مزایا و معایب شاغل بودن مادر و راه حل های آن به بهانه روز جهانی والدین شاغل | مجله کوروش

مزایا و معایب شاغل بودن مادر به بهانه روز جهانی والدین شاغل

مزایا و معایب شاغل بودن مادر به بهانه روز جهانی والدین شاغل


9 شهریور 1400 . زمان مطالعه: 13 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
مزایا و معایب شاغل بودن مادر

امروزه زنان جمعیت زیادی از جامعه کار را تشکیل می دهند و تنها مردان نان آور خانواده ها نیستند، به این جهت، والدین شاغل به خصوص مادران شاغل مفهومی کاملا پذیرفته شده است. ولی در این بین، شاغل بودن مادر مزایا و معایب زیادی دارند که در این مطلب از سرویس سبک زندگی مجله کوروش به آن خواهیم پرداخت.

 

در قرن بیست و یکم، زنان به آن میزان خودکفایی دست پیدا کرده اند که دیگر لازم نباشد تنها در خانه بمانند. حالا دیگر زنان به بخش بزرگی از جامعه کار حتی در برخی از توسعه نیافته ترین کشورهای دنیا تبدیل شده اند. به این جهت، مردان تنها نان آوران خانواده نیستند. مادران شاغل می توانند کمک مالی زیادی به خانواده های خود کرده و کیفیت زندگی خانوارها را بالاتر ببرند. به این ترتیب، امروزه به ندرت پیش می آید که دختری از همان ابتدا تصمیم بگیرد از کار پرهیز کند و نقش خانه داری را بپذیرد. با این حال، شاغل بودن زنان به خصوص زنانی که مادر نیز هستند، دو روی سکه دارد.

تخفیفات افق کوروش

 

 

روز جهانی والدین شاغل

 

روز جهانی والدین شاغل

 

در تقویم برخی کشورهای جهان روز ۱۶ سپتامبر (مصادف با ۲۵ شهریور) به عنوان روز «والدین شاغل» نامگذاری شده است و در این روز از مقام والدین شاغل به خصوص مادران تقدیر و تشکر می شود. بدیهی است که والدین شاغل با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند. آنها در کنار اینکه باید همواره به فکر مراقبت از فرزندان خود باشند، باید به جنبه های شغلی زندگی خود نیز توجه کنند. در کنار این، سپری کردن زمانی مفید با فرزندان و همسر از دیگر دغدغه های والدین شاغل است. این امر در اغلب اوقات نیازمند برقراری توازنی است که مهارت های ارتباطی بالا،‌ صبر و حوصله و محبت و عشق زیادی طلب می کند.

تخفیف شوینده های افق کوروش

به این ترتیب، اکثر والدین شاغل باید با برنامه ریزی دقیق وقت خود را بین خانه و محل کار تنظیم کنند. در بسیاری اوقات، والدین شاغل در شیفت های کاری مخالف هم کار می کنند. به این ترتیب، همیشه یکی از والدین در خانه حضور دارد تا به فرزندان رسیدگی کند. در نتیجه، خود بزرگسالان به ندرت زمان کافی را برای سپری کردن با یکدیگر به دست می آورند. همچون اغلب والدینی که شاغل هستند، وظایف و مسئولیت ها نیز بین پدر و مادر تقسیم شده اند.

اگر فرزندی بیمار شود، هر کدام از والدین به نوبت در خانه می ماند و از او مراقبت می کند. فعالیت های مدرسه و رویدادهای دیگر نیز از برنامه ای شبیه به این پیروی می کند. والدین شاغل همیشه همه چیز از دورهمی ها تا داستان های قبل از خواب بچه ها، تماشای فیلم و سریال با همدیگر و سفر و پیکنیک رفتن را به دقت از قبل برنامه ریزی می کنند.

