طرز تهیه ترشی خرفه به ۳ روش خالی، با آب گوجه و بادمجان

طرز تهیه ترشی خرفه به ۳ روش خالی، با آب گوجه و بادمجان


17 دی 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه ترشی خرفه
فهرست محتوا نمایش

ترشی خرفه یکی از مفیدترین ترشی‌ها در طب سنتی  است که در انواع مختلف تهیه می‌شود. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش طرز تهیه ترشی خرفه به ۳ روش و فوت و فن‌های تهیه ترشی خرفه را به شما آموزش خواهیم داد.

 

 

خرفه چیست؟

 

«خرفه»، «قلفه» یا به قول جنوبی‌ها «پرپین» یکی از سبزی‌های بسیار مفید است که گاهی اوقات بین سبزی‌های خوردن هم می‌توانید‌ آنها را پیدا کنید. این سبزی معمولا به‌ خاطر خواص زیادی که برای کنترل دیابت و فشار خون دارد، می‌شناسند. از تخم خرفه نیز برای روی شیرینی و کلوچه استفاده می‌شود.

 

طرز تهیه ترشی خرفه خانگی ساده

 

ترشی خرفه خانگی ساده

مدت زمان آماده سازی مواد ترشی خرفه: ۲۰ دقیقه

 

مواد لازم برای تهیه ترشی خرفه فوری

 

• خرفه: ۱ کیلوگرم
• سیر: ۱۰ حبه
• فلفل تند: ۳ یا ۴ عدد
• نمک: به میزان دلخواه
• پودر گلپر: ۱ قاشق غذاخوری
• سرکه: به میزان لازم

 

مراحل طرز تهیه ترشی خرفه ساده با سرکه

 

برای تهیه ترشی خرفه خالی، باید خرفه‌ها را بشویید و خرد کنید. سپس آنها را کمی با آب بجوشانید و بعد از آبکش کردن با مواد دیگر در بطری بریزید. روی مواد را به مقدار کافی سرکه بریزید و درب آن را ببندید. حدود ۱ هفته تا ۱۰ روز بعد می‌توانید ترشی را سرو کنید. برای مشاهده جزییات مراحل تهیه ترشی خرفه، ادامه متن را بخوانید.

 

مرحله اول: خرفه‌ها را آماده کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه ترشی خرفه، خرفه‌ها را بشویید و همراه با ساقه، به اندازه دلخواه با چاقوی تیز برش بزنید. می‌توانید به صورت درسته هم خرفه‌ها را ترشی بیندازید. سپس یک قابلمه را روی حرارت قرار دهید و خرفه‌های خرد شده را در آن بریزید. به اندازه‌ای که آب روی خرفه‌ها را بپوشاند، به قابلمه، آب اضافه کنید.

 

مرحله دوم: خرفه‌ها را آبکش کنید

 

صبر کنید تا آب شروع به جوشیدن کند. ۲ تا ۳ دقیقه بعد از جوشیدن آب، حرارت را قطع کنید و خرفه‌ها را در آبکش بریزید تا آب اضافی آنها خارج شود. نیازی به پختن خرفه‌ها نیست، همین‌ که کمی نرم شوند، کافی است.

 

مرحله سوم: مواد ترشی را در بطری بریزید

 

در این مرحله سیرها را پوست بگیرید و رنده کنید. سپس خرفه را با سیرها مخلوط کنید و در بطری تمیز، خشک و استریل بریزید. پودر گلپر، نمک و فلفل‌های تند را هم به بطری اضافه کنید. در آخر سرکه را اضافه کنید تا حدی که روی خرفه‌ها را بپوشاند.

حتما بخوانید  با گوجه سبز چی درست کنم | انواع غذا و چاشنی با گوجه سبز

 

مرحله چهارم: ترشی خرفه را سرو کنید

 

بعد از ریختن مواد در بطری، درب آن را محکم ببندید و در دمای محیط قرار دهید. به مدت یک هفته تا ۱۰ روز صبر کنید تا ترشی جا بیفتد. در این مدت درب بطری را به هیچ عنوان باز نکنید تا کپک نزند. بعد از رسیدن ترشی‌ها، آن‌ها را در کنار غذا سرو کنید و خود بطری را هم با درب بسته در یخچال قرار دهید.

