6 راهکار سلامت روان برای نوجوانان در دوران فاصله اجتماعی کرونا | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » ۶ راهکار سلامت روان برای نوجوانان در دوران فاصله اجتماعی کرونا

۶ راهکار سلامت روان برای نوجوانان در دوران فاصله اجتماعی کرونا

  • منتشر شده در ۰۳-۰۸-۹۹
  • 311 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه
https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-turnips-for-skin-hair-and-health/

 

۲۹ اکتبر روز نوجوان است. همه‌گیری و پاندمی جهانی ویروس کووید ۱۹ یا همان کرونا که چندین ماه است مهمان مردم جهان شده، صرف‌نظر از خطراتی که برای سلامت جسم دارد، می‌تواند اثرات نامطلوب روحی و روانی هم داشته باشد. دوران نوجوانی و مشکلات آن یک طرف، در این میان نوجوانان دختر و پسر و بچه‌های کوچک‌تر که در سن رشد قرار دارند هم از ترکش‌های فاصله‌گیری اجتماعی دوران کرونا در امان نیستند. آنها در سن بلوغ هستند و ارتباطات اجتماعی به شکوفا شدن‌ شخصیت‌شان کمک می‌کند. کرونا اما ناجوانمردانه مدارس را تعطیل کرد، دشمن مهمانی‌ها و جمع‌های شلوغ شد و به همه گفت در خانه بمانید. بسیاری از خانواده‌ها از افسردگی و عوارض فاصله‌گذاری اجتماعی در کنار تغییرات روحی در دوران بلوغ حسابی نالان و شاکی هستند اما در این میان گذر از این دوران برای نوجوان‌ دختر و پسر در سنین ۱۳ تا ۱۶ سال که در سن بلوغ هستند سخت‌تر و پیچیده‌تر به نظر می‌آید. حالا پرسش اینجاست که دختر و پسرهای نوجوان و در سن بلوغ چه کارهایی انجام دهند که در دوران فاصله اجتماعی دوران کرونا جای دورهمی، کافه‌نشینی، ارتباط نزدیک با همکلاسی‌ها در مدرسه، ورزش کردن، سینما رفتن و فعالیت‌های جمعی را برای آنها بگیرد و استرس‌ و ناراحتی‌شان را کم کند؟ ۶ راهکار برای سلامت روان از منظر روانشناسی شخصیت نوجوانان برای کنار آمدن با فاصله اجتماعی دوران شیوع ویروس کرونا را از سایت دانشگاه میشیگان در مجله کوروش بخوانید.

 

 

روانشناسی شخصیت کرونا در دوران کرونا

 

فروش اینترنتی افق کوروش

۱- از شادی‌های جایگزین استقبال کنید

 

https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-turnips-for-skin-hair-and-health/

 

اگرچه شاید هیچ چیز جای ارتباط نزدیک با همسالان در مدرسه یا سینما رفتن را نگیرد، اما رویدادهای مجازی که این روزها با سرعتی بسیار بیشتر از گذشته درحال رشد هستند، از باب روانشناسی شخصیت نوجوانان می‌توانند گزینه مناسبی برای سلامت روان آن‌ها باشند. برای نمونه یک دورهمی نوجوانانه مجازی می‌تواند شادی و سرزندگی را به آنها در دوره شیوع کرونا هدیه کند.

 

 

۲- با نوجوان همدلی کنید

 

شاید پدر و مادرها بیشتر دوست داشته باشند به نوجوان‌شان بگویند خدا را شکر که در این اوضاع کرونا و شیوع ویروس کووید ۱۹ سالمی! این خوب است اما نباید مانع همدلی با فرزندان در سن بلوغ‌ شود. رشد شناختی و عاطفی و روانی در دوران نوجوانی امری حیاتی است.

 

نادیده گرفتن احساساتی که آنها در این اوضاع کمابیش شبیه قرنطینه تجربه می‌کنند، می‌توانند به سرکشی آنها منجر شود. نوجوانان نیاز به درک شدن دارند. پس بهتر است پدر و مادرها به جای کم‌حوصلگی یا نصحیت کردن به حالت غمگین و ناراحتی فرزندانشان اهمیت داده و با گفتن جملاتی چون «حق داری ناراحت باشی» یا «درکت می‌کنم» با آن‌ها همدلی کنند.

 

 

۳- به یک برنامه‌ریزی مدرسه‌ای بچسبید

 

6 راهکار سلامت روان برای نوجوانان در دوران فاصله اجتماعی کرونا

 

چارچوب‌هایی که در ساعات حضور نوجوانان در مدرسه وجود داشت را در خانه هم پیاده کنید. اما حواس‌تان باشد این چارچوب را نه در فضای خشک و بی‌روح که در شرایطی عادی و قابل‌انعطاف در نظر بگیرید.

توجه به ساعت بیدار شدن در صبح، آنلاین بودن در زمان برگزاری کلاس‌های آنلاین و ساعت خواب شب بسیار مهم است. اما پس از آن با انعطاف بیشتری برای انجام تکالیف و کارهای مربوط به مدرسه با نوجوان دختر و پسر برخورد کنید.

 

 

۴- تکنولوژی را در آغوش بکشید

 

تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی در این روزهای فاصله اجتماعی بیشتر از هر زمان دیگری ارزش خودشان را نشان می‌دهند و اگر نبودند شاید نوجوانان و حتی همه‌ی ما سر به بیابان می‌گذاشتیم!