 

مزایا و معایب شاغل بودن مادر

 

معایب و مزایای مادر شاغل

 

امروزه به ندرت زنانی را می بینیم که وظایف کلیشه ای مادری و همسری را پذیرفته باشند. در گذشته، ما مادرانی داشتیم که تمام عمر خود را وقف مراقبت از فرزندان و انجام امور منزل می کردند. ولی دهه ها تلاش و فعالیت زنان سرتاسر جهان برای به دست آوردن حقوقی مساوی باعث شد تا همه چیز دستخوش تغییر شود. اکنون زنان نقش مهمی در اقتصاد جوامع مختلف برعهده دارند.

زنان ثابت کرده اند که در مشاغل مختلف از شغل های پشت میزی و اداری تا حتی مدیریتی و بهداشت و صنایع توان رقابت در بازار کار را دارند. ولی همچنان هستند کسانی که باور داشته باشند مادران همچنان باید به جای شاغل بودن در خانه بمانند و به نیازهای فرزندان خود توجه کنند. البته که زنان امروزی کاملا نظر دیگری دارند. ولی شاید بهتر باشد به تفکیک به مزایا و معایب مادران شاغل بپردازیم تا بتوانیم بهتر در این مورد نتیجه گیری کنیم.

 

 

مزایای مادران شاغل

 

مادران شاغل حتی اگر نتوانند تمام وقت خود را به تر و خشک کردن فرزندان خود اختصاص دهند‌، باز هم شاغل بودن آن ها مزایای زیادی دارد که در اینجا فهرست وار برخی از مهمترین این مزیت ها را ذکر کرده ایم.

حتما بخوانید  40 پیام تبریک روز مادر و روز زن جدید 1401 با عکس نوشته

 

 

۱-مادران شاغل الگوی خوبی برای فرزندان خود هستند

 

اولین درسی که فرزندان یک مادر شاغل از والدین خود می گیرند این است که زنان تنها نقش کلیشه ای خانه داری و فرزندپروری را ندارند. بلکه می توانند در خارج از خانه به کار مشغول باشند و به دنبال پیشرفت شغلی و حرفه ای باشند. والدین شاغل به خوبی این جرقه را در ذهن فرزندان خود می زنند که زنان فارغ از امور منزل کاملا قادر به دنبال کردن شغلی پرمنفعت و پولساز هستند.

 

 

۲-مادران شاغل فرزندانی مستقل تر را بار می آورند

 

-مادران شاغل فرزندانی مستقل تر را بار می آورند

 

احتمالا خودتان در زندگی به این نکته برخورده اید. بسیاری از مادران شاغل فرزندانی تربیت می کنند که استقلال و مسئولیت پذیری بالاتری نسبت به فرزندان مادران خانه دار دارند. از آنجایی که این مادران بیشتر اوقات در خانه نیستند، به فرزندان خود یاد می دهند تا بیشتر کارهای خود را به تنهایی انجام دهند. به این ترتیب، فرزندان مادران شاغل از همان سنین پایین احساس مسئولیت بیشتری کرده و بهتر از عهده انجام کارهای خود بر می آیند.

 

 

بیشتر بخوانید » رایج ‌ترین اشتباهات والدین در تربیت کودک که مخرب هستند «

 

 

۳-مادران شاغل کمتر به افسردگی مبتلا می شوند

 

برخی تحقیقات نشان داده اند که مادران خانه به احتمال زیاد بیش از سایر زنان مستعد ابتلا به افسردگی و سایر اختلالات روحی و روانی هستند. قطعا چنین مادرانی می توانند تاثیر منفی زیادی روی فرزندان خود بگذارند. بنابراین، مادرانی که شاغل هستند این مزیت را دارند که به شیوه دیگری از ابتلا به افسردگی و اضطراب دوری کنند.

