تفاوت رشد شغلی با توسعه شغلی چیست؟ | ۶ قدم رشد و توسعه شغلی

تفاوت رشد شغلی با توسعه شغلی چیست؟ | ۶ قدم رشد و توسعه شغلی


26 اردیبهشت 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
تفاوت رشد شغلی با توسعه شغلی چیست؟ | 6 قدم رشد و توسعه شغلی

توسعه شغلی با تقویت مهارت‌ها در کوتاه مدت به دست می‌آید اما رشد شغلی معنای وسیع‌تری دارد و به معنی پیشرفت کلی در زندگی حرفه‌ای فرد است. رشد شغلی به معنی رشد در نقش‌ها و مسئولیت‌هایی است که در طول سفر شغلی بر عهده شماست. تعهد به شغل باعث تقویت مسیر شغلی می‌شود. محققان بر این باورند که به‌ جای انتخاب تصادفی مهارت‌ها، دید درست نسبت به آینده شغلی عاملی برای رسیدن به پیشرفت شغلی است. برنامه‌ریزی برای رسیدن به هدف موضوعی اساسی است؛ اما رشد شغلی چیزی بیشتر از بدست آوردن مهارت‌های سخت و کسب موفقیت در محل کار است. در این مقاله از سرویس علم و تکنولوژی به تفاوت رشد شغلی و توسعه شغلی خواهیم پرداخت. با مجله کوروش همراه باشید.

 

 

توسعه شغلی چیست؟

 

توسعه شغلی چیست؟

 

توسعه شغلی و رشد شغلی در بسیاری از مواقع به اشتباه به جای هم به کار می‌روند و در این میان توسعه شغلی با بدست آوردن و تقویت مهارت‌ها در کوتاه مدت به دست می‌آید. مهارت‌هایی مانند برنامه‌ریزی و یا مهارت‌های نرم مانند درست گوش دادن، بخشی از فرایند توسعه شغلی است.

 

رشد شغلی چیست؟

 

توسعه شغلی مفهومی کوتاه مدت است که در زمان کوتاهی قابل دستیابی است. اما رشد شغلی تصویر بزرگ‌تری برای فرد ایجاد می‌کند و سراسر زندگی شغلی فرد را در بر می‌گیرد. برای تعیین تفاوت رشد و توسعه شغلی در همه شغل‌ها و نقش‌ها که در زمان شاغل بودن در آن‌ها فعال هستید برقرار است. اداره کردن رشد شغلی تا حد زیادی پیچیده‌تر از توسعه شغلی است و بر تمام فرصت‌ها و محیط کاری اثر خواهد گذاشت.

هیچ مشکلی وجود ندارد که برای تبدیل شدن به یک مدیر اجرایی برنامه‌ریزی و تلاش کنید. توجه کنید که رشد صرفا عمودی نیست. ارزش‌های محل کار را درک کرده و سعی کنید کارکرد خود را با این ارزش‌ها همسو کنید. با این کار می‌توانید برنامه‌ای برای رشد شغلی تدوین کنید تا از نظر شخصی و شغلی به رضایت کامل برسید.

 

اهداف خود برای رشد و توسعه شغلی را با هم مرتبط کنید

 

دو مفهوم رشد شغلی و توسعه شغلی در بسیاری مواقع به جای یکدیگر به کار می‌روند اما در واقع با هم تفاوت‌هایی دارند. به جمله زیر توجه کنید: افراد برای رشد شغلی نیاز به توسعه شغلی خود دارند.

توسعه شغلی در واقع شبیه به پی و اساس یک خانه است. هر چه دقیق‌تر این پی آماده شود در نهایت محصول نهایی قوی‌تر و بهتر خواهد بود.

حتما بخوانید  چطور یک پیوت (Pivot) موفق در کسب و کار داشته باشیم

 

توسعه شغلی روی رشد شغلی اثرگذار است

 

در بعضی موارد توسعه شغلی با گذشت زمان و همکاری با سایر کامندان شرکت بدست می‌آید. تمرکز و صرف وقت روی توسعه شغلی سرعت رشد شغلی را بیشتر کرده و باعث ایجاد فرصت‌ها و موقعیت‌های جدیدی برای پیشرفت می‌شود.

