی » آموزش درست کردن شمع در خانه به ۳ روش

آموزش درست کردن شمع در خانه به ۳ روش

 • منتشر شده در 1400/09/02
 • 10637 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 9 دقیقه
۳ روش آموزش کامل درست کردن شمع رنگی معطر و شیک در خانه

درست کردن شمع در خانه یکی از سرگرمی‌های راحت و در عین حال جذاب است. اما مراحل شمع سازی در خانه به چه صورت است؟ آیا چیزی در مورد درست کردن شمع در خانه با شمع‌های کهنه و مداد شمعی می‌دانید؟ در این مطلب از سرویس سبک زندگی در مجله کورش، آموزش درست کردن شمع‌ رنگی و معطر در خانه به ۳ روش مختلف لیوانی و قالبی و با مداد شمعی را مرحله به مرحله توضیح می‌دهیم.

 

آموزش درست کردن شمع در خانه

 

فروش اینترنتی افق کوروش

آموزش درست کردن شمع

 

مواد لازم برای شمع سازی در خانه

 

 • پارافین
 • رنگ یا مداد شمعی
 • ظرف مناسب برای ذوب کردن پارافین
 • نخ فتیله
 • شیشه یا قالب با فرم دلخواه
 • عطر مخصوص شمع
 • مداد
 • پایه فلزی

 

 

۱- آموزش درست کردن شمع در لیوان

 

آموزش درست کردن انواع شمع رنگی و معطر و شیک در خانه

مراحل آموزش درست کردن شمع در لیوان

 

مرحله اول؛ ذوب کردن پارافین به روش بن ماری

 

برای شمع‌سازی در منزل می‌توانید پارافین‌های گوناگونی مثل قالبی، ژله‌ای، کریستالی، پولکی و … را از فروشگاه‌ها و هایپرمارکت‌ها خریداری کنید. همچنین از پارافین شمع‌های قدیمی که دیگر استفاده نمی‌شوند هم می‌توانید استفاده کنید.

 

پارافین را به روش بن ماری (حرارت غیر مستقیم) ذوب کنید چون در صورت قرار دادن پارافین روی شعله مستقیم به خاطر پایین بودن نقطه اشتعال، احتمال آتش‌سوزی وجود دارد. برای این کار باید پارافین را در یک ظرف مناسب بریزید. سپس روی بخار کتری یا داخل آب جوش قرار دهید تا ذوب شود.

 

ذوب کردن شمع به روش بن‌ ماری، هر چند کمی طول می‌کشد ولی ایمن‌ترین راه برای ذوب کردن پارافین جامد برای شمع سازی در منزل است.

 

 

مرحله دوم؛ قرار دادن فتیله در پارافین ذوب شده

 

 

در این مرحله از آموزش شمع سازی فتیله را به پایه فلزی مخصوص گره بزنید و به پارافین آغشته کنید و ته ظرف بگذارید. اجاره دهید پایه، خودش را بگیرد. سپس فتیله را دور یک مداد بپیچید و بالای شیشه قرار دهید.

 

 

جشنواره با صرفه ترین بازار افق کوروش

مرحله سوم؛ اضافه کردن عطر به پارافین

 

در مرحله سوم از آموزش ساخت شمع در خانه وقتی پارافین به طور کامل ذوب شد، حدود ۱۵ دقیقه بگذارید تا کمی از دما بیفتد و وقتی پارافین خنک شد، عطر را اضافه کنید. حواستان باشد که اگر زودتر از این اضافه کنید، عطر بخار می‌شود.

 

 

مرحله چهارم؛ آماده سازی شمع

 

در این مرحله از شمع سازی در خانه پارافین را در شیشه مورد نظرتان بریزید. به مدت یک شبانه روز، ظرف را در دمای محیط قرار دهید تا خنک شود و خود را بگیرد. فتیله را از دور مداد باز کنید و اضافه آن را بچینید. بهتر است فتیله را بلند بگیرید و ۳ تا ۴ سانتی‌متر خارج از شمع باشد.

 

 

بیشتر بخوانید: آموزش درست کردن اسلایم رنگی در خانه

 

 

۲- آموزش درست کردن شمع قالبی

 

حتما بخوانید  چگونه یخچال و فریزر تمیز و مرتبی داشته باشیم؟

روش دوم آموزش درست کردن شمع قالبی

 

برای شمع‌‌‌هایی که می‌خواهید خارج از قالب باشند، روش ساخت شمع فرق دارد. برای این شمع‌ها باید از پارافینی استفاده کنید که تراکم و استحکام بیشتری دارد. در این زمینه می‌توانید از توصیه فروشنده‌های وسایل مخصوص شمع‌ سازی در خانه هم بهره بگیرید.