 

 

۴-مادران شاغل داستان های زیادی برای تعریف کردن دارند

 

والدین شاغل فارغ از زندگی خانوادگی، این شانس را دارند تا با حلقه ای از دوستان و همکاران خود در خارج از منزل هم در ارتباط باشند. این ارتباطات می تواند به مادران و پدران شاغل این اجازه را بدهد که به گردش ها و سفرهای کاری زیادی بروند و اغلب اوقات هم امکان همراه بردن فرزندان خود را نیز داشته باشند. این اوقات مفید می تواند نقش زیادی در بالا بردن کیفیت زندگی خانواده و فرزندان داشته باشند.

 

 

معایب مادران شاغل

 

معایب مادران شاغل

 

با این حال، مادران در کنار مزایای زیادی که با شاغل بودن خود نصیب خود و خانواده شان می کنند،‌ معایبی نیز دارند که در اینجا مرور کرده ایم.

 

 

۱- مادران شاغل خسته تر هستند و استرس بیشتری دارند

 

تنها تصور کنید که قرار است روزانه ۸ یا ۹ ساعت و گاهی زمان بیشتری را به کار در خارج از منزل اختصاص دهید. اوقات زیادی را هم باید صرف ماندن در ترافیک یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی کنید و وقتی هم پای به خانه می گذارید با فرزندانی بی قرار و ذوق زده که تشنه محبت و توجه والدین خود هستند مواجه شوید. مادران شاغل هر روز در کنار بسیاری از مشکلات شغلی و خانوادگی باید با این مسئله برخورد کنند.

 

 

۲-مادرانی که شاغل اند، مستعد ابتلا به بیماری های مختلفی هستند

 

مادرانی که شاغل اند، مستعد ابتلا به بیماری های مختلفی هستند

 

وقتی که مادران شاغل دچار استرس شوند، چه اتفاقی می افتد؟ قطعا ابتلا به انواع بیماری های جسمی و روحی یکی از مهمترین مشکلاتی هستند که مادران با آن دست به گریبان می شوند. داشتن برنامه کاری یکنواخت و بدون استراحت می تواند روی سلامتی هر فردی به خصوص مادران تاثیر منفی بگذارد. این مشکلات به نوبه خود مشکلات بیشتری را نیز در پی خواهند داشت که بعدا فرزندان خانواده را نیز درگیر می کند.

 

 

۳-مادران شاغل بسیاری از لحظات ارزشمند زندگی فرزندان خود را از دست می دهند

 

وقتی که مادری تصمیم می گیرد برای تامین معاش خانواده شاغل باشد، باید دور برخی از ارزشمندترین لحظات زندگی فرزند خود همچون اولین کلمات، اولین راه رفتن ها، به مدرسه رفتن و فارغ التحصیلی و بسیاری لحظات دیگر را خط بکشد.

 

 

بیشتر بخوانید » راهکارهای تربیتی و برخورد با کودکان لجباز و سرسخت «

حتما بخوانید  10 دلیل که نشان می‌دهد شما در هر سنی به رشد شخصیت نیاز دارید

 

 

۴-مادران شاغل زمان کمتری برای خانواده خود دارند

 

نیازی به گفتن نیست که والدین شاغل بسیاری اوقات به دلیل مشغله های کاری زیاد فرصت زیادی برای شرکت در جشن ها و رویدادهای خانوادگی ندارند. همچنین برخی مشاغل وقت و انرژی بیشتری را می طلبد، بنابراین ممکن است بسیاری از والدین شاغل ترجیح دهند تا جای ممکن از امور زندگی بزنند تا به شغل خود برسند.

 

 

چطور بین زندگی و کار توازن برقرار کنیم؟

 

چطور بین زندگی و کار توازن برقرار کنیم؟

 

سوای اینکه مزایا و معایب والدین شاغل را بدانیم بهتر است که به برخی نکات مفید نیز بپردازیم که می توانند باعث توازن زندگی و کار این دسته از والدین شوند.

