20 روش درمان گوش درد سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان در خانه | مجله کوروش

۲۰ روش درمان گوش درد سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان در خانه

۲۰ روش درمان گوش درد سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان در خانه


10 آبان 1401 . زمان مطالعه: 12 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
20 روش درمان گوش درد سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان در خانه

چطور گوش درد سرماخوردگی را درمان کنیم؟ گوش درد یکی از رایج‌ترین مشکلات و دردها در سرماخوردگی است که موجب ایجاد احساسی آزار دهنده می‌گردد. دردی مبهم و تیر کشنده که گاهی در یک گوش و برخی اوقات در هر دو گوش ایجاد می‌شود. اما بهترین درمان گوش درد سرماخوردگی چیست؟ آیا می‌دانید درمان گوش درد سرماخوردگی در کودکان چه روش‌هایی دارد؟ در این مقاله از سرویس سلامت در مجله کوروش می‌توانید با درمان خانگی گوش درد به روش‌های مختلف آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد درد گوش و نحوه درمان آن پاسخ خواهیم داد.

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

علت گوش درد سرماخوردگی

 

علت گوش درد سرماخوردگی

 

به طور معمول گوش درد در زمان سرماخوردگی به دلایل متفاوتی ایجاد می‌شود. در بسیاری از مواقع تجمع مخاط و مایع بینی در گوش می‌تواند موجب مسدود شدن مجرای گوش شود و درد و ناراحتی برای فرد ایجاد کند. از طرف دیگر در بسیاری از مواقع عفونت گوش میانی موجب ایجاد درد گوش در زمان سرماخوردگی می‌شود.

زمانی که ویروس‌های موجود در بینی و گلو وارد گوش شوند، ویروس‌ها سبب تجمع مایع در گوش میانی خواهند شد و زمینه عفونت گوش را فراهم می‌کنند. معمولاً زمانی که گوش میانی عفونت کند، فرد با علائم دیگری نظیر ورم، سرخی گوش، مشکلات شنوایی، ترشحات سبز رنگ، تب و عفونت سینوس‌ها نیز مواجه خواهد شد. افرادی که به سینوزیت مبتلا هستند ممکن است افزایش فشار گوش و درد گوش را نیز تجربه کنند.

 

درمان گوش درد سرماخوردگی

 

درمان گوش درد سرماخوردگی

 

هر چند که گوش درد سرماخوردگی معمولاً با بهبود علائم سرماخوردگی به مرور بهتر می‌شود، اما استفاده از راهکارهای خانگی درمان سرماخوردگی و گوش درد می‌تواند به تسریع بهبود علائم کمک زیادی کند. در ادامه می‌توانید با مؤثرترین روش‌های درمان گوش درد سرماخوردگی آشنا شوید.

 

۱- از کمپرس گرم استفاده کنید

 

برای درمان گوش درد از کمپرس گرم استفاده کنید

 

قرار دادن یک کیسه آب گرم روی گوشی که دچار درد و عفونت شده، می‌تواند به کاهش درد و همچنین بهبود سریع‌تر گوش شما کمک زیادی کند. برای این کار می‌توانید یک کمپرس آب گرم یا یک حوله داغ را روی گوش خود قرار دهید تا احساس آرامش بیشتری را تجربه کنید.

 

۲- به جهت درستی بخوابید

 

اگر گوشتان درد می‌کند، قطعاً در زمان خواب این درد برایتان آزاردهنده‌تر خواهد بود. راهکار رهایی از گوش درد در زمان خواب این است که به جهت مخالف درد بخوابید. اگر گوش سمت راستتان درد می‌کند باید به سمت چپ بخوابید تا فشار کمتری به گوش سمت راست وارد شود. در زمان خواب بهتر است از ۲ یا چند بالش استفاده کنید تا فشار کمتری به گوشتان وارد شود.

 

۳- بینی‌تان را شستشو دهید

 

اگر گوش درد شما به دلیل عفونت سینوسی ایجاد شده است، شستشوی بینی می‌تواند به کاهش درد و سنگینی در گوش کمک زیادی کند. برای درمان گوش درد در خانه شستشوی بینی باید با استفاده از محلول آب نمک هر دو مجرای بینی‌تان را شستشو دهید.

 

۴- آب بیشتری بنوشید

 

برای تسکین گوش درد آب بیشتری بنوشید

 

نوشیدن آب برای رفع اکثر مشکلات و بیماری‌ها مفید است. مهم نیست گوش درد شما به چه دلیلی ایجاد شده، به هر حال نوشیدن آب بیشتر و هیدراته نگه داشتن بدن می‌تواند به شل شدن مخاط‌ها و همچنین تسریع بهبودی کمک زیادی کند. سعی کنید در طول سرماخوردگی بیشتر از آب ولرم و گرم استفاده کنید.

