۸ روش ساده تشخیص تخم مرغ سالم از فاسد و کهنه

۸ روش ساده تشخیص تخم مرغ سالم از فاسد و کهنه


31 اردیبهشت 1403 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
۸ روش ساده تشخیص تخم مرغ سالم از فاسد و کهنه

چطور تخم مرغ سالم را از تخم مرغ فاسد تشخیص بدهیم؟ تخم مرغ یکی از منابع غذایی مهم و سرشار از پروتئین است. این ماده غذایی، علاوه بر اینکه به تنهایی یا در تهیه انواع غذاها استفاده می‌شود، کاربرد وسیعی هم در تهیه انواع دسر، کیک، شیرینی،‌ نان و … دارد. به همین خاطر توجه به سالم یا ناسالم بودن تخم مرغ، از اهمیت زیادی برخوردار است. اما چطور بفهمیم تخم مرغ سالم است؟ در این مقاله از سرویس سلامت در مجله کوروش ترفندها و نکات تشخیص تخم مرغ سالم از فاسد و کهنه را به شما خواهیم گفت.

چگونه تخم مرغ سالم و تازه را از تخم مرغ قدیمی و فاسد تشخیص بدهیم؟

علیرغم خواص تخم مرغ برای سلامت بدن، استفاده از تخم مرغ فاسد، احتمال ایجاد مسمومیت‌های شدید را به همراه دارد. مسمومیت «سالمونلا» یکی از شایع‌ترین مسمومیت‌هایی است که از طریق مصرف تخم مرغ خراب به وجود می‌آید. از طرفی استفاده از تخم مرغ فاسد در غذا، می‌تواند طعم و بوی کل غذا را خراب و آن را بلااستفاده کند.

راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید متوجه سالم یا خراب بودن تخم مرغ شوید. فساد تخم مرغ‌ را هم از نظر ظاهری و با دیدن و هم به روش‌های دیگر می‌توان تشخیص دارد. در ادامه به بررسی روش‌های تشخیص تخم مرغ فاسد و سالم می‌پردازیم.

در ضمن تخم مرغ سالم و باکیفیت را به روش‌های حضوری و اینترنتی از فروشگاه‌‌های افق کوروش می‌توانید خریداری کنید.

۱- تشخیص تخم مرغ سالم با آب

تشخیص تخم مرغ سالم با آب

یکی از شناخته‌شده‌ترین راه‌های تشخیص تخم مرغ سالم، انداختن تخم مرغ در آب و تست میزان شناور یا ته‌نشین شدن آن است. برای این روش تشخیص ابتدا باید تخم مرغ را از یخچال بیرون بیاورید و اجازه دهید دمای آن به دمای محیط برسد.

سپس در یک کاسه یا لیوان، مقداری آب بریزید که میزان آب، دو برابر اندازه تخم مرغ باشد. یعنی در حدی باشد که روی تخم مرغ با آب پوشانده شود. سپس تخم مرغ را در لیوان یا کاسه بگذارید. در این صورت، ممکن است با ۳ حالت روبه‌رو شوید که هر کدام از این حالت‌ها، نشانگر وضعیت تخم مرغ است:

حالت اول: تخم مرغ سالم

اگر تخم مرغ داخل آب فرو رفت و کمی مایل یا کج بود، نشانه سالم بودن تخم مرغ است. این تخم مرغ تقریبا حدود یک هفته از زمان تولیدش گذشته و کاملا قابل مصرف است. تخم مرغ‌ها در صورت سالم بودن سنگین هستند و در آب ته‌نشین می‌شوند.

حتما بخوانید  طرز تهیه بستنی تیرامیسو به 2 روش بدون تخم مرغ و با تخم مرغ

حالت دوم: تخم مرغ مانده یا کهنه

در صورتی که تخم مرغ در ته لیوان برود ولی سمت نوک تخم مرغ، به ته ظرف نزدیک‌تر باشد، از زمان تولید آن حدود ۳ هفته گذشته است. این تخم مرغ قابل مصرف است اما تازگی خود را ندارد.

حالت سوم: تخم مرغ فاسد

اگر تخم مرغ روی آب ماند و ته کاسه یا لیوان، ته‌نشین نشد، نشانه خراب شدن و فاسد بودن تخم مرغ است و باید از مصرف آن اجتناب کنید.

۲- تخم مرغ را بو کنید

یک روش دیگر برای تشخیص خراب شدن تخم مرغ این است که تخم مرغ را بو کنید. بو کردن تخم مرغ از روی پوسته آن، گاهی اوقات می‌تواند به شما کمک کند که تشخیص دهید تخم مرغ‌تان سالم است یا خراب. برای این کار پوسته تخم مرغ را ببویید، اگر بوی ترشیدگی و بوی زننده‌ای داشت، نشانه خراب شدن تخم مرغ است. اما اگر بوی خاصی ندارد، احتمال سالم بودن آن بالاتر است.

۳- تخم مرغ را بشکنید

سالم یا خراب بودن تخم مرغ با شکستن

با شکستن تخم مرغ، وضعیت سالم یا خراب بودن تخم مرغ، کاملا مشخص می‌شود. در این روش، حتما تخم مرغ را در یک کاسه یا ظرف جدا و قبل از اینکه به غذا اضافه کنید، بشکنید. یکی از این ۳ حالت برای تخم مرغ بعد از شکستن اتفاق می‌افتد.

۱- اگر زرده و سفیده تخم مرغ کاملا جدا از هم بودند و بین آنها یک خط مثل مرز، سفیده و زرده را جدا کرده باشد،‌ تخم مرغ سالم است. در این حالت، زرده تخم مرغ، بیرون زده و کاملا حالت گرد و کروی خود را حفظ می‌کند و برآمده است.