 

طرز تهیه ترشی خرفه با بادمجان

 

طرز تهیه ترشی خرفه با بادمجان

 

زمان آماده سازی مواد ترشی خرفه با بادمجان: ۳۰ دقیقه

 

مواد لازم برای تهیه ترشی خرفه و بادمجان

 

• خرفه: ۱ کیلوگرم
• بادمجان: ۴ عدد
• هویج: ۲ عدد
• نعناع خشک: ۱ قاشق غذاخوری
• سیر: ۱۰ حبه
• ادویه ترشی: ۱ قاشق چای‌خوری
• سیاه دانه و نمک: به میزان لازم
• سرکه: به میزان لازم

 

مراحل طرز تهیه ترشی خرفه با بادمجان و هویج

 

برای تهیه ترشی خرفه خانگی ساده به این روش، باید خرفه، بادمجان و هویج را به صورت جداگانه بعد از شستن و خرد کردن، کمی با آب بجوشانید و آن‌ها را آبکش کنید. سپس همه مواد را به همراه، سیر، ادویه و نمک با هم میکس کنید و در بطری بریزید. روی مواد را با سرکه بپوشانید. برای آموزش تهیه ترشی خرفه بادمجان، مراحل زیر را انجام دهید.

 

مرحله اول: مواد ترشی خرفه را آماده کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه ترشی خرفه با بادمجان، خرفه‌ها را تمیز کنید و کمی در آب بخیسانید. سپس آنها را بشویید و به صورت درشت خرد کنید. خرفه‌ها را در قابلمه بریزید و با ۱ قاشق نمک و حدود ۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی آب، روی حرارت به مدت ۱ تا ۲ دقیقه بجوشانید. سپس آنها را آبکش کنید. صبر کنید تا آب اضافی خرفه‌ها خارج شود.

 

مرحله دوم: بادمجان‌ها را کبابی کنید

 

بادمجان‌ها را بشویید و با پوست روی شعله گاز یا باربیکیو قرار دهید. همه قسمت‌های بادمجان را روی حرارت کبابی کنید. سپس پوست آن‌ها را بگیرید و با گوشت‌کوب بکوبید. می‌توانید آن‌ها را در مخلوط‌کن پوره و له کنید. بادمجان‌ها را کنار بگذارید و صبر کنید تا از دما بیفتند.

 

مرحله سوم: هویج را آماده کنید

 

در این مرحله از طرز تهیه ترشی خرفه با بادمجان کبابی و هویج، هویج‌ها را بشویید و پوست آنها را بگیرید. هویج‌ها را به صورت نگینی ریز خرد کنید. آنها را در یک قابلمه بریزید و روی آنها را یک لیوان آب بریزید. قابلمه را روی حرارت قرار دهید و یک دقیقه بعد از جوشیدن آب، هویج‌ها را هم آبکش کنید. صبر کنید تا آب اضافی هویج‌ها خارج شده و از دما بیفتند.

 

مرحله چهارم: ترشی خرفه را درست کنید

 

در یک ظرف با سایز مناسب، سیرها را رنده کنید. نعناع خشک، ادویه ترشی، بادمجان کبابی پوره شده، خرفه و هویج را بریزید و با هم میکس کنید. به مقدار دلخواه نمک اضافه کنید. این مخلوط را در بطری شیشه‌ای تمیز، خشک و استریل بریزید و به آن سرکه اضافه کنید تا حدی که روی مواد را بپوشاند. درب بطری را محکم ببندید.