 

 

۱-هر زمان که امکان پذیر بود کمک بگیرید

 

از نگهداری از فرزندان تا نظافت منزل، غذا پختن یا حتی شستشوی پوشاک، هر زن شاغلی بهتر است گاهی از دوستان، خانواده و یا همکاران خود در انجام این امور کمک بخواهد.

 

 

۲-دور و اطراف خود را با افراد حامی پر کنید

 

افراد حامی کسانی هستند که همیشه و در هر حالی از شما حمایت می کنند. اگر از وجود چنین افرادی در زندگی خود سود می برید، حتما در مواقع دشوار می توانید از حمایت آنها برخوردار شوید. اگر هم فکر می کنید در حلقه خانواده، دوستان و همکاران خود کمتر افرادی با چنین ویژگی هایی دارید، وقت آن است که بیشتر به فکر پیدا کردن دوست غمخوار و حامی باشید.

 

 

۳-خود مراقبتی را بیاموزید

 

خود مراقبتی را بیاموزید

 

در حالی که ممکن است مادران شاغل برای برآوردن ساختن نیازهای مالی خانواد از خود گذشتگی کرده اند، ولی این دلیل بر آن نمی شود که از وجود خود غافل شوند. می توانید به یوگا و مدیتیشن بپردازید، گاهی ورزش کنید و به خرید بروید، به آرایشگاه بروید و مراقبت موها و ناخن های خود باشید و به مراکز ماساژ بروید. خود مراقبتی می تواند از ابتلای هر مادر شاغلی به افسردگی، اضطراب، استرس و سایر مسائل روحی و روانی پیشگیری کند.

 

 

بیشتر بخوانید » ۴۰ برنامه خودمراقبتی فردی و اجتماعی «

 

 

۴-صبح های راحت تری برای خود فراهم کنید

 

قطعا سخت ترین برهه زمانی در روز برای والدین شاغل شروع آن است. بهتر است برای اینکه صبح های راحت تری برای خود فراهم کنید، از قبل بسیاری از کارها را انجام دهید. می توانید ناهار فرزندان خود را شب قبل آماده کنید، لباس های آنها را اتو کنید یا از قبل به فکر تهیه صبحانه باشید.

 

 

۵- حواس پرتی ها را کم کنید

 

کودکان در سنین خاصی به توجه و محبت والدین خود احتیاج بیشتری دارند. قطعا رشد عاطفی فرزندان در گرو آن است اوقات مفید بیشتری را با والدین خود بگذرانند. بنابراین، مادران شاغل بهتر است در زمانی که خانه هستند کمتر وقت خود را با تلفن یا تلویزیون بگذرانند و بیشتر به فرزندان خود توجه کنند.

 

 

جمع بندی نهایی

 

آنچه گفتیم مزایا و معایب شاغل بودن والدین به خصوص مادر شاغل بودن است. حتما چند نکته ای را از قلم انداخته ایم. ولی تا جای ممکن سعی داشتیم تمام نکات ضروری را ذکر کنیم. البته اصلا در این مطلب منظور ما این نبود که مادران باید شاغل باشند یا اینکه برعکس حتما زندگی خود را وقت فرزندپروری و خانه داری کنند. بلکه در قرن بیست و یکم قرار داریم و کسی نمی تواند حق داشتن استقلال مالی و شغلی را از زنان و مردان سلب کند.

با این حال، در کنار نکاتی که در این مطلب عنوان کردیم، به مادران توصیه می کنیم که شغلی با توجه به سبک زندگی خود پیدا کنند. تا جای ممکن در کنار مشغله های شغلی به خانواده و فرزندان خود نیز توجه کنند. امروز که مشاغل پشت میزی و همینطور فرصت های شغلی دورکاری زیادی به وجود آمده، زنان از هر زمان دیگری به داشتن شغلی در محیطی ایمن و عاری از خطرات محیط کاری نزدیک تر شده اند.

 

 

منبع: nationaldaycalendar، best10resumewriters، suttanews

 

 

نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...