۲- اگر زرده و سفیده، از هم جدا بودند ولی زرده برجسته نبود و حالت کروی نداشت، به معنی مانده و کهنه بودن تخم مرغ است. در این حالت، تخم مرغ خراب نشده ولی تازه هم نیست.

۳- اگر رنگ سفیده تخم مرغ، کدر بود، نشانه تازه بودن و اگر سفید شفاف بود، نشانه قدیمی‌ بودن تخم مرغ است. البته این تخم مرغ هم قابل مصرف است.

۴- اگر زرده و سفیده در هم فرو رفتند و زرده در سفیده پخش شود، تخم مرغ فاسد شده است. در این حالت سفیده روان و آبکی خواهد بود.

۴- تخم مرغ را تکان دهید

شنیدن صدای تخم مرغ در هنگام تکان دادن، یک روش دیگر برای تشخیص خراب یا سالم بودن تخم مرغ است. در این روش، باید تخم مرغ را کنار گوشتان قرار داده و آن را تکان دهید. اگر با تکان دادن تخم مرغ، صدایی از آن نشنیدید، نشانه سالم بودن تخم مرغ است. اما اگر حس کردید، زرده و سفیده در حال تکان خوردن هستند، تخم مرغ فاسد شده است.

دلیل این صدا، رطوبت و دی اکسید کربن موجود در کیسه‌های هوایی موجود در تخم مرغ است. هر چه تخم مرغ، کهنه‌تر باشد، این کیسه‌های هوایی بزرگ‌تر می‌شوند و در اثر تکان دادن تخم مرغ، صدای بلندتر و واضح‌تری می‌شنوید.

۵- به رنگ سفیده تخم مرغ توجه کنید

خراب بودن تخم مرغ با توجه به رنگ آن

اینکه رنگ زرده، زرد یا نارنجی باشد، در سالم یا ناسالم بودن تخم مرغ، تاثیری ندارد. اما اگر سفیده تخم مرغ، حالت رنگین‌ کمانی داشت یا رنگ سفید آن، متمایل به صورتی بود، تخم مرغ به باکتری «سودوموناس»، آلوده شده است. البته خوردن این تخم مرغ خطرناک نیست. اما اگر در سفیده تخم مرغ، لکه‌های سیاه یا سبز مشاهده کردید، به معنی آلودگی قارچی تخم مرغ است و باید حتما از خوردن آن صرف‌نظر کرده و تخم مرغ را دور بیندازید.

حتما بخوانید  طرز تهیه کوکی توت فرنگی به روش قنادی در ۳۰ دقیقه

۶- تاریخ انقضای تخم مرغ را بررسی کنید

درج شدن تاریخ انقضا روی تخم مرغ‌های شرکتی می‌تواند به شما برای استفاده از تخم مرغ در زمان مطلوب کمک کند. روی پوسته تخم مرغ‌هایی که از طریق فروشگاه‌ها و به روش‌های بهداشتی تهیه و روانه بازار می‌شوند، تاریخ تولید و انقضا درج شده است. معمولا زمان انقضای تخم مرغ، یک ماه پس از تولید است و باید تخم مرغ را قبل از پایان ۱ ماه، مصرف کنید.

۷- تشخیص تخم مرغ ترک خورده خراب

اگر تخم مرغ خریدید و روی پوسته آن ترک داشت، در یک ظرف، مقداری آب سرد و نمک بریزید و تخم مرغ را در آن بیندازید. اگر در اطراف پوسته، حباب‌هایی تشکیل شد، نشان‌دهنده ناسالم و خراب بودن تخم مرغ است. شما می‌دانید چطور تخم مرغ ترک خورده را نگهداری کنید؟

  ۸- تشخیص تخم مرغ آبپز خراب

تشخیص تخم مرغ آبپز خراب

اگر تخم مرغ را آبپز کردید و بعد از آبپز شدن، وقتی می‌خواهید پوست تخم مرغ را بگیرید، پوسته به سختی جدا شد و مدام خرد می‌شد، یعنی یک تخم مرغ فاسد یا خیلی مانده را آبپز کرده‌اید. وجود یک نوار سبز یا تیر رنگ بین زرده و سفیده، به معنی خرابی تخم مرغ آبپز نیست. این موضوع به خاطر پختن زیاد تخم مرغ، یا اکسید شدن آهن موجود در آن است.

بیشتر بخوانید: بهترین روش‌ های آبپز کردن تخم مرغ به روش هتلی

سوالات متداول درباره تخم مرغ سالم و ناسالم

اگر تخم مرغ فاسد خوردیم چه کنیم؟

به هیچ عنوان در صورت تشخیص فاسد بودن تخم مرغ، آن را مصرف نکنید. اما اگر تخم مرغی خوردید که مسموم بود، عوارض آن ۸ تا ۱۲ ساعت بعد مشخص می‌شود. در صورت بروز هر گونه دردهای شکمی، اسهال، استفراغ و تب که از عوارض خوردن تخم مرغ فاسد است حتما به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید.

وجود خون در تخم مرغ، نشانه چیست؟

اگر لکه گوشتی یا رگه خونی در تخم مرغ مشاهده کردید، نشان‌دهنده فاسد یا آلوده بودن آن نیست. این لکه زمانی ایجاد می‌شود که رگ خوبی در زمان تشکیل تخم، پاره شده است. این موضوع حتی به تازه یا کهنه بودن تخم مرغ هم ربطی ندارد.

محصولات مرتبط