حتما بخوانید  علائم معده درد عصبی و راه های درمان آن

 

مرحله پنجم: ترشی خرفه را سرو کنید

 

وقتی ترشی‌ها را درست کردید، بطری‌ها را در دمای محیط به مدت ۱هفته قرار دهید تا جا بیفتند و ترشی آماده شود. سپس بطری را به یخچال منتقل کنید. ترشی خرفه را می‌توانید بعد از آماده شدن در کنار غذا سرو کنید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ترشی هفت بیجار

 

طرز تهیه ترشی خرفه با آب گوجه فرنگی (ترشی خرفه مشهدی)

 

طرز تهیه ترشی خرفه با آب گوجه فرنگی (ترشی خرفه مشهدی)

 

در این روش از طرز تهیه ترشی خرفه که به آن ترشی خرفه مشهدی نیز گفته می‌شود، همراه با سرکه، آب گوجه فرنگی هم برای طعم‌دهی بیشتر ترشی استفاده می‌شود. در این روش، به اندازه ۲ تا ۳ گوجه فرنگی را رنده کنید تا پوست و پوره آن جدا شود. آب گوجه فرنگی را کمی بجوشانید تا شروع به قل زدن کند.

از هرکدام از روش‌های بالا برای تهیه ترشی استفاده می‌کنید، هنگام اضافه کردن سرکه، آب گوجه فرنگی را هم به ترشی اضافه کنید. در حدی که آب گوجه و سرکه، روی مواد ترشی را بپوشاند. سپس درب بطری را ببندید تا زمانی که برسد. این ترشی هم حدود ۱۰ روز زمان برای آماده شدن نیاز دارد.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ترشی آب گوجه مشهدی

 

فوت و فن‌های طرز تهیه ترشی خرفه

 

فوت و فن‌های طرز تهیه ترشی خرفه

 

*برای تهیه ترشی خرفه، می‌توانید خرفه‌ها را بعد از شستن با آب، کمی بجوشانید تا نرم شود یا بدون جوشاندن، خرفه‌ها را ترشی کنید.

*برای خرد کردن خرفه‌ها، هرچه اندازه آنها درشت‌تر باشد، بهتر است.

*اگر ترشی را بدون جوشاندن خرفه‌ها، درست می‌کنید، حتما بعد از شستن اجازه دهید کاملا خشک شوند و آبشان را از دست بدهند تا از کپک زدن آنها جلوگیری شود.

* ترشی خرفه به صورت خام، به زمان بیشتری برای رسیدن نیاز دارد. ترشی در این روش، تقریبا دو هفته بعد آماده می‌شود.

*هرگز با قاشق خیس یا کثیف داخل ترشی نزنید، چون باعث کپک زدن آن می‌شود.

*درب بطری ترشی خرفه را همیشه محکم ببندید.

*بهتر است از بطری‌های شیشه‌ای با درب فلزی محکم، سالم و بدون زنگ زدگی استفاده کنید. برای اطمینان خاطر می‌توانید یک پلاستیک فریزر تمیز را روی درب بطری بگذارید و بعد درب آن را ببندید تا هوا به داخل بطری نفوذ نکند.

*علاوه بر دانه گلپر، از انواع سبزیجات یا ادویه‌های معطر می‌توانید در طرز تهیه ترشی خرفه استفاده کنید.

 

سوالات متداول

ترشی خرفه چند روزه آماده می‌شود؟

ترشی خرفه چند روزه آماده می‌شود؟

 

ترشی خرفه را می‌توانید ۱ هفته تا ۱۰ روز پس از ترشی انداختن، سرو کنید. در صورت نگهداری صحیح از این ترشی، برای چند ماه می‌توانید از آن استفاده کنید و کپک نمی‌زد یا طعمش تغییر نمی‌کند.

 

چه کار کنیم که ترشی خرفه کپک نزند؟

 

برای جلوگیری از کپک زدن ترشی خرفه، حتما بطری تمیز و خشک استفاده کنید. بعد از رسیدن ترشی و باز کردن درب بطری آن، بطری را در یخچال بگذارید. از قاشق خشک و تمیز برای برداشتن ترشی استفاده کنید. مراقب باشید درب بطری باز نباشد یا دچار خرابی یا زنگ زدگی نشود.

 

 

محصولات مرتبط