 

 

مراحل درست کردن شمع قالبی در خانه

 

 

مرحله اول؛ چرب کردن قالب شمع

 

در اولین مرحله از آموزش مرحله به مرحله شمع سازی در خانه باید داخل قالب مورد نظرتان را با کمی روغن چرب کنید. این کار موجب می‌شود تا موقع خارج کردن شمع بعد از پایان کار با مشکل مواجه نشوید. برای درست کردن شمع از  قالبی استفاده کنید که طرح آن را دوست دارید و دلتان می‌خواهد شمع‌تان به این شکل درست شود.

 

 

 مرحله دوم؛ آماده کردن مواد لازم برای شمع

 

برای شمع سازی در منزل می‌‌توانید از جعبه آبمیوه و لیوان کاغذی و سیلیکونی به عنوان قالب شمع استفاده کنید. البته قبل از کار، حتماً قالب‌ها را به خوبی بشویید و خشک کنید. سپس طول فتیله را به دلخواه انتخاب کنید و مانند روش ۱، بقیه مراحل را انجام دهید.

 

 

مرحله سوم؛ ریختن پارافین در قالب مورد نظر

 

در این مرحله از درست کردن شمع در خانه باید پارافین را در قالب بریزید. هنگام ریختن پارافین در قالب، حدود ۴ تا ۵ سانتی‌متر از سر قالب را خالی بگذارید.

 

 

 مرحله چهارم؛ خارج کردن شمع از قالب

 

در این مرحله از ساخت شمع‌های تزئینی در خانه، وقتی پارافین به حالت نیمه جامد در آمد، اگر قالب شما پلاستیکی نازک یا کاغذی است، ۴ یا ۵ سوراخ روی آن ایجاد کنید تا بعد از خشک شدن ترک برندارد. بقیه پارافین را داخل قالب بریزید و اجازه دهید کاملاً خودش را بگیرد.

 

سپس شمع را از قالب درآورید و اگر به راحتی جدا نشد، زمان بیشتری صبر کنید. در پایان فتیله را در ارتفاع ۱ تا ۱/۵ سانتی‌متری از سر شمع بچینید.

 

 

۳- آموزش شمع سازی در خانه با مداد شمعی

 

روش سوم آموزش شمع سازی در خانه با مداد شمعی

 

مراحل شمع سازی با مداد شمعی در خانه

 

 

مرحله اول؛ تمیز کردن مداد شمعی‌ها

 

در اولین مرحله از شمع سازی در منزل با مداد شمعی باید مداد شمعی‌ها را تمیز کنید و اگر کاغذ دور آن قرار دارد، جدا کنید.

 

 

مرحله دوم؛ ذوب کردن مداد شمعی‎‌ها

 

در دومین مرحله از آموزش شمع سازی رایگان با مداد شمعی باید مدادها را به قطعات کوچک تفسیم کنید تا راحت‌تر ذوب شوند. مداد شمعی را در پارافین ذوب شده که هنوز روی حرارت است، بریزید و به هم بزنید تا کاملاً مخلوط و یک دست شوند.

 

 

مرحله سوم؛ اضافه کردن عطر به پارافین

 

در این مرحله از شمع سازی در خانه باید ۱۰ دقیقه بعد از اینکه مدادها کاملاً ذوب شدند و پارافین خنک شد، عطر را اضافه کنید. همان‌طور که گفته شد اگر عطر را زود به پارافین داغ اضافه کنید، بخار می‌شود.

حتما بخوانید  8 گیاه بالا رونده و مقاوم آپارتمانی با رشد سریع

 

 

مرحله چهارم؛ قرار دادن فتیله در شمع

 

فتیله را در وسط قالب، مانند روش‌های قبل قرار دهید و با مداد ثابت نگه دارید. پارافین را در قالب بریزید و بعد از سرد شدن کامل، فتیله را ۲ تا ۳ سانتی‌متر کوتاه کنید. از آن جایی که مداد شمعی‌ها خودشان رنگی هستند، برای درست کردن شمع با مداد شمعی به رنگ نیز نیاز ندارید.

 

 

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت ۱۰ کاردستی برای شب یلدا

 

 

فوت و فن های آموزش درست کردن انواع شمع

 

فوت و فن های درست کردن انواع شمع

 

*هر چند استفاده بیشتر از رنگ، شمع را پر رنگ‌تر و احتمالاً زیباتر می‌کند، اما در نظر داشته باشید که استفاده زیاد از رنگ باعث می‌شود شمع به خوبی نسوزد.

*برای شمع سازی در خانه به جای عطر می‌توانید از برگ گل‌ خشک یا تازه گل‌هایی مثل یاس، محمدی و گیاهانی مثل نعناع، رزماری، اسطوخدوس و … استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزش خشک کردن گل طبیعی در منزل را بخوانید.

