اهمیت استراتژی مکان‌ یابی فروشگاه در صنعت خرده فروشی | مجله کوروش
خانه » خرده فروشی » اهمیت استراتژی مکان‌ یابی فروشگاه در صنعت خرده فروشی

اهمیت استراتژی مکان‌ یابی فروشگاه در صنعت خرده فروشی

  • منتشر شده در ۰۶-۱۱-۹۹
  • 149 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
مکان-یابی-خرده-فروشی

مکان یابی مناسب و استراتژیک برای فروشگاه‌های خرده فروشی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دیگر از آن زمان که فروشگاه‌ها برای انتخاب محل فروش خود به دنبال یک خیابان اصلی و مرکز خرید بزرگ بودند، گذشته است. حالا که بسیاری از خریدها در مسیر فضای مجازی و تجارت الکترونیک قرار گرفته، باید در انتخاب موقعیت مکانی فروشگاه با نکته‌سنجی بیشتری عمل کرد. چرا که مکان یابی نامناسب علاوه بر تحمیل هزینه‌های هنگفت، منجر به شکست در فروش می‌شود. در این مقاله از مجله کوروش به بررسی برخی از استراتژی های مهم مکان‌ یابی برای فروشگاه‌های خرده فروشی می‌پردازیم.

 

خلاقیت در مکان یابی

 

مکان-یابی-خرده-فروشی

 

فروش اینترنتی افق کوروش

بسیاری از برندهای تجاری که در خیابان‌های معروف نیویورک فروشگاه داشتند، در حال بستن فروشگاه خود هستند. برخی از آن‌ها مدت‌هاست که دیگر فروشگاه‌هایشان را بسته و شکست خورده‌اند. کالوین کلاین و رالف لورن برخی از همین فروشگاه‌های بزرگ و مطرح هستند که حالا مجبور به بستن فروشگاه شده‌اند. برندهایی مثل ورساچه و گپ هم حالا در حال تصمیم‌گیری برای خروج از خیابان‌های اصلی و گران در نیویورک هستند. این موضوع تا حد زیادی با تغییر در رفتار خرید مصرف‌کننده مرتبط است. دیده شدن در خیابان اصلی و بزرگ یکی از راه‌های بازاریابی است. اما دیگر بازدهی قبلی را ندارد. خرده فروشان باید در مکان یابی خلاقیت بیشتری داشته باشند. نحوه انتخاب مکان و موقعیت فروشگاه‌های خرده‌فروشی در سال‌های آینده کاملاً متفاوت خواهد بود. اکثر مراکز عمده خرده فروشی که می‌خواهند رد پای فیزیکی از خود بر جای بگذارند و تنها در بازار آنلاین باقی فعالیت نکنند، حالا باید برای حفظ محیط فیزیکی خود به دنبال جلب رضایت بیشتر مشتری باشد.

 

فروشگاه‌های پاپ آپ خرده فروشی

 

مکان-یابی-خرده-فروشی

 

در گذشته فروشگاه‌های پاپ آپ، مختص فروشگاه خرده فروشی بودند که سرمایه‌گذاران و صاحبان آن‌ها هزینه زیادی برای خرید یک فضای ثابت را نداشتند. در این دوره تصور خلاقی از استراتژی مکان یابی وجود نداشت. اما حالا نگاه به این فروشگاه‌ها کمی تغییر کرده است. بسیاری از شرکت‌های بزرگ خرده فروشی از فروشگاه بسیار کوچک استقبال می‌کنند. فروشگاهی که موقعیت مکانی ثابتی ندارد. استفاده از این نوع فروشگاه ها در فضاهای مناسب و با روش‌های جدید در جذب مشتری بسیار تاثیرگذار است.