طبیعتاً تبدیل شدن به مدیر اجرایی و رشد عمودی در سازمان بخشی از رشد شغلی است اما در برخی موارد رشد شغلی به معنی بدست آوردن موقعیتی شغلی است که بیشتر با اهداف شما همخوانی دارد. بدست آوردن موقعیت شغلی‌ای که در آن بتوانید از دانش خود استفاده و بازخورد‌های مثبت بگیرید به نوعی رشد شغلی حساب می‌شود.

 

برای توسعه و رشد شغلی چه قدمهایی باید برداریم

 

برای توسعه و رشد شغلی چه قدم‌هایی باید برداریم

 

یک برنامه تدوین کنید

 

بسیار مهم است که برای رسیدن به اهداف توسعه شغلی و موفقیت شغلی خود برنامه‌ای دقیق با جزئیات داشته باشید. این برنامه باید هم شما را به اهداف توسعه شغلی‌تان برساند و هم اینکه منطبق و همخوان با اهداف بزرگ‌تر و رشد شغلی باشد. به شغل رؤیایی خود فکر کنید و برای رسیدن به آن یک برنامه دقیق بنویسید. این برنامه باید قابل مدیریت و واقعی باشد.

فردی که در موقعیت شغلی مورد علاقه شماست را در نظر بگیرید و از کار‌هایی که باید در پنج تا ۱۰ سال آینده انجام شود تا به شغل مورد برسید لیستی تهیه کنید.

به آگهی‌هایی که شغل مورد نظر شما را معرفی می‌کنند توجه کرده و توانایی‌ها و مهارت‌هایی را که باید برای به دست آوردن شغل مورد نظر داشته باشید لیست کنید. برای درک بهتر سفر شغلی بهتر است با افرادی که در حیطه مورد نظر شما فعال هستند ارتباط برقرار کنید. از تجربیات آن‌ها برای ساخت برنامه شخصی خودتان استفاده کنید.

زمانی که بدانید به چه هدفی می‌خواهید برسید می‌توانید برای رسیدن به آن یک برنامه استراتژیک تدوین کنید. به افرادی توجه کنید که در شغل مورد نظر شما فعال هستند و از روی این موارد تخصص و مهارت‌هایی که باید در اختیار داشته باشید را مشخص کرده و به یادگیری آن‌ها بپردازید.

 

برای یادگیری به مدیر خود توجه کنید

 

شرکتی که برای کارمندان ارزش بالایی قائل است منابع توسعه شغلی مناسبی در اختیار کارمندان قرار خواهد داد. این گونه شرکت‌ها در زمینه کار تخصصی و رضایت کارمندان تلاش‌های مهمی انجام می‌دهند.

 

به روز بودن و صداقت شما را به فرصت‌های درخشانی رهنمون خواهد کرد

 

زمانی که برنامه‌های کوتاه و بلند مدت خود را مشخص کردید از رهبران سازمان این سوال را بپرسید که چطور می‌توانید به کیفیت کار مناسب‌تری برسید؛ این مسئله نشان می‌دهد که شما قصد دارید در زمینه شغلی خود به بهترین کارمند شرکت بدل شوید.

شرکتی که در آن کار می‌کنید به روش‌های مختلفی می‌تواند باعث پیشرفت شما شود. دوره‌های تحصیلی و دوره‌های آنلاین برای رشد شغلی که از طرف شرکت برگزار می‌شود جزو این روش‌ها هستند. در بسیاری از شرکت‌های معتبر سمینارها و دوره‌های آموزشی با تمرکز بر توسعه مهارت‌های مرتبط وجود دارند که فرصت بسیار مناسبی برای بهبود مهارت‌ها است.