فروش اینترنتی افق کوروش

 

۵- بیشتر استراحت کنید

 

استراحت کردن در زمان بیماری می‌تواند به بدن کمک کند تا از انرژی شما بیشتر برای مقابله با بیماری استفاده کند و علائم بیماری زودتر درمان شود. برای درمان گوش درد در خانه سعی کنید بیشتر از همیشه استراحت کنید تا سیستم ایمنی بدن به خوبی کار خود را برای مقابله با بیماری انجام دهد.

حتما بخوانید  روش های ساده درمان نفخ شکم در خانه | علت اصلی نفخ شکم

 

۶- از داروهای بدون نسخه برای درمان گوش درد استفاده کنید

 

برای درمان گوش درد از داروهای بدون نسخه استفاده کنید

 

برای کاهش درد در زمان گوش درد می‌توانید از داروهای بدون نسخه مثل «ایبوپروفن» و «استامینوفن» و «آسپرین» استفاده کنید. هر چند که استفاده از این داروها برای درمان مؤثر نیست اما به هر حال به شما کمک می‌کند تا درد گوش را راحت‌تر تحمل کنید و بعد از سپری کردن چند روز با کاهش علائم بیماری، بهبود پیدا کنید.

 

۷- روغن زیتون را امتحان کنید

 

استفاده از روغن زیتون یک روش سنتی و مؤثر برای درمان گوش درد سرماخوردگی است. هر چند که هنوز هیچ مدرک علمی محکمی در مورد اثربخشی روغن زیتون در درمان گوش درد وجود ندارد، اما شواهد نشان می‌دهد که استفاده از چند قطره روغن زیتون طبیعی در مجرای گوش می‌تواند درد گوش را به سرعت کاهش دهد.

ریختن چند قطره روغن زیتون گرم در گوش هیچ خطری ندارد و یک راهکار ساده و فوق‌العاده برای تسکین درد گوش است.

 

۸- برای کاهش درد گوش از تمرینات چرخش گردن استفاده کنید

 

برخی اوقات درد گوش در زمان سرماخوردگی در اثر فشار زیاد مجرای گوش ایجاد می‌شود. برای کاهش فشار و تسکین و درمان گوش درد در خانه می‌توانید از تمرینات چرخش گردن استفاده کنید. برای این کار باید صاف بنشینید و هر دو پا را صاف روی زمین قرار دهید. سپس به آرامی گردن و سر را به سمت راست بچرخانید. سپس سر را در جهت مخالف بچرخانید و به آرامی شانه‌ها را به سمت بالا حرکت دهید. تا ۵ بشمارید و سپس چندین بار این حرکت را تکرار کنید.

 

۹- از زنجبیل استفاده کنید

 

زنجبیل تازه یکی از بهترین گیاهان برای تسکین درد است که خاصیت ضد التهابی دارد. برای درمان گوش درد سرماخوردگی می‌توانید مقداری از آب زنجبیل یا روغن زنجبیل را با نوک انگشت به اطراف مجرای گوش بمالید. به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان نباید از زنجبیل و یا روغن آن داخل گوش استفاده شود.

 

۱۰- با یک حبه سیر گوش درد را درمان کنید

 

با یک حبه سیر گوش درد را درمان کنید

 

از جمله خواص سیر این است که خاصیت آنتی بیوتیکی دارد و هم می‌تواند درد گوش را تسکین دهد. برای درمان گوش درد سرماخوردگی می‌توانید سیر را له کنید و چند دقیقه در روغن زیتون یا روغن کنجد خیس دهید. سپس این روغن را صاف کنید و در مجرای گوش بریزید تا گوش درد درمان شود.

همچنین برای رفع گوش درد می‌توانید یک عدد سیر را پوست بگیرید و آن را نصف کنید و برای چند دقیقه در مجرای گوش قرار دهید.

 

۱۱- از پراکسید هیدروژن استفاده کنید

 

«پراکسید هیدروژن» یک روش درمانی طبیعی برای درمان گوش درد است. برای این کار باید مقدار کمی پراکسید هیدروژن را با آب رقیق کنید و مقداری از آن را با نوک انگشت به مجرای گوش بمالید. بعد از چند دقیقه داخل مجرای گوش را با آب شستشو دهید.

 

۱۲- کمپرس سرد را امتحان کنید

 

کمپرس سرد نیز همانند کمپرس گرم می‌تواند به درمان گوش درد سرماخوردگی کمک زیادی کند. برای این کار باید کمپرس را داخل یک پارچه نخی قرار دهید و برای ۲۰ دقیقه روی گوش قرار دهید. مطمئن شوید که مقدار سرما خیلی زیاد نیست و یخ با پوست بیمار ارتباط مستقیم ندارد.

برخی افراد با کمپرس گرم و برخی دیگر با کمپرس سرد احساس بهتری را در گوش تجربه می‌کنند. پس مطمئن شوید که قرار دادن کمپرس سرد احساس بدتری به بیمار نمی‌دهد و برای تسکین گوش درد مناسب است.