حتما بخوانید  5 اصل کلیدی تجربه کاربری موفق تجارت الکترونیک در صنعت خرده فروشی

 

از مدل‌های موفق سرمایه‌گذاری بر روی فروشگاه‌های سیار پاپ آپ، شرکت تشک «کسپر دریمر» در نیویورک است. مردم می‌توانند با حضور در این فروشگاه‌ها بدون خرید، ۴۵ دقیقه فضای خواب برای خود رزرو کنند. فضای خواب که در داخل فروشگاه‌های سیار و مجهز به تشک‌های این کمپانی طراحی شده است. صاحبان این کمپانی با یک چنین ایده‌ای و اجرای آن در قالب فروشگاه پاپ آپ موفق به یک بازاریابی جذاب و استراتژیک شده‌اند. حضور در این فروشگاه های پاپ آپ برای مخاطب سرگرم‌کننده، جذاب و جالب توجه است. گرچه شاید بسیاری از افراد دنبال خرید تشک جدید نباشند اما برند کسپر دریمر در ذهن آن‌ها ثبت خواهد شد.

 

فضاهای کوچک برای فروشگاه های خرده فروشی بزرگ

 

مکان-یابی-خرده-فروشی

 

ممکن است قصد فروش هزاران محصول در فروشگاه خرده فروشی خود را داشته باشید. اما این بدان معنا نیست که باید هزاران متر مربع فضا اشغال کنید. از یکی از استراتژی‌های مهم مکان یابی در خرده فروشی استفاده کنید. بهتر است بر روی فروشگاه‌های کوچک با تعداد زیاد در مکان‌ها و موقعیت‌های مناسب سرمایه‌گذاری کنید . بهترین موقعیت مکانی برای فروشگاه‌های بزرگ فضاهای درون شهری است. سعی کنید فضاهای کوچک اما به تعداد زیاد بگیرید. این همان کاری است که کمپانی «تارگت» روی آن سرمایه گذاری کرده است. تارگت مفاهیم فروشگاه‌های کوچک برای مشتریان بیشتر را تثبیت کرده است. مدیرعامل شرکت تارگت می‌گوید بیش از ۱۰۰ فروشگاه کوچک آن‌ها چندین برابر فروشگاه‌های بزرگ فعالیت می‌کنند. این به معنای کارایی بیشتر با تخصیص هزینه کمتر برای فضای فروشگاه است.

 

 

مکان یابی با تکنیک فروشگاه داخل فروشگاه‌ها

 

مکان-یابی-خرده-فروشی

 

یک فروشگاه در قالب کوچک در یک فروشگاه بزرگ‌تر موضوع جدیدی نیست. این کاری‌ است که فروشگاه های بزرگ خرده فروشی از سال‌ها پیش انجام می‌دادند. مشتریان در فروشگاه‌های بزرگ بیشتر در دسترس هستند. به عنوان مثال بازدید هفتگی مشتریان و مصرف‌کنندگان از هایپر مارکت ها راهی عالی برای جذب آن‌ها در نیمه راه است. این همان کاری است که کمپانی‌های بزرگی چون مایکروسافت و سامسونگ انجام داده‌اند. آن‌ها با استفاده درست از استراتژی مکان‌‌ یابی، فروشگاه‌های کوچکی را داخل بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ اجاره کرده‌اند تا بیشتر در معرض دید عموم قرار گیرند.

حتما بخوانید  بازاریابی از طریق ایمیل مارکتینگ در صنعت خرده فروشی

 

 

فروشگاه های خرده فروشی با تجربه و خلاق در زمینه مکان یابی

 

انتخاب فضای مناسب برای فروشگاه خرده فروشی در کنار فروشگاه‌های با تجربه یکی از استراتژی‌های مهم مکان یابی است. این همان کاری است که بسیاری از برندها انجام داده‌اند. آنها در کنار فروشگاه‌های با تجربه‌ای چون سامسونگ یک فضای مناسب را اجاره یا خریداری کرده‌اند. تعامل مردم در این فضاها زیاد است و اگر استراتژی‌های بازاریابی شما هوشمندانه باشد، می‌تواند تبلیغاتی همسو با فروشگاه‌های با تجربه داشته باشند. «کینگ کراس» یک مثال عالی برای این نوع انتخاب مکان یابی است. فروشگاه کینگ کراس درست در نزدیکی سامسونگ قرار دارد.