*برای شمع سازی در منزل بهتر است از ظروف بلااستفاده و قوطی‌های کنسرو برای ذوب کردن پارافین استفاده کنید چون بعد از ذوب کردن پارافین، طرف مورد نظر دیگر قابل استفاده نیست.

*در هنگام درست کردن شمع از آب استفاده نکنید چون باعث کدر شدن شمع می‌شود.

*برای مناسبت‌های مختلف از سفره هفت سین عید نوروز گرفته تا شب یلدا و تدارکات و تزیین جشن تولد و جشن ولنتاین و … می‌توانید خودتان در خانه شمع درست کنید.

*برای درست کردن شمع در خانه با شمع‌های کهنه می‌توانید شمع‌ها را به روش بن ماری آب کنید و سپس بعد از اضافه کردن رنگ و عطر در قالب بریزید.

*برای شمع سازی در منزل و کسب درآمد می‌توانید از قالب‌های آماده که شکل‌های متنوعی دارند استفاده کنید.

*درآمد شمع سازی در خانه بسیار خوب است و اگر در طراحی شمع‌ها کمی خلاقانه عمل کنید، می‌توانید فروش خوبی را تجربه کنید.

*برای شمع سازی با پارافین مایع باید از نوع دیگری از پارافین که به صورت مایع به فروش می‌رسد استفاده کنید.

 

 

سخن پایانی

 

درست کردن شمع‌های تزئینی در خانه ایده خوبی برای تزئین منزل و سرگرم شدن است. حتی می‌توانید برای هدیه دادن به دوستان و عزیزانتان هم اقدام به درست کردن شمع کنید. با چند بار درست کردن شمع تجربه کافی برای شمع سازی در منزل را کسب می‌کنید و می‌توانید شمع‌های جذاب‌تری آماده کنید.

 

 

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

14 − ده =

همراه با افق کوروش

جشنواره با صرفه ترین بازار
خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

روش های تمیز کردن و برق انداختن ظروف چدن

بهترین روش های تمیز کردن و برق انداختن ظروف چدن

ظروف چدن یکی از رایج ترین انواع ظروف و ماهیتابه های آشپزخانه هستند که سطحی نچسب و مقاوم دارند. این ماهیتابه ها معمول عمر طولانی دارند و اگر درست از آن ها نگهداری کنید، تا سالیان سال قابل استفاده خواهند بود. اما گاهی اوقات سوختن غذا و زیاد کردن شعله گاز موجب می شود تا تغییر رنگ دهند و در تمیز کردن این ظروف با مشکل روبرو شوید. در این مقاله از سرویس سبک زندگی مجله کوروش می توانید با چند روش تمیز کردن ظروف چدن به صورت حرفه ای آشنا شوید و یاد بگیرید که چطور عمر استفاده از ...
 • 142 بازدید
 • انتشار: 1400/06/31
زیباترین و جدیدترین مدل دسته گل عروس برای تابستان

زیباترین و جدیدترین مدل دسته گل عروس برای تابستان

«دسته‌ گل عروس» یکی از حساس‌ترین اکسسوری‌ها برای مراسم عروسی است که انتخابش معمولا دقت زیادی را می‌طلبد. علاوه‌ بر‌ این چند سالی است که انتخاب دسته‌ گل عروس مناسب هر فصل مورد توجه زوج‌های جوان قرار گرفته است. از سوی دیگر با شروع فصل تابستان برگزاری گسترده مراسم ازدواج زوج‌های جوان را شاهد خواهیم بود و یک راهنمای عملی برای انتخاب دسته‌ گل عروس به نظر ضروری می‌رسد. پس در این نوشتار با ما همراه باشید تا زیباترین و جدیدترین مدل دسته گل عروس خاص و لاکچری طبیعی برای تابستان را به انتخاب کارشناسان مد و زیبایی را به ...
 • 11063 بازدید
 • انتشار: 1399/04/13
روش های صرفه جویی در خرید

چند راهکار مفید برای صرفه جویی در خرید و پس انداز

ولخرجی واقعا عادت آزاردهنده ای است که در بلند مدت باعث می شود، به شدت متضرر شوید. معمولا خیلی ها در هنگام خرید تنها به همان لحظه فکر می کنند و به راحتی آب خوردن پولی که به سختی به دست آورده اند و باید برای روز مبادا اندوخته کنند را هدر می دهند. اگر شما هم یکی از این دست افراد هستید، نگران نباشید در این مطلب مجله کوروش به چند نکته مفید برای صرفه جویی در خرید و پس انداز پول می پردازیم که حتما برای شما مفید خواهند بود.
 • 203 بازدید
 • انتشار: 1400/05/04