 

۱۳- از قطره گوش استفاده کنید

 

از قطره گوش استفاده کنید

 

استفاده از «قطره گوش» یک روش دیگر برای درمان گوش درد سرماخوردگی است. برای استفاده از این قطره‌ها می‌توانید طبق دستورالعمل آن چند قطره در مجرای گوش بریزید تا علائم برطرف شود. اگر درد گوش به شدت زیاد است و یا پرده گوش آسیب دیده، به هیچ عنوان بدون مشورت با پزشک از قطره گوش استفاده نکنید.

حتما بخوانید  این نشانه‌ها و علائم می‌گویند احتمالا شما کرونای خفیف گرفته‌اید

 

۱۴- گوشتان را ماساژ دهید

 

ماساژ ملایم ناحیه زیر گوش، فک و گردن در زمان گوش درد می‌تواند به تسکین درد کمک زیادی کند. سعی کنید از یک حرکت رو به پایین و به سمت گوش یا پایین گردن برای ماساژ دادن استفاده کنید. این کار موجب تخلیه مایع اضافی گوش به سمت مجرای خروجی می‌شود و از تجمع عفونت و ایجاد درد بیشتر جلوگیری می‌کند.

 

۱۵- از پیاز استفاده کنید

 

یکی از خواص پیاز این است که همانند سیر می‌تواند به درمان گوش درد در خانه کمک کند. برای کاهش درد و مبارزه با عفونت می‌توانید یک پیاز را برای ۱ تا ۲ دقیقه در مایکروویو گرم کنید. سپس چند قطره از آب این پیاز را داخل گوش بچکانید.

 

۱۶- روغن درخت چای را امتحان کنید

 

روغن درخت چای می‌تواند به کاهش درد گوش کمک زیادی کند. برای استفاده از این روغن باید آن را با کمی روغن زیتون یا روغن بادام شیرین رقیق کنید. سپس بعد از این که مطمئن شدید پوست شما به روغن درخت چای حساسیت ندارد، می‌تواند از این روغن در گوش خود استفاده کنید.

 

۱۷- از بخور گرم کمک بگیرید

 

از بخور گرم برای درمان گوش درد کمک بگیرید

 

استفاده از بخور برای درمان گوش درد سرماخوردگی بزرگسالان و کودکان بسیار مفید است. برای کاهش درد و همچنین بهبود گوش درد سرماخوردگی می‌توانید سرتان را در مقابل بخار گرم بگیرید. این کار درست مثل استفاده از کمپرس گرم به بهبود درد گوش کمک زیادی می‌کند و با باز کردن راه‌های هوایی گوش، فشار گوش را کاهش می‌دهد.

 

۱۸- گاهی اوقات آنتی بیوتیک بهترین درمان است

 

اگر گوشتان در اثر سرماخوردگی شدید عفونت کرده و علائم با درمان‌های طبیعی بهبود پیدا نمی‌کند، می‌توانید زیر نظر پزشک خود از آنتی بیوتیک برای درمان گوش درد سرماخوردگی استفاده کنید. معمولاً عفونت‌های ساده گوش و یا مشکلات مربوط به سینوزیت نیازی به آنتی بیوتیک ندارد و مصرف این داروها باید زیر نظر پزشک باشد.

 

۱۹- برای درمان گوش درد از شیر مادر استفاده کنید

 

«شیر مادر» حاوی آنتی بادی‌هایی است که موجب بهبود عفونت گوش می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن شیر مادر می‌توان عفونت گوش یا گوش درد را در نوزادان و کودکان یک ساله درمان کند.

شیر مادر سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند و در درمان سرماخوردگی و عفونت گوش بسیار موثر است. از طرف دیگر ریختن چند قطره شیر مادر داخل گوش موجب کاهش گوش درد می‌شود و برای درمان آن بسیار مفید است.

 

۲۰- مکیدن شیر موجب درمان گوش درد در نوزاد می‌شود

 

مکیدن شیر موجب درمان گوش درد در نوزاد می‌شود

 

یکی از بهترین روش‌ها برای درمان گوش درد در نوزاد مکیدن شیر مادر است. مکیدن شیر می‌تواند درد گوش را درمان کند و عفونت را برطرف کند. مواد مغذی موجود در شیر مادر به درمان گوش درد و سرماخوردگی در نوزاد کمک می‌کند و در کاهش درد گوش نیز بسیار مؤثر است.

 

سوالات متداول

 

علت گوش درد یک طرفه چیست؟

 

اکثر اوقات علت گوش درد یک طرفه تجمع مخاط در مجرای گوش و عفونت گوش میانی است.

 

برای درمان سریع گوش درد از چه روش‌هایی استفاده می‌شود؟

 

برای درمان خانگی گوش درد می‌توانید از کمپرس گرم و سرد، بخور، روغن زیتون، زنجبیل، سیر، پیاز و همچنین داروهای مسکن و آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 

منابع: healthline، healthline، medicalnewstoday

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...