هنوز هم البته مهم است که حواسمان به نوجوان‌مان و نحوه استفاده‌ آن‌ها از فضای مجازی باشد، اما اگر کمی زمان بیشتری را در این فضا می‌گذراند، به او حق بدهیم و حتی تلاش کنیم با خلاقیت‌هایی چون دورهمی‌های مجازی یا تماس تصویری کمک کنیم تا استفاده بهتری از شبکه‌های اجتماعی داشته باشد.

 

 

۵- به وقتش هم آنها را از برق بکشید!

 

برای همه سنین و به ویژه نوجوان‌ها و افراد در سن بلوغ روزی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بیرون رفتن و وقت‌گذرانی با گروه همسالان ارزشمند است. پس با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی و همراه داشتن ضدعفونی کننده و ماسک هر روز دست نوجوانان‌تان را بگیرید و او را به جاهایی ببرید که تراکم جمعیتی کمی دارد.

 

برای نمونه به پارک یا فضای سبز نزدیک محل زندگی‌تان بروید و ساعتی را هم برای این کار انتخاب کنید که خلوت‌تر باشد تا بتوانید فاصله اجتماعی را هم رعایت کنید. اگر نوجوان‌تان دوست داشت خودش و بدون همراهی شما هم بیرون برود، مانعش نشوید او به او تاکید کنید که فاصله اجتماعی را رعایت کند.

 

 

۶- رهبری فعالیت‌های مشترک در خانه را به نوجوان بسپارید

 

یک نکته که از نظر روانشناسی شخصیت نوجوانان در همه‌ی ایام مهم است نزدیکی او به سایر افراد خانواده است. در ایام فاصله‌گذاری اجتماعی شیوع ویروس کرونا حتما برای فعالیت‌های خانوادگی مثل دور هم نشستن و صحبت کردن یا بازی کردن وقت بگذارید. اگر دور کار هستید و از خانه کار می‌کنید طبعا راحت‌تر می‌توانید چنین کنید، اما اگر نه هم وقتی برای این کار اختصاص دهید. از نوجوان‌تان بپرسید دوست دارد چه کاری انجام دهید. شاید پیشنهادش دیدن یک فیلم در کنار خانواده یا بازی‌های ویدئویی باشد. اگر ایده‌ای برای کاری می‌دهد، لطفا ایده را پر پر  نکنید و با روی گشاده از آن استقبال کنید.

 

و در نهایت اینکه در روزگار فاصله‌گذاری اجتماعی، شبکه‌های اجتماعی، شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری کووید ۱۹، می‌توانید با این راهکارها استرس نوجوان خود را کم کرده و فضای گرم‌تری در خانواده ایجاد کنید.

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

17 + 4 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ آموزش تکنیک‌های صحبت در جمع

درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ آموزش تکنیک ‌های صحبت در جمع

ترس از سخنرانی در جمع که به آن گلوسوفوبیا نیز گفته می‌شود، یکی از رایج‌ترین انواع ترس‌ها است که زندگی شخصی و شرایط شغلی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. زمانی که فرد با قرار گرفتن در مقابل جمع به سرعت احساس اضطراب می‌کند، کف دستانش شروع به عرق کردن می‌کند و احساسی شبیه به دل‌پیچه و تنگی نفس را تجربه می‌کند. اما چه راهکارهایی برای رهایی از این احساسات منفی در زمان صحبت کردن در جمع وجود دارد؟ در این مقاله می‌توانید راهکارهایی مؤثر و تکنیک های صحبت کردن در جمع را از وب‌سایت briantracy در مجله کوروش بخوانید.
  • 407 بازدید
  • انتشار: ۱۶-۱۰-۹۹
مضرات شبکه های اجتماعی برای کودکان و بزرگسالان + فواید فضای مجازی

مضرات شبکه های اجتماعی برای کودکان و بزرگسالان + فواید فضای مجازی

همه ما از بزرگسالان گرفته تا کودکان و نوجوانان روزانه به کرات از شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنیم، بدون اینکه از مضرات شبکه های اجتماعی و یا حتی فواید آن آگاه باشیم. در این مقاله از مجله کوروش مضرات و فواید شبکه های اجتماعی را بررسی می‌کنیم. ذکر این نکته ضروری است که باید پذیرفت در عصر حاضر استفاده از شبکه های اجتماعی امری اجتناب ناپذیر است. اما به راستی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی چه مضرات و فوایدی برای زندگی روزمره ما و کودکان ما دارند؟
  • 565 بازدید
  • انتشار: ۲۵-۰۹-۹۹
چگونه ایمیل کاری بنویسیم؟ 5 ترفند موثر آموزش نگارش ایمیل کاری حرفه‌ای

چگونه ایمیل کاری بنویسیم؟ ۵ ترفند موثر آموزش نگارش ایمیل کاری حرفه‌ای

  آموزش نگارش ایمیل کاری حرفه‌ای به نظر شاید مسئله چندان مهمی نباشد اما موضوع اینجاست که نوشتن یک ایمیل حرفه‌ای که باز شود، خوانده شود و تاثیرگذار باشد نیاز به مهارت در نوشتن ایمیل کاری دارد. ایمیل می‌تواند یک ابزار ارتباطی بسیار موثر باشد اما متاسفانه همه به صورت صحیح از آن استفاده نمی‌کنند و به عبارت درست‌تر دانش صحیح استفاده از آن را ندارند. این در حالی است که بسیاری افراد تصور می‌کنند توانایی نوشتن یک ایمیل حرفه‌ای و موثر را دارند اما حقیقت چیز دیگری است. اگر برای پیشبرد اهداف کاری خود با ایمیل سر و کار دارید 5 ...
  • 2033 بازدید
  • انتشار: ۲۲-۰۳-۹۸