حتما بخوانید  بررسی 5 دلیل برای تغییر و نوسازی یک کسب و کار تجاری

اگر نیازمند مهارت‌هایی هستید که با داشتن آن‌ها می‌توانید برای شرکت ارزش بیشتری ایجاد کنید حتماً با مدیریت در میان بگذارید. یکی از راه‌های درک درست مهارت‌هایی که یک شغل باید داشته باشد این است که از نزدیک کار کردن فردی که در آن موقعیت کار می‌کند را ببینیم. با این کار، مهارت‌ها، مشکلات و مسئولیت‌های شغل مورد نظر را بهتر درک خواهید کرد.

 

یادگیری مدام کلید پیشرفت رشد و توسعه شغلی

 

یادگیری مدوام کلید پیشرفت است

 

استفاده از یوتیوب، گذراندن دوره‌های آموزشی در زمینه‌های فنی و پرسش و پاسخ در فروم‌ها درباره برنامه‌ریزی و مهارت‌های کاری کمک زیادی به توسعه شغلی افراد می‌کند. اگر می‌خواهید رشد کنید و در شغل خود پیشرفت کنید باید مجموعه‌ای از دانش خودآموز، شبکه‌ای از افراد مؤثر که به آن‌ها نیازمندید و کارسخت را پیشه خود سازید.

از کارها و نمونه‌های کوچک برای به دست آوردن کارهای بزرگ استفاده کنید. برای مثال اگر علاقه دارید تا مدیر اجرایی یک شرکت شوید ابتدا سعی کنید مدیریت یک پروژه که بین چند دسته افراد در سازمان انجام می‌شود را به دست بگیرید. پروژه‌های فریلنسری کار کنید یا در بوت‌کمپ‌های مختلف برای یادگیری مهارت‌های ویژه شرکت کنید.

به عنوان یک پیشنهاد می‌توانید یک وبلاگ تأسیس کرده و مسیر پیشرفت شغلی خود را در آن به صورت مرتب ثبت کنید. با این کار به دیگران نشان می‌دهید در حال انجام چه کارهایی هستید.

 

بیشتر بخوانید: بررسی شغل‌های مناسب با تیپ شخصیتی شما

 

به دنبال حامی باشید

 

در شبکه افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید به دنبال کسی باشید تا از شما حمایت کند. بهترین روش برای رسیدن به اهداف شغلی‌تان وجود شخصی است که از شما حمایت می‌کند و شما نسبت به انجام کارها به او تعهد دارید. این فرد می‌تواند به نوعی منتور شما باشد اما در حالت کلی می‌توانید از نزدیکان و همراهان خود بخواهید نقش راهنمایی شما را به عهده بگیرند.

 

یادگیری مدام کلید پیشرفت رشد و توسعه شغلی

 

از منطقه امن خود خارج شوید

 

مهارت‌ها و مدرک‌های تخصصی نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه شغلی افراد دارند. اما مهم‌تر از این نکته خارج شدن از فضای امنی است که برای خود ساخته‌ایم. پروژه‌هایی قبول کنید که تاکنون باعث وحشت شما می‌شده‌اند. به کار کردن ادامه دهید و فقط روی کار کردن تمرکز کنید این موضوع باعث می‌شود که موقعیت‌های بسیار خوبی به زودی سر راهتان سبز شوند.

 

سخن پایانی

 

رشد شغلی و توسعه شغلی معمولاً اشتباهاً جای هم به کار برده می‌شوند اما در واقع این دو کلمه دو رویکرد متفاوت برای پیشرفت شغلی است. در توسعه شغلی افراد به دنبال افزایش مهارت‌ها و توانایی‌های خود در شغل فعلی هستند اما رشد شغلی معنای کلی‌تری داشته و کل دوران کاری او را در بر می‌گیرد. برای پیشرفت شغلی در هر کدام از این دو مفهوم اصولی وجود دارد و کارهایی را باید انجام دهید که در مقاله حاضر به آن پرداخته شد.

 

منبع: Built in

کالابرگ الکترونیک