 

 

فروشگاه خرده فروشی ۲۴/۷، یک استراتژی مکان یابی تلفیقی

 

مکان-یابی-خرده-فروشی

 

فروشگاه خرده فروشی ۲۴/۷ از جمله فروشگاه‌هایی است که در حال حاضر با مفهوم فروشگاه شبانه‌روزی جا افتاده است. اگر چه ممکن است فروشگاه شما تعطیل باشد، اما این به معنای آن نیست که شما خلق ارزش نکنید. فروشگاه خرده فروشی لوازم آرایشی و بهداشتی «لاش» در ژاپن بیش از ۴۰ شعبه در نقاط مختلف دنیا دارد. لاش با تکنیک هوشمندانه تلفیقی بازاریابی و مکان یابی خلاق، فروشگاه‌های خود را بر بستر آنلاین و آفلاین با یک بازاریابی جذاب به تصویر کشیده است. این برند مدام در تبلیغات خود از فعالیت ۲۴ ساعته صحبت می‌کند. اینکه کمپانی شبانه روزی باز است. اما در حقیقت کارکنان لاش ۷ ساعت بیشتر کار نمی کنند. این در حالی است که در مابقی ساعات، مصرف کنندگان این امکان را دارند تا از اپلیکیشن آنلاین فروشگاه لاش استفاده کرده و محصولات خاص خود را بر اساس شرایط محل زندگی خود را سفارش دهند.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۲ میانگین: ۵]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

2 × چهار =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

پروسه تحویل مواد غذایی در فروشگاه خرده فروشی والمارت

پروسه تحویل مواد غذایی در فروشگاه خرده فروشی والمارت

فروشگاه خرده فروشی والمارت در زمینه خدمات دلیوری و تحویل مواد غذایی یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های موجود را ارائه می دهد. مشتریانی که از این فروشگاه خرده فروشی خرید می‌کنند یکی از اولویت های اصلی خود را برای انتخاب والمارت به عنوان مقصد خرید، خدمات دلیوری عنوان کرده‌اند. در این مقاله از مجله کوروش خدمات برجسته تحویل مواد غذایی فروشگاه خرده فروشی والمارت را بررسی کرده‌ایم.
  • 106 بازدید
  • انتشار: ۲۸-۱۱-۹۹
7 پیشرفت نو آورانه فناوری در صنعت خرده فروشی

۷ پیشرفت نو آورانه فناوری در صنعت خرده فروشی

پیشرفت فناوری در صنعت خرده فروشی در سال‌های اخیر بسیار چشمگیر بوده است. البته صنعت خرده فروشی از توسعه و پیشرفت فناوری هم بسیار استقبال کرده است. صنعتی که در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۲۶/۲۹ تریلیون دلار فروش جهانی را به خود اختصاص داده است. با این حال تجربه خرده فروشی به طور کامل تغییر کرده است. نسل پیش، رفتار خرید متفاوتی با نسل کنونی دارند. همچنین بازاریابی برای نسل فعلی به تجربیات متفاوت تری نیاز دارد. در این میان بحران کرونا نیز باعث رقم زدن تجربیات جدید تری برای خرده‌فروشان شده است. در حال حاضر خرید از فروشگاه ...
  • 99 بازدید
  • انتشار: ۱۳-۱۲-۹۹
اهمیت روزافزون تکنولوژی در رشد و توسعه صنعت خرده فروشی

اهمیت روزافزون تکنولوژی در رشد و توسعه صنعت خرده فروشی

صنعت خرده فروشی برای رشد و بقای خود در شرایط خاص حال حاضر جهان مخصوصا در بحث همه گیری کرونا به فناوری پیشرفته نیاز دارد. حتی اگر از این بحران هم عبور کنیم، نمی‌توان یک خرده فروشی را بدون فناوری، موفق و در مسیر رشد بببینیم. در این مقاله از مجله کوروش به اهمیت روزافزون فناوری و نرم افزار و تکنولوژی در رشد و توسعه صنعت خرده فروشی می‌پردازیم.
  • 72 بازدید
  • انتشار: ۰۳-۱۲-۹۹